روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

روش تست کمپرسور کولر گازی موضوعی است که به خاطر اهمیت زیاد آن در کولر گازی نیاز دیدیم در "خدمت از ما" به آن بپردازیم به طوری که اگر این قطعه  با مشکل مواجه شود می تواند کل سیستم کولر گازی را دچار اختلال کند کولر گازی از قسمت های مختلفی از جمله کمپرسور، کندانسور، اپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است که با جذب هوای گرم محیط داخل ساختمان و تبدیل آن به هوای سرد با سیستم سیکل تبریدی ، تهویه مطبوع محل مورد نظر را انجام ‌می‌دهد.

هدف از این مقاله بررسی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی بوده و مطالبی دیگر من جمله طریقه نصب خازن کولر گازی ، تست خازن کولر گازی و مقدار روغن کمپرسور کولر گازی بررسی می نماییم.حال افراد غالبا برای روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی عبارت های زیر را جست و جو می کنند: 

 • طریقه نصب خازن کولر گازی
 • مقدار روغن کمپرسور کولر گازی
 • طریقه شوک دادن به کمپرسور کولر
 • تست کمپرسور اینورتر
 • روش تست گاز کولر گازی
 • نحوه تست کمپرسور کولر خودرو
 • بهترین کمپرسور کولر گازی
 • شارژ روغن کمپرسور کولر گازی


2 نکته مهم هنگام خرید کولر گازی

 • در هنگام خرید باید به کیفیت کولر گازی اهمیت داده شود.

در صورتی که از کولرهای گازی بی کیفیت استفاده شود در طی مدت زمان کوتاهی، کولر بازدهی خود را از دست داده و معیوب ‌می‌شود.

 • کولر گازی باید متناسب با مساحتی که قرار است هوای آنجا را تهویه کند خریداری شود.

در صورتی که در انتخاب کولر گازی به ظرفیت آن بی توجه باشیم و مساحتی که قرار است تهویه را انجام دهد بیش از ظرفیت آن باشد یا هوای آنجا را به درستی تهویه نمی‌کند و یا در صورت استفاده طولانی مدت از کولر باعث معیوب شدن قطعات آن از جمله کمپرسور ‌می‌شودکه برای اطمینان از معیوب بودن آن باید از روش تست کمپرسور کولر گازی استفاده گردد.معرفی بخش های تشکیل دهنده کولر گازی

 • در کولر گازی کندانسور وظیفه جذب هوای بیرون از ساختمان را دارد.
 • پس از جذب هوای بیرون، مایع خنک شونده را خنک ‌می‌کند.
 • سپس از طریق کمپرسور که خود انواع مختلفی دارد به بخش داخلی کولر می‌فرستد.
 • در بخش داخلی اپراتوار هوای گرم جذب شده داخل ساختمان را توسط مایع خنک کننده به دمای پایین ‌می‌رساند
 • سپس مایع خنک شونده که گرما را به وسیله اپراتوار جذب کرده به حالت مایع بر می گردد و به کمپرسور ارسال ‌می‌شود .
 • در نهایت کمپرسور این مایع را به کندانسور که در بخش بیرونی ساختمان قرار دارد انتقال داده و این سیکل که تبرید نام دارد چندین بار تکرار ‌می‌گردد تا دمای محیط داخل ساختمان به حد مطلوب تهویه گردد.


انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یکی از مهمترین قسمت های کولرهای گازی ‌می‌باشد که وظیفه متراکم کردن گاز مبرد را بر عهده دارد و معمولا به آن قلب کولر گازی نیز ‌می‌گویند از این رو باید در هنگام خرید به کیفیت و نوع کمپرسور استفاده شده توجه ویژه ای نمود. این قسمت از کولر تعمیر نمی‌شود و باید تعویض گردد که هزینه زیادی را شامل ‌می‌شود.

کمپرسور ها سه نوع هستند شامل:

 • کمپرسور پیستونی کولر گازی
 • کمپرسورهای روتاری کولر گازی
 • کمپرسور اسکرال کولر گازی
 • کمپرسورهای اسکرو کولر گازی 

هر کدام ار این کمپرسور ها داری مزایا و معایب مخصوص به خود هستند و برای تست آن ها از روش تست کمپرسور کولر گازی که در ادامه آورده شده است استفاده ‌می‌شود.روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

در قسمت قبل با انواع کمپرسور کولرگازی آشنا شدیم و در صورتی که سیستم کولر گازی دچار اختلال شود ابتدا باید مطمئن شد که اختلال در کدام قسمت از سیستم ‌می‌باشد، در صورتی که این عیب مربوط به کمپرسور باشد باید از روش تست کمپرسور کولر گازی که در پایین شرح داده ‌می‌شود استفاده نمود و مطمئن شد که مشکل از این قسمت است زیرا این قسمت را که قلب كولر نام دارد، هزینه بسیار بالایی در برابر تعویض دارد، از این رو سرویس‌کارانی را باید انتخاب نماییم که با تجربه و ماهر باشند و با روش تست کمپرسور کولر گازی به صورت صحیح آشنا باشند تا به خوبی بتوانند آن را عیب یابی کنند.4 روش تست کمپرسور کولر گازی

برای تست کمپرسور کولر گازی باید چهار مرحله را انجام داد که در زیر به ترتیب به آنها ‌می‌پردازیم:

1. تست سیم پیچ کولر گازی
2. تست صدای زیاد کمپرسور کولر گازی
3. بررسی فشار گاز داخل کمپرسور ‌کولر گازی
4. روش دستی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

 

تست کمپرسور کولر گازی

 

اولین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : تست سیم پیچ

در اولین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی باید سیم پیچ تست شود برای این منظور مراحل را گام به گام انجام ‌می‌دهیم.

در این روش باید دقت کنیم که حتما فیوز اصلی قطع گردد زیرا امکان دارد در طول تست، تعمیر کار آسیب جدی ببیند ابتدا درپوش ترمینال را با دقت جدا ‌می‌کنیم.

سپس سوکت های کمپرسور را کنترل ‌می‌نماییم که به مقدار روغن کمپرسور کولر گازی زیاد آغشته نباشند چون مقدار روغن کمپرسور کولر گازی زیاد موجب قطع جریان برق می‌شود.در صورتی که مشکل حل نشد باید به سراغ مرحله دوم رفت.

در مرحله دوم از  روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی با یک اهم متر کنترل ‌می‌نماییم که کانکتور های کمپرسور که شامل S، R و C ‌می‌باشند با یکدیگر ارتباط داشته باشند و قطع نباشند برای این منظور کانکتور ها را به صورت دو به دو با اهم متر به یکدیگر متصل ‌می‌نماییم تا مطمئن شویم که ارتباط بین کانکتورها برقرار است.

اگر ارتباط بین آن‌ها برقرار نبود باید قطعه Overload را کنترل نمود، احتمال ‌می‌رود که قطع جریان به دلیل معیوب بودن این قطعه باشد و در صورت سالم بودن این قطعه متاسفانه سیم پیچ آسیب دیده است. در صورتی که ارتباط بین کانکتورها برقرار بود یعنی سیم پیچ مشکلی ندارد و سراغ مرحله سه از اولین روش تست کمپرسور کولر گازی ‌می‌رویم .در صورت عدم حل مسئله سراغ مرحله بعد می رویم.

در این مرحله از روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی با کمک اهم متر اتصال بین بدنه و کانکتورها را کنترل ‌می‌شود، ابتدا یکسر اهم متر را روی بدنه و سر دیگر آن را بر روی هر کدام از کانکتور ها قرار داده و در صورتی که اتصال برقرار شده باشد متاسفانه سیم پیچ آسیب دیده است و تعویض گردد و روش های بعدی نیز بی فایده است. چنانچه بدنه به کانکتور ها اتصال نداشت سراغ روش تست کمپرسور کولر‌ گازی بعد ‌می‌رویم.


 

دومین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : تست صدا

صدای زیاد کمپرسور کولر گازی باید چک گردد. ابتدا باید مطمئن شد که هیچ اتصالی بین کابل استارت و ترمینال وجود نداشته باشد سپس کمپرسور را مستقیما به برق و یا به صورت غیر مستقیم به راه انداز آن متصل ‌می‌کنیم، اگر کمپرسور شروع به کار کرد باید سراغ سومین روش تست کمپرسور کولر گازی برویم و در صورتی که کار نکرد یعنی نیاز به تعویض دارد و همچنین در حالتی که کمپرسور اندکی کار کرد و بعد صدایی داد و از حرکت ایستاد در این حالت روتور معیوب است که متاسفانه باز هم باید کمپرسور تعویض گردد و نیاز به سومین روش تست کمپرسور کولر گازی نمی‌باشد.


 

سومین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : بررسی فشار گاز داخل کمپرسور

در سومین روش تست کمپرسور کولر گازی که به بررسی فشار گاز داخل کمپرسور ‌می‌پردازد. باید با استفاده از یک گیج مانوفیلد (گیج اندازه گیری فشار) یا با استفاده از دست فشار داخل آن را کنترل نمود، برای اینکار ابتدا باید با کسب اجازه از مشتری گاز درون آن را خالی و سپس لوله های ورودی و خروجی را جدا کرد و پنل خارجی از دستگاه را باز نمود و با یکی از دو روش ذکر شده، سومین روش تست کمپرسور کولر گازی را انجام داد تا از وضعیت عملکرد آن با خبر شویم.

گیج باید به لوله خروجی متصل و سپس دستگاه روشن گردد (نباید دستگاه بیش از 10 ثانیه در حالت روشن بماند زیرا باعث ترکیدن کمپرسور ‌می‌شود) سپس با اندازه گیری فشار داخل کمپرسور با استفاده از گیج مشخص ‌می‌شود که آیا کمپرسور سالم است یا نیاز به تعویض دارد.


 

چهارمین روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی : روش دستی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی

در روش دستی روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی نخست دستگاه را در کمترین دما تنظیم ‌می‌نماییم و سپس روشن ‌می‌نماییم با یک انگشت مسیر لوله خروجی سیستم را ‌می‌بندیم اگر فشار ایجاد شده توسط کمپرسور به اندازه ای باشد که انگشت را بعد از حدود 3 الی 6 ثانیه از دهانه لوله خروجی دور کند یعنی کمپرسور سالم است در غیر اینصورت کمپرسور معیوب گردیده و باید سریعا تعویض گردد (برای جلوگیری از ترکیدن کمپرسور از ممانعت کردن در برابر دور شدن انگشت از دهانه لوله بپرهیزید).

 

روش‌ تست کمپرسور کولر‌ گازی


طریقه نصب خازن کولر گازی

نحوه نصب خازن کولر گازی به صورت زیر است:

بست خازن قبلی را جدا کنید.
هر سیم را به طور دقیق در ورودی مشابه وصل کنید.
دقت کنید که COM در ورودی و یا دو سیم دارد و یا یک سیم که باید دوسیم از خازن جدا و به خازن جدید وصل شود.
در این مرحله از طریقه نصب خازن کولر گازی خازن قبلی را کنار و خازن جدید را با بست متصل کنید.
مرحله آخر از طریقه نصب خازن کولر گازی برق را وصل نموده و کولر را روشن کنید.نکات مهم در طریقه نصب خازن کولر گازی


در زیر به سه نکته مهم در طریقه نصب خازن کولر گازی اشاره می کنیم:

 • ابتدایی ترین راه که در مقاله از طریقه نصب خازن کولر گازی توصیه میکنیم این است که از یک خازن متناسب و با مشخصات دقیق استفاده کنید.
 • خازن خراب معمولا باد می کند یا می ترکد و یا فرو رفتگی دارد.
 • تست خازن کولر گازی استفاده از یک اهم متر است. برای این کار باید دو سر سیم های اهم متر را به خازن متصل کنید


تست خازن کولر گازی

تست خازن کولر گازی شامل مراحل زیر است:

 • نخستین قدم جهت تست خازن کولر گازی ظهور علائم ظاهری اعم از برامدگی ، ترکیدگی و یا فرو رفتگی است.
 • بهترین روش تست خازن کولر گازی استفاده از اهم منر است اگر عقربه بسرعت تا انتها رود  نشان دهنده این است که خازن سالم است.
 • روش اخر روش تست خازن کولر گازی بدین صورت است که دو سر خازن را با دو رشته سیم به ولتاژی که روی آن نوشته وصل کرده و سپس به هم متصل میکنیم جرقه آبی نشان سالم ، و جرقه زرد نشان معیوب بودن است.

3.61 امتیاز از 23 رای

سرویس کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با سرویس کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

تعمیر کولر گازی بوتان
سیم کشی کولر

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading