تعویض و نصب خازن کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعویض و نصب خازن کولر گازی

خازن کولر گازی از جمله قطعات کولر گازی است که احتمال خراب شدن آن زیاد است. هنگام تعمیر کولر گازی، ممکن است به تعویض و نصب خازن کولر گازی جدید نیاز باشد. علت عمده خرابی خازن کولر گازی، کارکرد مداوم آن در اوج گرما و ترموستات کردن مداوم کولر و استفاده از خازن کولر گازی برای راه اندازی انواع کمپرسور کولر گازی و فن است. در موارد کمی‌ نیز این خرابی به دلیل اورلود کولر گازی رخ می‌دهد.

 

فهرست موضوعات تعویض و نصب خازن کولر گازی

 

تعویض و نصب خازن کولر گازی

 

آشنایی با خازن

خازن وسیله‌ای الکتریکی است که از دو صفحه موازی فلزی ساخته شده و توسط هوا یا عایق از یکدیگر جدا شده‌اند؛ خازن می‌تواند بار الکتریکی و در نتیجه انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند.

خازن‌ها دارای انواع مختلف با کاربرد‌های وسیعی هستند؛ آن‌ها همراه با مقاومت‌ها در مدارات تایمینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد اصلی خازن‌ها در صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم و متناوب است.

 

خازن کولر گازی

 

آشنایی با خازن کولر گازی

خازن کولر گازی دارای دو نوع است: دو سر و سه سر.

خازن کولر گازی دوسر، مدل استوانه‌ای برای کمپرسور و خازن کولر گازی، نوع دوسر مکعبی کوچک برای تعمیر فن کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

خازن کولر گازی

 

خازن کولر گازی سه سر، مجموع هر دو خازن فن و کمپرسور است.

در خازن کولر گازی سه سر، نوشته‌های روی آن بسیار مهم است و هویت پایه‌ها را برای نحوه‌ی اتصال آن مشخص می‌کند اما در مدل دو سر تفاوتی بین پایه‌های خازن کولر گازی نیست.

 

خازن کولر گازی

 

چه مشکلاتی نشان دهنده خرابی خازن کولر گازی است؟

خازن کولر گازی از قطعاتی است که خرابی و معیوب شدن آن باعث عدم کارکرد و حتی خرابی کولر گازی شما می‌شود. به طور کل کار نکردن کولر گازی یا عدم عملکرد صحیح آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از دلایل عمده آن‌ها، خرابی خازن‌ها است. در صورت مشاهده عوامل زیر در کولر گازی خود، به سراغ خازن کولر گازی و تست آن بروید؛ زیرا بیشترین احتمال برای این مشکلات، خرابی خازن‌هاست، هر چند که می‌تواند عوامل دیگری نیز باعث خرابی کولر گازی شده باشند.

 

  1. فن کولر روشن می‌شود اما کمپرسور استارت نمی‌خورد.

هنگامی‌که فن روشن شده ولی کمپرسور استارت نمی‌شود، خرابی خازن کولر گازی می‌تواند علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی باشد؛ در صورت تست کمپرسور کولر گازی، به محض حرکت ترموستات در جهت عقربه‌های ساعت، موتور میل از خود تحرکی نشان می‌دهد اما به کار نمی‌افتد. در چنین شرایطی به دلیل جریان اضافی کشیده شده توسط کمپرسور، اورلود کولر گازی اتفاق می‌افتد.

 

  1. فن کولر گازی در هیچ کدام از حالت‌ها روشن نمی‌شود.

در شرایطی که فن را بر روی تمامی‌حالت‌ها تست کردید و روشن نشد، در صورتی که مشکل از خازن کولر گازی باشد، با حالت 1 کلید فن، موتور فن صدای هوم داده و آمپر کشی می‌کند، در این صورت باید قبل از سوختن موتور فن، به سرعت آن را خاموش کنید و اقدام به یافتن علت روشن نشدن کولر گازی کنید.

 

در صورت مشاهده موارد بالا، خازن کولر گازی را از مدار خارج و به روش‌های زیر خازن کولر گازی را تست کنید. در ادامه نحوه تعویض و نصب خازن کولر گازی را نیز خواهیم گفت.

 

4 روش تست خازن کولر گازی

 

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

 

  1. ساده ترین روش تست خازن کولر گازی، این است که یک خازن متناسب و دقیقا با مشخصات خازن کولر گازی مشکوک تهیه کرده و با آن را در مدار جایگزین کنید. اگر مشکل کولر گازی برطرف شد و کمپرسور و فن راه اندازی شود، بنابراین مشکل از خازن کولر گازی بوده است و نیاز به اقدام دیگری نیست.
  2. دومین راه در صورتی است که دسترسی به خازن یا اهم متر ندارید؛ البته در این روش امکان خطا و اشتباه وجود دارد؛ خازن را با چشم ارزیابی کنید، در صورتی که علایم برآمدگی، ترکیدگی یا فرورفتگی بر روی آن مشاهده کردید نیاز به تعویض خازن کولر گازی دارید.
  3. بهترین و اصولی‌ترین روش تست خازن کولر گذاری با استفاده از اهم متر است. بدین صورت که دو سر اهم متر را به پایه‌های خازن متصل می‌کنیم؛ اگر خازن سالم باشد، عقربه اهم متر تا انتها بالا می‌رود و به آرامی ‌تا وسط صفحه بر می‌گردد و از آن جا به بعد با کندی به سمت مکان اولیه ادامه می‌دهد. در صورت خرابی خازن کولر گازی، عقربه تغییر نمی‌کند یا تا انتها بالا می‌رود اما به مکان اولیه باز نمی‌گردد.
  4. روش آخر تست خازن کولر گازی بسیار خطرناک است و به کسانی که تجربه کافی در این زمینه ندارند توصیه نمی‌شود. در این روش، به خازن، ولتاژی برابر با ولتاژ نوشته شده بر روی آن می‌دهیم و سپس دو سر خازن را با هم متصل می‌کنیم (با استفاده از پیچ گوشتی یا وسیله ای با دسته عایق). اگر جرقه ایجاد شده به رنگ آبی شدید باشد خازن کولر گازی سالم است ولی اگر جرقه زرد رنگ و ضعیف باشد خازن کولر گازی خراب بوده و باید تعویض شود.

 

دلیل خرابی متعدد خازن کولر گازی چیست؟

خراب شدن خازن کولر گازی می‌تواند به خاطر عوامل مختلفی باشد که عمده این عوامل عبارت اند از:

افزایش دمای کارکرد کولر گازی

به طور کل تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی برای محدوده دمایی مشخصی طراحی شده اند. در صورتی که دمای کولر گازی و بورد آن از این میزان فراتر برود، به مرور زمان خازن مستهلک شده و طول عمر آن کاهش می‌یابد. بنابراین کارکرد کولر گازی در محیط‌های با دما بالا یا تهویه نامناسب، طول عمر خازن کولر گازی را کاهش می‌دهد.

 

اورلود کولر گازی

خرابی موتور باعث کشیدن بار اضافی و اورلود خازن کولر گازی می‌شود. البته این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورتی که سیم پیچ موتور به صورت جزیی یا کلی خراب شده باشد اورلود کولر گازی رخ می‌دهد.

 

تغییر ولتاژ دو سر خازن کولر گازی

ولتاژ ورودی به خازن کولر گازی از تاثیر گذارترین عوامل در طول عمر آن است. بهترین میزان ولتاژ خازن کولر گازی برابر با ولتاژ نامی ‌آن است و افزایش یا کاهش ولتاژ طول عمر آن را کم می‌کند. به طور کلی کاهش ولتاژ موجب افزایش جریان شده و در نتیجه دمای کولر گازی و بورد را افزایش می‌دهد و همچنین بیشترشدن ولتاژ از ولتاژ نامی ‌نیز به طور نمایی طول عمر خازن کولر گازی را کاهش می‌دهد. هر چند تجاوز ولتاژ از مقدار نامی ‌بلافاصله موجب خرابی خازن کولر گازی نمی‌شود اما به مرور تاثیر خود را بر روی خازن می‌گذارد.

 

اورلود کولر گازی

 

آموزش تعویض و نصب خازن کولر گازی

محل قرارگیری خازن کولر گازی در کنار کمپرسور است. هنگامی‌که از خرابی خازن کولر گازی مطمئن شدید اقدام به تعویض نصب خازن کولر گازی کنید. برای شروع لازم است تا یک خازن دقیقا مشابه خازن کولر گازی خود خریداری کنید؛ مشخصات خازن کولر گازی بر روی آن درج شده و در دفترچه راهنمای کولر گازی نیز وجود دارد.

  • پس از قطع کردن برق کولر گازی از عدم اورلود کولر گازی مطمئن شوید.
  • در هنگام تعویض و نصب خازن کولر گازی توجه داشته باشید که حرف c بر روی کمپرسور به معنای com و مشترک، S مخفف استارت و R مخفف رانینگ است. در اتصال سیم‌ها به خازن، com خازن به R کمپرسور و نول متصل می‌شود، herm خازن به S کمپرسور و C کمپرسور بدون وارد شدن به خازن وارد فاز می‌شود. همچنین سر FAN خازن نیز برای اتصال سیم فن است.
  • هنگام تعویض و نصب خازن کولر گازی، ابتدا بست خازن کولر گازی را از بدنه باز کنید. سپس یکی یکی سیم‌ها را از خازن معیوب باز کرده و به خازن جدید متصل کنید. دقت کنید که سر سیم را به ورودی مشابه وصل کنید.
  • در نهایت خازن قبلی را بر داشته و خازن جدید را نصب کنید. با وصل کرد برق و روشن شدن کولر، فن و کمپرسور راه‌اندازی می‌شوند و کار تعویض و نصب خازن به پایان می‌رسد.
تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading