علت کار نکردن فندک گاز چیست؟

ثبت درخواست " تعمیر اجاق گاز "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت کار نکردن فندک گاز چیست؟

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای اجاق گازها در منازل بوجود می‌آید، مربوط به جرقه نزدن فندک اجاق گاز رومیزی، مبله و صفحه ای می‌باشد.

قبل از هر چیز و پیش از رفع مشکل، باید علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز را پیدا و بررسی کرد و سپس بر اساس آن اقدام به رفع مشکل کرد. ما در این محتوا 7 علت کار نکردن فندک گاز را به طور کامل بررسی کرده و روش‌های رفع آن را توضیح داده‌ایم. این راهنما به افراد فنی که قصد دارند خودشان اجاق گاز منزل را عیب‌یابی کنند بسیار کمک خواهد کرد.

 

بررسی 7 علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز

بعضی از افراد به جای آنکه به دنبال پاسخی دقیق برای علت کار نکردن فندک اجاق گاز بگردند و مشکل را رفع کنند، از فندک‌های معمولی استفاده می‌کنند. اما این راه حل که دائمی نیست، حتی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. از این رو نیاز لازم است که علت نزدن فندک گاز را پیدا کنید.

دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد که در ادامه به بررسی و توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

1. جرقه نزدن فندک به دلیل استفاده از قفل کودک

امروزه تعبیه کردن قفل‌های کودک در اکثر لوازم خانگی جهت افزایش امنیت کودکان بسیار متداول شده است. یکی از دلایلی که در اکثر موارد می‌تواند مانع جرقه زدن اجاق گاز شود، فعال بودن قفل کودک این وسیله می‌باشد. برای رفع آن تنها کافی است چند ثانیه دکمه قفل کودک وسیله خود را نگه دارید تا مجدد فندک کار کند.

 

2.جرقه زن اجاق گاز کار نمی کند، زیرا سرشعله مرطوب است!

سرریز شدن آب از داخل قابلمه یا کتری، ریختن آب بر روی مشعل یا سر شعله‌ها و مواردی این چنینی، اتفاقی است که ممکن است در هر آشپزخانه‌ای اتفاق بیفتد. همین موارد باعث مرطوب شدن شعله‌ و سرشعله‌ها می‌شوند و گاز را از روند معمول خود باز می‌دارند.

اگر می‌بینید که فندک گاز جرقه نمی‌زند و یا به خوبی کار نمی‌کند، این مورد را بررسی کنید و در صورت خیس بودن این بخش‌ها، تنها با وسیله خشک کردن این بخش‌ها مشکل حل می‌شود.

 

3. فندک جرقه نمیزند، چون سرشعله‌ها کثیف هستند!

توصیه می‌شود در صورتی که هر گونه مواد غذایی بر روی گاز و سر شعله ریخت، سریعا آن را تمیز کنید، چرا که باقی ماندن هر گونه مواد غذایی یا چربی می‌تواند موجب مسدود شدن سرشعله‌ها و در نهایت کار نکردن جرقه زن شود. استفاده از مواد شوینده مخصوص اجاق گاز به شما کمک می‌کند تا به راحتی سرشعله ها را تمیز و مشکل را حل کنید.

 

علت جرقه نزدن اجاق گاز

 

4. عدم جرقه زدن فندک اجاق گاز به دلیل خرابی

نقص در عملکرد فندک ممکن است به دلیل خراب شدن این قطعه باشد، در این شرایط توصیه می‌شود از یک متخصص حرفه‌ای جهت عیب یابی آن کمک بخواهید. در صورتی که فندک غیر اتوماتیک باشد احتمال شکسته شدن آن بیشتر خواهد بود. در صورت بروز چنین مشکلی لازم است به تعویض آن اقدام کنید.

 

5. نشتی در اتصالات مسیر فندک

هرگونه نشتی یا نقص در اتصالات موجود در مسیر فندک می‌تواند منجر به جرقه نزدن اجاق گاز شود. در صورتی که احتمال وجود چنین مشکلی را در اجاق گاز خود می‌دهید لازم است پس از بررسی اتصالات، در صورت اطمینان از وجود نقص در آن‌ها به تعویض سیم کشی‌های موجود در آن بپردازید.

 

6. نیم سوز شدن،علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز

در صورتی که رنگ جرقه‌های فندک دستگاه شما رنگ غیر از آبی داشتند؛ به عنوان مثال نارنجی یا زرد، نشانه از نیم سوز بودن فندک و در نهایت خبر از خراب شدن فندک گاز شما می‌دهد. در آن صورت برای رفع این مشل، لازم است از یک متخصص جهت تعمیر اجاق گاز کمک بگیرید.

 

7. جرقه نزدن اجاق گاز به دلیل نوسانات برق

از دیگر علت‌های خراب شده فندک وجود نوسانات برق می‌باشد؛ که می تواند در مدت کوتاهی باعث سوختن فندک شود. در چنین شرایطی لازم است که به کمک یک متخصص، علت نوسانات برق در منزل خود را پیدا کنید و در کنار آن، حتما از دستگاه‌های محافظ برق برای افزایش ایمنی دستگاه کمک بگیرید.

باید حتما اقدامات لازم انجام شود تا از بروز چنین مشکلاتی نظیر سوختن فندک و سایر وسایل منزل شما جلوگیری شود. در غیر این صورت این نوسانات می‌توانند خسارات مالی زیادی بر شما وارد کند.

 

علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز رومیزی

 

عیب یابی علت کار نکردن فندک گاز

اگر خودتان در منزل می‌خواهید مشکل کار نکردن جرقه زن را عیب یابی و حل کنید، می‌توانید با بررسی موارد زیر شروع کنید. در ادامه یک راهنای کامل برای عیب یابی مشکل فندک گاز را آورده‌ایم. دستکاری اشتباه و غیر اصولی اجاق گاز می‌تواند باعث اختلال در سایر قطعات و افزایش هزینه‌ی تعمیر آن شود.

مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.(ترتیب کارها بر اساس راحت تر بودن و نزدیک ترین دلایلی است که ممکن است برای فندک اجاق گاز بوجود امده باشد)

 

1.سرشعله ها را تمیز کنید.

از آنجایی که بیشترین دلیل وعلت جرقه نزدن فندک اجاق گاز رومیزی، مبله و صفحه‌ای به دلیل کثیفی سر شعله‌ها است، ابتدا با یک دستمال مرطوب به خوبی سر شعله ها را تمیز کنید و در صورت نیاز از وسیله‌ای تیز یا سوزن برای خارج کردن چربی‌ها استفاده کنید.

 

2. گاز ورودی را چک کنید.

در مرحله بعد بهتر است که منبع ورودی اصلی گاز ساختمان را چک کنید. شاید اصلا مشکل از فندک و اجاق گاز نباشد و ورودی اصلی گاز دچار مشکل و یا قطع شده باشد.

 

3. از سالم بودن فندک مطمئن شوید

برای این کار، دقت کنید که وقتی از فندک استفاده می‌کنید کنار سر شعله جرقه ای می بینید یا نه، اگر ندیدید دو شاخه برق فندک و پریز اصلی برق را چک کنید. در صورت عدمبروز مشکل در این موارد، به احتمال زیاد قطعه الکترونیکی دچار مشکل است.

 

3 نشانه مهم نیاز به تعمیر فندک اجاق گاز

توصیه می‌شود در صورت مشاهده اولین نشانه‌ها سریعاً به بررسی مشکلات احتمالی فندک اجاق گاز خود بپردازید و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. 3 نشانه زیر جزء مهم‌ترین علائم وجود نقص در فندک اجاق گاز می‌باشد.

  • طولانی شدن مدت زمان کار کردن جرقه زن
  •  آبی نبودن رنگ جرقه
  • خاموش شدن سریع جرقه ها

آیا برای رفع مشکل به تعمیرکار نیاز دارید؟

در این محتوا به صورت کامل دلایل وعلت جرقه نزدن فندک اجاق گاز رومیزی، مبله و صفحه ای را بررسی و توضیح دادیم و در ادامه راهکارهایی برای رفع آن هم بیان کردیم. در صورتی که دلایل کار نکردن فندک گاز، پیچیده تر بودند لازم است که از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید.

 به یاد داشته باشید که تعمیر شمعک اجاق گاز کاری تخصصی است و توصیه می‌شود فردی مجرب و با مهارت بالا آن را انجام دهد؛ اگر تاکنون نتوانسته‌اید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید، اکنون می‌توانید با ثبت درخواست در سایت یا اپلیکیشن "خدمات از ما" در کوتاه‌ترین زمان به حرفه‌ای ترین متخصص در شهر خود متصل شوید.

4.5 امتیاز از 984 رای


تعمیر اجاق گاز
برای سرویس تعمیر اجاق گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین