نحوه تمیز کردن سقف ماشین

ثبت درخواست " صفرشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه تمیز کردن سقف ماشین

افرادی که به پاکیزگی خودروی خود اهمیت می‌دهند، همواره به دنبال بهترین روش تمیز کردن سقف ماشین هستند. در سال‌های اخیر، تولیدکنندگان خودرو بی‌وقفه در تلاش برای جذاب‌تر شدن بخش‌های مختلف خودرو به ویژه سقف داخلی آن بوده‌اند و در این راستا به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته‌اند.

سقف داخلی ماشین یکی از بخش‌های مهم آن است که نقش مهمی در زیبایی ماشین ایفا می‌کند. به همین دلیل، لازم است سقف خودرو را به طور منظم تمیز کنید. احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده است که بهترین روش تمیز کردن سقف ماشین چیست؟ در این مقاله قصد داریم نحوه تمیز کردن سقف ماشین را برای شما توضیح دهیم. 

اهمیت تميز كردن سقف ماشين

سقف خودرو، یکی از بخش‌های اصلی فضای داخلی هر خودرو است که همواره در معرض دید افراد قرار دارد. به همین سبب، تمیز کردن سقف ماشین، نقش مهمی در پاکیزه به نظر رسیدن فضای داخلی آن دارد. تمیز کردن منظم سقف داخلی، سبب می‌شود تا آلودگی ها، آسیب کمتری به فضای داخل خودرو وارد کنند و ارزش خودرو در طول زمان حفظ شود.

به طور کلی تمیزکردن سقف داخلی خودرو از نظر ظاهری، بهداشتی و حفظ ارزش خودرو بسیار مهم است. به همین دلیل توصیه می‌شود به منظور حفظ و بهبود وضعیت سقف خودرو، آن را به طور منظم و با استفاده از وسایل و مواد مناسب تمیز کنید. در ادامه نحوه تمیز کردن سقف ماشین را به شما ارائه می‌دهیم.

 

شستشوی سقف ماشین در پاکیزه به نظر رسیدن فضای داخلی خودرو بسیار اهمیت دارد.

 

ضرورت استفاده از مواد و وسایل مناسب در شستشوی سقف ماشین

تفاوت زیادی بین استحکام، حساسیت و جنس مواد استفاده شده برای ساخت هر قسمت از ماشین وجود دارد. بخش خارجی لاستیک‌های خودرو از پلیمر تشکیل می‌شود، در حالی که بدنه و بخش خارجی سقف از جنس فلز هستند. به همین ترتیب، ممکن است بخش‌هایی از خودرو از جنس پلاستیک، آلومینیوم، پارچه، چرم و ... ساخته شده باشد. در ساخت سقف داخلی خودرو نیز از مواد مختلفی مانند فوم، وینیل، پارچه (در سقف‌های قابل تبدیل) و ... استفاده می‌شود.

سقف خودرو معمولا به صورت چندلایه ساخته می‌شود. لایه بیرونی، در خودروهای معمولی از جنس فلز است که لایه‌ای از رنگ آن را می‌پوشاند. لایه دوم، معمولا از جنس فایبرگلاس یا پلاستیک است و لایه درونی نیز از جنس فوم، پارچه یا وینیل است. در خودروهای دارای سقف قابل تبدیل، سقف از مواد قابل انعطاف مانند پارچه یا وینیل ساخته می‌شود.

به این ترتیب، نمی‌توانید از همان مواد شوینده و وسایلی که برای تمیز کردن لاستیک‌های خودرو استفاده می‌کنید، برای شستشوی شیشه‌ها یا سقف استفاده کنید. انتخاب ماده شوینده یا وسایل نامناسب ممکن است برای همیشه زیبایی ماشین شما را از بین ببرد.

 

بهترین تمیزکننده سقف ماشین چیست؟

برای انتخاب بهترین تمیز کننده سقف ماشین، ابتدا باید به جنس سقف توجه کنید. زیرا ماده شوینده‌ای که برای شستشوی سقف خودرو استفاده می‌کنید، باید با جنس سقف سازگار باشد. در ادامه، انواع مواد و وسایل تمیزکننده سقف ماشین را بررسی می‌کنیم.

 

استفاده از پارچه میکروفایبر در شستن سقف خودرو، سلامت و طول عمر سقف را تضمین می‌کند.

 

1. پارچه میکروفایبر

پارچه‌های میکروفایبر، پارچه‌هایی نرم و لطیف هستند و می‌توانند در تمیزکردن سطوح مختلف عملکرد مناسبی را از خود نشان دهند. قابلیت جذب مایعات در این پارچه‌ها بسیار بالاست و می‌توان در حالت خشک یا مرطوب، از آن‌ها استفاده کرد.

 

2. برس نرم

برس نرم برای همه انواع سقف‌ها گزینه مناسبی است. حتما از یک برس با سر نرم استفاده کنید تا از خراشیدن سطح جلوگیری شود. برای تمیز کردن سقف، برس را به ماده شوینده مناسب آغشته کنید و به آرامی روی سقف خودرو بکشید.

 

3. اسفنج نرم

اسفنج نرم می‌تواند برای شستشوی سقف‌های ساخته شده از موادی مانند پارچه یا فوم استفاده شود. اسفنج را با ماده شوینده مرطوب کنید و به آرامی سطح سقف خودرو را پاک کنید.

 

4. دستگاه بخارشوی

دستگاه بخارشوی با استفاده از حرارت، آب را به بخار تبدیل می‌کند و با استفاده از بخار ایجاد شده سطوح را تمیز می‌کند. با توجه به اینکه سقف داخلی خودرو در بیشتر موارد از جنس پارچه یا فوم است، بخارشوی می‌تواند گزینه مناسبی برای شستشو باشد.

 

5. شیشه پاک کن

برای تمیز کردن سقف‌های شیشه‌ای و سانروف شیشه‌ای خودرو، می‌توان از شیشه پاک کن استفاده کرد.

 

5. اسپری تمیز کننده

اسپری تمیز کننده سقف ماشین یا اسپری تمیز کننده داخل خودرو، محصولاتی هستند که به طور خاص برای شستشوی سقف خودرو ساخته می‌شوند.

در برخی از موارد، شرکت‌های سازنده مواد شوینده خاصی را برای شستشوی سقف خودرو پیشنهاد می‌کنند. اگر شرکت سازنده خودروی شما، توضیحاتی را درباره استفاده از یک ماده خاص برای شستشوی سقف و فضای داخلی ارائه داده است، حتما از همان ماده شوینده استفاده کنید.

 

از ابزار مناسب برای تمیز کردن لکه‌ها و آلودگی‌های سقف استفاده کنید.

 

چگونه سقف داخلی خودرو را تمیز کنیم؟

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه سقف داخلی خودرو را تمیز کنیم، در ادامه مقاله راه‌های مختلف برای شستشوی سقف داخلی خودرو را برای شما توضیح می‌دهیم.

 

روش تمیز کردن سقف ماشین با استفاده از مواد شوینده

ساده‌ترین روش شستشوی سقف، استفاده از مواد شوینده و وسایلی مانند پارچه و برس نرم است. این وسایل معمولا در دسترس همه قرار دارند و تمیز کردن سقف داخلی ماشین با استفاده از این وسایل بسیار آسان است. در ادامه روش تمیز کردن سقف داخلی ماشین با این وسایل را توضیح می‌دهیم.

 1. برای تمیز کردن سقف داخلی خودرو با استفاده از مواد شوینده (مانند شامپو فرش و...)، ابتدا از یک برس نرم استفاده کنید تا ذرات گرد و غبار را از سقف داخلی بردارید. استفاده از برس نرم، سبب می‌شود تا آسیبی به موکت سقف داخلی خودرو وارد نشود.
 2. از یک مایع تمیزکننده مناسب برای شستشوی سقف خودرو استفاده کنید. بخش زیادی از فضای داخلی خودرو (از جمله سقف) از فوم، چرم یا پارچه ساخته می‌شود. به همین دلیل، استفاده از مواد شوینده مناسب چرم یا پارچه می‌تواند برای تمیز کردن سقف داخلی خودرو مناسب باشد. شامپو فرش نیز یکی از مواد شوینده رایج در شستشوی سقف داخلی ماشین است.
 3. با استفاده از یک اسفنج نرم یا پارچه میکروفایبر و همچنین شوینده مناسب، سقف را به طور دقیق تمیز کنید. به یاد داشته باشید که در زمان تمیزکردن، مایع را به طور کامل از سطح سقف پاک کنید.
 4. اگر در سقف خودرو لوازم جانبی مانند چراغ سقفی یا لوازم تهویه مطبوع وجود دارد، آن‌ها را با دقت تمیز کنید. برای این منظور، از یک پارچه نرم و مرطوب استفاده کنید.
 5. بعد از شستشو سقف را به طور کامل خشک کنید. از یک پارچه تمیز و نرم برای خشک کردن سقف استفاده کنید تا آب را به طور کامل از سطح سقف جذب کند.

 

روش تمیزکردن موکت سقف خودرو با استفاده از وسایل و مواد شوینده مناسب

 

توصیه می‌شود داخل سقف را به طور منظم تمیز کنید تا از تجمع آلودگی جلوگیری شود. همچنین، قبل از شروع به تمیزکردن، دستورالعمل‌های شرکت سازنده درباره شستشوی فضای داخلی خودرو را مطالعه کنید.

 

روش تمیز کردن سقف ماشین با استفاده از دستگاه بخارشوی

زمانی از دستگاه بخارشوی برای تمیز کردن موکت سقف خودرو استفاده می‌شود که آلودگی‌های عمیق روی سقف وجود داشته باشد و تمیز کردن سقف با استفاده از وسایل ساده‌تر، میسر نباشد.

 1. پیش از شروع شستشوی سقف با استفاده از دستگاه بخارشوی، از وجود آب کافی در آن اطمینان حاصل کنید. خودروی خود را در جای مناسبی پارک کنید و با بازکردن درب ها، امکان عبور جریان هوا را ایجاد کنید.
 2. در برخی از دستگاه‌های بخارشوی، می‌توانید محلول شستشوی سقف ماشین را به آب اضافه کنید. اگر دستگاه شما این قابلیت را ندارد، فقط کافیست از آب تمیز برای شستشو استفاده کنید.
 3. برخی از دستگاه‌های بخارشوی دارای نازل‌های مخصوص برای شستشوی سطوح مختلف هستند. اگر این ابزارها در بخارشوی شما موجود است، آن‌ها را روی بخارشوی نصب کنید.
 4. شروع به شستشوی سقف ماشین کنید. نوک بخارشوی را به سطح سقف نزدیک کرده و نقاط آلوده را تمیز کنید. توجه داشته باشید که دستگاه روی حرارت مناسب تنظیم شده باشد تا به سقف آسیبی وارد نکند.
 5. در صورت وجود لکه‌ها یا آلودگی‌های عمیق‌تر، می‌توانید نوک بخارشوی را به طور مستقیم بر روی لکه قرار داده و با استفاده از بخار، آن را تمیز کنید.
 6. پس از شستشو، سطح سقف را به طور کامل خشک کنید. می‌توانید از پارچه تمیز یا حتی از دمنده باد گرم با فشار کم استفاده کنید تا سطح سقف را خشک کنید.

توجه داشته باشید که سقف برخی از خودرو‌ها نسبت به حرارت حساس هستند و ممکن است در اثر حرارت آسیب ببینند. پس حتما پیش از بکارگیری دستگاه بخارشوی، مطمئن شوید که سقف ماشین شما در مقابل حرارت مقاوم است.

جمع بندی

در این مقاله، روش تمیز کردن سقف ماشین را برای شما توضیح دادیم. چنانچه برای شستشوی سقف ماشین نیاز به کمک داشتید، کارشناسان خدمت از ما، آماده ارائه خدمات صفرشویی و شستشوی تمام قسمت های ماشین به شما هستند.

5.0 امتیاز از 1 رای


صفرشویی
برای سرویس صفرشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین