بهترین زمان تعویض روغن

ثبت درخواست " تعویض روغن در محل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بهترین زمان تعویض روغن

چه زمانی روغن ماشین را عوض کنیم؟

احتمالا شما هم از اعداد کیلومتر بابت انتخاب یک زمان مناسب جهت تعویض روغن چیزهایی شنیده اید. مثلا می گویند بهترین زمان تعویض روغن پراید هر 1000 کیلومتر است و یا بهترین زمان تعویض روغن 206 هر 600 کیلومتر است.

درست است که این اعداد توسط یک فرد متخصص ممکن است اعلام شده است و آن فرد با تجربه فراوان بهترین زمان تعویض روغن را پیش بینی کند اما باز هم باید دقت کرد که همه صحبت ها و اعداد پیشنهادی تنها می تواند یک شایعه باشد.پس به خاطر بسپارید که هنگام پیدا کردن بهترین زمان تعویض روغن ملاک های متفاوتی مد نظر است که در ادامه به بررسی آن پرداخته و به شما کمک خواهیم کرد.

 

سوالات کلیدی بابت یافتن بهترین زمان تعویض روغن

 1. دلایل تعویض روغن موتور خودرو چیست؟
 2. شرایط تاثیر گذار در انتخاب بهترین زمان تعویض روغن موتور چیست ؟
 3. آیا نوع روغن موتور نقشی در انتخاب زمان تعویض روغن خواهد داشت؟
 4. آیا سیاه شدن روغن نشان دهنده  زمان تعویض روغن  است؟

 

1- دلایل تعویض روغن موتور خودرو چیست؟

روغن موتور جهت عملکرد بهتر موتور و اجزای ان تعبیه شده . روغن به دلیل ساختار لغزنده بودن پتانسیل خوبی جهت جلوگیری از سایش در موتور می شود. روغن از زمان شروع کار موتور در برابر اکسیداسیون، تجزیه حرارتی، بخار آب و سوخت قرار دارد. از این رو روغن پایه آن شروع به آلوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می نمائید.

از طرفی مواد افزوده به آن نیز که جهت افزایش کارایی آن تعبیه شده یا مستهلک شده و یا از محیط تبخیر می شود. جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنزین، یک لیتر اب تولید می شود که مقداری از ان به صورت بخار از اگزوز خارج می شودو مقداری از ان نیز به روغن اضافه می شود.

 

بهترین زمان تعویض روغن

 

2- چه پارامتر هایی بر زمان تعویض روغن تاثیر گذار است؟

جهت اطلاع از پارامتر های موثر بر انتخاب بهترین زمان تعویض روغن موارد زیر را مطالعه کنید:

شرایط موتور و وضعیت سایر قطعات خودرو

 • کیفیت مکانیکی  خودرو
 • کیفیت فیلترهای روغن و هوا
 • مدت زمان ماند روغن در کارتر
 • کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی
 • برند، مدل و سال ساخت موتور و خودرو

 

3- شرایط تاثیر گذار در انتخاب بهترین زمان تعویض روغن موتور چیست ؟

جهت یافتن شرایط تاثیر گذار بر بهترین زمان تعویض روغن موتور می توان به موارد زیر دقت نمود:

 • زیاد در جا کارکردن موتور
 • سرعت و شتاب گرفتن خیلی زیادخودر
 • رانندگی در سرما و پیش از روان شدن روغن
 • رانندگی در هوای شرجی و آلوده به گرد و خاک
 • رانندگی با دنده سنگین در سربالایی و سرازیری به کررات
 • به طور مستمر طی کردن مسافت کوتاه و رانندگی با نیم کلاچ

لذا در این شرایط توصیه می گردد که حتی المقدور در این شرایط قرار نگرفته و یا در صورت اجبار، روغن موتور و فیلتر آن به صورت متوالی چک شود.

 

4- آیا نوع روغن موتور نقشی در انتخاب زمان تعویض روغن خواهد داشت؟

 نوع روغن نقش مهمی در انتخاب بهترین زمان تعویض روغن دارد. از انجا که شرکت سازنده با انجام آنالیزهای مختلف به ویژگی های فیزیکی و شیمایی خاص آن دست پیدا می کند می تواند زمان و کیلومتر مناسبی را نیز جهت بهترین زمان تعویض روغن ارائه کند.

تنها دقت کنید که اگر ماشین مدت قابل ملاحضه ای در یک طوفان خاک مانند کویر کار کند;وضعیت آن از حالت عادی متفاوت است و این نشان از بهترین زمان تعویض روغن بوده و باید روغن را در اولین فرصت تعویض کنید چون این یک شرایط خاص بوده و توسظط شرکت سازنده پیش بینی نشده است.

سالهای اخیر با وجود معرفی استانداردهای بسیار بالا برای کیفیت روغن موتورها توصیه زمان تعویض توسط سازندگان خودروها برای این روغن ها افزایش نیافته است و حتی کاهش یافته است. در نهایت شما به پارامتر ها ی نوشته شده برروی روغن موتور جهت یافتن بهترین زمان تعویض روغن دقت نمایید. جهت شناخت انواع روغن موتور به موارد زیر نیز می توان اشاره نمود:

 • روغن موتور توتال
 • روغن موتور پارس
 • روغن موتور بهران
 • روغن موتور ایرانول
 • روغن موتور اسپیدی
 • روغن موتور خارجی
 • روغن موتور کاسترول

لذا با توجه به اینکه در بازار کشور روغن برای موتور ها در هر درجه ای یافت می شود توصیه می گردد با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده نسبت به استفاده از روغن توصیه شده اقدام گردد و بهترین زمان تعویض روغن انتخایب شود.

دقت نمایید سرب موجود در بنزین سبب اکسید شدن آن می شود. البته این ماده کمی از بنزین کم شده است لازم به ذکر است بنزین با اکتان پایین نیز به دلیل عدم یک احتراق کامل باعث اضافه کردن دوده بیشتر به روغن را افزایش می دهد ما به شما استفاده از روغن سوپر را پیشنهاد می کنیم.


آیا سیاه شدن روغن نشان دهنده زمان تعویض روغن  است؟

سیاه شدن روغن نشانه خوبی جهت اگاهی از رسیدن بهترین زمان تعویض روغن نیست. در اصل فاکتور های مهم تری مثل غلیظ شدن، غیر شفاف شدن آن، دوده کردن در ابتدای کار و کرمی رنگ شدن آن نشاندهنده بهترین زمان تعویض روغن است. دقت نمایید که روغن باید سیاه شود و این نشانه خوبی جهت رسیدن به بهترین زمان تعویض روغن نیست بلکه عملکرد صحیح موتور را گوشزد میکند. دلیل سیاه شدن نیز به علت سایش روغن برروی فلزات درگیر مقداری از ناخاصی و ذرات را در خود جای داده و علاوه بر این اکسیداسیون توسط بخارآب ورودی خود نیز سبب تیره شدن آن می شود.

4.5 امتیاز از 1728 رای


تعویض روغن در محل
برای سرویس تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین