چرا اجاق گاز جرقه نمی زند؟

ثبت درخواست "تعمیر اجاق گاز"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چرا اجاق گاز جرقه نمی زند؟

چرا اجاق گاز جرقه نمی زند؟ سوالی است که ممکن است برای هر فردی که قصد غذا پختن به وسیله اجاق‌ گاز را دارد پیش بیاید. جرقه نزدن اجاق گاز ممکن است به دلایل مختلفی انجام گیرد که جهت رفع آن توصیه می‌شود، ابتدا نسبت به علت جرقه نزدن اجاق گاز خود آگاهی داشته باشید. تعمیر شمعک اجاق گاز یکی از راه‌های برطرف کردن مشکل جرقه نزدن می‌باشد.

 ادامه این مطلب  از مجله اینترنتی خدمت از ما را برای پاسخ به سوال خود که چرا اجاق گاز جرقه نمی زند از دست ندهید.

 

عیب یابی جرقه نزدن اجاق گاز

بعضی از افراد به جای آنکه به دنبال پاسخ  خود در رابطه با اینکه چرا اجاق گاز جرقه نمی زند، استفاده از فندک‌های معمولی را جهت روشن کردن اجاق گاز خود به کار می‌برند. اما این راه حل دائمی نیست، حتی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. از این رو نیاز است جهت رفع این مشکل سریعاً اقدام کنید.

به یاد داشته باشید که آگاهی از علت جرقه نزدن اجاق گاز جهت تعمیر آن بسیار ضروری خواهد بود. چرا که دستکاری اشتباه و غیر اصولی اجاق گاز می‌تواند باعث اختلال در سایر قطعات و افزایش هزینه‌ی تعمیر آن شود.

 

7 علت جرقه نزدن اجاق گاز و راه رفع آن

اگر شاهد هر گونه نقصی در جرقه زدن اجاق گاز خود شدید، اصلا نگران نباشید چرا که برخی از شایع‌ترین علل را می توان به سادگی و در منزل بررسی کرد و همینطور به تعمیر شمعک اجاق گاز پرداخت. در ادامه به شرح 6 مورد از شایع‌ترین علل جرقه نزدن اجاق گاز خواهیم پرداخت.

 

فعال بودن قفل کودک

امروزه تعبیه کردن قفل‌های کودک در اکثر لوازم خانگی جهت افزایش امنیت کودکان بسیار متداول شده است. یکی از دلایلی که در اکثر موارد می‌تواند مانع جرقه زدن اجاق گاز شود، فعال بودن قفل کودک این وسیله می‌باشد. برای رفع آن تنها کافی است چند ثانیه دکمه قفل کودک وسیله خود را نگه دارید.

 

مرطوب بودن شعله ها

سرریز شدن آب از داخل قابلمه یا کتری ریختن آب بر روی مشعل یا سر شعله‌ها، اتفاقی است که ممکن است در هر آشپزخانه‌ای بیفتد. همچین اتفاقاتی که موجب مرطوب  شدن شعله‌ها می‌شوند، اجاق گاز را از روند معمول خود باز می‌دارد. اگر شاهد جرقه نزدن اجاق گاز خود پس از خیس شدن آن شدید، نگران نباشید و تنها به وسیله خشک کردن قسمت‌های خیس شده مشکل را برطرف کنید.

 

کثیف بودن و مسدود بودن سرشعله ها

توصیه می‌شود در صورتی که هر گونه مواد غذایی بر روی گاز و سر شعله ریخت، سریعا به تمیز کردن آن اقدام کنید. چرا که باقی ماندن هر گونه مواد غذایی یا چربی می‌تواند موجب مسدود شدن سرشعله‌ها و علت جرقه نزدن اجاق گاز شود. استفاده از مواد شوینده مخصوص اجاق گاز به شما کمک می‌کند تا به راحتی به تعمیر شمعک اجاق گاز خود بپردازید.

 

7 علت جرقه نزدن اجاق گاز و راه رفع آن

 

خراب شدن فندک و تعمیر آن

نقص در عملکرد فندک ممکن است به دلیل خراب شدن آن باشد. در این شرایط توصیه می‌شود از یک متخصص حرفه‌ای جهت عیب یابی آن کمک بخواهید. در صورتی که فندک غیر اتوماتیک باشد احتمال شکسته شدن آن بیشتر خواهد بود. در صورت بروز چنین مشکلی لازم است به تعویض آن اقدام کنید.

 

نشتی در اتصالات مسیر فندک

هرگونه نشتی یا نقص در اتصالات موجود در مسیر فندک می‌تواند منجر به جرقه نزدن اجاق گاز شود. در صورتی که احتمال وجود چنین مشکلی را در اجاق گاز خود می‌دهید لازم است پس از بررسی اتصالات، در صورت اطمینان از وجود نقص در آن‌ها به تعویض سیم کشی‌های موجود در آن بپردازید.

 

نیم سوز شدن فندک

در صورتی که رنگ جرقه‌های فندک دستگاه شما رنگ غیر از آبی داشتند؛ به عنوان مثال نارنجی یا زرد، نشانه از نیم سوز بودن فندک و در نهایت خبر از خراب شدن فندک گاز شما می‌دهد. در آن صورت برای تعمیر مشکل جرقه نزدن اجاق گاز لازم است به فندک خود اقدام کنید.

 

نوسانات برق

از دیگر علت‌های خراب شده فندک وجود نوسانات برق می‌باشد؛ که می تواند در مدت کوتاهی باعث سوختن فندک شود. در چنین شرایطی لازم است از یک متخصص خبره جهت تعمیر فندک خود کمک بخواهید. در صورتی که این تعمیر فندک میسر نبود لازم است به تعویض آن اقدام کنید.

 پس از جایگزین کردن فندکی جدید لازم است نسبت به کنترل نوسانات برق خود اقدام کنید، تا از بروز چنین مشکلاتی برای اجاق گاز و سایر وسایل منزل شما جلوگیری شود. در غیر این صورت این نوسانات می‌توانند خسارات مالی زیادی بر شما وارد کند.

 

علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز

 

3 نشانه مهم نیاز به تعمیر شمعک اجاق گاز

توصیه می‌شود در صورت مشاهده اولین نشانه‌ها سریعاً به بررسی مشکلات احتمالی فندک اجاق گاز خود بپردازید و نسبت به تعمیر شمعک اجاق گاز خود حساس باشید. 3 نشانه زیر جزء مهم‌ترین علائم وجود نقص در فندک اجاق گاز می‌باشد.

  • طولانی بودن مدت زمانی که جرقه زدن
  •  آبی نبودن رنگ جرقه
  • خاموش شدن سریع جرقه ها

سخن پایانی

اگر روزی تصمیم به روشن‌کردن اجاق گاز خود گرفتید و مشاهده کردید که اجاق گاز شما در جرفه نمی زند، ممکن است شما نیز به دنبال پاسخ این سوال که چرا اجاق گاز جرقه نمی زند باشید. دلایل متفاوتی می‌تواند به علت جرقه نزدن اجاق گاز باشد که شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به وجود قفل کودک، کثیف بودن یا مرطوب بودن سرشعله اشاره کرد. شما می توانید تنها با رعایت چند نکته ساده از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید یا به رفع آن اقدام به ورزید.

 در صورتی که دلایل نقص در جرقه زدن اجاق گاز پیچیده تر بودند لازم است به متخصصین مجرب جهت رفع آن مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که تعمیر شمعک اجاق گاز کاری تخصصی می‌باشد و توصیه می‌شود فردی مجرب و با مهارت به انجام آن بپردازد. اگر تاکنون نتوانسته‌اید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید اصلاً نگران نباشید چرا که اکنون می‌توانید با ثبت درخواست خود در وب سایت یا اپلیکیشن بازار آنلاین "خدمات از ما" در کوتاه‌ترین زمان علاوه بر اطلاع از هزینه تعمیرات با حرفه‌ای ترین متخصصان این زمینه ارتباط برقرار کنید.

تعمیر اجاق گاز
برای سرویس تعمیر اجاق گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading