چرا شعله گاز روشن نمی‌ماند؟

ثبت درخواست " تعمیر اجاق گاز "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چرا شعله گاز روشن نمی‌ماند؟

قطعا برای شما هم پیش آمده که هنگام استفاده از گاز، شعله اجاق گاز روشن نمی‌شود و یا اینکه روشن می‌شود اما تا دست خود را از روی ولوم گاز برمیدارید، شعله‌ها خاموش می‌شوند. 

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز می‌تواند به دلیل نقص در سیستم این دستگاه و یا یک دلیل پیش و پا افتاده باشد که باید حتما عیب یابی و رفع شود، در غیر این صورت استفاده از گاز غیرممکن می‌شود. در ادامه به بررسی و توضیح کامل علت روشن نشدن، دلیل روشن نماندن شعله گاز و نحوه رفع هر کدام خواهیم پرداخت. 

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

موارد زیادی برای بررسی و پیدا کردن علت روشن نماندن شعله اجاق گاز و یا به طور کلی روشن نشدن آن وجود دارد؛ از موارد جزئی مثل عدم توجه به تمیزی مواد غذایی گرفته تا یک نقص جدی در تجهیزات دستگاه مثل خرابی ترموکوپل را در بر می‌گیرد.

ازهمین رو، در ادامه نحوه عیب یابی و پیدا کردن دلیل روشن نماندن شعله گاز را در 12 بخش مختلف با هم بررسی می‌کنیم. 

 

1. تمیز کردن مواد غذایی از سطح اجاق گاز

پس از هر بار آشپزی و اتمام آن، حتما باید تمام گاز و سرشعله ها را از چربی و مواد غذایی تمیز کنید، چراکه این مورد یکی از دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز می‌باشد، بخصوص وقتی که این مشکل در یکی از شعله ها بوجود می‌آید.

برای تشخیص درست این مشکل، کافی است شعله گاز را در نظر بگیرید، اگر به جای اینکه شعله آبی رنگ باشد، رنگ آن زرد و نارنجی باشد، به این معنی است که در ورودی گاز چربی و مواد غذایی گیر کرده است. برای رفع مشکل کافی است که سرشعله ها را تمیز کنید. 

برای این کار یک حوله نسبتا خیس، نم دار و تمیز را به آرامی بر روی سطح گاز کشیده و آن را از لکه‌های چربی و تکه‌های مواد غذایی پاک کنید.

 

رفع علت روشن نماندن شعله اجاق گاز با تمیز کردن آن

 

پایه شعله اجاق گاز را درون محول پاکننده تهیه شده از مواد شوینده و سرکه قرار دهید تا درون آن خیس خورده و سپس با یک مسواک آن را تمیز کنید. به خاطر داشته باشید استفاده از مواد شوینده اسیدی و قوی ممکن است باعث خوردگی و از بین رفتن قطعات اجاق گاز شود.

 

2. بررسی وضعیت ترموکوپل اجاق گاز

یکی از مواردی که برای پیدا کردن علت روشن نماندن شعله اجاق گاز باید حتما در نظر گرفته شود، بررسی وضعیت ترموکوپل گاز است. ترموکوپل در نقش یک مولد جریان الکتریکی بعنوان یک قطعه ضروری از نظر ایمنی در وسایل گاز سوز تعبیه شده و بعنوان یک سیستم هشداردهنده عمل می‌کند.

در واقع ترموکوپل در زمانی که یکی از اجزای اجاق گاز به درستی کار خود را انجام ندهد، جریان گاز را قطع کرده و مانع از روشن شدن شعله اجاق گاز می‌شود.

برای تست این مشکل، ولوم گاز را برای چندین ثانیه نگه دارید، اگر تا دستتان را برمیدارید شعله اجاق گاز خاموش میشود به این معنی است که ترموکوپل مشکل دارد. در چنین شرایطی باید اقدام به تعمیر ترموکوپل اجاق گاز کنید.

 

 تا دستمو برمیدارم شعله اجاق گاز خاموش میشه

 

3. ولوم اجاق گاز را بررسی کنید

ولوم اجاق گاز این امکان را برای شما بوجود می‌آورد که شعله گاز را با یک پیچاندن کم و زیاد کنید. در صورت خرابی ولوم گاز تسلط شما بر شعله اجاق گاز برداشته شده وهمین موضوع می‌تواند علت روشن نماندن شعله اجاق گاز باشد.

برای تست کردن این مورد و اطمینان داشتن از اینکه روشن نماندن شعله در سیستم، ترموکوپل نیست به این صورت عمل کنید؛ اگر ولوم گاز در هنگام چرخش گیر کرده و یا درست به جهات مختلف حرکت نمی‌کند، نشانه‌ای بر خرابی این قطعه است.

نقص در سیستم بوبین نیز می‌تواند کنترل شما بر روی شعله اجاق گاز را بگیرد. بوبین قطعه‌ای است که در کنار ترموکوپل قرار دارد. ترموکوپل جریان الکترونیکی را به بوبین منتقل می‌کند.

 

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

 

4. الکترود جرقه زن اجاق گاز را چک کنید

چرا شعله گاز روشن نمی ماند؟ شاید مشکل از نقص در عملکرد الکترود جرقه زن باشد. جا به جایی الکترود جرقه زن ، قرار نگرفتن این الکترود‌ها در جای مناسب خود، نداشتن فاصله و موقعیت مناسب الکترود‌های جرقه زن نسبت به شعله گاز از جمله مواردی است که در روشن نماندن شعله اجاق گاز تاثیر دارد.

سعی کنید در زمان سرد و خاموش بودن شعله با دست کمی آنها را جا به جا کرده و این مشکل را رفع کنید.

 

 تا دستمو برمیدارم شعله اجاق گاز خاموش میشه

 

5. مطمئن شوید که سرشعله در جای مناسب قرار گرفته است

اگر با این مشکل روبرو شده اید که یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود، وضعیت سرپوش و یا سر شعله‌های گاز را بررسی کنید. قرار نگرفتن سر شعله‌ها در جای مناسب در تا حد زیادی در نداشتن یک شعله مناسب و خاموش شدن آن تاثیر دارد. در هنگام خاموش و سرد بودن شعله اجاق گاز سر شعله‌ها را در جای خود بگذارید.

 

علت روشن نشدن گاز رومیزی

 

6. از تمیزی مشعل‌های اجاق گاز مطمئن شوید

روشن نشدن شعله گاز و یا روشن نماندن آن در مواقعی که ولوم به درستی می‌چرخد و الکترود جرقه می‌زند و خبری از شعله نیست تا حد زیادی به جای ماندن قطرات روغن و آب بر روی مشعل‌ها و شعله‌ها ارتباط دارد. این مواد با باقی ماندن از آشپزی قبلی بر روی سرپوش شعله و مشعل مانع روشن شدن درست شعله گاز می‌شوند.

برای رفع این مشکل، گاز را خاموش کرده و پس از اطمینان از خنک شدن آن شعله را برداشته و درونش را تمیز کنید. سپس این قطعه را با دستمال و یا سشوار خشک کرده و در جای خود بگذارید.

 

اطمینان از قرارگیری سرشعله در جای خود

 

7. نقص در رگلاتور گاز 

رگلاتور، وظیفه تنظیم فشار گاز موجود در سرشعله ها را دارد، در صورتی که این قطع به درستی کار نکند، میزان فشار گاز کم شده و ممکن است شعله بعد از مدتی خاموش شود و روشن نماند.

 

8. تایمر اجاق گاز را چک کنید

اگر اجاق گاز شما تایمر دارد و شما می‌توانید خاموش شدن شعله ها را تنطیم کنید، ممکن است مشکل از این قطعه باشد. گاهی اوقات تایمر را به درست تنظیم نکرده اید و گاز خاموش می‌شود، و گاهی اوقات خود قطعه تایمر خراب است و تنظیم نمی‌شود. تست کردن این مورد با توجه کردن به آن در زمان های مختلف قابل تشخیص است.

 

دلیل روشن نماندن شعله گاز

 

9. مطمئن شوید که برق متصل است

از آنجایی که فندک اجاق به کمک برق کار می‌کند، در نتیجه لازم است که مطمئن شوید که پریز مربوط به جرقه زن درست باشد. در غیر این صورت شما مدام فندک را میزنید و شعله روشن نمی‌شود و گمان می‌کنید که مشکل از قطعات دیگر است.

برای بررسی فندک می‌توانید به محتوای "علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز" مراجعه کنید. 

 

10. مسدود شدن پیلوت

علت خاموش شدن و یا روشن نماندن شعله، در بعضی از اوقات به خاطر خاموش بودن پیلوت است. اگر آن را روشن کنید، به احتمال زیاد مشکل شما رفع می‌شود.

گاهی اوقات نیز پس از گذشت چند دقیقه خود پیلوت خاموش می‌شود، زیرا ارتفاع آن کم است. برای رفع این مشکل باید شعله را خاموش کنید و اجازه دهید تا سرد شود و سپس سوراخ‌های پیلوت را با یک وسیله نوک تیز به آرامی تمیز کنید.

اگر همچنان پیلوت روشن نمی‌ماند، مشکل جدی‌تر است و باید برای تعمیر فر اجاق گاز خود اقدام کنید.

 

اهمیت تاثیر تنظیم ولوم اجاق گاز

 

11. نشتی و یا قطعی گاز

گاهی اوقات اصلا مشکل در قطعات دستگاه نیست و مشکل خارجی است، مثل نشتی و یا قطع شدن گاز خانه یا محل. نشتی گاز باعث می‌شود که فشار گاز موجود در اجاق خیلی کم شود و شعله بعد از مدتی خاموش شود.

پس بهتر است شیر اصلی گاز را چک کنید و اقداماتی جهت پیدا کردن نشتی در بخش های مختلف انجام دهید.

 

12. تنظیم نبودن جریان هوا 

یکی دیگر از دلایل روشن نماندن یا روشن نشدن شعله اجاق گاز درست کار نکرن بست هوا است. در بعضی از اجاق گازهای قدیمی، قطعه‌ای به اسم بست هوا وجود دارد که میزان ترکیب گاز و هوا را تنطیم می کند و مانع از ایجاد دود می‌شود. اگر این قطعه خراب باشد، میزان هوا و گازی که با هم ترکیب می‌شود نامناسب است و می‌تواند علت روشن نماند شعله اجاق گاز باشد.

 

 چرا یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود

 

علت روشن نماندن شعله فر اجاق گاز چیست؟

روشن نماندن شعله فر اجاق گاز یکی از مشکلاتی است که احتمالا با آن برخورد کرده‌اید. علت کم شدن یا خاموش شدن شعله فر اجاق گاز از موارد مهم در هنگام استفاده از فر است. تجربه مواجه شدن با غذای نیمه پز و یا نپخته درون فر ممکن است برای بیشتر افراد پیش بیاید.

اگر با این مشکل روبرو هستید، پیشنهاد میکنیم مقاله علت روشن نماندن شعله فر اجاق گاز را مطالعه کنید.

در این محتوا به صورت دقیق و کامل دلایل روشن نشدن و علت روشن نماندن شعله اجاق گاز را بررسی و راهکارهای رفع هر مشکل را هم به طور کامل توضیح دادیم، حالا دیگر می‌توانید بدانید که چرا شعله گاز روشن نمی ماند. 

اگر با خواندن این محتوا، باز هم مشکل شما حل نشد، می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" برای رفع این مشکل به چندین متخصص فعال در شهر خود متصل شوید و پس از دریافت قیمت های پیشنهادی، بهترین فرد را انتخاب کنید. 

4.5 امتیاز از 1377 رای


تعمیر اجاق گاز
برای سرویس تعمیر اجاق گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین