آموزش هواگیری و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر آبگرمکن"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش هواگیری و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان

تعمیر آبگرمکن، در اولین قدم نیازمند بررسی و عیب یابی آبگرمکن دیواری است. مشکلات آبگرمکن، به صورت کلی توسط تعمیرکار آبگرمکن، عیب یابی و رفع می‌شوند؛ که شامل بررسی قطعات آبگرمکن و بررسی مشکلات رایج آبگرمکن (سرد شدن آب، خاموش شدن آبگرمکن، روشن نشدن آبگرمکن و ...) است.

پیشهاد می‌کنیم در صورتی که تا به حال اقدام به انجام چنین عیب یابی‌ها و تعمیراتی نکرده‌اید، شخصا اقدام به تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان نکنید. خطراتی مانند سوختگی و ...، می‌تواند سلامت شما را به خطر اندازد. 

در صورتی که قصد یافتن متخصص تعمیر آبگرمکن را دارید، می‌توانید درخواست خودتان را در "خدمت از ما" ثبت کنید و به رایگان از 5 متخصص، قیمت تقریبی عیب یابی، هواگیری یا تعویض قطه‌ای که مورد نیاز است را دریافت کنید.

در این مقاله از مجله خدمت از ما، قصد داریم، شما را در عیب یابی آبگرمکن دیواری راهنمایی کنیم و موارد ساده و قابل انجام تعمیر آبگرمکن دیواری توسط خودتان مثل هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان را شرح دهیم.

 


یکی از خدمات ما که با رضایت چشمگیر مشتریان همراه بوده است، خدمات نظافتی منزل و محل کار است. در صورتی که تمایل داشتید خدمات نظافتی را در هر روزی از هفته و بدون معطلی دریافت کنید؛ می‌توانید درخواست نظافت منزل خود را در وب سایت یا اپلیکیشن «خدمت از ما» ثبت کنید. همچنین اگر ساکن شهر تهران هستید، می‌توانید برای نظافت منزل تهران درخواست خود را ثبت کنید.


 

عیب یابی تعمیر آبگرمکن دیواری (Repair wall water heater)

 

نشانه‌های نیاز به تعمیرات آبگرمکن

حتی اگر راهنمای خرید بهترین آبگرمکن را دنبال کنید و بهترین آبگرمکن دیواری را بخرید، باز هم به سرویس و تعمیرات نیاز پیدا خواهید کرد. موارد متعددی می‌تواند منجر به نیاز به تعمیرات آبگرمکن شود.

در اینجا برخی مشکلات رایج انواع آبگرمکن دیواری بوتان و سایر برندها را می‌بینید:

 • آبگرمکن شما روشن می‌شود، اما آب را به خوبی گرم نمی‌کند.
 • آبگرمکن پس از روشن شدن، به سرعت خاموش می‌شود.
 • آب خروجی آبگرمکن اصلا گرم نیست. 
 • آب گرم، رنگ، بو و طعم بدی دارد.
 • با وجود فشار خوب آب، آب گرم خیلی کم فشار است.

 

علت‌های زیادی برای رخ دادن این موارد هست. گاهی اوقات هر یک از این مشکلات رایج به خرابی همزمان چند قطعه (خرابی شمعک، مشکل در جرقه زن و ...) مربوط می‌شود. به همین دلیل، برای بررسی دقیق علت مشکل آبگرمکن، باید تعمیرکار در محل حاضر شود و پس از بررسی، به شما بگوید که مشکل از کجا است و به چه طریقی می‌توان آن را رفع کرد.

در صورتی که به صورت دوره‌ای اقدام به سرویس آبگرمکن نکرده باشید، که شامل خدماتی مانند جرم گیری آبگرمکن یا تنظیم شعله است؛ در حالت پیش بینی نشده‌ای مجبور به تعمیرات آبگرمکن می‌شوید. 

 

عیب یابی آبگرمکن دیواری شمعک دار بوتان

 

7 مشکل رایج آبگرمکن دیواری

در ادامه برای شما، 7 مورد از رایج‌ترین مشکلات آبگرمکن را که بهتر است هر کسی آن را بداند آورده‌ایم. برخی از آن‌ها، به شکلی است که خودتان می‌توانید با کمی مهارت در تعمیر، به انجام آن اقدام کنید.

درست است که همه اقدامات فنی باید توسط افراد متخصص صورت گیرد. اما برخی از آن‌ها، این گونه نیستند. پیشنهاد می‌کنیم به دقت بررسی کنید که آیا مشکل پیش آمده، جزء همین 7 موردی است که در ادامه برای شما نوشته شده است؛ یا نه.

جالب است بدانید که خاموش شدن، روشن نشدن آبگرمکن و همین طور گرم نکردن آب از سری موارد پر درخواست کاربران در خدمات سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری بوده که در ادامه اطلاعات جامعی در این خصوص ارائه می‌شود. 

 

مورد اول در عیب یابی آبگرمکن دیواری: گرم نشدن آب آبگرمکن

اگر با حالتی مواجهه هستید که ظاهراً آبگرمکن روشن می‌شود اما آب را به خوبی گرم نمی‌کند، دو علت عمده را باید بررسی کنید.

 

علت مشکل گرم نشدن آب عیب یابی
1. شعله رنگ و اندازه مطلوبی ندارد.
 • فشار گاز ورودی کم است.
 • شیر ربع گرد کامل باز نیست.
 • شیر پروانه‌ای باز نیست.
 • فنر سوپاپ آب مشکل دارد.
2. گرما به خوبی به آب منتقل نمی‌شود.
 • مبدل حرارتی رسوب گرفته است.

 

پس لازمست اول به دنبال علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری بگردید. این نکته را هم در کنار موارد بالا در نظر داشته باشید که گاهی اوقات مشکل گرم نشدن آب با دنبال کردن مراحل تنظیم شعله آبگرمکن دیواری رفع خواهد شد.

در صورتی که شعله وضعیت مطلوبی دارد اما باز هم آب گرم نمی‌شود، بهتر است رسوب زدایی آبگرمکن دیواری انجام شود.

 

مورد دوم در عیب یابی آبگرمکن دیواری: کم شدن فشار آب گرم

برای اینکه بفهید علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری چیست، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب مفصلی که در این باره نوشته‌ایم، نگاهی بیندازید. در آنجا راه افزایش فشار خروجی را هم کامل شرح داده‌ایم. برای عیب یابی باید قطعات متعدد آبگرمکن از فیلتر آب گرفته تا شیپوره توسط متخصص بررسی شود، اما عمده ترین دلیل کم شدن فشار آب خروجی، رسوب گرفتن مبدل حرارتی است.

در صورت رسوب گرفتگی در مبدل حرارتی، انتقال گرما به درستی صورت نمی‌گیرد و منجر به گرم نشدن آب می‌شود. برای رفع این مشکل باید اقدام به شسشتوی لوله‌ها و مبدل با اسید کنید. به هیچ وجه این کار را خودتان انجام ندهید. با توجه به خطرات اسید آبگرمکن، مواردی مانند سوختگی پوست و ... کاملا محتمل است.

می‌توان از اقدامات پیشگیرانه‌ای مثل  نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری برای جلوگیری از تکرار سریع این مشکل بهره برد. 

 

مورد سوم در عیب یابی آبگرمکن دیواری: خاموش شدن آبگرمکن

در یک مطلب جداگانه این مشکل را بررسی کرده‌ایم و چندین علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری را مفصلاً شرح داده ایم. برای اینکه بطور کامل خاموش شدن آب گرمکن را عیب یابی کرده و مشکل را رفع کنید، پیشنهاد می‌کنیم به این مطلب سری بزنید.

چند مورد می‌تواند عامل خاموش شدن آبگرمکن باشد. از جمله خرابی واشر دیافراگم آبگرمکن که در مورد بعدی به آن اشاره کرده‌ایم؛ افت فشار گاز که منجر به مشتعل شدن شمعک و شعله نمی‌شود؛ و همچنین مواردی مثل ایراد در ترموکوپل، نقص در مشعل آبگرمکن و در برخی موراد، ارتفاع بالای شمعک، منجر به خاموش شدن شمعک و به تبع آن، خاموش شدن آبگرمکن می‌شود.

 

مورد چهارم در عیب یابی آبگرمکن دیواری: روشن نشدن مشعل آبگرمکن

اگر شیر آب گرم را باز می‌کنید اما شعله آبگرمکن روشن نمی‌شود، یکی از حالات زیر رخ داد است:

 

مشکل آبگرمکن دیواری عیب یابی 
روشن نشدن شعله آبگرمکن
 1. گاز ساختمان قطع است.
 2. شیر ربع گرد ورودی آب گرم بسته است.
 3. دیافراگم خراب است.
 4. شیر تنظیم دما بیش از حد باز است.
 5. لوله‌های مبدل حرارتی رسوب گرفته است.
 6. صافی آب گرفته است.

 

گاهی علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری، باز نبودن شیر گاز است. شاید مثلا به سفر رفته بودید و اینک که به خانه خود بازگشته‌اید، فراموش کرده‌اید شیر گاز را باز کنید. در برخی موارد نادر، شیر آب و گرم جابجا نصب شده‌اند و شما تصور می‌کنید آب گرم را باز کرده‌اید؛ به همین دلیل، در اولین اقدام خود، از صحت مکان شیر سرد و گرم، اطمینان حاصل کنید.

دیافراگم آبگرمکن، به محل اتصال دو بخش گازی و آبی آبگرمکن گفته می‌شود. دیافراگم آبگرمکن دیواری در اثر فشار آب، به سوپاپ گاز فشار وارد کرده و مسیر جریان گاز را باز می‌کند و در نهایت در حضور شمعک یا جرقه زن،  آبگرمکن روشن می‌شود. دیافراگم در واقع یک واشر پلاستیکی با عمر محدود است؛ بنابراین با توجه به فشاری که بر روی آن است و حساسیت بالای این قطعه، لازم است هرساله به تعویض آن اقدام کنید.

گاهی خرابی دیافراگم در نگاه اول مشخص نمی‌شود؛ پس ممکن است لازم باشد آن را از جای خودش در آورید و بررسی کنید. در بین تمام دلایل روشن نشدن آبگرمکن، خرابی دیافراگم از همه شایع تر است.

در برخی مواقع هم، مشکل از خرابی سر الکترود آبگرمکن یا رسوب گرفتگی آن است. در صورتی که سر الکترود را بررسی کردید و مشکلی نداشت، باید اقدام به بررسی سنسور جریان گاز کنید.

 

مورد پنجم در عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان: نوسان زیاد دمای آب گرم

گاهی حرارت آبگرمکن ثبات ندارد و نوسانات درجه حرارت ممکن است کار آبگرمکن را دچار اختلال کند. یک نکته که در عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان مهم است اینست که دقت کنید، گاه دلایل ساده‌ای پشت مشکلات آبگرمکن است.

در مورد این ایراد، برخی از مواقع فشار کم آب ورودی به آبگرمکن باعث می‌شود که درجه حرارت نیز ثبات خوبی نداشته باشد. مثلا کم و زیاد شدن ورودی آب منجر به خاموش و روشن آبگرمکن و نهایتا نوسانات دمایی آن می‌گردد. هر چند وقت یکبار فیلترهای آبگرمکن را چک کنید و از تمیزی آن‌ها مطمئن شوید.

عدم تنظیم شدن دمای آبگرمکن می‌تواند دلیل دیگری در عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان داشته باشد. این روزها آبگرمکن‌ها به دلیل دارا بودن سنسور حرارتی این قابلیت را دارند که دما را در یک سطح مشخص و تنظیم شده نگه دارند. گاهی این سنسور دچار خرابی شده و باید تعمیر شود.  

مبدل حرارتی یک بخش دیگر از آبگرمکن است که ایجاد حتی چند ترک ریز روی آن می‌تواند عملکرد آن را مختل کند. در بعضی اوقات اجسام خارجی داخل محفظه احتراق افتاده و جریان گاز را مسدود می‌کنند و اجازه احتراق کامل را نمی‌دهد. فشار آب و گاز ورودی به آبگرمکن را کنترل نمایید.

 

مورد ششم در عیب یابی آبگرمکن دیواری: مشکلات شمعک

یکی از مشکلات آبگرمکن‌های دیواری بوتان که دارای شمعک یا پیلوت هستند، روشن نشدن یا روشن نماندن شمعک است. بدین صورت که باز زدن فندک و فشردن شیر تنظیم شعله شمعک روشن نمی‌شود. یا اینکه اگر هم روشن شود، با رها کردن شیر، شمعک خاموش می‌شود.

در یک مطلب بطور مفصل علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری بررسی شده است که خواندن آن حتماً به شما کمک می‌کند شمعک آبگرمکن را روشن کنید.

 

مورد هفتم در عیب یابی آبگرمکن دیواری: رنگ گرفتگی آب داغ

رنگ گرفتگی آب داغ، معمولا به دلیل اکسیده شدن لوله‌های مسی آبگرمکن اتفاق می‌افتد؛ به خصوص اگر آبگرمکن شما قدیمی است. این آب، معمولا به رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای، قرمز، زرد و سبز است؛ و در بلندمدت می‌تواند بر سلامت شما اثر گذاری سوء بگذارد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم سریعا اقدام به تعویض لوله‌های آبگرمکن کنید. یک راه جلوگیری از کاهش کیفیت آب پس از عبور از داخل آبگرمکن، از یک فیلتر در ابتدای محل ورودی آب سرد استفاده کنید. 

 

آموزش نحوه هواگیری آبگرمکن دیواری

 

آموزش نحوه هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان

در ادامه، تمامی مراحلی لازم برای هواگیری آبگرمکن برای شما توضیح داده شده است. اکثر مدل‌های رایج مورد بازار، مانند آبگرمکن‌های ایران رادیاتور یا آبگرمکن‌های بوتان مدل b3115، b3118 b3315if و ...، دارای یک مکانیزم واحد هستند. به همین دلیل، این آموزش برای اکثر آبگرمکن‌ها کاربرد دارد.

 1. اولین قدم برای هواگیری آبگرمکن، خاموش کردن آن است. در صورتی که آبگرمکن گازی است، شیر گاز را ببندید و پس از چند ده دقیقه که دمای آبگرمکن پایین آمد، اقدام به به انجام باقی مراحل کنید.
  اگر آبگرمکن برقی است، کافی است برق ورودی به آن را قطع کنید.
 2. اینک باید اقدام به بستن شیرهای آب ورودی کنید. در آبگرمکن دو شیر دریچه‌ای و توپی قرار دارد.
 3. حال نیاز به خالی کردن آب باقی مانده در لوله آب گرم است. برای این کار، می‌توانید هر یک از شیرهای آب گرم خانه که به آبگرمکن نزدیک‌تر است را باز کنید تا آب تخلیه شود.
 4. در آبگرمکن یک شیر، با عنوان شیر تخلیه طراحی شده است. برای تخلیه کامل آبگرمکن، نیاز به باز کردن این شیر است. دو کار می‌توانید انجام دهید:
  یک. گرفتن یک سطل در زیر شیر.
  دو. وصل کردن یک شلنگ به شیر و قرار دادن آن در محلی آب پس از خروج، در آن خالی شود.
 5. احتمالا به هنگام تخلیه شدن آب، باید صداهایی از آبگرمکن به گوش‌تان برسد. این صدا، در واقع همان هوایی است که در حال تخلیه شدن از آبگرمکن است.
 6. پس از تخلیه شدن کامل آب و به اتمام رسیدن صدا، اقدام به بستن شیر تخلیه کنید.

آنچه مطالعه نمودید، آموزش نحوه هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان بود. امیدواریم بتوانید از این آموزش برای هواگیری کامل آبگرمکن دیواری خودتان استفاده کنید. 

اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره مشخصات، قطعات، مزایا و معایب آبگرمکن دیواری بوتان مدل b3115 داشته باشید، به مطلب تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان b3115 نگاهی بیاندازید.

 


توجه داشته باشید که به علت تفاوت پکیج و آبگرمکن از نظر برخی تنظیمات، نوع نصب و سرویس دستگاه،  نحوه  هواگیری پکیج را بایستی بصورت اختصاصی انجام دهید. 


 

در این مقاله سعی کردیم شما را کمی با تعمیرات آبگرمکن آشنا کنیم. برای اینکار درباره 7 مشکل رایج آن و عیب یابی آبگرمکن دیواری صحبت کردیم و ایرادات احتمالی در مهمترین قطعات آبگرمکن دیواری را برشمردیم. در آخر هم نحوه هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان را مرحله به مرحله شرح دادیم؛ که البته برای سایر برندهای آبگرمکن دیواری هم قابل انجام است.

اگر حوصله، وقت یا مهارت یافتن علت و عیب یابی آبگرمکن را ندارید، می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن دیواری خودتان را در «خدمت از ما» ثبت کنید؛ و از تعمیرکاران آبگرمکن به رایگان قیمت بگیرید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading