آداب پذیرایی خواستگاری

ثبت درخواست " پذیرایی مراسم "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آداب پذیرایی خواستگاری

خواستگاری یکی از رسم هایی است که بین دو خانواده پسر و دختر به سبب آشنایی بیشتر اتفاق می‌افتد. در این مراسم باید نکاتی را در مورد آداب و رسوم خواستگاری رعایت کرد که باعث می‌شود. خانواده ها به خوبی همدیگر را بشناسند. ما در این متن آداب و رسوم خواستگاری و چگونگی پذیرائی خواستگاری  را بیان می‌کنیم.

 

تعیین کردن زمان خواستگاری

زمان خواستگاری را باید خانواده پسر قبل از رفتن به خواستگاری؛ ساعت آن را تلفنی با خانواده دختر هماهنگ کنند، تا آن ها آمادگی لازم برای آمدن مهمان ها را داشته باشند . باید دقت کنید روز و ساعتی را که انتخاب میکنید مناسب باشد تا تمام اعزای خانواده حضور داشته باشند. باید بدانید که تایید کردن زمان و ساعت روز خواستگاری با خانواده دختر است. چون خواستگاری اگر بدون هماهنگی انجام گیرد ممکن است خانواده عروس آماده پذیرایی نباشند و برای آماده کردن منزلشان خانواده پسر را جلوی در معطل کنند که این امر سبب بروز سوء تفاهم می شود . بهتر است خواستگاری بعداز ظهر یا ساعات اولیه شب انجام شود که همه اعضاء خانواده در آن حضور داشته باشند.

 

آداب جلسه اول خواستگاری

مراسم خواستگاری

 

خواستگاری رفتن همراه خانواده یکی از رسم هایی است که اهمیت خانواده و نقش آنان را در ازدواج نشان می دهد. بعد از آشنایی اولیه دختر و پسر زمان مراسم خواستگاری میرسد که برای شناخت بیشتر خانواده ها و آشنایی آنان با یکدیگر است . خواستگاری رفتن به همراه خانواده وموافقت آنان با ازدواج دو جوان این وصلت را پایدارتر می‌کند.

 

فواید خواستگاری رفتن با اعضای خانواده

وقتی که شخصی با همه افراد خانواده اش به خواستگاری می رود به یک شناخت جمعی دست می یابد. زیرا افراد زیادی در این جمع حضور دارند و آن شخص را از تمام جوانب بادید خود  می سنجند. بنابراین، شناخت دقیق تری صورت می گیرد. 
هنگامی که تمام افراد حاضر در جمع یا بهتر بگوییم افراد با تجربه فرد مورد نظر را تایید می کنند زندگی استحکام بیشتری پیدا می کند تا زمانی که فرد خودش به تنهایی دست به انتخاب همسر می زند. هنگامی که شخص از جانب بزرگترها انتخاب می‌شود و آن ها بر خوب بودن او را تایید می‌کنند؛ دختر یا پسر از آرامش روانی بیشتری  برخوردار می شود و زندگی خود را با آرامش بیشتری تشکیل می‌دهند. اما هنگامی که خود دختر و پسر به تنهایی دست به انتخاب همسر آینده می زنند ، مدام نگران این هستند که مبادا طرف مقابل از شایستگی های لازم برخوردار نباشد و آرامش روانی خویش را از دست می دهند.

چه کسانی بایددر جمع خواستگاری حضور داشته باشند؟

پس از این که با خانواده عروس قرار گذاشتید که چه روز و ساعتی برای خواستگاری می روید، باید مقدمات خواستگاری رفتن را فراهم کنید. اولین اقدام این است که مشخص کنید چه افرادی باید شما را در مراسم خواستگاری همراهی کنند. پدر، مادر، خواهر یا برادر بزرگ تر و در صورتی که پدرتان فوت کرده باشد، پدربزرگ، دایی یا عموی بزرگ تر باید حضور داشته باشند. معمولا حضور یکی از بزرگان فامیل در این مراسم کافی است و ضرورت ندارد که برای مراسم خواستگاری از تمام بزرگان فامیل دعوت کنید.

 

لباس مراسم خواستگاری

در مراسم خواستگاری باید خواستگار  لباس مناسب بپوشد و ترجیحا نباید با کفش اسپرت، شلوار جین، پیراهن آستین کوتاه و لباس های غیر رسمی در مجلس خواستگاری حاضر شود. ترجیحا اگر کت و شلوار بپوشید، بهتر است. لباس هر کس نشان دهنده شخصیت اوست بنابراین خانواده ها و دختر و پسر در مراسم خواستگاری باید پوششی را انتخاب کنند که از لحاظ رنگ و مدل، ارزشهای دینی و جامعه مناسب باشند و چشم و هم چشمی را در پوشش خود کنار بگذارند .برخی به اشتباه گمان می‌کنند، لباس روز خواستگاری باید لباس روزانه باشد. اما برخی دیگر استفاده از لباسهای مجلسی شیک با آرایش های تندرا مناسب می دانند . اما باید بدانید هیچ یک از این لباس ها مناسب مراسم خواستگاری نیست و بهتر است در این جلسه خانواده ها و دو جوان لباس متناسب پوشند زیرا نادیده گرفتن این اصل از سوی دختر و پسر صدمات جبران ناپذیری را برای آنان به همراه دارد. علاوه براین، افرادی که همراه شما هستند، باید پوششان در خور مجلس خواستگاری باشد. تهیه دسته گلی زیبا که نه خیلی گران باشد و بزرگ و نه بسیار معمولی باشد و به همراه با یک جعبه شیرینی، خوب مورد قبول است. همچنین بهتر است از  گل هایی به رنگ قرمز، صورتی یا سفید استفاده شود.

 

خرید گل و شیرینی مراسم خواستگاری

خانواده پسر در همان اولین جلسه خواستگاری لازم است گل و شیرینی تهیه کنند. زیرا اگر خانواده عروس انتظار آوردن گل را داشته باشند این امر را نشانه بی احترامی خانواده پسر به خود می دانند و از نگاه دیگر گل جنبه روانی دارد و بر دید خانواده دختر تاثیر زیادی دارد. همچنین تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری نشانگر حسن سلیقه، مهر و محبت داماد و نیز توجه ویژه خانواده داماد به عروس و خانواده او  است بنابراین باید به زیبایی آن بیشتر اهمیت داد تا قیمتی که برای آن پرداخت می‌کنید. تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری کمی مشکل است زیرا سلیقه افراد متفاوت است و برخی گل گلایل، داوودی یا شببو را برای مراسم خواستگاری نمی‌پسندند و رنگ زرد گل را نشانۀ نفرت می دانند. در حالی که رنگ زرد نشاط آور و نماد زندگی است و برخی دیگرتهیه شیرینی های بزرگ را نشانۀ بی سلیقه گی می دانند پس باید در انتخاب گل و شیرینی از افراد با تجربه کمک بگیرید.

 

نحوه پذیرایی در مراسم خواستگاری

معمولا در زمان قدیم، چون اکثرا خواستگارها در همان شب دختر خانم یا عروس خانم را می‌دیدند، از دختر درخواست می‌کردند تا چای را بیاورد تا در حین پذیرایی، خانواده پسر با نوع پذیرایی، قد و قامت، نحوه برخورد، چهره و مواردی دیگری که از نظر خانواده داماد مهم است، آشنا شوند اما اینکار معنای بدی نداشته و تنها به عنوان یک رسم در تمام خواستگاری ها وجود داشته .البته باید به دختر خانم ها در این شب حق بدهیم که دست و پایشان را گم کنند. زیرا همه چشم ها به سمت او خواهد بود و قطعا استرس زیادی بر او وارد می‌شود. فراموش نکنید چای شب خواستگاری با دیگر چای هایی که دم می کردید تفاوت دارد هر چه چای بهتر، خوش رنگ و خوش طعم تر باشد، به نفع خودتان است همچنین سینی چای را متفاوت و در صورت امکان همراه با یک تزئین ساده مانند گل آماده کنید.

 بعد از آماده شدن چای، ابتدا به بزرگترین فرد حاضر از طرف خانواده داماد چای را تعارف کنید. در تعارف چای اصلا عجله نداشته باشید. همانطور که گفته شد، چای در پذیرایی خواستگاری بهانه ای است برای دیدن شما. اگر از طرف خانواده داماد، برادر کوچکتر کم سن یا بچه ای حضور دارد، از او با مهربانی سوال کنید که میل دارد و اگر چیز دیگری میل دارد به او بدهید.

 

پذیرایی در خواستگاری

 

سعی کنید در زمان خواستگاری تنها دختر کار پذیرایی را انجام دهد و والدین دختر باید در طول مدت مراسم خواستگاری در کنار خانواده پسر باقی بمانند. البته فراموش نکنید که نوع پذیرایی در فصل های مختلف، تفاوت دارد. برای مثال در تابستان و خصوصا شهرهایی که آب و هوای بسیار گرمی دارند، پیشنهاد می شود یک نوشیدنی خنک نیز تهیه شود تا به مهمانان تعارف کنید.

بعد از چای، نوبت به پذیرایی معمولی و عرف خانواده می رسد .پیشنهاد می شود میوه، شیرینی، شکلات و همه آنچه که برای یک پذیرایی نیاز است را بیشتر از حداقل در نظر بگیرید زیرا شما نمی دانید چه تعداد از طرف خانواده پسر در این شب خواستگاری حضور دارند. البته قرار نیست حتما سنگ تمام بگذارید و تنها میوه و شیرینی برای پذیرایی از خواستگار کافی است. اما هر شهری آداب و رسوم خواستگاری متفاوتی دارد پس طبق ان آداب رعایت کنید.

 

گرفتن جواب خواستگاری

مراسم خواستگاری

 

پس از این که وارد منزل طرف مقابل تان شدید و پذیرایی های مقدماتی انجام شد، یکی از اعضای بزرگ خانواده تان که خوش صحبت تر است و به اصطلاح می تواند یخ این گونه مجالس را با شیرین سخنی آب کند، باید صحبت را شروع کند. معمولا در پایان خواستگاری، خانواده عروس بلافاصله جواب مثبت نمی دهند و جواب قطعی را به روزهای بعد و جلسات بعد موکول می کنند. در این صورت نباید هیچ گونه پافشاری برای سریع جواب بدادن کرد. بنابراین حتی اگر دختر خانم را از همه نظر پسندیده اید، برای شنیدن جواب مثبت اولیه حداقل ۳-۲ روز صبر کنید.

4.5 امتیاز از 1483 رای


پذیرایی مراسم
برای سرویس پذیرایی مراسم از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین