معرفی رله یخچال و عملکرد آن

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
معرفی رله یخچال و عملکرد آن

رله یخچال از تجهیزات تشکیل دهنده این وسیله بوده که ماهیت الکترومکانیکی دارد. وظیفه رله یخچال عبور جریان الکتریکی مورد نیاز در مدار است. بسیاری از کارشناسان در پاسخ به سوال کار رله یخچال چیست عملکرد آن را با یک کلید برقرار کننده جریان در مدار شبیه سازی کرده‌اند.

شروع کار کمپرسور با استارت رله یخچال صورت می‌گیرد. در برخی مواقع از دلایل روشن نشدن یخچال عدم استارت رله و یا نقص در عملکرد رله یخچال است. رله یخچال بعنوان یک انتقال دهنده انرژی به کمپرسور عمل کرده و عدم استارت رله با کارنکردن کمپرسور همراه است.

 

اهمیت عملکرد رله یخچال به اندازه‌ای است که افراد را نسبت به دریافت اطلاعات در خصوص نحوه نصب رله استارت یخچال، رله برد یخچال، رله سوزنی یخچال و مواردی از این قبیل ترغیب کرده است. در این مطلب پس از آشنایی با ماهیت رله به بررسی محورهای کاربردی رله یخچال می‌پردازیم.

 

طریقه نصب رله موتور یخچال

 

معرفی رله یخچال

رله یک قطعه الکترومکانیکی در یخچال بوده که وظیفه بسیار مهم شروع کننده کار کمپرسور را بر عهده دارد. در واقع رله یخچال با انتقال جریان الکتریکی در مدار بصورت اتوماتیک استارت کار کمپرسور را صادر می‌کند. کمپرسور دائما در حال فعالیت نبوده و برای هر بار کارکردن باید رله یخچال در حالت استارت باشد.

کمپرسور برای فعالیت از دو سیم پیچی اصلی، به نام سیم پیچ اجرا (running coil) و سیم پیچ شروع(start coil) تشکیل شده است. قطعه‌ای که سیم پیچ شروع (start coil) را در مدار برای مدتی نگه‌می دارد تا کمپرسور روشن شود رله یخچال نام دارد.

 

نقشه سیم کشی رله یخچال

 

اگر رله یخچال بسوزد یا به درستی کار نکند، فعالیت کمپرسور متوقف و عمل خنک کردن یخچال به تعویض می‌افتد. بنابراین رله یخچال از این جهت که شروع کننده کار کمپرسور بوده در بین قطعات یخچال توجه به وضعیت آن خصوصا در حین تعمیر برد یخچال از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع مختلفی از رله یخچال با جنس‌های مختلف و همین طور ویژگی‌های کاربردی متفاوت وجود داشته که بعنوان مثال به معرفی آنها در این بخش می‌پردازیم.

 

رله سنگی یخچال (رله ptc یخچال)

رله‌های جریان از دو نوع رله سوزنی و رله سنگی (رله ptc یخچال) تشکیل شده‌اند. این رله وظیفه تأمین انرژی سیم پیچ را برای زمانی کوتاه جهت کمک به راه اندازی موتور کمپرسور یخچال بر عهده دارد. بنابراین از رله سنگی تحت عنوان رله جریان نیز یاد می‌شود.در تعمیر موتور یخچال توجه به آشنایی با این موارد ضرورت دارد.

 

رله ولتاژ یخچال

عمل مهم تغییرات ولتاژ بین سیم پیچ شروع و سیم پیچ اجرا در اثر فعالیت رله ولتاژ انجام می‌شود. رله ولتاژ دارای بیش از سه ترمینال با حالت‌های نازک و دراز است. همچنین دو خازن در رله یخچال از نوع ولتاژ استفاده شده است. یک خازن اجرا که دائم در مدار قرار دارد و دیگری خازن شروع می‌باشد.

 

کار رله یخچال چیست؟

نقشه سیم کشی رله یخچال و نحوه عملکرد رله یخچال تحت سوال کار رله یخچال چیست در بین افراد مطرح است. عملکرد رله وابسته به ماهیت آن که هم یک کلید الکترومغناطیسی معرفی شده و هم یک قطعه الکترومکانیکی قابل شرح است.

کار رله یخچال بطور مختصر استارت فعالیت کمپرسور در یخچال با تامین انرژی لازم است. در واقع رله یخچال دارای یک سیم پیچ بوده که با عبور جریان از آن خاصیت آهنربایی موقف تولید شده که عبور جریان به سمت دیگر کلید را به دنبال دارد.

 

قیمت رله سنگی یخچال

 

در طراحی و راه اندازی سیستم یخچال از رله یخچال برای شروع کار قطعات مختلفی مثل کمپرسور و سرماسازی یخچال استفاده می‌شود. رله یخچال انتقال دهنده جریال الکتریکی در مدار برای شارژ کمپرسور و اقدامات وابسته به آن است.

 

محل تعبیه رله یخچال کجاست؟

پس از آشنایی با قطعه رله یخچال و پاسخ به این سوال که کار رله یخچال چیست؟ ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که جای دقیق رله یخچال کجاست. رله یخچال که به آن رله استارت یخچال نیز می‌گویند در کنار قطعه کمپرسور در پشت یخچال قرار داشته و در خنک سازی یخچال توسط کمپرسور نقش کلیدی دارد.

 

رله یخچال فریزر سامسونگ

 

در واقع رله توسط 3 سوکت به کمپرسور متصل شده است. نگهدارنده رله در یخچال مجموعه کمپرسور است به همین دلیل ایراد در عملکرد آن بر وضعیت کمپرسور یخچال تاثیر مستقیم دارد. 

 

علائم خرابی رله یخچال

خرابی رله یخچال و توقف عملکرد آن مساوی با عدم فعالیت کمپرسور و در نتیجه ضعف در خنک سازی یخچال است. از نشانه‌های بارز خرابی رله یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره داشت. همانند اقدامات محافظتی که در حین عدم خنک کردن یخچال مثل تعویض لاستیک درب یخچال صورت گرفته توجه به وضعیت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

خرابی رله یخچال و گرم شدن یخچال

از علائم کار نکردن رله یخچال می‌توان به افزایش دمای یخچال و سرد نشدن آن اشاره داشت. دلیل بروز این مشکل نیز استارت نخوردن کمپرسور در اثر خرابی رله است. در این حالت صدای وز وز مانندی دائما از کمپرسور شنیده می‌شود.

 

صدای کلیک در هنگام خرابی رله یخچال

از دیگر علائم خرابی رله یخچال و ضعف در عملکرد آن شنیده شدن صدای کلیک با هر بار استارت زدن رله کمپرسور است. تکرار مداوم این صدا از نشانه‌های سوختن رله است.

عیب یابی و تست رله سنگی یخچال

پس از مشاهده علائم خرابی رله برای تشخیص بهتر مشکل عیب یابی و تست رله یخچال تاثیر بسزایی دارد. در این قسمت در چند مرحله کوتاه نحوه تست رله یخچال را با هم مشاهده می‌کنیم.

  • در ابتدا برای رعایت ایمنی یخچال را از برق بکشید.
  • قاب پلاستیکی روی کمپرسور را برای دسترسی به رله یخچال بردارید.
  • رله سنگی یا رله جریان یخچال به کمپرسور متصل است.
  • عمل جداسازی رله از کمپرسور را با دقت و استفاده از ابزار مناسب انجام دهید.
  • برای عیب یابی رله یخچال آن را یک بار تکان دهید، اگر متوجه حرکت چیزی در آن شدید یا رنگ آن به سوختگی نزدیک بود برای تعویض اقدام کنید.
  • همین طور می‌توانید با اهم متر جریان رله یخچال را چک کنید. اگر چیزی غیر از 0 تا 100 بود باید رله یخچال را تعویض کنید.

 

عیب یابی و تست رله سنگی یخچال

 

نصب رله استارت یخچال، رله برد یخچال، رله سوزنی یخچال در کنار معرفی رله یخچال و اینکه کار رله یخچال چیست در این مطلب بطور کامل بررسی شده است. 

عدم دقت کافی در تعویض رله یخچال و جداسازی رله آسیب دیده می‌توان با آسیب اساسی به قطعات وابسته مثل کمپرسور همراه باشد. بنابراین بهتر است برای تست رله یخچال و بررسی ایرادتی که نشاندهنده‌ی خرابی رله یخچال است باید از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بخواهید.

4.5 امتیاز از 1172 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین