روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

روش تست کمپرسوز گازی از سری اقداماتی بوده که برای سرویس و تعمیر قطعات وابسته به کمپرسور در این وسیله سرمایشی انجام می‌شود. تست کمپرسورگازی از آنجایی که در صورت از کار افتادن کل سیستم کولر گازی را با مشکل مواجه کرده از اهمیت بالایی برخوردار است.

طریقه شوک دادن به کمپرسور کولر، نحوه تست کمپرسور کولر خودرو، تست کمپرسور کولر گازی و همین طور تست کمپرسور کولر گازی با برق مستقیم از سری موارد مرتبط اجرای روش تست کمپرسور کولر گازی در مصارف مختلف است.

 

مواردی مثل طریقه نصب خازن کولر گازی، مقدار روغن کمپرسور کولر گازی، تست کمپرسور اینورتر، انواع گاز کولر گازی، روش تست گاز کولر گازی، بهترین کمپرسور کولر گازی و شارژ روغن کمپرسور کولر گازی بیشترین حجم بررسی از سمت کاربران را در این خصوص به خود اختصاص داده‌است.در این مقاله روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی،طریقه نصب خازن کولر گازی و تست آن بررسی شده است.

 

ضرورت اجرای روش تست کمپرسوز گازی

کولر گازی متشکل از قطعاتی اصلی مثل کمپرسور، کندانسور، اپراتور و شیر انبساط است. این قطعات با در کنار هم قرار گرفتن و عملکرد بدون خطا عملیات جذب هوای گرم محیط داخل ساختمان و تبدیل آن به هوای سرد با سیستم سیکل تبریدی ، سیستم تهویه مطبوع خانگی را اجرا می‌کنند. برخی مواقع ایراداتی بوجود آمده در این قطعات سیستم خنک کننده کولر را با اختلال مواجه می‌کند. 

 

طریقه شوک دادن به کمپرسور کولر

 

برای اطمینان از اینکه ایراد پیش آمده در عملکرد کولر گازی در اثر ضعف پیش آمده در این قطعه، بهترین اقدام روش تست کمپرسور کولر گازی است. زیرا این قسمت را که قلب كولر نام دارد، هزینه بسیار بالایی در برابر تعویض دارد. از این رو سرویس‌کارانی را باید انتخاب نماییم که با تجربه و ماهر باشند و با روش تست کمپرسور کولر گازی به صورت صحیح آشنا باشند تا به خوبی بتوانند آن را عیب یابی کنند.

 

معرفی بخش های تشکیل دهنده کولر گازی

قبل از ارائه روش تست کمپرسور کولر گازی با قطعات مرتبط به کمپرسور و پر اهمیت در کولر گازی به شرح ذیل آشنا می‌شویم. 

 • در کولر گازی کندانسور وظیفه جذب هوای بیرون از ساختمان را دارد.
 • پس از جذب هوای بیرون، مایع خنک شونده را خنک ‌می‌کند.
 • سپس از طریق کمپرسور که خود انواع مختلفی دارد به بخش داخلی کولر می‌فرستد.
 • در بخش داخلی اپراتوار هوای گرم جذب شده داخل ساختمان را توسط مایع خنک کننده به دمای پایین ‌می‌رساند
 • سپس مایع خنک شونده که گرما را به وسیله اپراتوار جذب کرده به حالت مایع بر می گردد و به کمپرسور ارسال ‌می‌شود .
 • در نهایت کمپرسور این مایع را به کندانسور که در بخش بیرونی ساختمان قرار دارد انتقال داده و این سیکل که تبرید نام دارد چندین بار تکرار ‌می‌گردد تا دمای محیط داخل ساختمان به حد مطلوب تهویه گردد.

 

انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یکی از مهمترین قسمت های کولرهای گازی ‌می‌باشد که وظیفه متراکم کردن گاز مبرد را بر عهده دارد و معمولا به آن قلب کولر گازی نیز ‌می‌گویند از این رو باید در هنگام خرید به کیفیت و نوع کمپرسور استفاده شده توجه ویژه ای نمود. این قسمت از کولر تعمیر نمی‌شود و باید تعویض گردد که هزینه زیادی را شامل ‌می‌شود. کمپرسور‌ها در دسته بندی زیر قابل معرفی هستند. 

 • کمپرسور پیستونی کولر گازی
 • کمپرسورهای روتاری کولر گازی
 • کمپرسور اسکرال کولر گازی
 • کمپرسورهای اسکرو کولر گازی 

هر کدام ار این کمپرسور ها داری مزایا و معایب مخصوص به خود هستند و برای تست آن‌ها از روش تست کمپرسور کولر گازی که در ادامه آورده شده است استفاده ‌می‌شود.

 

4 روش تست کمپرسور کولر گازی

برای تست کمپرسور کولر گازی باید چهار مرحله را انجام داد که در زیر به ترتیب به آنها ‌می‌پردازیم:

1. تست سیم پیچ کولر گازی
2. تست صدای زیاد کمپرسور کولر گازی
3. بررسی فشار گاز داخل کمپرسور ‌کولر گازی
4. روش دستی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

 

نحوه تست کمپرسور کولر خودرو

 

اولین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : تست سیم پیچ

در اولین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی باید سیم پیچ تست شود برای این منظور مراحل را گام به گام انجام ‌می‌دهیم. این روش در دو مرحله معرفی شده در زیر قابل انجام است. 

 • قبل از شروع کار برای حفظ شرایط ایمنی حتما فیوز اصلی قطع  و سپس درپوش ترمینال را با دقت جدا ‌کنید.
 • سوکت‌های کمپرسور را کنترل ‌کنید که به مقدار روغن کمپرسور کولر گازی زیاد آغشته نباشند. روغن کمپرسور کولر گازی زیاد موجب قطع جریان برق می‌شود.
 • در مرحله دوم از روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی با یک اهم متر کنترل ‌کنید به گونه‌ای که کانکتور‌های کمپرسور که شامل S، R و C ‌بوده با یکدیگر ارتباط داشته و قطع نباشند. برای این منظور کانکتور‌ها را به صورت دو به دو با اهم متر به یکدیگر متصل ‌کنید تا مطمئن شویدکه ارتباط بین آنها برقرار است.

 

تست کمپرسور کولر گازی با برق مستقیم

 

 • اگر ارتباط بین آن‌ها برقرار نبود باید قطعه Overload را کنترل کرد، احتمال ‌دارد که قطع جریان به دلیل معیوب بودن این قطعه بروز دهد.در صورت سالم بودن این قطعه متاسفانه سیم پیچ آسیب دیده و باید تعویض گردد. در غیر اینصورت مرحله دیگری از روش تست کمپرسور را اجرا کنید. 
 • در این مرحله از روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی با کمک اهم متر اتصال بین بدنه و کانکتورها را کنترل ‌می‌شود، ابتدا یکسر اهم متر را روی بدنه و سر دیگر آن را بر روی هر کدام از کانکتور ها قرار داده و در صورتی که اتصال برقرار شده باشد متاسفانه سیم پیچ آسیب دیده است و تعویض شود.

 

دومین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : تست صدا

یکی از روش‌های اطمینان از سلامت قطعه کمپرسور تست صدا است. در صورت شنیده شدن صدای زیاد باید وضعیت کمپرسور بررسی شود. تست کمپرسور کولر گازی با برق مستقیم و غیر مستقیم در این مرحله پس از اطیمنان از عدم برقراری اتصال بین کابل استارت و ترمینال اجرا می‌شود. 

اگر کمپرسور شروع به کار کرد باید سراغ سومین روش تست کمپرسور کولر گازی را اعمال کنید. در صورتی که کار نکرد یعنی نیاز به تعویض دارد و همچنین در حالتی که کمپرسور اندکی کار کرد و بعد صدایی داد و از حرکت ایستاد در این حالت روتور معیوب است. متاسفانه باز هم باید کمپرسور تعویض گردد و نیاز به سومین روش تست کمپرسور کولر گازی نمی‌باشد.

 

سومین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : بررسی فشار گاز داخل کمپرسور

در سومین روش تست کمپرسور کولر گازی که به بررسی فشار گاز داخل کمپرسور ‌می‌پردازد. باید با استفاده از یک گیج مانوفیلد (گیج اندازه گیری فشار) یا با استفاده از دست فشار داخل آن را کنترل کرد. برای اینکار ابتدا باید با کسب اجازه از مشتری گاز درون آن را خالی و سپس لوله های ورودی و خروجی را جدا کرد و پنل خارجی از دستگاه را باز نمود.  با یکی از دو روش ذکر شده، سومین روش تست کمپرسور کولر گازی را انجام داد تا از وضعیت عملکرد آن با خبر شویم.

 

تست کمپرسور کولر گازی

 

گیج باید به لوله خروجی متصل و سپس دستگاه روشن گردد (نباید دستگاه بیش از 10 ثانیه در حالت روشن بماند زیرا باعث ترکیدن کمپرسور ‌می‌شود) سپس با اندازه گیری فشار داخل کمپرسور با استفاده از گیج مشخص ‌می‌شود که آیا کمپرسور سالم است یا نیاز به تعویض دارد.

 

چهارمین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : روش دستی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

در روش دستی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی نخست دستگاه را در کمترین دما تنظیم ‌و سپس روشن ‌کنید. با یک انگشت مسیر لوله خروجی سیستم را ‌ببندید اگر فشار ایجاد شده توسط کمپرسور به اندازه ای باشد که انگشت را بعد از حدود 3 الی 6 ثانیه از دهانه لوله خروجی دور کند یعنی کمپرسور سالم است در غیر اینصورت کمپرسور معیوب گردیده و باید سریعا تعویض گردد. (برای جلوگیری از ترکیدن کمپرسور از ممانعت کردن در برابر دور شدن انگشت از دهانه لوله بپرهیزید).

 


طریقه نصب خازن کولر گازی

نصب خازن کولر گازی از سری نکات مهم در هنگام بروز مشکل در روند عملکرد کولر بوده که باید تخصصی انجام شود. نحوه نصب خازن کولر گازی به همراه نکات مهمی که در طریقه نصب این قطعه باید رعایت شود در این بخش ارائه شده است.

 • بست خازن قبلی را جدا کنید.
 • هر سیم را به طور دقیق در ورودی مشابه وصل کنید.
 • دقت کنید که COM در ورودی و یا دو سیم دارد و یا یک سیم که باید دوسیم از خازن جدا و به خازن جدید وصل شود.
 • در این مرحله از طریقه نصب خازن کولر گازی خازن قبلی را کنار و خازن جدید را با بست متصل کنید.
 • مرحله آخر از طریقه نصب خازن کولر گازی برق را وصل نموده و کولر را روشن کنید.

در این قسمت توجه داشته باشید که خازن متناسب با مشخصات مورد نظر در سیستم کولر باشد. تست خازن کولر اصولا با اهم متر و اتصال به دو سر خازن صورت می‌گیرد. آشنایی با طریقه نصب خازن کولر گازی پنجره ای به این مقاله مراجعه نمایید.


تست خازن کولر گازی

قبل از انجام مراحل تعویض خازن کولر اجرای تست و اطمینان از خرابی این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. تست خازن کولر گازی شامل مراحل زیر است:

 • نخستین قدم جهت تست خازن کولر گازی ظهور علائم ظاهری اعم از برامدگی ، ترکیدگی و یا فرو رفتگی است.
 • بهترین روش تست خازن کولر گازی استفاده از اهم منر است اگر عقربه بسرعت تا انتها رود  نشان دهنده این است که خازن سالم است.
 • روش اخر روش تست خازن کولر گازی بدین صورت است که دو سر خازن را با دو رشته سیم به ولتاژی که روی آن نوشته وصل کرده و سپس به هم متصل میکنیم جرقه آبی نشان سالم ، و جرقه زرد نشان معیوب بودن است.

 

نکات مهم هنگام خرید کولر گازی

در اختیار داشتن یک سیستم سرمایشی با کیفیت در وهله اول نیازمند خرید نوع مناسبی از کولر و سپس کانال کولر و کانال کشی و نصب اصولی آن است. در این قسمت برای راهنمای خرید کولر گازی به دو نکته اساسی اشاره خواهیم داشت. 

 •  کیفیت کولر گازی :در صورتی که از کولرهای گازی بی کیفیت استفاده شود در طی مدت زمان کوتاهی، کولر بازدهی خود را از دست داده و معیوب ‌می‌شود.
 • محل نصب کولر گازیدر صورتی که در انتخاب کولر گازی به ظرفیت آن بی توجه باشیم و مساحتی که قرار است تهویه را انجام دهد بیش از ظرفیت آن باشد یا هوای آنجا را به درستی تهویه نمی‌کند و یا در صورت استفاده طولانی مدت از کولر باعث معیوب شدن قطعات آن از جمله کمپرسور ‌می‌شودکه برای اطمینان از معیوب بودن آن باید از روش تست کمپرسور کولر گازی استفاده گردد. نصب کولر گازی باید به کمک وسایل نصب کولر گازی انجام شود.
سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading