آیا نصب دوربین مداربسته در کوچه جرم است؟

ثبت درخواست "نصب دوربین مدار بسته"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آیا نصب دوربین مداربسته در کوچه جرم است؟

دلایل بسیار زیادی برای نصب دوربین مداربسته در کوچه وجود دارد، مانند جلوگیری از سرقت خودرو، امنیت منزل، کنترل فرزندان هنگام بازی در کوچه و دلایل متعدد دیگری که ممکن است اهالی یک کوچه یا ساختمان را ترغیب کنند تا دوربین مداربسته در کوچه یا مشاعات ساختمان نصب کنند.

البته ممکن است شما قصد نصب دوربین در یک محل عمومی مانند کوچه را نداشته باشید، اما یکی از همسایگان شما در یک محل عمومی که شما و دیگران در آن رفت آمد دارید، یک دوربین نصب کرده است و شما به دنبال این هستید که بدانید این کار قانونی است یا خیر.

برای نصب دوربین مداربسته در اماکن عمومی قوانینی وضع شده است که می‌توانید در این مطلب از مجله «خدمت از ما» با ما همراه باشید تا با قوانین نصب دوربین مدار بسته در کوچه و مشاعات آشنا شوید.

 

آیا نصب دوربین مداربسته در کوچه قانونی است؟

نصب دوربین مدار بسته در اماکن عمومی که محل عبور عده بسیار زیاد افراد باشد، ممنوع نیست، قانون در کشور ما از نصب دوربین مداربسته حمایت نیز می‌کنند، طوریکه شما در اکثر مراکز تجاری، بزرگراه‌ها و فروشگا‌ه‌های خرید، دوربین‌های مداربسته را می بینید که همه جا نصب شده‌اند، زیرا از وقوع بسیاری از جرائم جلوگیری می‌کند و برای عموم جامعه مفید هستند.

درست است که نصب دوربین مداربسته در کوچه جرم نیست، اما باید از قوانین نصب دوربین مدار بسته آگاهی کامل داشته باشید تا حریم خصوصی دیگر افراد حفظ شود و از نقص قوانین جلوگیری شود.

اگر بخواهید دوربین مداربسته را در کوچه محل زندگی خود نصب کنید، بهتر است به اهالی کوچه اطلاع دهید و از تابلوهایی که نشان دهنده وجود دوربین در مکان محل نصب است، استفاده کنید. البته باید دوربین مداربسته را طوری نصب کنید که به ساختمان‌های دیگران اشراف نداشته باشد.

 

نصب دوربین مداربسته در کوچه

 

قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه

قانون مستقیمی برای نصب دوربین مداربسته وجود ندارد اما قوانینی مانند نقص حقوق شهروندی وجود دارد که می‌شود به این مورد تعمیمش داد که در زیر چند نمونه از این قوانین را لیست کرده‌ایم.

  1. اصل 25 در قانون اساسی: این قانون می‌گوید؛ بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط کردن مکالم‌های تلفنی، افشای تلگراف‌ها، استراق سمع به صورت مخفی و هر گونه تجسس در زندگی دیگران ممنوع است مگر اینکه قانون حکم داده باشد.
  2. اصل 1125 در قانون مدنی: که درباره دلایلی برای اثبات دعوی اعم از اسناد کتبی.شهادت.اقرار و قسم نوشته شده است.
  3. ماده 41 در منشور شهروندی: این قانون هر گونه کنترل‌های صوتی و تصویری را ممنوع کرده است، اعم از محیط کار، اماکن عمومی، فروشگاه‌ها و سایر محیط‌های ارائه خدمت به عموم

تمام این قوانین حاکی از آن است که ضبط صدا و تصویر دیگران بدون اطلاع آنها غیرقانونی است، شما با نصب تابلوهای اطلاع رسانی درباره نصب دوربین و جمع آوری اعلام رضایت همسایگان خود می‌توانید دروبین مداربسته در کوچه خود را نصب کنید.

 

قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه

 

مزایای نصب دوربین مدار بسته در کوچه

به طور کلی نصب دوربین مداربسته در تمام اماکن عمومی مانند کوچه، مشاعات ساختمان، چهارراه‌های شهری و مجتمع‌های تجاری دارای مزیت‌های بسیاری است که در ادامه چند نمونه از مزایای نصب دوربین مداربسته در کوچه را خواهید خواند.

  • جلوگیری از وقوع جرم مانند دزدی
  • افزایش سطح امنیت عمومی تمام ساکنین
  • آسانتر شدن شناسایی و دستگیری مجرمین

 

مجوز نصب دوربین مدار بسته در کوچه

 

ویژگی های دوربین مداربسته مناسب کوچه چیست؟

دوربین‌هایی که در کوچه و محیط باز استفاده می‌شوند، باید ضد آب باشند زیرا مدام در معرض برف و باران قرار دارند و اگر ضدآب نباشند خیلی زود نیاز به تعمیر پیدا خواهند کرد. سعی کنید دوربین هایی که دارای استانداردهای ip66 یا بالاتر هستند خریداری کنید که در مقابل گرد و غبار، برف و باران مقاوم هستند. همچنین اگر دوربین خریداری شده وضوح تصویر بالایی نداشته باشد، تصاویر ضبط شده دوربین در شب با کیفیت نخواهد بود.

بنابراین اگر شما هم به علت امنیت در مقابل دزدی‌های شبانه، قصد نصب دوربین در کوچه را دارید، بهتر است دوربینی بخرید که دارای قابلیت دید در شب باشد تا در نهایت فیلم ضبط شده باکیفیتی به شما ارائه دهد.

در نهایت همانطور که گفته شد قبل از نصب دوربین مداربسته در کوچه بهتر است به تمام همسایگان خود در کوچه اطلاع دهید تا اگر کسی از این اتفاق ناراضی است، همان اول اعلام کند.

می‌توانید نصب دوربین مدار بسته در کوچه خود را به نصاب‌های ماهر و باتجربه بسپارید تا از قوانین نصب دوربین مداربسته نیز اطلاعات کافی داشته باشند و بهترین دوربین مناسب کوچه را برای شما انتخاب کنند، خدمت از ما امکان دسترسی به بهترین متخصصین در حوزه نصب دوربین مداربسته را با چند کلیک ساده فراهم می‌کند.

نصب دوربین مدار بسته
برای سرویس نصب دوربین مدار بسته از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading