انواع اجاق گاز صفحه‌ای و مزایا و معایب آن ها

ثبت درخواست " تعمیر اجاق گاز "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع اجاق گاز صفحه‌ای و مزایا و معایب آن ها

انواع اجاق گاز صفحه‌ای به دلیل مزایایی مثل زیبایی، قابلیت هماهنگی با انواع دکوراسیون، قیمت مناسب و ... در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده‌اند. احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده است که اجاق گاز صفحه‌ای چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ در ادامه این مقاله از مجله «خدمت از ما» انواع، معایب و مزایای اجاق گاز صفحه‌‌ای یا همان گاز را بررسی می‌کنیم.

  

اجاق گاز صفحه‌‌ای چیست؟

اجاق گاز صفحه‌ای یک نوع اجاق گاز آشپزخانه است که معمولا روی کابینت نصب می‌شود. این نوع اجاق گاز برخلاف اجاق گاز فردار (مبله)، فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند.

برای ساخت صفحه این اجاق گازها از مواد مختلفی مانند فلز، سرامیک، شیشه و ... استفاده می‌شود که شیشه محبوب‌ترین نوع آن است. شرکت‌های سازنده اجاق گاز صفحه‌‌ای تلاش می‌کنند تا صفحه اجاق گاز را با استفاده از شیشه‌های مقاوم در برابر حرارت بسازند. این اجاق گازها در ابعاد مختلف و طرح‌های گوناگون ساخته و به بازار عرضه شده‌اند.

 

اجاق گازهای صفحه‌ای، مزایا و معایب گوناگونی دارند.

 

معایب و مزایای اجاق گاز صفحه‌‌ای چیست؟

اجاق گاز صفحه‌‌ای مزایا و معایبی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

مزایای اجاق گاز صفحه‌ای

برخی از مزایایی که سبب افزایش محبوبیت اجاق گاز صفحه‌ای شده‌اند، عبارتند از:

 1. ظاهر زیبا: صفحه شیشه‌ای اجاق گاز، ظاهری زیبا و شیک دارد که به دکوراسیون آشپزخانه شما زیبایی می‌بخشد. این اجاق گازها در انواع و طرح‌های مختلف ساخته می‌شوند تا با همه دکوراسیون‌ها به خوبی هماهنگ شوند و ظاهر زیبایی به آشپزخانه شما ببخشند.
 2. نظافت آسان: تمیزکردن صفحه اجاق گاز به دلیل صاف بودن آن بسیار آسان است. همچنین، به دلیل کم بودن درز و شکاف در این اجاق گازها، جمع آوری ذرات مواد غذایی و آلودگی‌ها از روی صفحه به سادگی انجام می‌شود.
 3. 3. کارایی بالا: اجاق گاز صفحه‌‌ای همه مزایای اجاق گازهای ایستاده را دارد و در زمان استفاده از آن، با هیچ مشکلی رو به رو نخواهید شد. از جمله این مزایا می‌توان به قفل کودک، حسگر حرارتی، قطع خودکار گاز در صورت خاموش شدن شعله، کنترل دقیق دما و ... اشاره کرد.

 

معایب اجاق گاز صفحه‌ای

اجاق‌های صفحه‌ای، معایبی نیز دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 1. آسیب پذیری: صفحات شیشه‌‌ای یا سرامیکی اجاق گازهای صفحه‌ای، در عین استحکام زیاد، همچنان آسیب پذیر هستند. زمانی که صفحه این اجاق گازها آسیب می‌بیند، باید به فکر تعویض صفحه آن باشید که این کار برای شما هزینه‌هایی در پی خواهد داشت.
 2. عدم هماهنگی با برخی از دکوراسیون‌ها: محل نصب اجاق گاز صفحه‌‌ای روی کابینت باید از قبل اندازه‌گیری شود و فضای مناسب برای آن ایجاد شود. به همین دلیل در صورت نقل مکان، ممکن است با مشکلاتی مانند عدم هماهنگی اجاق گاز با کابینت رو به رو شوید.
 3. نیاز به پاکسازی مداوم: صفحه بسیاری از اجاق گازهای صفحه‌ای، به طور مداوم نیاز به تمیزکردن دارد. زیرا روغن و چربی، اثرات باقی مانده از مایعات موجود در غذا، اثر انگشت و ... روی صفحه این نوع اجاق گاز باقی می‌ماند.

با وجود معایب و مزایای اجاق گاز صفحه‌ای، می‌توان گفت که این نوع اجاق گاز با ظاهر زیبا، کنترل دقیق دما، تمیز کردن آسان و ایمنی بیشتر، یک انتخاب مناسب برای آشپزخانه شماست.

 

انواع اجاق گاز صفحه‌‌ای

اجاق گازهای صفحه‌‌ای انواع مختلفی دارند. معمولا این اجاق گازها را بر اساس جنس بدنه دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه انواع اجاق گازهای صفحه‌ ای را بررسی می‌کنیم.

 

1. اجاق گاز صفحه فلزی

این نوع اجاق گاز، مقاوم‌ترین نوع اجاق گاز صفحه‌‌ای است. اجاق گاز صفحه فلزی مقاومت بالایی در برابر حرارت و ضربه دارد. صفحه این اجاق‌ها معمولا از جنس استیل یا آلومینیوم ساخته می‌شود که مزایایی مثل وزن کم و مقاومت در برابر زنگ زدن را برای این وسایل به ارمغان می‌آورند. یکی دیگر از مزایای این نوع اجاق گاز، قابلیت تمیز کردن آسان است. سطح فلزی اجاق گاز صفحه‌‌ای فلزی به راحتی قابل تمیز کردن است و لکه‌ها و روغن را به راحتی از روی آن پاک می‌شوند.

 

اجاق گاز صفحه فلزی، مقاوم‌ترین نوع اجاق گاز صفحه‌ای

 

این نوع اجاق گاز حرارت را به خوبی منتقل می‌کند. اجاق گاز صفحه‌‌ای فلزی معمولا دارای کنترل دمای دقیق است که به شما امکان می‌دهد دمای مطلوب را تنظیم کنید.

اما شاید بپرسید که معایب این نوع اجاق گاز صفحه‌‌ای چیست؟ در پاسخ باید گفت که اجاق گاز صفحه‌‌ای فلزی معمولا ظاهری ساده و حالتی صنعتی دارد و ممکن است با دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما همخوانی نداشته باشد. همین امر سبب شده است تا برخی از خانم‌های خانه دار، علاقه‌‌ای به خرید این نوع اجاق گاز نداشته باشند.

 

2. اجاق گاز صفحه شیشه‌‌ای

محبوب‌ترین نوع اجاق گازهای صفحه ای، اجاق گازهای صفحه شیشه‌‌ای هستند. مهم‌ترین مزیت این نوع اجاق گاز، ظاهر زیبا و شیک آن‌هاست. اجاق گازهای صفحه شیشه‌‌ای دارای ظاهری زیبا با طراحی‌های متنوع هستند و می‌توانند جذابیت دکوراسیون آشپزخانه شما را افزایش دهند.

یکی دیگر از مزایای این نوع اجاق گاز، تمیزکردن آسان و مقاومت در برابر لکه‌هاست. سطح اجاق گاز صفحه شیشه‌‌ای به راحتی قابل پاکسازی است. شیشه این اجاق گازها از نوع شیشه حرارت دیده و فشرده است و مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

 

اجاق گاز صفحه شیشه‌ای با طراحی شیک و جذاب

 

در مقابل مزایا، این نوع اجاق گاز دارای معایبی نیز هست. مهم‌ترین عیب اجاق گاز صفحه شیشه‌ای، حساسیت بیشتر در برابر ضربه و شکستن است. شیشه نسبت به فلزات آسیب پذیرتر است و احتمال شکستن آن در صورت ضربه دیدن وجود دارد. به همین دلیل، این نوع اجاق گاز مراقبت زیادی را می‌طلبد. همچنین باید توجه داشت که سطح شیشه ممکن است به سرعت گرد و غبار و اثر انگشت راجذب کند و نیاز به پاک کردن مکرر داشته باشد.

 

3. اجاق گاز صفحه‌‌ای سرامیکی

سومین مورد از انواع اجاق گاز صفحه‌ای، نوع سرامیکی آن است. شرکت‌های سازنده این نوع اجاق گاز در تلاشند تا با طراحی جذاب و زیبا، اجاق گازهای صفحه سرامیکی را برای سلیقه‌های مختلف ارائه دهند. این نوع اجاق گاز لکه‌ها و آلودگی‌ها را کمتر از نوع شیشه‌‌ای جذب می‌کند و به همین دلیل محبوب شده است. قابلیت هدایت حرارت در این نوع اجاق گاز بسیار خوب است و معمولا در زمان استفاده، کنترل خوبی روی دما وجود دارد.

 

اجاق گاز صفحه سرامیکی با طراحی زیبا و صفحه مقاوم

 

از معایب این نوع اجاق گاز نیز می‌توان به مقاومت کمتر آن نسبت به مدل‌های فلزی اشاره کرد. اگرچه باید توجه داشت که مقاومت این نوع اجاق گاز صفحه‌ای، از مدل‌های شیشه‌‌ای بیشتر است؛ اما همچنان نیاز به مراقبت دارد. مثلا در زمان استفاده، باید مراقب باشید که اشیاء تیز، سطح این اجاق گازها را نخراشند.

اگر قصد خرید اجاق گاز صفحه‌‌ای را دارید، با توجه به مزایا و معایب هر کدام، می‌توانید خرید بهتری داشته باشید. قبل از خرید، مواردی مانند استحکام، زیبایی، هماهنگی با دکوراسیون، قیمت و ... را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

قابلیت‌های ایمنی اجاق گاز صفحه ای چیست؟

ایمنی اجاق گاز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است که در چندسال اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته است. در ادامه، قابلیت‌های ایمنی اجاق گاز‌های صفحه‌‌ای را بررسی می‌کنیم.

 • سیستم خاموشی خودکار: بسیاری از اجاق‌های گاز صفحه‌‌ای به سیستم خاموشی خودکار مجهز هستند. در صورتی که نشت گاز رخ دهد و به هر دلیلی شعله خاموش شود، این سیستم به صورت خودکار جریان گاز را قطع می‌کند تا از بروز خطرات بعد از آن جلوگیری شود.
 • قفل کودک: برخی از اجاق‌های گاز صفحه‌‌ای دارای قفل کودک هستند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد از دسترسی کودکان به شعله گاز جلوگیری کنید.
 • شعله‌گیری اتوماتیک: برخی از اجاق‌های گاز صفحه‌‌ای دارای شعله‌گیری اتوماتیک (فندک خودکار) هستند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد شعله گاز را به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به استفاده از کبریت، فندک یا وسیله دیگر روشن و خاموش کنید.
 • طراحی ایمن: بخش عمده اجاق گازهای صفحه‌ای، دارای طراحی ایمن هستند که از اتصال نامناسب اجاق به گاز شهری جلوگیری می‌کند.
 • نشانگرهای ایمنی: برخی از اجاق‌های گاز صفحه‌‌ای دارای نشانگرهای ایمنی هستند که وضعیت روشن یا خاموش بودن اجاق گاز را به شما نشان می‌دهند.

 

 

جمع بندی

در این مقاله بررسی کردیم به شما بگوییم که اجاق گاز صفحه‌‌ای چیست و انواع آن کدامند. همچنین معایب و مزایای اجاق گاز صفحه‌ای را نیز بررسی کردیم. در صورتی که اخیرا یکی از این گازها را خریداری کرده‌اید و برای نصب آن نیاز به کمک کارشناسان دارید، می‌توانید کارشناس نصب و تعمیر اجاق گاز را در «خدمت از ما» پیدا کنید.

همچنین اگر به دلیل مشکلات مختلف، قصد تعمیر اجاق گاز را دارید، می‌توانید متخصص تعمیر اجاق گاز را در «خدمت از ما» پیدا کنید.

5.0 امتیاز از 1 رای


تعمیر اجاق گاز
برای سرویس تعمیر اجاق گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین