بهترین روش ترک سیگار

بهترین روش ترک سیگار

آیا شما هم به دنبال بهترین روش ترک سیگار هستید؟

آیا شما هم به دنبال بهترین روش ترک سیگار هستید؟ آیا می‌خواهید با راههای ترک سیگار سریع آشنا شوید؟ آیا با داروهای ترک سیگار آشنایی دارید؟ آیا از تاثیر ترک سیگار بر چهره اطلاع دارید؟ قبل و بعد از ترک سیگار چه کنیم؟ اگر می‌خواهید همه چیز را در مورد ترک سیگار بدانید، این مطلب را تا آخر بخوانید. 

خیلی از افراد در شروع ترک سیگار دچار شکست می‌شوند و تصور می‌کنند که هیچ وقت نمی‌توانند سیگار را ترک کنند. حقیقت این است که بهترین روش ترک سیگار و یا روانشناسی ترک سیگار وجود ندارد و هر کس باید بهترین روش ترک سیگار را متناسب با شرایط خود انتخاب کند و به آن پایبند باشد تا بتواند سیگار را ترک کند. 

 

لیست موضوعاتی که در این مقاله ترک سیگار به آن پرداخته‌ایم:

 

در ادامه شما را با بهترین روش های ترک سیگار در دنیا آشنا می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها سیگار را ترک کنید. البته قبل از آن لازم است به سوال‌های زیر به صورت صادقانه پاسخ دهید.

 

چرا سیگار می‌کشید و به سیگار کشیدن روی می‌آورید؟

حتما یک لیست از هر دلیلی که سیگار می‌کشید، تهیه کنید. این دلایل سیگار کشیدن با توجه به شما می‌تواند طولانی یا خیلی کوتاه باشد. اندازه این لیست مهم نیست. شما باید دلایل سیگار کشیدن خود را صادقانه بنویسید؛ چرا که این لیست در فرآیند ترک سیگار به شما کمک خواهد کرد.

برای تهیه لیستِ دلایل سیگار کشیدن لازم است که یک کاغذ بردارید و آن را از وسط به دو بخش تقسیم کنید. در یک سمت این لیست باید تمام دلایلی که شما را مجبور به سیگار کشیدن می‌کنند، بنویسید و در سمت دیگر دلایلی که می‌خواهید سیگار را برای آن‌ها ترک کنید. اگر بتوانید عواملی که می‌خواهید سیگار را ترک کنید به احساس متصل کنید، در ترک سیگار موفق‌تر خواهید بود. از عوامل احساسی ترک سیگار می‌توان به خانواده، همسر و ... اشاره کرد.

 

بهترین روش ترک سیگار

 

چرا ترک سیگار برای اکثر افراد سیگاری کار مشکلی است؟

لیست دیگری با این عنوان که چرا ترک سیگار برای من دشوار است، تهیه کنید. از طولانی بودن این لیست نترسید و مایوس نشوید. این دلایل ترک سیگار به شما کمک می‌کند که بهترین روش ترک سیگار را برای خودتان انتخاب کنید و در فرایند ترک سیگار موفق باشید.

در تهیه این لیست دقت کنید، حتما راه‌های غلبه بر چالش ترک سیگار هم برای خودتان بنویسید. بهترین مشاور هر کس برای ترک سیگار خود فرد است. شما می‌دانید که چطور باید با برخی از نیازهای خود مقابله کنید. برای درک بهتر فرض کنید یکی از دلایل سخت بودن ترک سیگار برای شما نیکوتین است. نیکوتین یک ماده اعتیاد آور است. یکی از روش‌های غلبه بر این موضوع، جایگزینی ماده دیگری برای نیکوتین است.

 

ترک سیگار عوارض دارد؟

ترک سیگار عوارض ندارد بلکه کشیدن سیگار عوارض و اثرات خطرناکی را برای فرد سیگاری به دنبال دارد. 

یکی از رایج ترین عوارض ترک سیگار، تهوع است که به راحتی با مصرف عصاره زنجبیل کاهش می‌یابد. هچنین برای از بین بردن دیگر آثار ترک سیگار بهتر است از مولتی ویتامین‌ها و قرص‌های تقویتی استفاده کنید.

 

یک زمان برای ترک سیگار خود مشخص کنید.

برای یک ترک سیگار سریع و کاملا موفق، شما نیاز دارید یک تاریخ و زمان دقیق و مشخص برای آن تعیین کنید. در اصل شما در حال بستن یک قرارداد برای ترک سیگار هستید. حتما در پایان این قرارداد، امضای خود را نیز بزنید تا این امضا تعهد شما را نسبت به ترک سیگار افزایش دهد. این قرارداد را در یک مکان مشخص بگذارید که روزانه آن را ببینید و به خود یادآوری کنید که در حال ترک سیگار هستید.

 

داروهای ترک سیگار

 

 1. در چه زمان و مکان‌های خاصی برای کشیدن سیگار، وسوسه می‌شوید؟

حتما قبل از شروع فرآیند ترک سیگار می‌بایست یک لیست کامل از ساعت‌ها و مکان‌هایی که در آن‌ها وسوسه می‌شوید که سیگار بکشید، تهیه کنید. اهمیت این موضوع را دکتر گایلن مونی از مرکز درمانی واشگنتن در آمریکا با انجام آزمایشاتی ثابت کرده است.

اگر شما بتوانید مکان‌ها و زمان‌هایی را که در آن به سیگار کشیدن وسوسه می‌شوید مشخص کنید، در فرآیند ترک سیگار، شما باید در این ساعت‌ها خودتان را مشغول کنید و رفت‌وآمدتان را به مکان‌هایی که شما را به سیگار کشیدن وسوسه می‌کند، قطع کنید.

 

راههای ترک سیگار سریع

پیشنهاد می‌کنیم هیچ وقت به دنبال روش‌های آسان و سریع نباشید. تبلیغات زیادی پیرامون راههای ترک سیگار سریع می‌بینیم، اما تمامی این روش‌ها در کوتاه مدت جواب می‌دهند بدون اینکه نتیجه مطلوبی را برای شما داشته باشند. فراموش نکنید روند ترک سیگار باید آهسته و پیوسته باشد!

 

بهترین روش های ترک سیگار:

برای ترک سیگار چه بخوریم؟ موثرترین راههای ترک سیگار سریع چیست؟ داروهای ترک سیگار چقدر تاثیر دارند؟ آیا روش ترک سیگار در طب سنتی موثر تر از دیگر روش های ترک سیگار است؟ در ادامه شما را با لیستی از بهترین روش های ترک سیگار و داروهای ترک سیگار آشنا خواهیم کرد تا بتوانید بر اساس پاسخ‌هایی که به سوالات بالا داده‌اید، بهترین روش ترک سیگار را برای خود پیدا کنید.

 

 1. خرید بسته‌های سیگار را ترک کنید.

اگر در فرآیند شروع ترک سیگار هستید به جای خرید بسته سیگار، خرید نخی سیگار را امتحان کنید. هر دفعه سعی کنید تنها دو یا سه نخ سیگار به همراه خود داشته باشید. به مرور زمان اعتیاد کمتری به سیگار در خود احساس خواهید کرد و ترک سیگار برای شما راحت‌تر خواهد شد. با ادامه این کار در بعضی مواقع متوجه خواهید شد که چاره‌ای جز سیگار نکشیدن ندارید چرا که دیگر سیگاری ندارید!


 

 1. یک جایگزین برای سیگار پیدا کنید.

پیدا کردن یک جایگزین برای سیگار، شاید موثرترین روش ترک سیگار برای خیلی از افراد سیگاری باشد. شما باید یک لیست طولانی برای خود آماده کنید که در زمان‌هایی که می‌خواهید سیگار بکشید چه جایگزین‌هایی برای سیگار کشیدن وجود دارد؟ در ادامه ما برای لیست شما مثال‌هایی آماده کرده‌ایم تا بتوانید برای جایگزین کردن سیگار خود از آن‌ها استفاده کنید:

 • قدم زدن در فضای باز
 •  نوشیدن یک لیوان آب سرد
 •  در آغوش کشیدن همسر یا فرزندان
 •  شست‌وشوی خودرو
 •  تمیز کردن خانه و انباری
 •  جویدن آدامس
 •  شستن دست و صورت
 •  مسواک زدن
 •  چرت زدن
 •  نوشیدن چای یا قهوه
 •  کشیدن نفس‌‌های عمیق
 • روشن کردن شمع

 

لیست جایگزین‌های سیگار را همیشه همراه خود داشته باشید تا هنگام ترک سیگار در زمان‌هایی که وسوسه می‌شوید، یکی از کارهای آن را سریع انتخاب کنید و انجام بدهید.


 

 1. هنگام شادی سیگار را راحت‌تر ترک کنید.

تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند که افرادی که در زمان شادی و خوشحالی تصمیم به ترک سیگار می‌گیرند نسبت به کسانی که در هنگام ناراحتی یا افسردگی تصمیم به ترک سیگار می‌گیرند، بسیار در ترک سیگار کار موفق‌تر هستند.

 

روش های ترک سیگار

 

 1. همه‌ی نشانه‌های سیگار را از بین ببرید!

اگر واقعا تصمیم به ترک سیگار دارید، یکی از روش‌های آن، از بین بردن تمامی نشانه‌های مربوط به سیگار است. اگر این نشانه‌ها در دیدرس شما قرار بگیرد، خواه‌ناخواه شما را برای کشیدن سیگار وسوسه می‌کنند. بعضی از وسایلی که در هنگام ترک سیگار باید آن‌ها را از بین ببرید، عبارت‌اند از:

 • فندک
 • سیگار
 • جعبه‌های سیگار
 • زیر سیگاری
 • حلقه‌ی سیگار
 • فندک ماشین
 • و هر چیز دیگری که مربوط به سیگار است!

 

 1. حساب کنید که چه مقدار برای سیگار هزینه می‌کنید!

بسیاری از افراد خبر ندارند که چه مقدار برای سیگار هزینه می‌کنند. یک دفترچه همراه خود داشته باشید و هر هزینه‌ای که برای سیگار انجام می‌دهید را در آن یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود، متوجه هزینه بالای این اعتیاد خودتان شوید و راحت‌تر تصمیم به ترک سیگار بگیرید. با ترک سیگار، شما می‌توانید این هزینه‌ای را که در آن صرفه جویی می‌کنید به راحتی برای موارد دیگری از جمله خرید لباس، خرید هدیه برای دوستان و ... استفاده کنید.

 

روش ترک سیگار در طب سنتی

 

 1. کافئین را کنترل کنید.

کنترل مصرف کافئین که یک محرک و وسوسه کننده برای سیگار است، در فرآیند ترک سیگار بسیار مهم است. برای این که بهترین نتیجه را از فرآیند ترک سیگار خود بگیرید تا چند ماه پس از شروع به ترک سیگار، از قهوه بدون کافئین استفاده کنید.


 

 1. خودتان را برای ترک سیگار تشویق کنید.

این کار در مسیر ترک سیگار به شما روحیه خواهد داد و شما را در مسیر ترک سیگار ثابت قدم خواهد کرد. دکتر لیبرمن ثابت کرده است؛ افرادی که به خود باور دارند و خودشان را برای ترک سیگار تشویق می‌کنند در بیش از 90 درصد مواقع موفق به ترک سیگار شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد، شانس امتحان این روش برای موفقیت در ترک سیگار بالاست.


 

 1. از چای گیاهی استفاده کنید.

یکی از مواردی که در دوره ترک سیگار می‌توانید آن را جایگزین سیگار کنید، یک نوع چای گیاهی است. فرآیند آماده‌سازی دمنوش‌های گیاهی به خودی خود، استرس و میل شما به نیکوتین و سیگار را کاهش می‌دهد. برای همین یکی بهترین جایگزین‌ها در دوره ترک سیگار برای استمعال دخانیات، استفاده از دمنوش‌های گیاهی است.


 

 1. بازی کنید و سیگار را ترک کنید!

شما می‌توانید از بازی‌های کامپیوتری و موبایلی به جای سیگار کشیدن استفاده کنید. این کار در ترک سیگار به شما کمک می‌کند؛ که در یک زمان مشابه بیشتر لذت ببرید. اگر انجام این بازی‌ها برای ترک سیگار در محل کار شما، ممکن است برایتان مشکل ایجاد کند به شما توصیه می‌کنیم از کارهای 5 دقیقه‌ای دیگری مانند قدم زدن، نوشیدنی خوردن و ... استفاده کنید.


 

 1. کشیدن سیگار در اینجا ممنوع است!

برای خودتان یک محل "سیگار کشیدن ممنوع" خلق کنید. به دوستان و اطرافیان‌تان اجازه ندهید در این منطقه از هر نوع سیگار و تنباکویی استفاده کنند. این کار به آن‌ها نشان می‌دهد که شما چه قدر در ترک سیگار جدی هستید.


 

 1. یک رژیم غذایی سالم برای ترک سیگار انتخاب کنید.

یکی از مواردی که باید در رژیم غذایی خود برای ترک سیگار داشته باشید، جو دوسر است. تحقیقات ثابت کرده‌اند که مصرف جو دو سر به میزان 4 بار در روز به افراد سیگاری در ترک سیگار کمک زیادی می‌کند.


 

 1. احساسات خود را بروز دهید.

یکی از دلایل سیگار کشیدن افراد، درون‌گرا بودن آن‌هاست. شما باید بتوانید احساسات خود را بصورت شفاف به اطرافیان خود بروز دهید. خالی شدن از این احساسات در بسیاری از افراد برای ترک سیگار، موثر بوده است.

 

داروهای ترک سیگار

یکی از موثر‌ترین داروهای ترک سیگار وارنیکلین است که از سایتسین، عصاره گل طاووسی فرآوری می‌شود. این دارو روی سلول‌های عصبی تاثیر می‌گذارد تا نیاز دوپامینی آن‌ها را تخفیف دهد. مکانیسم اثر این دارو آگونیست نسبی است که باعث کاهش هوس سیگار و در عین حال کاهش لذت از سیگار می‌شود. این دارو سبب ترشح دوپامین می‌شود و در نتیجه باعث کاهش عوارض ناشی از ترک سیگار می‌گردد. از سوی دیگر، تمایل فرد به کشیدن سیگار را از بین می‌برد.

 

برای ترک سیگار چه بخوریم؟

برای ترک سیگار می‌توانید از جایگزین‌های خوراکی، مانند؛ آب نبات‌های سخت، آدامس بدون قند، تکه‌های هویج، قهوه‌ها، نی و خلال دندان‌ها استفاده کنید.

 

روش ترک سیگار در طب سنتی

بهترین روش ترک سیگار به عقیده بسیاری از پزشکان طب سنتی خوردن غذاهایی برای از بین بردن هوس کشیدن سیگار است. 10 روش غیر دارویی برای ترک سیگار، که هوس سیگار را کاهش می‌دهد را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • لوبیا

 • شیرین بیان

 • فلفل قرمز

 • علف چای

 •  جو دوسر

 •  جنسینگ

 •  سنبل الطیب

 • گل ساعت

 •  طب سوزنی

 •  ماساژ گوش

 

تاثیر ترک سیگار بر چهره

ترک سیگار بر چهره اثرات مثبتی دارد ما در اینجا 7 فایده و تاثیر ترک سیگار بر چهره را به شما معرفی می‌کنیم:

 • جوان سازی پوست

 •  روشن شدن پوست

 •   رفع سیاهی دور چشم 

 •  ناخن های زیبا و بدون لک

 •   سلامت مو

 •   سلامت دهان و دندان

 •   خوشبو شدن دهان 

 •  سفید شدن دندان‌ها 

 

بهترین روش ترک سیگار منحصر به خودتان را پیدا کنید

تا به اینجای این مطلب، راههای ترک سیگار را بیان کردیم. نمی‌توان بهترین روش ترک سیگار ممکن است از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت باشد. با امتحان یکی از روش‌ها، روش منحصر خود را پیدا کنید و طبق همان روش ادامه دهید. بهتر است هنگام ترک سیگار، با یک مشاور و روانشناس خبره نیز در ارتباط باشید و یک برنامه ورزش منظم را نیز در برنامه‌های خود بگنجانید.

4.5 امتیاز از 1771 رای


در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner khedmatazma banner khedmatazma