چرا کمپرسور کولر گازی داغ می کند و می سوزد؟

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
چرا کمپرسور کولر گازی داغ می کند و می سوزد؟


چرا کمپرسور کولر گازی داغ می کند و می سوزد؟  علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی چیست ؟ چرا موتور کولر گازی می سوزد؟این ها رایج ترین سوالاتیست که مشتریان از تعمیرکاران و  کارشناسان میپرسند که به همین دلیل میخواهیم در این مقاله به طور کامل به علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی و علت سوختن موتور کولر گازی بپردازیم.پس همراه ما باشید.حال افراد غالبا برای چرا کمپرسور کولر گازی داغ می کند و می سوزد؟ عبارت های زیر را جست و جو می کنند:

 • علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی
 • روش تست کمپرسور کولر گازی
 • علائم سوختن موتور کولر گازی
 • قیمت کمپرسور کولر گازی
 • صدای زیاد کمپرسور کولر گازی
 • اورلود کولر گازی
 • مقدار روغن کمپرسور کولر گازی
 • فروش اینترنتی کمپرسور کولر گازی


داغ شدن کمپرسور اصلی ترین دلیل از کار افتادن کولر گازی

داغ شدن کمپرسور کولر گازی یکی از مهمترین دلایل خراب شدن وسیله است. از کولرهای گازی در مناطقی استفاده می شود که در تابستان بسیار گرم و هوا شرجی است. برای مثال در مناطق جنوبی کشور نباید به سراغ کولرهای آبی رفت زیرا هوا رطوبت بالایی داشته و کولر آبی نیز شرایط را مضاعف می کند. حال در چنین محیطی تصور کنید که یک روز کولر خراب باشد آیا می توان گرما را تحمل نمود؟ کمپرسور نقش مهمی را در کولر گازی ایفا می کند به گونه ای که کوچکترین عیبی در آن می تواند خسارت های سنگینی را به بار بیاورد که داغ شدن کمپرسور کولر گازی یکی از مشکلات حاد این دستگاه خواهد بود.

 

نحوه تشخیص داغ شدن کمپرسور کولر گازی :

کمپرسور در هر وسیله ای همانند قلب انسان است که اگر دچار عیب شود، منجر به سوختن دستگاه خواهد شد. به همین دلیل است که شما باید اطلاعات کافی در مورد عیوب رخ داده در کمپرسور داشته باشید تا در صورت بروز کوچکترین مشکلی بتوانید ان را رفع کنید. قبل از این که به سراغ دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی برویم ابتدا لازم می دانید در مورد علائم داغ شدن کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم چرا که تشخیص به موقع این مشکل می تواند از شدت خسارت وارده به دستگاه بکاهد:

 • زمانی که کولر گازی را روشن می کنید و بعد از چند ثانیه، کولر خاموش می شود می تواند نشانه ای از داغ شدن کمپرسور کولر گازی باشد.
 • پنل خارجی کولر را بررسی کنید. علی رغم این که فن کولر روشن می شود، کمپرسور کار نمی کند.
 • بازدهی کولر کم شده و نمی تواند به خوبی محیط را خنک کند.

 

این سه علامت نشان می دهد که داغ شدن کمپرسور کولر گازی رخ داده و اگر سریعا مشکل را برطرف نکنید، تا مرز سوختن کمپرسور پیش خواهد رفت.دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی :

زمانی که کمپرسور کولر داغ می شود و شما علائم نامبرده را مشاهده نمودید باید سریعا کولر را خاموش کرده و به دنبال علت این مشکل باشید. دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی متعدد هستند که در ادامه بیان خواهیم کرد:

 

 • فیلتر هوا در کولر گازی کثیف شده است

همانگونه که می دانید پنل خارجی کولر گازی در محیط بیرونی نصب می شود لذا آلاینده ها و عوامل خارجی می توانند وارد پنل شوند. در داخل پنل خارجی یک فیلتر هوا قرار دارد که کمک می کند هوای ورودی به داخل کولر، از آلودگی ها تصفیه شده و در نتیجه هوایی که وارد محیط ساختمان می شود، تمیز باشد. این فیلتر  بعد از مدتی پر خواهد شد و نیاز به تعویض دارد. اگر شما فیلتر را عوض نکنید فشار زیادی به کمپرسور وارد شده و در نتیجه داغ شدن کمپرسور کولر گازی رخ می دهد. به همین دلیل است که اکیدا توصیه می کنیم که نه تنها در زمان راه اندازی کولر بلکه در مدت استفاده نیز در بازه های زمانی منظم، کولر را سرویس کنید و فیلتر را تعویض نمایید.


 

 • ولتاژ برق بالا است

متاسفانه در تابستان به دلیل این که میزان استفاده از برق زیاد می شود، فشار زیادی به موتور وسایل وارد خواهد شد. حال اگر ولتاژ برق زیاد شود، ممکن است منجر به سوختن خازن ها و در نتیجه داغ شدن کمپرسور کولر گازی گردد. البته نصاب کولر گازی در زمانی که قرار است کولر را راه اندازی نماید یک محافظ برق را در پریز قرار می دهد تا ولتاژ برق را متعادل کند.اگر میخواهید کار نصب کولر گازی را شروع کنید پس در انتخاب نصاب آن دقت داشته باشید.


 

 • کویل های کندانسور کثیف شده است

کویل ها موظف هستند که هوای گرم را از داخل محیط ساختمان گرفته و به بیرون منتقل کنند. حال اگر کویل کثیف شود، نمی توان به وظیفه خود عمل کند. در چنین شرایطی فشار زیادی به کمپرسور وارد  شده و منجر به داغ شدن کمپرسور کولر گازی می گردد. با توجه به این که پنل خارجی در بیرون ساختمان قرار دارد  لذا ورود آلاینده ها به داخل پنل منجر به کثیف شدن کویل می گردد. در طول سال کولر خاموش بوده و استفاده نمی شود در نتیجه حجم زیادی از مواد آلاینده، گرد و غبار و... وارد پنل شده و کویل را کثیف می کند. بنابراین باید قبل از راه اندازی کولر گازی، حتما آن را سرویس نموده و کویل ها را تمیز کنید.برای سرویس کولر گازی میتوانید روی تکنسین های ما حساب کنید.


 

 • عمر کمپرسور کم شده است

هر کمپرسور دارای یک عمر مفیدی است  که به مرور زمان در اثر کار کردن کولر، کارایی کمپرسور کم می شود در چنین شرایطی زمانی که کولر را روشن می کند به دلیل فشار زیادی که به کمپرسور وارد می شود منجر به داغ شدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد. در این زمان باید ای یک مهندس متخصص کمک بگیرید تا کمپرسور را بررسی نموده و در صورت نیاز، این قطعه را عوض کند. البته دقت کنید که تعمیرکار از کمپرسور اصل استفاده کرده و نوع تقلبی را نصب نکند.


 

 • میزان گاز در کولر کم شده است

اساس کار در کولرهای گازی، گازی است که در لوله های جریان دارد. این گاز کمک می کند تا هوای ورودی به داخل پنل، خنک شده و سپس وارد محیط ساختمان گردد. در صورتی که میزان گاز ورودی افت کند، فشار زیادی به قطعات داخلی کولر به ویژه کمپرسور وارد خواهد شد. لذا یکی از دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی همین مسئله خواهد بود.

توجه : یکی از رایج ترین دلایل مشکلات کولر گازی کم بودن و یا نداشتن شارژ است که پیشنهاد می کنیم که برای تست نشتی گاز کولر از یک سرویسکار کمک بگیرید.

 

چرا کمپرسور کولر گازی داغ می کند و می سوزد؟

 

 • این کولر برای متراژ ساختمان مناسب نیست

در زمان خرید کولر گازی حتما باید متراژ محیط داخلی را به فروشنده بگویید. اگر ساختمان بزرگ باشد ولی کولری که خریداری نموده اید تنها قدرت خنک کنندگی محیط های کوچک را داشته باشد، به دلیل این که باید مدت زمان بیشتری کار کند در نتیجه فشار بر روی کمپرسور زیاد می شود در این حالت داغ شدن کمپرسور کولر گازی رخ می دهد. قطعا تنها راه رفع این مشکل، تعویض کولر خواهد بود.


 

 • کولر گازی به درستی عایق کاری نشده است

زمانی که پنل خارجی نصب می شود، باید عایق کاری انجام گیرد تا راندمان خنک کنندگی کولر افزایش یابد. به هر حال در طول سال در اثر نور خورشید، بارش برف و باران، وزش باد و... این عایق پوسیده خواهد شد. حال اگر سرویس کولر انجام نشده و این عایق ترمیم نشود، به دلیل فشار زیادی که به کمپرسور وارد می شود منجر به داغ شدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد.


 

 • قطعات داخلی کولر دچار عیب شده است

جالب است بدانید که اگر برخی از قطعات مرتبط با کمپرسور خراب شود، فشار زیادی به کمپرسور وارد می گردد. در نتیجه یکی دیگر از دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی می تواند ناشی از خرابی سایر قطعات بوده که به طور غیر مستقیم منجر به داغی و حتی سوختن کمپرسور می شود.


 

 • فن کولر گازی به خوبی کار نمی کند

وظیفه فن در کولر گازی، خنک کردن قطعات داخلی کولر است. در صورتی که فن به خوبی کار نکرده و یا بسوزد، دمای کمپرسور بالا خواهد رفت.  همیشه برای یافتن علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی به دنبال عیب در خود این قطعه نباشید بلکه ممکن است عیب از سایر قطعات باشد. پس قبل از هر چیز فن کولر را بررسی کنید که آیا سالم است یا نه. البته ممکن است فن به ظاهر کار کند ولی به دلیل این که تاب دارد، نمی تواند عملکرد خوبی را نشان داده و در نتیجه موتور کولر گازی داغ می شود.برای جلوگیری از سوختن کمپرسور کولر از سرویسکاری مجرب کمک بخواهید

کوچکترین خرابی در کمپرسور ها و قطعات دیگر کولر گازی منجر به داغ شدن کمپرسور و در نهایت باعث سوختن کولر گازی میشود که توصیه اکید ما این است که از یک سرویسکار بخواهید که کولر گازی شما به صورت دوره ای بررسی کند تا از مشکلات جدی جلوگیری شود.

5.00 امتیاز از 6 رای

تعمیر کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading