رله استارت یخچال چیست؟

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رله استارت یخچال چیست؟

رله استارت یخچال چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که رله استارت چیست؟ و چه کاربردی در یخچال دارد؟ شاید هم به دنبال آموزش تعویض رله استارت یخچال هستید و می‌خواهید تعویض رله یخچال را خودتان انجام دهید. و با خرید رله یخچال جدید رله یخچال قدیم را تعویض کنید. شاید هم به دنبال قیمت رله اورلود یخچال هستید. اما خوب است بدانید که تعویض رله استارت یخچال کاری بسیار تخصصی است. رله سوزنی یخچال یا رله PTC یخچال هر دور کاری سخت و تخصصی است. بنابراین کار را به متخصص این حرفه بسپارید، خیالتان راحت تر است.

رله استارت یخچال وسیله ای است که انرژی را به کمپرسور یخچال می‌رساند. کمپرسور وظیفه خنک کردن یخچال را به عهده دارد. در واقع کمپرسور یخچال، گاز را فشرده کرده و آن را به مایع تبدیل می‌کند و دمای آن را بالا می‌برد. این گاز پس از یک دور چرخش داخل سیستم سرد شده و یخچال را خنک می‌کند. کمپرسور دائما در حال کار نیست و برای شروع به کار هر بار نیاز به استارت دارد که این عمل توسط رله انجام می‌شود. اگر رله یخچال بسوزد کمپرسور کار نخواهد کرد و درون یخچال سرد نمی‌شود.

 

رله استارت یخچال چیست؟

تعویض رله استارت یخچال آموزش تعویض رله استارت یخچال

 

رله یخچال یک شامل یک سیم پیچ است که هنگامی که جریان الکتریسیته از آن عبور می‌کند خاصیت آهنربایی موقت پیدا می‌کند. از رله برای راه اندازی موتور، کنترل ولتاژ و جریان بالا، کنترل پمپ سوخت در خودروها نیز استفاده می‌شود. 

ترموستات داخل یخچال به کمپرسور فرمان می‌دهد تا چه زمانی روشن شود و سرما را به سطح امن تعریف شده برساند. هنگامی که دمای داخل یخچال از دمای تنظیم شده ترموستات بالاتر می‌رود، ترموستات یک سیگنال الکتریکی به رله می‌فرستد تا کمپرسور را استارت بزند. انرژی مورد نیاز برای کار کردن کمپرسور از مسیر رله تامین می‌شود. در ابن میان توجه به نحوه عملکرد این قطعه و تعمیر ترموستات یخچال در صورت نیاز در جلوگیری از ایرادات مربوط به رله تاثیرگذار است.

 

نشانه‌های خرابی رله یخچال چیست؟

در این بخش علائم خرابی رله استارت یخچال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • صدای کلیک

  هر بار که رله کمپرسور را استارت می‌زند یک صدای کلیک شنیده می‌شود. اما اگر کمپرسور به کار نیفتد رله پس از زمان کوتاهی دوباره صدای کلیک شنیده می‌شود. این صدای کلیک تکرار شونده نشانه ای از رله سوخته است.

 

رله یخچال قدیمی /  تعویض رله استارت یخچال

رله سوزنی یخچال رله ptc یخچال رله یخچال قدیمی

 

 • گرم شدن یخچال

  یکی از نشانه‌های کار نکردن رله یخچال، افزایش دما و سرد نشدن یخچال است که در این حالت احتمالا کمپرسور اصلا استارت نمی‌خورد. معمولا در این حالت صدای وزوز دائمی از کمپرسور شنیده می‌شود. اگر این صدا شنیده نمی‌شود و مواد غذایی گرم می‌شوند می‌تواند نشانه خوب کار نکردن رله باشد، یعنی رله ضعیف عمل می‌کند و توان ورودی آن مناسب نیست.

 • توجه داشته باشید برخی مواقع مشکلاتی مثل عدم تنظیم دما و نیاز به تعویض لاستیک درب یخچال نیز غیر از ایراد در رله یخچال در بروز سرد نکردن یخچال تاثیر دارد.

 

تست رله یخچال چگونه است؟

همانطور که ذکر شد اگر کمپرسور گرم شود و صدای کلیک بلند یا متناوب بدهد می‌تواند نشانه خرابی رله یخچال باشد. برای تست کردن آن باید از سیستم جدا شود. این قطعه نسبتا ارزان قیمت و تعویض آن آسان است.

 

مراحل تست رله به چه صورت است؟

ابتدا یخچال را از برق بکشید. رله در پشت و پایین یخچال قرار دارد. گارد محافظ را باز کنید تا به کمپرسور دسترسی پیدا کنید. در نزدیکی کمپرسور یک جعبه کوچک قرار دارد که تعدادی سیم از آن بیرون زده است. این جعبه همان رله است.

برای اطمینان می‌توانید قبل از جدا کردن از نحوه قرار گرفتن و سیم کشی آن عکس بگیرید تا در هنگام نصب دوباره و تعویض به مشکل برنخورید. در نمونه‌های قدیمی‌تر معمولا یک رله با سیم پیچی مسی وجود دارد که به سادگی قابل تشخیص است. مدل‌های جدیدتر، رله حالت جامد هستند که برای چک کردن آن‌ها وسایل خاصی نیاز است. این مدل‌ها برخلاف نمونه‌های سیم پیچی راحت تر می‌سوزند.

 

 • تست بدون ابزار رله یخچال

رله را به صورت دیداری مورد بررسی قرار دهید. اگر پایه‌های رله دارای زنگ زدگی و خوردگی شده است، نیاز به تعویض دارد البته در برخی موارد تنها با تمیز کردن مشکل برطرف می‌گردد. اما این روش به اندازه کافی مطمئن نیست. در رله جامد پس از جدا کردن آن از کمپرسور آن را تکان دهید اگر صدای تق تق داد سوخته است. برای اطمینان بیشتر می‌توانید آن را به یک متخصص نشان دهید.

 

رله استارت یخچال /  علائم خرابی رله استارت یخچال

تعویض رله یخچال خرید رله یخچال قیمت رله اورلود یخچال رله یخچال رله ptc یخچال قیمت رله استارت یخچال رله سوزنی یخچال

 

 • تست رله یخچال توسط مولتی متر/ اهم متر

می‌توان از یک اهم متر برای اندازه گیری مقاومت پایه‌های رله استفاده نمود. اهم پایه‌های رله را به صورت دو به دو اندازه بگیرید، تنها یک جفت از این پایه‌ها باید مقدار داشته باشد. در رله‌های سیم پیچی می‌توان آن‌ها را توسط یک اهم متر چک کرد. رله‌ها معمولا سه پایه دارند که با نام‌های L ، M و S علامت گذاری شده‌اند. برای تست صحت اتصال اهم متر را روی پایه‌های M و S قرار دهید. مقدار صفر باید نمایش داده شود.

در حالی که پراب‌ها هنوز به پایه‌ها متصل‌اند رله را برگردانید یک صدای کلیک باید شنیده شود و مقدار بی نهایت روی اهم متر نمایش داده شود. این عمل را بین پایه‌های L و S نیز تکرار کنید همین نتیجه را بایستی بگیرید. حال بین پایه‌های L و M این کار را انجام دهید این بار در هردو حالت باید مقدار صفر خوانده شود. 

خواندن تحقیق در مورد برچسب مصرف انرژی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در واقع باید بررسی نمود قطعی داخل سیم پیچ و یا بین پایه‌ها تا سیم پیچ وجود نداشته باشد. هممچنین دو پایه ای از رله به کمپرسور وصل می‌شود وقتی کلید هنوز باز است اتصال کوتاه نشده باشند. در صورت خراب بودن رله مدل و شماره آن را برداشته و آن را با یک رله جدید تعویض کنید.

 

نتیجه گیری رله یخچال:

در این مقاله با رله یخچال آشنا شدید و با برخی از مزایای رله آشنا شدید. همچنین فهمیدید چه کاربردی در یخچال دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که کار تعویض رله یخچال را به متخصص این حرفه بسپارید و خودتان به چیزی دست نزنید. 

تمامی خدمات محافظتی و نگهداری یخچال مثل ترمیم رنگ در یخچال و اقدامات فنی برای تعمیر موتور و دیگر تجهیزات اصلی آن باید در راستای استفاده بهینه از این وسیله صورت گیرد. در هنگام مشاهده ایرادات در روند عملکرد یخچال بهترین اقدام دسترسی به افراد متخصص در این زمینه است.

4.5 امتیاز از 1639 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین