تعمیر موتور کولر گازی

تعمیر موتور کولر گازی

تعمیر موتور کولر گازی را زمانی انجام می‌دهیم که مطمئن شویم ایراد از موتور کولر گازی ما است. در کل، موتور ضروری‌ترین قسمت کولر گازی است و می‌توان گفت موتور، قلب کولر گازی است. وظیفه موتور، متراکم کردن مایعات و گازهاست؛ که با این فشرده سازی، هوای سرد ایجاد می‌شود. تعمیر موتور کولر گازی کاری تخصصی و هزینه‌بر است برای همین موضوع برای تایید خرابی و تعمیر کولر گازی حتما به متخصص در این زمینه نیاز دارید. در این مطلب قصد داریم چگونگی تعمیر موتور کولر گازی را برای شما توضیح دهیم.

 

آموزش تست موتور کولر گازی

در موارد زیر نیاز به تعویض یا تعمیر موتور کولر گازی است:

 • زمانی ‌که کولر گازی را روشن می‌کنیم و فن داخلی آن کارکرده ولی به‌محض وارد شدن کمپرسور به مدار فیوز می‌پرد.
 • زمانی که فن بیرونی دستگاه روشن شده ولی موتور روشن نمی‌شود.
 • وقتی باد داغ می‌زند و از گاز کولر گازی مطمئن هستیم تعویض و تعمیر موتور کولر گازی را انجام می‌دهیم.

موتور کولر گازی را از 3 روش زیر می‌توانیم تست کنیم:

 1. روش اول با استفاده از تست سیم پیچ است.
 2. روش دوم تست صدای موتور کولر گازی است.
 3.  روش سوم تست کارکرد موتور است.

 

شکافتن موتور کولر گازی

 

دلیل سوختگی کمپرسور در کولر گازی

 در ابتدا باید گفت که وظیفه کمپرسور کولرگازی مکش گاز از اواپراتور و حرکت دادن آن به سمت کندانسور است. در صورت خرابی و مشکل، این وظیفه به خوبی انجام نمی‌شود. زمانی که مکش گاز کولرگازی به درستی انجام نشود، دستگاه، گازی برای وارد کردن نخواهد داشت و در نتیجه خنکی احساس نمی‌شود و هوای خنکی نیز ایجاد نمی‌شود. در زیر چند علت اساسی سوختگی کمپرسور در کولر گازی را برای شما بیان می‌کنیم.

 • معیوب بودن فن.
 •  کثیف بودن کندانسور
 •  ولتاژ نامناسب
 • نامناسب بودن سیم های لاکی موتور
 • کم شدن مبرد
 •  اشکال در سیم پیچ راه انداز یا کمکی

 

امزش تعمیر کمپرسور کولر

 

آموزش تعمیر کمپرسور کولر گازی

اگر کولر شما باد گرم می‌داد برای رفع آن، دریچه کندانسور کولر گازی را باز کنید و با احتیاط و بدون تماس مستقیم دست دمای کمپرسور را چک کنید. داغ بودن کمپرسور نشانه اورلود کمپرسور است. در این حالت باید ابتدا با جریان آب کمپرسور را خنک کنید و بعد از آن به رفع مشکل اصلی بپردازید. این مشکل به خاطر کمبود گاز مبرد بر اثر مواردی مانند نشتی یا مسدود بودن لوله رخ می‌دهد.

گرد و غبار یا برفک کویل‌های اپراتور ممکن است باعث روشن و خاموش شدن موتور می‎شود.

روغنی بودن سوکت های ترمینال کمپرسور نیز باعث عدم اتصال می‌شود. برای چک کردن این مورد درپوش ترمینال کمپرسور را بردارید و از روغنی نبودن سوکت‌های کمپرسور مطمئن شوید.

برای انجام تست بدنه، پس از جدا کردن سیم های کمپرسور، یک طرف سیم اهم متر را به کانکتور و سر دیگر را به بدنه کمپرسور متصل می‌کنیم. در صورت بوق زدن اهم متر، مشکل از موتور و سیم پیچ است، که در این حالت موتور سوخته است و باید تعویض بشود ولی اگر اهم متر بوق نزد، در ادامه کار سیم پیچ و روتور را تست می‌کنیم.

چک کردن فشار کمپرسور کار خطرناکی است و حتما باید متخصص این کار را انجام دهد، برای این کار باید گاز را در ابتدا تخلیه کنید، سپس لوله های واحد خارجی را باز و پنل بیرونی را آزاد کنید. درپوش ترمینال را  ببندید و عینک ایمنی به چشم زنید. بعد از آن با احتیاط کمپرسور را در حالت سرمایش و تنها به مدت کمتر از 10 ثانیه روشن کرده و دست یا انگشت خود را جلوی خروجی هوای کمپرسور قرار دهید. یک کمپرسور سالم و بدون افت فشار، چنان فشاری ایجاد میکند که شما نمی‌توانید بیش از  پنج ثانیه دست خود را روی خروجی آن نگه دارید. در صورت تشخیص کم شدن  فشار، شیر تغذیه آب کندانسور، امکان نشتی و میزان شارژ گاز سیستم را باید بررسی کرد. 

 

سیم پیچی کمپرسور کولر گازی

 

سیم پیچی کمپرسور کولر گازی

تست سیم پیچ کمپرسور کولر گازی به منظور آگاهی از سالم بودن و درست کار کردن موتور کولر گازی است، که این تست ۳ مرحله است.

 1. ابتدا درپوش ترمینال کمپرسور را بردارید و مطمئن شوید که سوکت های کمپرسور روغنی نیست چراکه اگر این سوکت ها روغنی باشد، ارتباط بین سوکت و ترمینال برقرار نمی‌شود.
 2. مرحله بعد تست سیم پیچ کمپرسور کولر گازی بوسیله اهم متر است.
 3. در آخر تست اتصال بدنه است، در همه موتوررها، کانکتورهای موتور به هیچ عنوان نباید به بدنه اتصال داشته باشند.

هزینه تعمیر موتور کولر گازی

یکی از دغدغه‌های مردم در فصول گرم هزینه تعمیر موتور کولر گازی و خود کولر گازی است. این هزینه‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد اگر قطعه تعویضی داشته باشید یا موتور کولر شما خراب شده باشد هزینه‌ها بالا می‌رود ولی اگر فقط در حد سرویس و تعمیر باشد هزینه آن زیاد نمی‌شود. ولی در کل هزینه نصب، هزینه شارژ کولر گازی، هزینه خازن کولرگازی، سرویس کولرگازی، هزینه تعویض برد الکترونیکی کولرگازی با هم متفاوت است و هر کدام باید جداگانه محاسبه شود.

 

شوک دادن به کمپرسور کولر گازی؛ طریقه شوک دادن به کمپرسور کولر

زمانی که کمپرسور گیر کرده باشد یا موتور گیرپاچ کرده باشد، کمپرسور کولر گازی نیاز به اعمال شوک با ولتاژ بالا دارد و از خازن شوک استفاده می‌کنیم. برای انجام این کار از خازن استارت استفاده می‌کنیم، خازن استارت دارای دو سیم است که به راحتی به دو سر خازن کولر گازی سری شده و ولتاژ بالایی برقرار می‌کند،که به این عمل هارد استارت کردن موتور می‌گویند. باید به این نکته توجه داشت که خازن شوک به صورت موازی بسته می‌شود.

 

تعمیر موتور سوخته کولر گازی

 

سخن آخر

به طور کلی تعمیر موتور کولر گازی کار تخصصی است و بهتر است اگر در عمل‌کرد موتور گازی ما مشکلی پیش آمد حتما به متخصص تماس بگیریم و خودمان در این کار دخالت نکنیم چرا که اگر تشخیص غلطی بدهیم منجر به سوخت کامل موتور کولر گازی باشد هزینه سنگینی را برای ما می‌گذارد بنابراین باید این کار را به متخصص مربوطه بسپاریم. در بازار آنلاین خدمت از ما شما به راحتی می‌توانید ثبت سفارش کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین متخصص تعمیر موتور کولر گازی را انتخاب کنید و به راحتی مشکل موتور کولر گازی خود را رفع کنید.

4.93 امتیاز از 88 رای

برچسب‌ها:
تعمیر کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading