علت خاموش شدن یخچال قدیمی، معمولی و مدرن

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خاموش شدن یخچال قدیمی، معمولی و مدرن

وقتی علت خاموش شدن یخچال را ندانیم، منظره از کار افتادن آن با یک کابوس برابری می‌کند. اما جای نگرانی نیست! بیشتر اوقات علت خاموش شدن یخچال قدیمی و معمولی و حتی نمونه‌های مدرن، مشکل بهم زدن برق ورودی آنهاست.

برای اینکه غذاهای درون یخچال و فریزرتان بیشتر از این گرم نشوند، یکراست سراغ دلایل این اتفاق می‌رویم. ابتدا علت خاموش شدن یخچال معمولی و الکترونیکی را مرور می‌کنیم، و سپس هر دلیل را به همراه روش تعمیر آن توضیح می‌دهیم.

 

علت خاموش شدن یخچال قدیمی و معمولی

این یخچال‌های مکانیکی با انواع و اقسام سنسورها و پیام‌های خطا صاحبان خود را از کوچکترین ایرادات باخبر نمی‌کنند. به این ترتیب یکروز شما می‌مانید و یک یخچال خاموش.

مشخصا این یخچال‌ها هم با برق کار می‌کنند؛ اما چرا به آنها می‌گوییم مکانیکی؟ چون به جای برد الکترونیکی و سنسور، از تایمر استفاده می‌کنند. یخچال‌های نیمه الکترونیکی به همین شکل هستند.

علت خاموش شدن یخچال معمولی و قدیمی معمولا چنین مواردی است:

 • خرابی اتصالات: پیش از هر اقدامی، ابتدا باید سلامت پریز، دوشاخه و کابل برق بررسی شود، تا مطمئن شویم برق ورودی مشکلی ندارد. اگر اینجا مشکلی نبود، می‌توان برای رفع دلیل خاموش شدن ناگهانی یخچال به گزینه‌های فنی‌تر فکر کرد.
 • خرابی ترموستات: اگر ترموستات مشکل بهم بزند، نمی‌تواند به کمپرسور بگوید کِی کار کند و کِی خاموش شود. به همین دلیل یخچال خاموش می‌شود، و حتی ممکن است خاموش بماند.
 • خرابی کمپرسور: کمپرسور عضوی حیاتی برای چرخه سرماسازی دستگاه، و قلب یخچال است. قدیمی و مدرن هم ندارد! بنابراین خرابی آن هم می‌تواند علت خاموش شدن یخچال قدیمی باشد.
 • خرابی رله اورلود: کار این قطعه راه‌اندازی موتور یخچال است. پس اگر دستگاه خاموش شده است، باید احتمال سوختن این بخش را هم در نظر بگیرید.

 

علت خاموش شدن ناگهانی یخچال‌های مدرن

منظورمان از یخچال‌های مدرن نمونه‌های الکترونیکی است، مانند بیشتر ساید بای سایدها. نمونه‌هایی که همگی دارای برد الکترونیکی هستند. علت خاموش شدن یخچال‌های این گروه را در ادامه می‌بینید:

 • خرابی اتصالات: اینجا هم ابتدا باید سلامت پریز، دوشاخه و کابل برق بررسی شود، تا مطمئن شویم برق ورودی مشکلی ندارد.
 • خرابی خازن: اگر کنار کمپرسور دستگاه شما خازن تعبیه شده باشد، خراب شدن آن می‌تواند دستگاه را از کار بیندازد.
 • خرابی سایر قطعات: خاموش شدن ناگهانی یخچال‌های الکترونیکی می‌تواند به دلیل معیوب شدن قطعات گوناگونی باشد، از جمله برد الکترونیکی، سنسور، رله اورلود، ترموستات و کمپرسور.

 

علت خاموش شدن یخچال قدیمی

 

علت خاموش شدن یخچال و روش تعمیر آن

در این بخش هر مشکلی که باعث خاموش شدن یخچال شما می‌شود، به همراه ساده‌ترین روش تعمیر آن را توضیح می‌دهیم.

 

مشکل داشتن برق ورودی

ابتدا چک کنید تا ببینید یخچال به برق وصل است یا نه. می‌دانیم فوق‌العاده ساده به نظر می‌رسد، اما نهایتا این هم می‌تواند علت خاموش شدن یخچال شما باشد.

سیم برق یخچال ممکن است توسط حیوان خانگی، یا یک کودک بازیگوش شل شده باشد. شاید حتی هنگام تمیزکاری آن را شل کرده باشید و متوجه نشده باشید.

همچنین، کابل برق را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرسوده یا آسیب دیده نیست. شاید هم محافظ برق سوخته باشد. اگر کابل برق ساییدگی دارد، فوراً با یک تعمیرکار تماس بگیرید. توجه داشته باشید که نوسانات برق هم می‌تواند علت خاموش شدن یخچال معمولی یا مدرنِ شما باشد.

اصولا بررسی برق ورودی و مطمئن شدن از بی‌ایراد بودن آن، قدم اول عیب‌یابی دستگاه است.  

 

سوختن فیوز یا مدارشکن

تعمیر بعدی در واقع ارتباطی به یخچال ندارد. شایع ترین علت علت خاموش شدن یخچال قدیمی یا جدید به طور ناگهانی، پریدن و یا سوختن فیوز است.

اگر یخچال‌تان کار نمی‎کند و برق‌اش هم مشکلی ندارد، باید سراغ جعبه فیوز بروید. این احتمال وجود دارد که فیوز آشپزخانه پریده یا سوخته باشد. این اتفاق وقتی می‌افتد که از چند وسیله برقی به طور همزمان استفاده کنید. تعویض فیوز سوخته آسان، سریع و کم‌هزینه است.

فرسوده شدن مدارشکن هم می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی یخچال شود. طوری که روشن و خاموش کردن‌اش هم اوضاع را بهبود ندهد. این قطعات با گذشت زمان خراب می‌شوند، از کار می‌افتند، یا قدرت کافی را به یخچال منتقل نمی‌کنند.

 

راه حل

برای تعویض فیوز یا مدارشکن سوخته و رفع علت خاموش شدن یخچال قدیمی یا جدیدتان، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مدارشکنی که به سمت یخچال می‌رود را خاموش کنید، و دستگاه را از برق بکشید.
 2. فیوز سوخته را پیدا کنید. راهنمایی: ببینید کدام خاموش یا سیاه است.
 3. با یک پیچ‌گوشتی گیره‌های نگهدارنده سیم‌های ورودی و خروجی در فیوز را باز کنید.
 4. یک فیوز جدید (و دقیقا مشابه فیوز قدیمی) را با فیوز معیوب جایگزین کنید، سیم ورودی (به یخچال) و سیم خروجی (از یخچال) را در دو طرف مناسب فیوز پیچ کنید.
 5. در صورت لزوم، مدارشکن را به آرامی بیرون بکشید، و آن را با یک نمونه کاملا مشابه جایگزین کنید.

 

سوختن فیوز علت خاموش شدن یخچال معمولی

 

خراب شدن کمپرسور (موتور)

کمپرسور موتوری است که گاز مبرد را در یخچال و سرماسازی حرکت می‌دهد. روشن نگه داشتن چراغ‌ها و فن‌های خنک‌کننده هم از دیگر وظایف این قطعه است. در نتیجه، درست کار نکردن کمپرسور هم می‌تواند علت خاموش شدن یخچال معمولی یا مدرن‌ترین دستگاه‌ها باشد.

موضوعی اینجاست که موتورها اکثرا به آرامی خراب می‌شود. به همین دلیل است که یخچال گاهی روشن می‌ماند و کار می‌کند، اما گاه و بی‌گاه خاموش می‌شود و شما را کلافه می‌کند. اصولا موتور یکی از سه علت اصلی از کار افتادن و خاموش شدن ناگهانی یخچال هستند (برد ADC و برد کنترل دو احتمال دیگر هستند).

شایع‌ترین دلیل کار نکردن موتور هم خوردگی اتصالات است. وقتی اتصالات این قطعه به دلیل گرمای بیش از حد، کلسیفیکاسیون (calcification)، آسیب شیمیایی یا استفاده طولانی‌مدت فرسوده شوند، توان کافی برای راه‌اندازی موتور را تامین نمی‌کنند.

 

راه حل

تعویض موتور یخچال حداقل از نظر تئوری ساده است و با اینکارها آغاز می‌شود: کشیدن یخچال از برق، باز کردن پیچ پنل پایینی پشتی و بیرون کشیدن موتور از یخچال. برخی از یخچال‌ها دارای پیچ‌هایی برای نصب موتور هستند.

سپس باید به شکل زیر عمل کنید:

 1. پیچ‌ها را باز کنید و سیم ها را بردارید.
 2. موتور جدید را در جای خود نصب کنید.
 3. سیم ها را به موتور وصل، و آن را در جای خود پیچ کنید.
 4. سپس پانل عقب را دوباره سر جای خود ببندید.

اگر ابزار و تجربه کافی را ندارید، بهتر است صفر تا صد عیب‌یابی و رفع علت خاموش شدن یخچال را (حداقل در این سناریو) به تعمیرکارهای متبحر بسپارید.

 

خرابی کمپرسور علت خاموش شدن یخچال

 

خرابی برد ADC

برد ADC یک نوع مبدل آنالوگ به دیجیتال است، و با برد کنترل دستگاه تفاوت دارد. کار برد ADC مدیریت تایمرهای یخ‌زدایی (دیفراست) و کمپرسورهاست؛ یعنی همان دو بخشی که برای کارکردن و سرد کردن دستگاه حیاتی‌اند.

برای اینکه متوجه شویم برد ADC علت خاموش شدن یخچال است یا خیر، یک راه ساده وجود دارد. کافیست یخچال را از برق بکشید و دوباره به برق بزنید. اگر دسنگاه بلافاصله روشن شود، احتمالا برد ADC مقصر است.

 

راه حل

برای تعویض این برد باید به شکل زیر عمل کرد:

 1. ابتدا یخچال را از برق بکشید.
 2. پنل پشتی یخچال را باز کنید، و برد ADC را پیدا کنید.
 3. برد را از سیم‌هایش جدا کنید. به ذهن بسپارید که هر سیم به کجا وصل بوده است.
 4. برد ADC جدید را در جایی که برد قبلی بود قرار دهید، و سیم‌های قدیمی را به برد جدید وصل کنید.

 

خراب شدن ترموستات

هر یخچال یک ترموستات دارد که دمای آن را کنترل می‌کند. اگر ترموستات یخچال شما خراب باشد، ممکن است در فواصل زمانی نادرست روشن یا خاموش شود. یخچال فکر می‌کند دمای مناسبی دارد، بنابراین خاموش می‌شود تا زمانی که ترموستات فکر کند خیلی زیاد است.

هنگام جابه‌جایی یخچال از اتاقی به اتاق دیگر (یا از خانه‌ای به خانه دیگر)، معمولا ترموستات‌ها در حین حمل و نقل آسیب می‌بینند.

 

راه حل

اگر خرابی همین قطعه علت خاموش شدن یخچال معمولی یا پیشرفته‌ی شما باشد، باید اینطور عمل کرد:

 1. مانند هر تعمیر دیگری برای یخچال و فریزر، اینجا هم ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید.
 2. اگر ترموستات داخل یخچال است، سیم‌های آن را باز کنید.
 3. اگر ترموستات داخل بدنه یخچال است، باید پنل پشتی را باز کنید تا بتوانید به آن دسترسی داشته باشید و پیچ‌هایش را باز کنید.
 4. ترموستات جدید را نصب کنید، و سیم‌های قدیمی را به شاخه‌های مربوطه وصل کنید.

 

خرابی ترموستات علت خاموش شدن یخچال هیمالیا

 

خرابی برد کنترل

برد کنترل در یخچال بیشتر قطعه‌های داخلی دستگاه را به دوشاخه متصل می‌کند تا برق‌شان تامین شود. در نتیجه بدون عملکرد صحیح برد کنترل، یخچال شما روشن نمی‌شود. یک برد خراب یا کاملا یخچال را از کار می‌اندازد، یا آن را به طور تصادفی روشن و خاموش می‌کند.

 

راه حل

یخچال شما هم نشانه‌های بالا را دارد؟ پس برای رفع خاموش شدن ناگهانی یخچال باید مراحل زیر را دنبال کنید. تعویض برد کنترل مشابه تعویض ترموستات، برد ADC و موتور است. تفاوت اصلی اینجاست که برد کنترل سیم‌های بیشتری دارد.

 1. یخچال را از برق بکشید. پنل پشت یخچال را باز کنید و برد کنترل در آن را پیدا کنید.
 2. جفت سیم‌هایی که به هر بخش می‌روند را با تسمه‌های کوچک پلاستیکی به یکدیگر ببندید، تا بعدا آنها را با هم قاطی نکنید.
 3. برد کنترل را باز کنید و برد جدید (توصیه شده توسط سازنده) را سوار کنید.
 4. هر جفت سیم را با دقت به نقطه مربوطه روی برد کنترل وصل کنید.

 

خرابی برد کنترل علت خاموش شدن یخچال فریزر هیمالیا

 

خرابی سیستم کنترل دما

یخچال همیشه است، اما فقط در چرخه‌های خاصی کار می‌کند. کنترل دمای داخل یخچال شما چندبار در طول روز فعال می‌شود و همه‌چیز را بررسی می‌کند تا یخچال فریزر سرد بماند. اگر اتصالات این بخش مشکل داشته باشد، ممکن است علت خاموش شدن یخچال معمولی شما باشد.

این اتصالات دقیقا پشت پنل بخش کنترل دما قرار دارند؛ همان بخشی که با آن دمای یخچال را تغییر می‌دهید.

 

راه حل

پس از خاموش کردن یخچال و برداشتم مواد خوراکی از قفسه‌های اطراف بخش کنترل دما، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. پوشش کنترل دما را بردارید. اینکار معمولا با پایین کشیدن پوشش انجام می‌شود.
 2. کنترل دما قطعه‌ای است که به صفحه وصل شده. شما باید تمام سیم‌هایی که به آن متصل است را به آرامی جدا کنید.
 3. رویه صفحه مدرج را بردارید. اگر یخچال سن و سال‌دار باشد، ممکن است گیر کرده باشد. در این حالت از انبردست استفاده کنید.
 4. بخش کنترل را باز کنید و از محفظه بیرون بکشید.
 5. کنترل جدید را در جای آن قرار دهید، پیچ‌هایش را ببندید، و صفحه مدرج را دوباره وصل کنید. تمامی سیم‌ها را هم به جای خود وصل کنید.
 6. محفظه کنترل دما را سر جای خود قرار دهید، مواد غذایی را در قفسه قرار دهید و  یخچال را دوباره به برق بزنید.

اگر اینکار علت خاموش شدن یخچال معمولی را برطرف نکرد، موارد بعدی را بررسی کنید یا با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

 

خرابی سیستم کنترل دما علت خاموش شدن یخچال امرسان

 

خرابی تایمر یخ‌زدایی (دیفراست)

همان‌طور که حدس می‌زنید، تایمر دیفراست در یخچال زمان فعال شدن یخ‌زدایی را کنترل می‌کند. این بخش قرار نیست همیشه کار کند، اما اگر یخچال شما پس از روشن شدن بلافاصله خاموش شود، ممکن است ایراد داشتن تایمر یخ‌زدایی علت خاموش شدن یخچال باشد.

بسته به مدل دستگاه‌تان، تعویض تایمر یخ‌زدایی ممکن است کاری به شدت تخصصی باشد. برخی یخچال‌ها سیستم‌های یخ‌زدایی بسیار پیچیده‌ای دارند که یک متخصص بهتر از آن سر در می‌آورد.

 

راه حل

دفترچه راهنمای دستگاه اطلاعات خوبی در این رابطه دارد. در ادامه روش تعویض یک تایمر یخ‎زدایی ساده را مرور می‌کنیم:

 • یخچال را از برق بکشید.
 • محفظه یخ‌زدای یخچال را (که معمولا در فریزر قرار دارد) پیدا کنید.
 • این بخش را باید کاملا جدا کنید. برای اینکار یا باید پیچ‌هایش را باز کنید، یا چفت‌های پلاستیکی‌اش را آزاد کنید.
 • حالا تایمر یخ‌زدایی را وسط محفظه یخ‌زدا می‌بینید. سیم‌هایش را جدا و آن را خارج کنید.
 • تایمر جدید را در محفظه پیچ کنید. مطمئن شوید که تایمر جهت درستی دارد، تا بتوانید آن را به کابل‌ها وصل کنید.
 • محفظه یخ‌ساز خود را در جای خود قرار دهید و یخچال را به برق بزنید.

 

خرابی تایمر دیفراست خاموش شدن ناگهانی یخچال

 

خرابی رله استارت

وظیفه رله استارت روشن کردن کمپرسور یخچال است. این قطعه یک کلید الکترومغناطیسی است که با دریافت جریان برق حالتی آهن‌ربایی به خود می‌گیرد، و با جذب قطعه‌ای فلزی باعث رسیدن برق به کمپرسور می‌شود. وقتی هم برق قطع شود، این حالت آهن‌ربایی از بین می‌رود و برق کمپرسور قطع می‌شود.

در نتیجه، خرابی رله استارت مساوی است با روشن نشدن یخچال. برای اینکه مطمئن شوید همین قطعه علت خاموش شدن یخچال قدیمی یا نه‌چندان قدیمی شماست، می‌توانید از گوش‌هایتان کمک بگیرید.

وقتی رله استارت شروع به کار می‌کند، یک صدای تق-مانند تولید می‌کند. اگر این صدا تکرار می‌شود، اما یخچال روشن نمی‌شود، احتمالا خرابی همین قطعه باعث خاموش شدن ناگهانی یخچال و خاموش ماندن آن شده است.

 

راه حل

 1. ابتدا یخچال را خاموش کنید.
 2. رله استارت درون محفظه کمپرسور قرار دارد، و به پشت دستگاه اصلی وصل می‌شود.
 3. محفظه را باز کنید. و رله استارت را از کمپرسور جدا کنید.
 4. پایه‌های آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید خوردگی ندارند و زنگ نزده‌اند.
 5. اگر برق بدون مشکل به رله استارت می‌رسد، می‌توان آن را تعویض کرد.

 

علت خاموش شدن یخچال قدیمی چیست

 

خرابی محافظ اورلود یخچال

بالاتر گفتیم که نوسانات برق هم می‌تواند علت خاموش شدن یخچال قدیمی و جدید باشد. این کار اورلود است. وقتی ولتاژ یا گرما از حد مجاز خود فراتر می‌روند، این قطعه برق موتور را قطع می‌کند تا به آن آسیبی نرسد. اما وقتی خراب شود، دیگر این اتفاق نمی‌افتد.

 

راه حل

 1. ابتدا دستگاه خود را از برق بکشید.
 2. محافظ اضافه بار کمپرسور پشت یخچال قرار دارد. پس احتمالا باید پنل پشتی را باز کنید.
 3. اورلود را از جای خود خارج کرده، و آن را با مولتی‌متر تست کنید.
 4. اگر قطعه خراب است، باید آن را تعویض کرد.

 

اورلود علت خاموش شدن یخچال قدیمی

 

کثیف بودن کویل‌های کندانسور

مشکلات زیادی وجود دارد که با تمیز نگه داشتن کویل های کندانسور می‌توان از آنها جلوگیری کرد، از جمله علت خاموش شدن یخچال. اگر یخچال شما خودبه‌خود روشن و خاموش می‌شود، ممکن است با مشکل بیش از حد داغ شدن آن مواجه باشیم، که مستقیما به کویل‌های کندانسور مربوط می‌شود.

این کویل‌ها پشت یخچال یا پایین آن قرار دارند. با گذشت زمان، گردوغبار و سایر آلودگی‌ها روی آنها انباشته شده، و منجر به گرمای بیش از حد می‌شود. این مسئله هم می‌تواند خود را به شکل علت خاموش شدن یخچال قدیمی با حتی جدید نشان دهد.

 

راه حل

بهترین راه برای رفع این مشکل، جلوگیری از آن است. شما باید کویل‌های کندانسور را حداقل سالی یکبار تمیز کنید. یخچال را از برق بکشید و کویل‌های کندانسور را به آرامی گردگیری کنید.

اینکار از ایجاد هرگونه تجمع گردوخاک جلوگیری می‌کند، و به کویل‌ها اجازه می‌دهد گرما را تخلیه کنند و یخچال را خنک نگه دارند.

 

کندانسور کثیف علت خاموش شدن یخچال معمولی

 

تمام شدن گاز یخچال

اگر همه‌چیز بدون ایراد باشد، شاید دستگاه شما صرفا به دلیل تمام شدن گاز مبرد خاموش شده است. این گاز با گردش در لوله های کندانسور و اواپراتور یخچال را خنک می‌کند. البته خود این اتفاق علت خاموش شدن یخچال نیست.

وقتی میزان این گاز کم شود، موتور یخچال برای سرماسازی باید بیشتر کار کند. همین فشار مضاعف بر کمپرسور، می‌تواند دستگاه را خاموش کند.

 

راه حل

برای رفع این تنها باید گاز دستگاه را شارژ کرد. اما به دلیل ظرافت‌ها و حساسیت‌هایی که دارد (و البته تجهیزات ضروری‌ای که برخلاف انبردست و پیچ‌گوشتی در خانه همه پیدا نمی‌شود)، پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار کمک بگیرید.


 

علت خاموش شدن یخچال هیمالیا

علت خاموش شدن یخچال فریزر هیمالیا چیزی خارج از دلایلی که تا اینجا بررسی کردیم نیست. اما طبق گزارش تعمیرکارها، معمولا خرابی تایمر دیفراست یا ترموستات علت خاموش شدن یخچال هیمالیاست.

اگر یخچال‌تان هیمالیای شما همین مشکل را دارد و تاریخ گارانتی‌اش نگذشته است، می‌توانید از تعهدها و مزایای نمایندگی‌های رسمی استفاده کنید. اگر هم تاریخ گارانتی تمام شده است یا برگه را ندارید، می‌توانید از خدمات پس از فروش برای برطرف کردن علت خاموش شدن یخچال هیمالیا استفاده کنید.

 

علت خاموش شدن یخچال امرسان

شما می‌توانید علت خاموش شدن یخچال امرسان را هم با توجه به موارد بالا پیدا کنید. البته که امیدواریم تنها برق ورودی دستگاه مشکل داشته باشد. یا اینکه هنگام تمیز کردن آن، سهوا چیزی را روی پنل یخچال فشار داده‌اید که باعث خاموش شدن آن شده است.

خوشبختانه اگر برای رفع علت خاموش شدن یخچال امرسان به قطعه‌ای هم نیاز باشد، به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد.


 

چطور از خاموش شدن یخچال جلوگیری کنیم؟

برخی نشانه‌ها خبر از مشکلات قریب‌الوقوعی می‌دهند که می‌توانند منجر به از کار افتادن دستگاه شوند. این نشانه‌ها بیشتر به موتور و احتمال سوختن آن مربوط می‌شوند، از جمله:

 1. داغ شدن کمپرسور
 2. استشمام بوی غیر عادی روغن یا سوختگی از موتور
 3. نشنیدن صدای کار کردن یخچال یا شنیدن صداهای بلند و عجیب

برای رفع مشکل دنبال تعمیرکار هستید؟

امیدواریم با مطالعه این مطلب توانسته باشید علت خاموش شدن یخچال معمولی یا مدرن‌تان را پیدا کرده، یا حداقل درک بهتری از بروز آن داشته باشید. توصیه می‌کنیم یک برنامه منظم برای سرویس دستگاه‌تان مشخص کنید، تا کمتر با چنین مشکلاتی روبه‌رو شوید.

اگر هم برای تعمیر یخچال فریزرتان به کمک متخصص احتیاج دارید، با ثبت درخواست‌تان در اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» می‌توانید به بهترین تعمیرکارها در شهرتان وصل شوید، از آنها رایگان قیمت بگیرید و یکی را به دلخواه استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 1114 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین