انواع روغن موتور

تعویض روغن ماشین در محل
انواع روغن موتور

در مورد روغن موتور خودرو و انواع آن چه میدانید؟

اگر میخواهید با انواع روغن موتور و تفاوت آن ها با هم و بهترین روغن موتور آشنا شوید. پس این مقاله آموزشی را تا آخر بخوانید. ما به طور کامل به شرح انواع روغن موتور خودرو و کارکرد آن ها پرداخته ایم و سعی کرده ایم اطلاعات جامع ای در مورد روغن موتور خودرو و انواع آن به شما بدهیم.

ما در این مقاله با چه چیزی هایی آشنا می شویم؟

 • آشنایی با انواع روغن موتور خودرو
 • مزيت های روغن های سنتتيک
 • پنج نکته مهم در مورد روغن موتور خودرو و انواع آن
 • بهترین روغن موتور برای خودرویمان کدام است ؟
 • یک روغن موتور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

آشنایی با انواع روغن موتور خودرو

در حال حاضر انواع روغن موتور خودرو شامل سه دسته می شود.

 •  مينرال ( ارگانيک )
 •  سنتتيک
 • نيمه سنتتيک

روغن مینرال : این نوع روغن موتور  بر پايه نفت خام ساخته می شود؛ و همان روغنی است که سالهاست در خودروها به کار برده می شود و مورد استفاده اکثر اتومبیل ها است.


 

روغن  سنتتيک : یکی دیگر از انواع روغن موتور روغن سنتیک است. ابن نوع روغن موتور ، روغنی است که از ترکيبات شيميايی يا پوليمراسيون هيدروکربنها (Olefins ) توليد می شود و نه با تصفيه نفت خام، اين نوع روغن، اولين بار برای موتورهای جت بکار گرفته شد و  بدليل داشتن  مزايايی که اين نوع روغن نسبت به نوع مينرال داردغ  در ساليان اخير مصرف آن در خودروها نيز افزایش یافته است. از بين صدها نوع روغن موتور سنتتيک با فرمولاسيون های مختلف که هر يک محاسن و معايبی را نيز دارا هستند؛ نوعی که بر پايه Polyalphaolefins يا به اختصار ( PAO ) ساخته می شود و مقادير کمی هم Ester در خود دارد، دارای کارآيی و مقبوليت بيشتری است.

 

انواع روغن موتور

 

از مزيت های اکثر روغن های سنتتيک می توان موارد زير را ذکر کرد :

 • غير خورنده و غير سمی بودن
 •  کاهش مصرف روغن بدليل عمر بيشتر روغن
 • تبخير شوندگی پايين
 • دمای سوختن بالا
 •  مقاومت در برابر اکسيداسيون بالا
 •  دارا بودن شاخص ويسکوزيته بالا به صورت طبيعی
 •  کاهش مصرف سوخت تا ۲/۴ درصد
 •  نقطه روان شدن پايين
 •  قابليت استفاده از روغنهای با گستره ويسکوزيته زياد بدون نگرانی از شکست پليمرها
 • عيب اين نوع روغنها نيز، قيمت بالای آنها و عدم تطابق کامل با موتورهای با تکنولوژی قديمی است .

روغن نيمه سنتتيک : این روغنی است که  از  مخلوط روغن سنتتيک و مينرال ( ارگانيک ) ساخته شده است. اين نوع روغن کيفيت روغنه ای سنتتيک را ندارد اما در شرايط سخت؛ نظير دماهای بالا و يا بار زياد عملکرد بهتری نسبت به نوع مينرال یا همان روغن ارگانیک داراست و بيشتر برای وانت ها و SUV ها مصرف می شود و قيمت آن نيز کمی بيشتر از مينرال هاست.


بهترین روغن موتور کدام است ؟

برای اينکه بدانید که از بین انواع روغن موتور ها کدام بهترین روغن موتور برای خودروی شما است؛ باید  به منبع  و مأخذ دفترچه راهنمای خودرو يا برچسب های داخل محفظه موتور رجوع کنید. ولی اگر نوع روغن مشخص نشده بود باید از روغن مینرال استفاده کنید. استفاده از روغن مينرال يا نيمه سنتتيک برای موتوری که تنها استفاده از روغن سنتتيک در آن توصيه شده، می تواند برای موتور خودرو شما خطرساز باشد.

در مقابل استفاده از روغن های سنتتيک يا نيمه سنتتيک برای موتورهايی که برای استفاده از نوع مينرال طراحی شده اند ( موتورهای قديمی )خطر خاصی ندارند. اما باز هم توجه کنید که بسياری از متخصصين به دلايل زير اين کار را نيز اشتباه  می دانند :

 • اشتباه است چرا که هر يک از انواع روغن موتور  سنتتيک با توجه به فرمول شيميايی، قابليت تطابق با برخی انواع لاستيک ها و الاستومرها را ندارند  و در نتيجه باعث نشتی روغن و مسائلی از اين قبيل خواهد شد.
 • روغن های مينرال یا همان ارگانیک، باعث تورم واشرها و جلوگيری از نشتی آنها می شوند، اما روغن های سنتتيک در مورد برخی انواع واشرها این خاصیت را ندارند و حتی برخی از آنها باعث خورده شدن برخی انواع واشرهامی شوند.
 • باید گفت که روغن های سنتتيک در مقايسه با روغن های مينرال با لايه نازک تری بر روی قطعات موتور خودرو می نشيند به همین دلیل  فاصله قطعات ثابت و متحرک موتور هايی که با روغن سنتتيک کار می کنند کمتر است. به همین خاطر استفاده از  روغن سنتیک  برای موتورهايی که با تکنولوژی قديمی مينرال طراحی شده اند، باعث نشتی پيستون می شود.

نکته :حال اگر که سالهاست از روغن مينرال استفاده می کنيد و خودرويتان دارای تکنولوژی قديمی است  از استفاده از اين نوع روغن ها بپرهيزيد. اما اگردارای خودرو شما تکنولوژی نسبتا جديد ساخته شده است؛ از نوعی که برپايه PAO ساخته شده استفاده نموده و اين موضوع را نيز از ياد نبريد که با تعويض روغن از مينرال به سنتتيک باعث می شويد رسوبات پخته شده روغن های مينرال از روی قطعات موتور کنده شده و در موتور غوطه ور گشته و پس از مدتی موتور را از کار بيندازد.

 

5 نکته مهم در مورد روغن موتور خودرو و انواع آن

 1. همانطور که خواندید؛ روغنهای نيمه سنتتيک، مخلوطی از روغن مينرال و سنتتيک هستند و می توانند همان مشکلات روغن سنتتيک را برای موتورهای ساخته شده برای روغن های مينرال به وجود آورند.
 2. در صورتی که برای خودرو خود به تعويض نوع روغن از مينرال به روغن سنتتيک اصرار داريد، نوعی که اکثر روغن های سنتتيک موجود در بازار را شامل می شود، يعنی PAO را، انتخاب کنید؛ چرا که بيش از ديگر انواع روغن موتور های سنتتيک به نوع مينرال شبيه است.
 3. درمورد زمان تعویض روغن هم توجه کنید که روغن موتور را معمولا هزار کیلومتر زودتر از زمانی که برایش ذکر شده است، تعویض کنید؛ چرا که خودرو مدت زمان زیادی را نیز در ترافیک و به صورت درجا روشن است و کار می‌کند درحالی در کیلومتر ماشین محاسبه نمی‌شود.
 4.  از ترکیب انواع روغن موتور ها با هم خودداری کنید. ممکن است روغن‌ها دارای تفاوت‌هایی با هم باشند و در کارایی هم اختلال ایجاد کرده و اثر نامطلوبی بر جای بگذارند.
 5. نکته بعدی هم این است که از روغن‌های تصفیه شده به هیچ عنوان استفاده نکنید. این روغن‌ها برای خودرو‌های امروزی مناسب نیستند و تقلب‌های گسترده‌ای در بازار از آنها صورت می‌گیرد.

 

روغن موتور خوب کدام روغن است؟

 شاید برایتان سوال باشد که از بین اینهمه روغن موتور خودرو و انواع آن چه روغنی خوب باشد. یک روغن موتور خوب باید غلظت مناسبی داشته باشد؛ یعنی اینکه نه بسیار روان و نه بسیار غلیظ باشد. چرا که لایه فیلم روغن روان سریع‌تر پاره می‌شود و زودتر دچار کاویتاسیون (حباب زدن و تبخیر شدن) می‌شود. از طرفی روغن موتوری که غلظت بالایی دارد، به سختی در مسیر‌های روغن‌کاری جاری می‌شود و به اجزای سیستم مثل اویل پمپ (‌پمپ روغن‌) فشار می‌آورد.

یکی دیگر از ویژگی روغن موتور خوب در بین سایر روغن موتور خودرو و انواع آن ها این است که باید به تدریج در موتور سیاه شود یعنی ظرفیت دریافت ناخالصی‌ها و دوده‌های حاصل از احتراق کم کم در بین مولکول‌های آن قرار بگیرد.در واقع  عده‌ای بر این باورند که روغن موتور خوب باید زود به زود سیاه شود تا نشان از کارایی بالایش باشد و یا اینکه  اصلا سیاه نشود تا  مقاومت بالایش را نشان دهد.

فیلتر روغن خودرو  هزینه‌ای ندارد، پس با هر بار تعویض روغن، فیلتر را نیز نو کنید. چون فیلتر محل جمع شدن ناخالصی‌هاست، پس هرچه سریع‌تر باید با نمونه سالم عوض شود تا در کیفیت روغن جدید نیز اثری نگذارد. از موادی که به روغن موتور اضافه می‌شوند تا غلظت آنها را بالا ببرد، جدا پرهیز کنید.

2.33 امتیاز از 8 رای

تعویض روغن ماشین در محل

برای سرویس تعویض روغن ماشین در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعویض روغن ماشین در محل

روغن موتور
تعویض فیلتر روغن

مطالب مرتبط با خدمات خودرو

تعویض فیلتر خودرو
تعویض روغن گیربکس

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading