تغییر رنگ شعله آتش

تغییر رنگ شعله آتش

تغییر رنگ شعله آتش می‌تواند لذت ما را از این پدیده زیبا چندبرابر کند. اما چگونه شعله‌های رنگی بسازیم؟ برای ساخت شعله رنگی و آتش رنگی راه‌های مختلفی وجود دارد. تغییر رنگ شعله آتش هم با کمک ماده‌های طبیعی امکان‌پذیر است، و هم تنها با پودرهای و مواد شیمیایی. در این مطلب قصد داریم بگوییم چگونه شعله‌های رنگی بسازیم. ابتدا آموزش ساخت آتش رنگی با مواد شیمیایی، و سپس تغییر رنگ شعله آتش با کمک مواد طبیعی را بررسی می‌کنیم. اگر شما نیز مایل به تغییر رنگ شعله آتش و ساخت آتش رنگی هستید، با مجله خدمت از ما همراه باشید تا ببینید چگونه شعله‌های رنگی بسازیم.

 

تغییر رنگ شعله آتش با مواد شیمیایی

معمولا اولین پاسخ به سوال چگونه شعله‌های رنگی بسازیم، استفاده از مواد و پودرهای شیمیایی است. آموزش ساخت آتش رنگی با چنین موادی واقعا ساده است، اما نکات بیشتری دارد و دقت و احتیاط زیادی را می‌طلبد. در ادامه موادی را معرفی می‌کنیم که در آموزش ساخت آتش رنگی کاربرد دارند. سپس، روش‌های مختلف استفاده از آنها را توضیح می‌دهیم تا بدانیم چگونه چگونه شعله‌های رنگی بسازیم.

1. مواد شیمیایی برای آتش رنگی کدامند؟

 1. نمک خوراکی: ترکیب نمک با آتش، رنگ شعله آتش را به زرد تغییر می‌دهد. اگر دقت کرده باشید، حتما دیده‌اید که آتش شومینه با شعله‌های زرد و نارنجی می‌سوزد. علت این موضوع آن است که چوب شومینه حاوی نمک است.
 2. کلرید استرانسیوم: تغییر رنگ شعله آتش به رنگ قرمز خالص با استفاده از کلرید استرانسیوم انجام می‌شود. رنگ شعله آتش جذابیت این پدیده را به راحتی چندبرابر می‌کند.
 3. اسید بوریک: تغییر رنگ شعله آتش با این ماده بسیار جالب است؛ چرا که اسید بوریک ساخت شعله رنگی به رنگ سبز را امکان‌پذیر می‌کند.
 4. بوراکس یا سدیم بورات: استفاده از این ماده باعث تغییر رنگ شعله آتش به رنگ‌های زرد و سبز می‌شود.
 5. منیزیم سولفات: آتش رنگی که با استفاده از این ماده ایجاد می‌شود، شعله‌هایی به رنگ سفید دارد.
 6. کلرید پتاسیم: این ماده نیز باعث تغییر رنگ شعله آتش به رنگی بسیار جذاب می‌شود: بنفش.
 7. کلرید مس و بوتان: این ماده برای تغییر رنگ شعله آتش به یک رنگ آبی زیبا به‌کار می‌رود.

 

تغییر رنگ شعله آتش

 

2. پودر آتش رنگی را از کجا تهیه کنیم؟

اکنون موادی که باعث تغییر رنگ شعله آتش می‌شود را می‌شناسیم؛ اما از کجا می‌توانیم آنها را تهیه کنیم؟ مواد شیمیایی برای ساخت شعله رنگی را می‌توانید به صورت پودر خریداری کنید. برخی از این مواد در آشپزخانه (مانند نمک)، و برخی در فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه‌ها (مانند اسید بوریک) سخت‌افزار (مانند کلرید مس و بوتان)، فروشگاه‌های لوازم آکواریوم (مانند کلرید استرانسیوم) و فروش محصولات کشاورزی (مانند سولفات مس برای آتش رنگی سبز) پیدا می‌شوند.

 

3. با این مواد چگونه شعله‌های رنگی بسازیم؟

ساده‌ترین راه در پاسخ به اینکه چگونه شعله‌های رنگی بسازیم، برداشتن مقدار کمی از مواد با دو انگشت و پاشیدن آن روی آتش است. اینکار برای تولید ساخت شعله رنگی به مدت چند دقیقه کافیست. در ادامه روش‌هایی را برای ساخت شعله رنگی معرفی می‌کنیم که رنگ متفاوت آتش برای مدت بیشتری باقی می‌ماند؛ یعنی آموزش ساخت آتش رنگی به کمک مواد طبیعی.

 

چگونه شعله‌های رنگی بسازیم

 

به کمک مواد طبیعی چگونه شعله‌های رنگی بسازیم؟

اگر به دنبال این هستید که چگونه شعله‌های رنگی بسازیم، مطمئنا رنگ‌های گذرا با پودر آتش رنگی برایتان کافی نخواهد بود. در ادامه ترفندهایی را به شما می‌گوییم تا به کمک آنها بتوانید از آتش رنگی برای مدت بیشتری لذت ببرید.

 

1. استفاده از وکس

مقداری وکس را ذوب کنید. سپس، 2 قاشق چای‌خوری از ماده موردنظرتان خود را در وکس بریزید و هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند. وکس را در قالبی کوچک و مناسب بریزید تا کاملا سرد شود و شکل بگیرد (می‌توانید آن را در یخچال نیز قرار دهید). پس از آماده شدن قالب وکس، برای ساخت شعله رنگی با دوام‌تر کافیست قالب وکس را درون آتش قرار دهید.

 

2. استفاده از چوب

آموزش ساخت آتش رنگی با چوب یک روش پرطرفدار برای تغییر رنگ شعله آتش است. در این روش ابتدا باید مقداری چوب سبک و خشک تهیه کنید. سپس، ۳۰۰ گرم از پودر آتش رنگی یا همان ماده شیمیایی مدنظرتان را در ۴ لیتر آب حل کنید. چوب‌های تهیه‌شده را در یک توری قرار دهید، و جسمی سنگین در آن بگذارید تا کاملا زیر آب قرار بگیرد. اجازه دهید توری حداقل یک روز در آب بماند.

پس از اینکه توری را از آب خارج کردید، چوب‌ها را در معرض نور آفتاب بگذارید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند. شما می‌توانید چوب‌هایی را رنگ‌های مختلف را کنار هم قرار دهید تا چند رنگ شعله آتش داشته باشید.

 

3. استفاده از میوه کاج

پاسخ اینکه با استفاده از میوه کاج چگونه شعله‌های رنگی بسازیم، کمابیش مانند آموزش ساخت آتش رنگی با استفاده از چوب خشک است. در این روش نیز ابتدا باید چند میوه کاج را تهیه کنید. اگر به جای خرید از فروشگاه آنها را از طبیعت جمع‌آوری می‌کنید، حتما آنها را با دمای ملایم ۶۰ دقیقه درون فر قرار دهید تا شیره و رطوبت‌شان از بین برود. این کار میوه‌ها را کاملا باز می‌کند، و باعث می‌شود تا تغییر رنگ شعله آتش بهتر به چشم بیاید. البته این میوه‌ها مانند چوب لازم نیست حداقل یک روز در آب مخلوط‌شده با پودر آتش رنگی بمانند؛ نصف این زمان نیز برای آنها کافی خواهد بود.

 

ساخت شعله رنگی

 

نکات مهم در ساخت شعله رنگی و آتش رنگی

پاسخ سوال به چگونه شعله‌های رنگی بسازیم بدون ذکر نکات ایمنی آن کامل نمی‌شود. اگر قصد ساخت آتش رنگی را دارید، حتما نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 1. هنگام آماده‌سازی و ساخت مواد لازم برای آتش رنگی، حتما از وسایلی مانند دستکش و انبر استفاده کنید تا به پوست‌تان آسیبی نرسد.
 2. ساخت شعله رنگی و تغییر رنگ شعله آتش را به محیط‌های باز و مطمئن محدود کنید، و از ساخت آن روی شومینه یا گاز درون خانه خود بپرهیزید.
 3. توصیه می‌کنیم از چند ماده شیمیایی به‌طور همزمان برای تغییر رنگ شعله آتش استفاده نکنید، زیرا ممکن است این مواد با هم واکنش نشان دهند و برای سلامتی مضر باشند.
 4. هدف اصلی از پاسخ به سوال چگونه شعله‌های رنگی بسازیم و تغییر رنگ شعله آتش، تنها تفریح و لذت بردن از آن است. بنابراین، روی آتش رنگی غذا درست نکنید.

4.5 امتیاز از 1302 رای


در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین