علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه چیست؟

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه چیست؟

شرایطی که یخچال بعد از چند ثانیه روشن و خاموش می‌شود ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد. خرابی در عملکرد لوازم خانگی معمولاً بعد از چند سال استفاده رخ می‌دهد و مردم را با مشکل مواجه می‌کند. علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه هر چه که باشد، شما باید به سرعت مشکل را تشخیص دهید یا در غیر این صورت به متخصص مراجعه کنید.

عدم توجه به مشکلات یخچال و فریزر می‌تواند هزینه‌های بیشتری را به گردن شما بیندازد. هر مشکلی که مشاهده می‌کنید را به سرعت به متخصص ارجاع دهید. برای مثال، خیلی افراد می‌گویند: «موتور یخچال روشن می‌شود ولی بلافاصله خاموش می‌شود!» بنابراین برای عیب یابی سریع، ما در این بررسی به شما کمک می‌کنیم تا علت زیاد روشن و خاموش شدن یخچال را درک کنید.

علت زیاد روشن و خاموش شدن یخچال چیست؟

یخچال یکی از مهم‌ترین وسایل خانه است و خراب شدن آن می‌تواند باعث دردسر کل خانواده شود. وجود مشکل مستلزم هزینه‌های قابل توجهی است. در عین حال، تشخیص خرابی یخچال می‌تواند آسان یا دشوار خواهد بود اما هرگونه مشکل در عملکرد دستگاه با نشانه‌ای همراه است.

یخچال خانگی دارای ساختار نسبتاً پیچیده‌ای است که از بسیاری از بخش‌ها و واحدهای کاربردی تشکیل شده است. یکی از آنها کمپرسور است که باعث گردش هوا در داخل سیستم و خنک شدن یکنواخت آن می‌شود. با این دستگاه و نقض عملکردش با بیشترین تعداد موارد آسیب به یخچال همراه است. بر این اساس، حالتی که دستگاه اغلب روشن و خاموش می‌شود، ممکن است به دلیل خرابی کمپرسور باشد. اما چنین مشکلی شاید به دلیل عوامل دیگری رخ دهد.

 

علت زیاد روشن و خاموش شدن یخچال

 

به طور کلی، اصلی‌ترین علت قطع و وصل شدن موتور یخچال را می‌توان به موارد زیر نسبت داد:

 • نقص در عملکرد کمپرسور
 • خرابی واحد کنترل
 • خرابی رله راه اندازی

همانطور که می‌بینید، حداقل دو مورد از سه علت بالا مربوط به عملکرد کمپرسور است و تنها یکی از آنها حاکی از نقص عملکرد واحد کنترل می‌باشد. در عین حال، تنها یک متخصص می‌تواند علت زود خاموش روشن شدن یخچال را تشخیص دهد.

 

بررسی علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال

چرا یخچال خاموش و روشن است؟ نقص در عملکرد کمپرسور به این معناست که سیم پیچ خراب شده است و شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند و صداهای خاصی تولید می‌نماید. برای محافظت از سیستم در برابر اضافه بار، یخچال دارای مکانیزم محافظتی متشکل از یک رله است. رله در شرایط مشابهی کار می‌کند و چند ثانیه پس از روشن شدن کمپرسور را خاموش خواهد کرد.

تلاش‌های بیشتر برای راه اندازی موتور با فعال شدن مداوم محافظ همراه است، به همین دلیل است که مشکل خاموش و روشن شدن یخچال رخ می‌دهد. همچنین شایان ذکر است که خرابی موتور کمپرسور به معنای تعویض کامل آن است زیرا انجام هرگونه تعمیر مشکل را حل نمی‌کند.

 

بررسی علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال

 

در بررسی علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه شایان ذکر است، فواصل زمانی که کمپرسور در آن کار می‌کند ممکن است از نظر مدت زمان متفاوت باشد. در این حالت، واحد کنترل از انجام وظایف اصلی خود دست می‌کشد و دستور خاموش کردن زودهنگام دستگاه را می‌دهد. همچنین باید بیان کرد که با پیشرفت مشکل، لازم است قطعه مربوطه جایگزین شود.

رله حفاظت استارت در شرایط عادی برای کنترل کمپرسور و محافظت از آن در برابر انواع بارهای اضافه در نظر گرفته شده است. خرابی رله ممکن است ناشی از افت ولتاژ و گرم شدن بیش از حد عناصر داخلی آن باشد. از لحظه روشن تا خاموش شدن یخچال، تمام کارها توسط یک مکانیسم محافظ کنترل می‌شود که در صورت لزوم با بسته شدن و باز شدن صفحه فلزی رخ می‌دهد.

سپس جریان عبوری از باعث گرم شدن آن می‌شود، پس از آن تغییر شکل می‌دهد و موتور را خاموش می‌نماید. در نتیجه عملیات، هدایت الکتریکی صفحه ممکن است مختل شود که منجر به این واقعیت می‌گردد که کمپرسور تقریباً چند ثانیه پس از روشن شدن خاموش می‌شود. از بین بردن چنین مشکلاتی به معنای جایگزینی کامل رله راه اندازی است که فقط باید توسط متخصصین واجد شرایط انجام شود.

 

6 علت قطع و وصل شدن موتور یخچال

ما در بالا به سه علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه را بیان کردیم که از مهمترین دلایل به شمار می‌آمدند. اما علت زیاد روشن و خاموش شدن یخچال می‌تواند به موارد زیر نیز مرتبط باشد:

 

1- فیوزهای سوخته یا مدار شکن

به گفته متخصصان لوازم خانگی، اکثریت قریب به اتفاق مشکلات یخچال ناشی از سوختن فیوزها ست. خواه یخچال شما دارای یک سری فیوز باشد یا قطع کننده مدار، ممکن است دستگاه دچار مشکلات الکتریکی شود. فیوزهای درون خطی از داغ شدن بیش از حد یخچال و یا افزایش سیم برق اصلی جلوگیری می‌کنند.

 

6 علت قطع و وصل شدن موتور یخچال

 

متأسفانه، یک فیوز سوخته یا یک فیوز که مدام خاموش می‌شود، اجازه نمی‌دهد یخچال شما روشن بماند. برای تنظیم مجدد باید بریکر را روشن و خاموش کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که یخچال به طور کامل از کار میفتد. کلیدهای مدار با گذشت زمان خراب می‌شوند. آنها ممکن است از کار بیفتند یا قدرت کافی را به یخچال منتقل نکنند.

 

برای تعویض فیوز یا قطع کننده مدار سوخته مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قطع کننده مدار که به سمت یخچال می‌رود را خاموش کنید و دستگاه را از برق بکشید.
 2. فیوز سوخته را پیدا کنید (بررسی کنید که آیا خاموش یا سیاه شده است).
 3. از یک پیچ گوشتی برای باز کردن گیره‌های نگهدارنده سیم ورودی و خروجی در فیوز استفاده کنید.
 4. فیوز را با یک فیوز دقیقا مطابقت تعویض کنید، سیم ورودی (به یخچال) و سیم خروجی (از یخچال) را در دو طرف مناسب فیوز پیچ کنید.
 5. در صورت لزوم، قطع کننده مدار را بیرون بکشید و آن را با یک قطع کننده جدید جایگزین کنید.

 

2- خراب شدن موتور یخچال

یخچال شما از یک موتور برای روشن نگه داشتن چراغ‌ها، فن‌های خنک کننده و هوای سرد استفاده می‌کند. بدون موتور یخچال خاموش می‌ماند. موتور به آرامی خراب می‌شود، به همین دلیل است که یخچال گاهی روشن می‌ماند اما گاهی اوقات خاموش می‌شود. اگر متوجه شدید که هیچ یک از قطعات کار نمی‌کنند، خرابی موتور می‌تواند علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال باشد.

 

علت زیاد روشن و خاموش شدن یخچال

 

دلیل اصلی توقف کار موتور به دلیل نقاط تماس در اتصالات است. هنگامی که این اتصالات از گرمای بیش از حد، کلسیفیکاسیون، آسیب شیمیایی یا استفاده طولانی مدت فرسوده شوند، توان کافی برای راه اندازی موتور را تامین نمی‌کنند. به همین دلیل، تعویض موتور در یخچال به آسانی جدا کردن یخچال از برق، باز کردن پیچ پنل پایینی پشتی و بیرون کشیدن موتور از یخچال است. برخی از یخچال‌ها دارای پیچ‌هایی برای نصب موتور هستند. مراحل زیر را انجام دهید:

 1. پیچ‌ها را باز کنید و سیم‌ها را بردارید.
 2. موتور جدید را در جای خود قرار دهید.
 3. سیم‌ها را به موتور وصل کنید و آن را در جای خود پیچ ​​کنید، سپس پانل عقب را تعویض کنید.

 

3- اتصالات الکتریکی شل

یخچال شما یک دوشاخه در پشت دارد که به دیوار می‌چسبد. اگر شاخک‌ها خم شده، آسیب دیده یا به طور کامل به برق وصل نیستند، یخچال ممکن است به طور تصادفی روشن و خاموش شود. دوشاخه دارای شاخک‌هایی با فاصله یکسان هستند. هنگامی که شاخک‌ها با داخل پریز تماس نمی‌گیرند، جریان الکتریکی را کوتاه می‌کنند.

 

علت قطع و وصل شدن موتور یخچال

 

اگر فکر می‌کنید اتصال ضعیفی وجود دارد، پیشنهادهای زیر را امتحان کنید:

 • بررسی کنید که آیا کلید مدار تا انتها در شکاف خود قرار گفته است. اگر نه، آن را فشار دهید.
 • یخچال را از برق بکشید و بررسی کنید که شاخک‌ها به سمت راست هستند یا خیر.
 • مطمئن شوید که دوشاخه در پریز شل نیست. اگر پریز شل است، باید پریز را سفت کنید.

 

4- خرابی برد ADC

برد ADC وظیفه مدیریت تایمرها و کمپرسورهای یخ زدایی را بر عهده دارد. این دو جزء برای کار کردن و سرد نگه داشتن یخچال مورد نیاز هستند. ساده‌ترین راه برای تشخیص مشکل برد ADC این است که یخچال را از برق بکشید و دوباره برق بزنید. اگر بلافاصله روشن شود، احتمالاً برد ADC علت زیاد روشن و خاموش شدن یخچال است.

برای تعویض برد ADC مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یخچال را از برق بکشید.
 2. برد ADC را در پنل پشتی یخچال قرار دهید.
 3. برد را از سیم‌هایش جدا کنید و آنها را به هم ببندید تا بدانید کجا می‌روند.
 4. برد ADC جدید را در جایی که برد قبلی بود قرار دهید، سپس سیم‌های قدیمی را به برد جدید وصل کنید.

 

علت زود خاموش روشن شدن یخچال

 


( برای دریافت خدمات مربوط به تعمیر یخچال در منزل تبریز ، تعمیر یخچال شیراز و همچنین تعمیر یخچال در مشهد روی لینک مورد نظر کلیک کنید )


 

5- ترموستات آسیب دیده

هر یخچال دارای یک ترموستات است که دما را کنترل می‌کند. اگر ترموستات یخچال شما خراب باشد، ممکن است در فواصل زمانی نادرست روشن یا خاموش شود. هنگام جابجایی یخچال از فضایی به فضای دیگر (یا از خانه‌ای به خانه دیگر)، ترموستات‌ها اغلب در حین حمل و نقل آسیب می‌بینند.

درست مانند تعویض موتور یا برد ADC در یخچال خود، باید دستگاه را از برق بکشید. سپس، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. سیم‌های ترموستات را باز کنید.
 2. پیچ ترموستات را از پشت پنل پشتی باز کنید (برخی یخچال ها ترموستات را در داخل قسمت یخچال دارند).
 3. ترموستات جدید را اضافه کنید و سیم‌های قدیمی را به شاخک‌های مربوطه در پریز وصل کنید.

( محتوای پیشنهادی: تعمیر ترموستات یخچال )

 

6- مشکلات برند کنترل

برد کنترل در یخچال بیشتر قسمت‌های داخلی را به دوشاخه متصل می‌کند که برق همه قطعات را تامین خواهد کرد. یخچال بدون برد کنترل روشن نمی‌شود. یک برد خراب معمولاً یخچال را به طور تصادفی روشن و خاموش می‌کند. در نهایت، یخچال اصلاً روشن نخواهد شد. تعویض برد کنترل مانند تعویض ترموستات، برد ADC و موتور است.

 

علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال

 

با این حال، تفاوت اصلی این است که برد کنترل سیم‌های بیشتری دارد. مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. یخچال را از برق بکشید و برد کنترل را در پشت پنل پشتی قرار دهید.
 2. سیم‌های جفتی که به هر جزء می‌روند را با زیپ به یکدیگر ببندید، بنابراین آنها را با هم مخلوط نکنید.
 3. برد کنترل را باز کنید و برد جدید توصیه شده توسط سازنده را سوار کنید.
 4. هر جفت سیم از هر جزء را با دقت و با دقت به نقطه مربوطه روی برد کنترل وصل کنید.

( محتوای پیشنهادی: تعمیر برد یخچال )

تشخیص علت زود خاموش روشن شدن یخچال و رفع مشکل با خدمت از ما

علت خاموش شدن یخچال بعد از چند ثانیه به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر یک دلایل شامل تعمیرات اساسی یا جایگزین کردن قطعات خواهند بود. در عین حال انجام چنین تعمیرات یا تعویض قطعات توسط به تنهایی برای جلوگیری از آسیب جدی‌تر توصیه نمی‌شود. هر گونه تعمیر یخچال بهتر است توسط متخصصین واجد شرایط انجام شود. برای این منظور می‌توانید از طریق پلتفرم «خدمت از ما» نسبت به پیدا کردن بهترین متخصصان استفاده کنید و مشکلات مربوط به لوازم خانگی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن رفع کنید.

4.1 امتیاز از 981 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین