تعویض روغن گیربکس

ثبت درخواست " تعویض روغن در محل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعویض روغن گیربکس

 

تعویض روغن گیربکس را فراموش نکنید!

تعویض روغن گیربکس یکی از موارد مهمی که صاحبان خودرو باید به آن توجه داشته باشند. اگر به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاهی بیندازید، خواهید دید که برای اکثر خودروها زمان خاصی برای تعویض روغن گیربکس تعیین نشده است و فقط به بررسی آن در کیلومترهای بالا اشاره‌ شده است.

البته با توجه به اتوماتیک یا دنده‌ای بودن خودرو، نوع، جنس و زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک (روغن دنده اتوماتیک) با واسکازین (روغن دنده دستی ) متفاوت است. لذا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص تعویض روغن گیربکس ، انواع روغن گیربکس ، بهترین روغن گیربکس ، نشانه های تعویض روغن گیربکس ، هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و... بیشتر بیاموزیم.شاید برایتان جالب باشد مطالبی که این روزها در مورد تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دستی در فضای وب خوانده می شود بیشتر در مورد:

 • تعویض روغن گیربکس پراید 131
 • زمان تعویض روغن گیربکس ماشین صفر
 • زمان تعویض روغن گیربکس ال 90
 • زمان تعویض روغن گیربکس ریو
 • نحوه تعویض روغن گیربکس دستی 206
 • روغن گیربکس پراید کجاست
 • روغن گیربکس اتوماتیک بهران
 • قیمت روغن گیربکس اتوماتیک بهران
 • زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو
 • روغن گیربکس تیبا
 • قیمت روغن گیربکس اسپورتیج

 

عناوین برخی مطالبی که در مقاله تعویض روغن گیربکس می‌خوانید:

 • روغن گیربکس چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟
 • زمان تعویض روغن دنده اتوماتیک و دستی را چگونه تشخیص دهیم؟
 • چه موقع به تعویض روغن گیربکس در محل نیاز پیدا می‌کنیم؟
 • سفارش تعویض روغن گیربکس از سامانه آنلاین "خدمت از ما" چه فوایدی دارد؟
 • اگر کار تعویض روغن گیربکس بموقع انجام نشود چه ضرری برای خودرو دارد؟

 

روغن گیربکس چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

روغن دنده اتوماتیک یا واسکازین از روغن‌هایی است که در گیربکس و دیفرانسیل خودرو استفاده می‌شود. روغن دنده متشکل از مواد مخصوصی است که می‌تواند از چرخ‌دنده‌ها و متعلقات آن‌ها در برابر فشار زیاد محافظت کند. درواقع روغن گیربکس اتوماتیک سبب می‌شود تا گیربکس روان‌تر کار کند و همچنین موجب افزایش طول عمر قطعات، کاهش درجه حرارت گیربکس، کاهش سروصدا و... می‌شود و در کل موجب بهبود عملکرد و افزایش راندمان آن می‌گردد.


 

آیا روغن گیربکس اتوماتیک و واسکازین احتیاج به تعویض شدن دارند؟

روغن دنده اتوماتیک و واسکازین مانند دیگر روغن‌ها کارایی و خواص خود را بعد از مدتی از دست می‌دهند؛ و از طرفی گیربکس جهت عملکرد مناسب نیاز به روان کننده و خنک‌کننده دائمی دارد. ازاین‌رو تمامی خودروهای اتوماتیک و دنده‌ای نیازمند  به تعویض روغن گیربکس هستند. البته خودروهای جدید به دلیل نوع سیستم و عملکرد بهتر گیربکس،‌ تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در آنها زمان طولانی‌تری نسبت به خودروهای قدیمی‌تر می‌برد.


 

زمان تعویض روغن دنده اتوماتیک و دستی را چگونه تشخیص دهیم؟

 • همان‌طور که بیان شد روغن گیربکس اتوماتیک و غیر اتوماتیک بخش حیاتی از خودروی شما محسوب می‌شود و تأثیر مهمی بر روی عملکرد خودرو دارد. درواقع واسکازین بخش‌های مختلف سیستم انتقال قدرت خودرو را روان کاری کرده و مانع فرسایش بخش‌های مختلف جعبه‌دنده می‌گردد. لذا در صورت پیش آمدن هریک از موارد ذیل شما باید جهت تعویض روغن دنده اتوماتیک و یا دستی خود اقدام نمایید.
 • در صورت شنیدن صدایی جیغ مانند از جعبه‌دنده خودرو را متوقف و رنگ و حجم واسکازین را چک کنید. اگر این روغن به هر رنگی به‌غیراز قرمز روشن است باید تعویض گردد.
 • فرقی نمی‌کند که خودروی شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد یا دستی، در صورت دشوار بودن تعویض دنده باید آن را تعویض نمود. درصورتی‌که گیربکس خودرو اتوماتیک است، ممکن است که تعویض دنده در زمان نامناسب و یا خودبه‌خود انجام شود.
 • گاهی اوقات، با کثیف بودن روغن گیربکس اتوماتیک ، ممکن است بعد از تعویض دنده ، خودرو با تأخیر حرکت کند. این تأخیر اگر بیش از یک‌لحظه و یا چند ثانیه باشد نشان‌دهندهٔ وجود آلودگی در واسکازین است.
 • اگر حس می‌کنید زمانی که پدال گاز یا ترمز را فشار می‌دهید خودروتان بدون هیچ دلیلی به سمت جلو یا عقب کشیده می‌شود، این اتفاق ممکن است به دلیل کثیف شدن واسکازین رخ دهد که مانع از جریان یافتن مناسب آن می‌شود.

 

چه موقع به تعویض روغن گیربکس در محل نیاز پیدا می‌کنیم؟

برخی جهت تعویض روغن گیربکس خودروشان به نزدیک‌ترین تعویض روغنی مراجعه می‌کنند. ولی این روزها به دلیل کمبود وقت، عدم صبر و تحمل برای تعویض روغن گیربکس در تعمیرگاه و... خیلی‌ها از خدمات تعمیر خودرو آنلاین استفاده می‌کنند. ازاین‌رو اگر شما هم به دلایل زیر دچار کمبود وقت هستید می‌توانید از خدمات تعویض روغن گیربکس در محل استفاده نمایید.

 • هنگامی‌که دسترسی به تعمیرگاه تعویض روغنی محدود است.
 • موقعی که زمان اهمیت بسیاری دارد و نیاز به تعویض روغن گیربکس خودرو در سریع‌ترین زمان باشد.
 • زمانی که فرصت کافی برای مراجعه به تعویض روغنی را ندارید و بخواهید از خدمات تعویض روغن گیربکس در محل استفاده نمایید
 • و هر دلیل دیگری که شما را به استفاده از خدمات تعویض روغن گیربکس سیار ترغیب می‌کند.

 

سفارش تعویض روغن گیربکس از سامانه آنلاین "خدمت از ما" چه فوایدی دارد؟

 • با ثبت سفارش جهت تعویض روغن گیربکس از اپلیکیشن خدمات فنی "خدمت از ما" دیگر به دنبال تعویض روغنی خوب و منصف نخواهید گشت!
 • با تعویض روغن گیربکس توسط متخصصین "خدمت از ما" از مراجعه حضوری به تعمیرگاه یا تعویض روغنی رهایی می‌یابید و خودتان ساعت، روز و محل انجام تعویض روغن گیربکس را مشخص می‌کنید.
 • با خدمات "خدمت از ما " تعویض روغن گیربکس انواع ماشین‌های دنده اتوماتیک و دنده دستی در سریع‌ترین زمان و بالاترین کیفیت انجام می‌گردد.
 • با اپلیکیشن تعویض روغن گیربکس آنلاین خدمت از ما از پشتیبانی و مشاوره رایگان بهره ببرید.

 

ثبت سفارش برای تعویض روغن گیربکس در محل در خدمت از ما چگونه انجام می‌شود؟

برای تعویض روغن گیربکس ، شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن خدمات تعویض روغن خودرو در محل "خدمت از ما"، جهت انجام سرویس موردنظر و ده‌ها خدمت دیگر، به‌آسانی ثبت سفارش نمایید تا بهترین سرویسکاران و تعمیرکاران خودرو در محل شما حضور یابند.

همچنین شما می‌توانید با برقراری تماس تلفنی (تماس سراسری) هماهنگی‌های لازم را با پشتیبانی سامانه آنلاین "خدمت از ما" انجام دهید و یا از طریق رزرو اینترنتی و بدون نیاز به برقراری تماس، درخواست خود را ثبت نمایید.


 

اگر کار تعویض روغن گیربکس بموقع انجام نشود چه ضرری برای خودرو دارد؟

در صورت عدم تعویض روغن دنده اتوماتیک ، به دلیل عدم روان کاری مناسب، در هنگام تعویض دنده، چرخ‌دنده‌ها به یکدیگر ضربه وارد می‌کنند که البته راننده در هنگام حرکت، این ضربه را احساس می‌کند. در صورت نادیده گرفتن این مشکل احتمال خراب شدن جعبه‌دنده و یا شیرهای برقی (در ماشین‌های دنده اتوماتیک) وجود دارد.

 

تعویض روغن گیربکس

 

آیا تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به‌صورت دستی صحیح است؟

امکان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به‌صورت دستی وجود ندارد و این کار فقط باید از طریق روش استاندارد توسط دستگاه و متخصص صورت پذیرد. در صورت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به‌صورت دستی فقط روغن داخل کارتر تعویض می‌شود که 50 درصد روغن کل است؛ و با روشن کردن خودرو، روغن جدید و قدیمی باهم مخلوط شده و باعث کم شدن خاصیت راونکاری روغن جدید می‌گردد و درنهایت روغن مخلوط شده در زمان کوتاهی فاسد شده و دوباره باید تعویض روغن گیربکس را انجام داد!


 

بهترین روغن گیربکس اتوماتیک برای خودرو چه روغنی است؟

با توجه به اینکه روغن دنده اتوماتیک نقش اساسی و حیاتی در خودروهای با جعبه‌دنده اتوماتیک دارد، لذا انتخاب روغن گیربکس اتوماتیک اشتباه، ممکن است خسارت‌های جبران‌ناپذیری به گیربکس خودرو شما وارد کند؛ بنابراین بهترین روغن گیربکس اتوماتیک وجود ندارد و هنگام تعویض این روغن حتماً باید به دفترچه راهنما خودرو خود مراجعه کنید؛ زیرا تولیدکنندگان خودرو با توجه به عملکرد گیربکس خودرو شما، استاندارد خاصی را برای روغن گیربکس اتوماتیک تعیین کرده‌اند.


 

آیا خدمت از ما فقط تعویض روغن گیربکس در محل را ارائه می‌کند؟

خیر! خدمت از ما کلیه خدمات مربوط به سرویس و تعمیر خودرو در محل را ارائه می‌کند. از دیگر خدماتی که سامانه آنلاین تعمیر خودرو در محل "خدمت از ما" ارائه می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعویض روغن موتور خودرو در محل
 • تعویض فیلتر هوا و فیلتر روغن در محل
 • تعویض باتری خودرو در محل
 • تعویض لنت خودرو در محل

و ده‌ها خدمت دیگر که شما می‌توانید به‌راحتی از طریق اپلیکیشن تعمیر خودرو در محل "خدمت از ما" استفاده نمایید.


 

هزینه تعویض روغن گیربکس در محل توسط "خدمت از ما" به چه صورت تعیین می‌گردد؟

قیمت تعویض روغن گیربکس در محل به نوع خودرو (دنده اتوماتیک یا دستی بودن) و میزان روغن گیربکس اتوماتیک مصرفی بستگی دارد. البته انتخاب برند روغن گیربکس و پرداخت هزینه آن بر عهده شماست؛ که در صورت تمایل، سرویسکار موردنظر آن را برای شما تهیه می‌کند و هزینه آن، قبل از ثبت نهایی سفارش و اعزام متخصص، به شما اعلام می‌گردد.


 

چگونه متوجه فاسد شدن روغن گیربکس شویم؟

چک کردن روغن گیربکس کار ساده‌ای نیست و خودروها باید حتماً بر روی چاله مکانیکی رفته یا با استفاده از جک از زمین جدا شوند تا بتوانید وضعیت این روغن را چک کنید. لیکن در صورت بروز هرکدام از عوامل ذیل می‌توانید احتمال دهید زمان تعویض روغن گیربکس فرا رسیده است:

 • سخت شدن رانندگی با خودرو

هنگام بالا یا پایین رفتن از سراشیبی با شیب زیاد، ماشین متوقف شده و یا ریپ می‌زند.

 • چراغ چک خودروتان روشن شده است.

هنگام تعویض دنده صدای دلخراشی ایجادشده که از نشانه‌های بارز خراب شدن این روغن است.


 

از چه نوع روغن گیربکس استفاده کنیم؟

همیشه این سؤال مطرح است که هنگام تعویض روغن گیربکس از چه نوع روغنی استفاده کنیم؟ روغن گیربکس دنده اتوماتیک و دستی در جنس‌ها و برندهای متفاوتی در بازار موجود است؛ اما نکته مهمی که در زمان انتخاب باید به آن توجه داشت این است که روغن گیربکس دنده اتوماتیک از چه نوعی است زیرا روغن گیربکس اتوماتیک با روغن گیربکس دستی متفاوت است و نباید آن‌ها را جای یکدیگر به کار برد.

عامل دیگر برای این انتخاب، مشخصات خود روغن است. هر روغنی با مواد اولیه و شرایط مختص به خودساخته و تولید می‌شود. پس در زمان تعویض روغن گیربکس ، دما و فشار محیطی را که در آن رانندگی می‌کنید مدنظر داشته باشید. البته برای این کار می‌توانید از تجربیات متخصصین سرویس و تعمیر خودرو "خدمت از ما" بهترین بهره را ببرید.


 

انواع روغن دنده اتوماتیک و دستی کدامند؟

روغن گیربکس از روغن‌های مورداستفاده در خودرو است که نقش مهمی در تأمین سلامت جعبه‌دنده و دیفرانسیل خودرو دارد. روغن‌های گیربکس به دودسته متفاوت تقسیم می‌شوند. دسته اول مربوط به خودروهایی با دنده اتوماتیک است که معمولاً بانام روغن گیربکس اتوماتیک یا روغن دنده اتوماتیک شناخته می‌شوند، دسته دوم مربوط به خودروهای دنده دستی است که بیشتر بانام روغن واسکازین یا همان روغن دنده شناخته‌شده است.

معمولاً روغن‌ گیربکس اتوماتیک به خاطر تفاوت قرارگیری چرخ‌دنده‌ها و نحوه جایگیری آن‌ها در جعبه‌دنده اتوماتیک رقیق‌تر می‌باشند؛ اما روغن واسکازین دستی، غلیظ‌تر بوده و ترکیبات متفاوتی دارد که برای دنده‌های دستی مناسب است؛ بنابراین همان‌طور که قبلاً هم عرض کردیم هیچ‌گاه نباید روغن گیربکس اتوماتیک را به‌جای دستی به کار برد و یا برعکس.


 

ویژگیهای روغن گیربکس اتوماتیک

ویسکوزیته یا گرانروی: برای اینکه روغن دنده اتوماتیک بتواند به‌طور کامل تمام قطعات حساس سیستم را روان کاری کند از ویسکوزیته یا همان غلظت پایینی برخوردار است.

تمیز نگاه‌داشتن قطعات داخلی گیربکس: مواد تشکیل‌دهنده روغن دنده اتوماتیک به‌گونه‌ای است که موجب تمیزی کانال‌های ارتباطی روغن گیربکس اتوماتیک در کل سیستم می‌شود؛ که این تمیزکاری موجب افزایش بازدهی کل سیستم می‌گردد.

مقاومت در برابر دماهای بالا: روغن دنده اتوماتیک خاصیت خنک‌کنندگی فوق‌العاده‌ای دارد. این روغن با ایجاد شرایطی موجب انتقال گرما از دنده‌ها به بیرون شده و مانع از داغ شدن دنده‌ها در هنگام تماس با یکدیگر می‌شود.

مقاومت در برابر تشکیل کف: کف کردن روغن دنده اتوماتیک و تشکیل حباب در آن، مانع از انتقال قدرت به سیستم گیربکس می‌شود و درنتیجه بازدهی آن را کاهش می‌دهد. ازاین‌رو روغن گیربکس اتوماتیک دارای خاصیت جلوگیری از تشکیل کف و حباب است.

4.5 امتیاز از 1000 رای


تعویض روغن در محل
برای سرویس تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین