تعمیر موتور کمپرسور یخچال

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر موتور کمپرسور یخچال

تعمیر موتور یخچال از جمله تعمیرات گران‌قیمت و البته بسیار تخصصیِ تعمیرات یخچال فریزرهاست. جوشکاری و کار با گازهای خطرناک، تنها بخشی از مراحل تعویض و یا تعمیر کمپرسور یخچال است.

از طرف دیگر، چون یخچال بدون موتورش عملا نمی‌تواند کار کند، باید سریع‌تر برای تعمیر یا تعویض موتور یخچال اقدام کرد. فاسد شدن مواد غذایی یک روی مشکل است، اما نگرانی مهم‌تری هم وجود دارد: خراب شدن قطعات دیگرِ یخچال.

برای تعمیر موتور یخچال‌تان همین حالا می‌توانید درخواست‌تان را بدون پرداخت کوچکترین هزینه ثبت کنید، از بهترین متخصصین تعمیر یخچال در شهرتان قیمت بگیرید، و فرد مدنظر برای تعمیر کمپرسور یخچال را استخدام کنید.

اگر هم مایل‌اید ابتدا اطلاعاتی در اینباره کسب کنید، بخش‌های بعد را ببینید.

 

تعمیر موتور یخچال؛ کمپرسور یخچال نیست؟

به زودی سراغ شرایط و نشانه‌های نیاز به تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال می‌رویم. اما پیش از آن، اجازه دهید کمی به مسائل پایه بپردازیم تا ببینیم چرا این قطعه قلب تپنده یخچال است. و چرا باید تعمیر آن را (که چندان ارزان‌قیمت هم نیست) تا این حد جدی گرفت.

از نظر فنی، موتور یا کمپرسور (Compressor) یخچال یک پمپ الکتریکی کنار کندانسور است. این قطعه پر از گازهایی است که به انتقال هوای گرم به کندانسور کمک می‌کند، جایی که سرماسازی و خنک کردن هوا اتفاق می‌افتد.

البته این توضیحی بسیار ساده از این قطعه و کار آن است. در واقعیت با سازوکار پیچیده‌تری طرف هستیم. اما نهایتا یک موضوع ثابت است: بدون کمپرسور، یخچال نمی‌تواند به درستی کار کند.

 

کمپرسور یخچال چه اجزایی دارد؟

پیستون، میلنگ و سوپاپ از جمله اجزایی هستند که به کمپرسور کمک می‌کنند تا نقش‌اش را در چرخه سرماسازی ایفا کند.

یک موتور آسنکرون داخل محفظه موتور، میلنگ را به صورت دورانی به چرخش در می‌آورد. با دوران میلنگ،  پیستون‌ها به صورت تلمبه‌ای حرکت می‌کنند و سوپاپ‌ها باز و بسته می‌شوند. در نتیجه این اتفاقات، گازی که در لوله‌ها و سیلندر است به گردش در می‌‌آید.

در ادامه گاز مجددا از لوله‌های کمپرسور مکیده شده، و با فشار بیشتری وارد لوله رفت می‌‌شود. به این ترتیب گاز سرماساز همیشه در حال چرخش خواهد بود، و دستگاه هم سرد می‌شود.

 

( محتوای پیشنهادی: اواپراتور یخچال )

 

تعمیر موتور یخچال

 

برندهای تولیدکننده کمپرسور یخچال

اگر تعمیر موتور یخچال شما ممکن نباشد و کار به تعمیر کمپرسور یخچال بکشد، بد نیست با برندهایی که انواع موتور یخچال را تولید می‌کنند، و کیفیت محصولات آنها آشنا باشید.

شرکت‌هایی که در جهان این قطعات را تولید می‌کنند، اصلا کم نیستند. اما از جمله برندهای شناخته‌شده‌ای که آنها را به ایران وارد می‌کنند، می‌توانیم به این شرکت‌ها اشاره کنیم:

 • سکاپ (دانفوس قدیم)
 • میتسوبیشی
 • پاناسونیک
 • سامسونگ
 • هیتاچی
 • امبارکو
 • ال جی
 • لاندا

همه این برندهای برای تعویض کمپرسور یخچال کاندیدی عالی هستند. اما اگر حق انتخاب از میان چندگزینه را داشتید، خیلی جدی به محصولات سکاپ فکر کنید. البته کمپرسورهای ال جی، سامسونگ و هیتاچی هم برای تعویض موتور یخچال عالی هستند.

 

تعمیر کمپرسور یخچال؛ عمر مفید این قطعه چقدر است؟

به طور کلی، عمر مفید این قطعات 10 سال در نظر گرفته می‌شود. حداکثر عمر آنها هم معمولا از 20 سال فراتر نمی‌رود.

البته این در صورتی است که از دستگاه به درستی نگهداری شده باشد، و اتفاقاتی مانند نوسان شدید برق یا ضربه‌های محکم فیزیکی هم اتفاق نیفتاده باشند. بعد از گذشت این زمان، نیاز به تعمیر و حتی تعویض موتور یخچال کاملا طبیعی است.

 

تعمیر کمپرسور یخچال

 

نشانه‌های نیاز به تعمیر و تعویض موتور یخچال

برای جلوگیری از تعمیرات اساسی یا تعویض کمپرسور یخچال با قطعه‌ای کاملا جدید، باید بدانید چگونه مشکلات احتمالی کمپرسور را (پیش از اینکه خیلی دیر شود) شناسایی کنید.

کار نکردن کمپرسور می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. به همین ترتیب، سیگنال‌های زیادی هم وجود دارند که می‌توانید به دنبال آن‌ها بگردید. نشانه‌هایی که به شما می‌گویند آیا به تعمیر موتور یخچال احتیاج دارید یا خیر.

مطمئنا کار افتادن یخچال و فاسد شدن غذاها جزو این نشانه‌هاست. اما قبل از این اتفاق، علائم هشداردهنده دیگری هم وجود دارد، از جمله:

 

بیش از حد گرم شدن موتور یخچال

به احتمال زیاد دلیل داغ شدن یخچال شما این است که فن کمپرسور کار نمی‌کند. همان‌طور که حدس می‌زنید، فن چیزی است که دستگاه را خنک می‌کند. هنگامی که این قطعه از کار بیفتد، دستگاه بیش از حد گرم می‌شود و در نهایت مشکلات جدی بهم می‌زند.

برای اینکه ببینید به خاطر خرابی فن به تعمیر موتور یخچال احتیاج دارید یا خیر، لازم نیست فعالیت آن را زیر نظر بگیرید. نشانه‌های ساده‌تر هم هستند. مثلا صداهای عجیب و غریبی از یخچال می‌شنوید، که با صدای طبیعیِ کار کردن کمپرسور هنگام تنظیم دما بسیار متفاوت است.

البته یک فن خراب تنها چیزی نیست که می‌تواند باعث مشکلات دمایی مربوط به کمپرسور شود.

 

گرم شدن مواد غذایی درون یخچال

خراب شدن موتور به این معنا نیست که به طور آنی هم خودش از کار می‌افتد و هم یخچال. پیش از این اتفاقات هم می‌توان برای تعمیر کمپرسور یخچال اقدام کرد.

بدون یک موتورِ سالم که درست کار کند، هیچ بخش دیگری درست کار نخواهد کرد. موتور همان چیزی است که به فن کمک می‌کند تا کار خود را انجام دهد. اگر موتور خراب شود، ممکن است یک قسمتِ یخچال سرد و یک قسمتِ آن گرم باشد.

مثلا شیشه‌های آب در قفسه بالایی سرد هستند، اما میوه‌ها و سبزیجات در کشوهای پایینی گرم و پژمرده‌اند. یا اینکه همه چیز در یخچال گرم باشد. در صورت خرابی این قطعه و نیاز به تعمیر کمپرسور یخچال، این بخش ممکن است صداهای عجیبی هم تولید کند.

 

به گوش رسیدن صداهای عجیب از کمپرسور

هرصدای عجیبی که از کمپرسور می‌آید، می‌تواند یک خبر بد یا خیلی بد باشد. این اتفاق معمولا یعنی نیاز به تعویض موتور یخچال. با این حال، همیشه بهتر است که با یک متخصص ارتباط بگیرید، تا دقیقا مشخص شود که منشا سر و صدا کجاست.

گاهی ممکن است صدای ناهنجاری که می‌شنوید از جای دیگری بیاید، مثلا فن یا موتورِ سایر قطعات. همچنین، توجه داشته باشید که کمپرسور کاملا بی‌صدا نیست؛ و هنگام روشن و خاموش شدن صدایی هوم-مانند دارد. اینها کاملا عادی است و ارتباطی به تعمیر موتور یخچال ندارد.

اما مثلا اگر مدام صدای کلیکِ روشن و خاموشن شدن را می‌شنوید، یا یخچال مطلقا هیچ صدایی نمی‌دهد، در آن‌صورت باید نگران شد.

حتما در این شرایط از یک متخصص قابل اعتماد کمک بگیرید، تا مطمئن شوید تعویض موتور یخچال ضروری است یا اینکه تعمیر آن هم امکان دارد.

 

تعویض موتور یخچال

 

پریدن فیوز با روشن کردن یخچال

این یکی از مهمترین نشانه‌های خرابی کمپرسور است که کمتر متوجه آن می‌شویم. اما اگر با آن برخورد داشتید، حتما سلامت این قطعه را چک کنید. بروز خرابی و اتصال کوتاه در اجزای الکتریکی کمپرسور می‌تواند چنین مشکلاتی را ایجاد کند.

همچنین، اگر با روشن کردن یخچال جرقه‌ای در پریز دیدید، دیگر تقریبا می‌توانید مطمئن شوید که یکی از اجزای داخلی یخچال و موتور آن، سوخته است و نیاز به تعمیر دارد. در ادامه درباره تعمیر موتور یخچال سوخته بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

عرق کردن یخچال

عرق کردن یخچال یکی دیگر از نشانه‌های نیاز به تعمیر کمپرسور یخچال است، که معمولا خیلی هم سریع خود را نشان می‌دهد. کمترین عوارض این اتفاق خراب شدن مواد غذایی و ایجاد کپک شود.

توجه داشته باشید که اینجا هم مقصر اصلی لزوما کمپرسور نیست، و ممکن است علت اصلی خرابی قطعه دیگری باشد (مثلا فن اواپراتور).

 

روشن نشدن یخچال

گاهی اوقات در صورت خرابی موتور، یخچال اصلا روشن نخواهد شد. با فرض اینکه برق ورودی دستگاه هیچ مشکلی ندارد، برای اینکه مطمئن شوید به تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال احتیاج دارید یا خیر، با یک تعمیرکار حرفه‌ای صحبت کنید.

یخچال‌ها سیستم‌های پیچیده‌ای هستند، و بسیار پیش می‌آید که یک ایراد مشخص دلایل متنوعی داشته باشد.

 

مدام خاموش و روشن شدن کمپرسور

وقتی دمای دستگاه از حد مشخص‌شده کمتر شود، کمپرسور روشن می‌شود تا یخچال دوباره سرد شود. وقتی هم دما به میزان معین رسید، خاموش می‌شود. اما این دو اتفاق با فاصله از هم اتفاق می‌افتند و نه به سرعت. بنابراین، مدام خاموش و روشن شدن کمپرسور می‌تواند نشانه نیم‌سوز شدن آن باشد.

 

افزایش مقاومت داخلی کمپرسور

این یکی از نشانه‌های قاطع خرابی کمپرسور است که تنها با تست دقیق مشخص می‌شود. مانند هر قطعه الکترونیکی دیگری، موتور یخچال هم دارای مقاومت داخلی است. برای بیشتر یخچال‌ها، میزان این مقاومت نباید بیشتر از 6 تا 8 اهم افزایش پیدا کند.

به همین خاطر تعمیرکارها ابتدا رله استارت کمپرسور را جدا می‌کند و مقاومت داخلی کمپرسور را با اهم‌متر اندازه‌گیری می‌کنند. تست قطعه در حالت کلی هم از مراحل مهم تعمیر کمپرسور یخچال است تا شرایط دقیق آن مشخص شود.

 

(محتوای پیشنهادی: ترمیم رنگ در یخچال)

 

تعویض کمپرسور یخچال

 

علت داغ شدن موتور یخچال

گفتیم که بیش از حد داغ شدن کمپرسور از نشانه‌های خرابی آن است. و چون این موضوع بسیار رایج است، قصد داریم اینجا علت داغ شدن موتور یخچال را کوتاه بررسی کنیم.

 • کثیف یا کیپ بودن فیلتر درایر
 • کثیف بودن کندانسور
 • خرابی فن کمپرسور (اگر کنار کمپرسور فن قرار دارد)
 • نگهداری اشتباه از موتور یخچال مانند بی‌توجهی به سرویس، نصب اشتباه دستگاه یا ...
 • خرابی رله اورلود و یا رله استارت موتور
 • یکسره کار کردن کمپرسور
 • کمبود گاز سرمازا

توجه داشته باشید که هنگام کارکرد طبیعی دستگاه، احتیاجی نیست دنبال علت داغ شدن موتور یخچال بگردید. اما اگر در طولانی‌مدت موتور همچنان آنقدر داغ است که نمی‌توان به آن دست زد، باید علت داغ شدن موتور یخچال را پیش از خراب شدن کاملِ آن پیدا کنید.

همچنین، بد نیست بدانید که گرمای پیش از حد به دو شکل به کمپرسور ضربه می‌زند: یکی از بین بردن ویژگی‌های روانکاری روغن‌های خنک‌کننده، و دیگری تجزیه شیمیایی گاز سرمازا و یا روغن. چنین اتفاقات اجزای کمپرسور را (که بالاتر بررسی کردیم) دچار مشکل می‌کنند؛ و نهایتا کل قطعه را معیوب خواهند کرد.

نهایتا یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه کمتر نگران علت داغ شدن موتور یخچال باشید، نگهداری صحیح از دستگاه و سرویس منظم آن است.

 

تعمیر موتور یخچال سوخته

 

تعمیر موتور یخچال سوخته بهتر است یا تعویض آن؟

آیا هزینه بالای تعویض موتور یخچال به این معناست که تعویض آن انتخاب بهتری خواهد بود؟ برخی تعمیرکارها و مراکز تعمیرات چنین نظری ندارند (مخصوصا اگر عمر مفید قطعه تمام شده باشد)، به عمده دلایل زیر:

 • در صورت تعمیر موتور یخچال سوخته، نمی‌توان تضمین داد که قطعه دوباره برای چندین سال کار خواهد کرد؛ و ممکن است حتی یک هفته دیگر دوباره خراب شود.
 • همان‌طور که گفتیم، تعمیر کمپرسور یخچال (که یک محفظه کاملا سربسته است) بسیار تخصصی و دشوار است، و حداقل به اندازه نیمی از هزینه یک کمپرسور نو هزینه خواهد داشت. تمام اینها برای نتیجه‌ای تقریبا نامعلوم.

نهایتا تعویض موتور یخچال به این خاطر توصیه می‌شود که قطعه نو، عملکردی بهتر و مطمئن‌تر خواهد داشت. و تقریبا هرگز احتمال نخواهد داشت که در عرض مدتی کوتاه دوباره دست شما را در پوست گردو بگذارد.

 

ایا موتور سوخته یخچال تعمیر میشود؟

نیاز ما به تعمیر موتور یخچال سوخته از چنین دلایلی ناشی می‌شود:

 • خرابی برد
 • نوسانات برق
 • کمبود گاز مبرد
 • خرابی کندانسور
 • خرابی ترموستات ( تعمیر ترموستات یخچال )
 • خرابی رله کمپرسور
 • خرابی فن خنک‌کننده
 • و نهایتا مستهلک شدن دستگاه

اما ایا موتور سوخته یخچال تعمیر میشود؟ همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، اگر کمپرسور 10-15 سالی است که کار می‌کند، تعمیر آن توصیه نمی‌شود. نه که امکان‌پذیر نباشد، بلکه به خاطر اینکه اصطلاحا ارزش تعمیر ندارد و نهایتا تعمیر آن از تعویض‌اش هزینه‌برتر خواهد بود.

با تمام این اوصاف، اگر تصمیم‌تان برای تعمیر موتور یخچال سوخته جدی‌تر است تا تعمیر آن، اجازه دهید متخصص شرایط آن را بررسی و نتیجه را به شما اعلام کند. شاید هنوز امیدی باشد!

به خدمات تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال احتیاج دارید؟

در این مطلب سعی کردیم ریزه‌کاری‌ها و شرایط این قطعه حیاتی را بررسی کنیم. همچنین، در اینباره صحبت کردیم که ایا موتور سوخته یخچال تعمیر میشود، و اینکه آیا تعمیر این قطعه‌های پیچیده به صرفه‌تر است یا تعویض آنها.

حالا که تمام اطلاعات لازم را دارید، می‌توانید برای تعمیر کمپرسور یخچال‌تان اقدام کنید. درخواست‌تان را رایگان در اپلیکیشن «خدمت از ما» یا همینجا در وبسایت ثبت کنید، از بهترین تعمیرکارهای نزدیک به خود قیمت بگیرید و فرد مدنظر را استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 1737 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین