علت صدا دادن اجاق گاز

ثبت درخواست " تعمیر اجاق گاز "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت صدا دادن اجاق گاز

در صورتی که اخیرا متوجه شده‌اید اجاق گاز شما صدا می دهد، باید هرچه سریعتر علت صدا دادن اجاق گاز را مورد بررسی قرار دهید. بعد از پیدا کردن علت، راحتتر می‌توانید مشکل را حل کرده و از بسیاری خطرات جلوگیری نمایید.

در این مطلب، علت صدای غیرطبیعی شعله اجاق گاز و سایر بخش های اجاق (مثل فر) را بررسی خواهیم کرد. 

بررسی علت صدا دادن اجاق گاز

اجاق گاز وسیله‌ای بسیار مهم در آشپزخانه است که در طول روز بارها از آن استفاده می‌کنیم. به دلیل استفاده فراوان، بدیهی است که این وسیله هرازگاهی خراب شده و با مشکلاتی مواجه شود.

برای مثال برخی از افراد با مشکل کم شدن فشار گاز مواجه می‌شوند و برخی دیگر از این گلایه دارند که تا دستمو برمیدارم شعله اجاق گاز خاموش میشود. صدا دادن هم از جمله مشکلات شایعی است که امکان دارد برای این وسیله پیش بیاید. 

برای بررسی دلیل صدای اضافی اجاق گاز، بهتر است اول مشخص کنید که از کدام بخش گاز صدا تولید و شنیده میشود:

 1. شعله های گاز (وقتی که روشن هستند)
 2. فر گاز (وقتی که از فر استفاده میکنیم)

در ادامه 2 دلیل صدای سوت شعله و 2 علت اصلی صدای فر را توضیح می دهیم.

 

مهمترین علت صدا دادن شعله اجاق گاز

 

تجمع چربی و آلودگی، علت صدا دادن شعله اجاق گاز

در اکثر مواقع علت صدا دادن اجاق گاز این است که چربی و باقی مانده ذرات مواد غذایی وارد اجزای این وسیله شده‌اند. سوختن این ذرات و آلودگی‌ها باعث تولید سروصدا خواهد شد.

 

بالا بودن نسبت هوا به گاز، مهمترین دلیل صدای زیاد شعله گاز

اگر با وجود تمیز بودن اجاق گاز، همچنان صداهای عجیبی از آن به گوش می‌رسد و شما هنوز هم با این سوال مواجه هستید که چرا اجاق گاز صدا میده، احتمالا مشکل از تنظیم نبودن نسبت هوا به گاز باشد.

در صورتی که نسبت هوا به گاز زیاد شود، از شعله گاز شما صدایی مثل وزش باد خارج خواهد شد. در این حالت با تنظیم این نسبت می‌توانید مشکل را حل کنید. (در بخش های بعدی محل پیچ تنظیم هوا و نحوه تنظیم را آموزش می دهیم)

 

رفع صدای غیرطبیعی اجاق گاز

 

از کار افتادن فن

یکی از مهمترین دلایل سروصدای اجاق گاز این است که فن خنک کننده فر دستگاه از کار افتاده است. این فن ممکن است آسیب فیزیکی دیده یا فقط کثیف شده باشد. برای این منظور لازم است که با دقت آن را بررسی کنید.

 

شل شدن فن فر

گاهی اوقات پیچ خوردگی یا شل شدن فن فر اجاق گاز هم می‌تواند علت صدا دادن اجاق گاز شما باشد. همچنین اگر آلودگی روی تیغه های فن فر اجاق جمع شده باشد، مانع از عملکرد درست آن خواهد شد و در نتیجه در زمان کار کردن فن؛ سروصدای زیادی تولید می‌شود.

 

چرا اجاق گاز صدا میده

 

روش رفع صدا دادن فن فر و شعله گاز

برای برطرف کردن این مشکل باید علت آن را پیدا کنید. در ادامه روش‌هایی برای برطرف کردن این مشکل در شرایط مختلف را به شما آموزش می‌دهیم.

 

اگر آلودگی روی اجاق جمع شده

برای برطرف کردن این مشکل باید علت آن را پیدا کنید. در صورتی که دلیل صدای زیاد شعله گاز به کثیفی و آلودگی آن برگردد، باید به صورت زیر عمل کنید:

 1. تمام چدن‌ها و سرشعله‌ها را جدا کنید.
 2. آن‌ها را داخل مخلوطی از سرکه سفید و آب به نسبت مساوی قرار دهید.
 3. سپس با یک برس آن‌ها را تمیز کنید.
 4. اگر چربی و آلودگی روی آن‌ها باقی مانده بود، از مایع ظرفشویی یا محلول شستشوی گاز استفاده کنید.
 5. باقی قطعات گاز مثل دستگیره، صفحه گاز و... را هم به خوبی تمیز کنید.

گاهی اوقات علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز هم کثیفی سرشعله‌های آن است و اگر آن را تمیز کنید، بسیاری از مشکلات گازتان حل خواهد شد.

 

اگر نسبت هوا تنظیم نباشد

اگر علت صدا دادن شعله اجاق گاز مربوط به تنظیم نبودن نسبت هوا به گاز باشد، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا دکمه تنظیم هوا را باز کنید تا هوا به مخلوط گاز وارد شود.
 2. حالا شعله را باز کرده و آن را روشن کنید.
 3. هنگامی که شعله روشن است، دکمه تنظیم هوا و گاز را به طور همزمان تغییر دهید تا نسبت مناسب هوا به گاز برای احتراق بهینه فراهم شود.
 4. پس از پیدا کردن نسبت مناسب، دکمه تنظیم هوا را بسته و فقط دکمه تنظیم گاز را باز نگه دارید.
 5. برای خاموش کردن شعله، دکمه تنظیم گاز را ببندید و سپس دکمه تنظیم هوا را باز کنید تا شعله خاموش شود.

نکته: دکمه تنظیم هوا در اجاق گاز معمولاً در نزدیکی شعله‌دهی یا در درب اجاق قرار دارد. این دکمه معمولاً یک سوراخ یا شکاف کوچک است که با چرخش آن، میزان هوای وارد شده به مخلوط گاز تنظیم می‌شود.

بسته به نوع و مدل اجاق گاز، ممکن است دکمه تنظیم هوا به صورت جداگانه یا در کنار دکمه تنظیم گاز قرار داشته باشد. در تصویر زیر می توانید تصاویری از تنظیم هوای اجاق گاز را ببینید. 

 

برطرف کردن صدای گاز با تنظیم نسبت هوا

 

اگر موفق به تنظیم نسبت هوای گاز نشدید، بهتر است از نمایندگی‌های تعمیر اجاق گاز در تهران یا شهر خود کمک بگیرید.

 

اگر مشکل از فن باشد

در صورتی که متوجه شدید فن دستگاه به مشکل برخورده، ابتدا به خوبی آن را تمیز کرده و چربی و آلودگی‌ها را از آن پاک کنید. اگر باز هم مشکل باقی بود، باید با کمک یک متخصص برای تعمیر فن اقدام نمایید.

در صورتی که فن فر شل شده است، تیغه فن را کمی دستکاری کنید تا مشکل پیچ خوردگی آن رفع شده و سر جایش قرار بگیرد.

در این مطلب علت صدا دادن اجاق گاز را مورد بررسی قرار دادیم. اگر اجاق گاز شما به هر دلیلی صدا غیرطبیعی و اضافی می‌دهد، با بررسی موارد عنوان شده می‌توانید این مشکل را حل کنید.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. اما اگر حس میکنید رفع ایم مشکل کمی پیچیده است و ممکن است به اجاق گاز آسیب برسد، یک ثبت سفارش رایگان انجام دهید تا بهترین تعمیرکار اجاق گاز شهرتان به کمک شما بیاید.


تعمیر اجاق گاز
برای سرویس تعمیر اجاق گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین