تعویض روغن ماشین در محل

علت روشن شدن چراغ روغن

علت روشن شدن چراغ روغن

روشن شدن چراغ روغن را جدی بگیرید!

علت روشن شدن چراغ روغن چیست؟ بر روی آمپر خودرو چندین چراغ اخطار وجود دارد که هرکدام هشدار از یک خرابی و اختلال در خودرو را می دهند. یکی از مهم ترین چراغ های هشدار چراغ روغن است ( چشمک زدن چراغ روغن ) و روشن شدن ناگهانی چراغ روغن در حین رانندگی یک هشدار مهم از یک آسیب مکانیکی جدی در خودرو است. بنابراین با روشن شدن آن باید سریعا به دنبال راهی برای یافتن علت روشن شدن چراغ روغن باشیم.

آشنایی با دلیل روشن شدن چراغ روغن خودرو مهم است اما مهم تر از آن عیب یابی صحیح و رفع بموقع این مشکل است. در ادامه مطالب همراه ما باشید تا شما را به طور کامل با علت روشن شدن چراغ روغن و اقدامات لازم جهت خاموشی این چراغ آشنا کنیم. قابل ذکر است که خدماتی مانند تعویض روغن خودرو و تعمیر خودرو را می توانید با خیالی راحت در هرجایی که هستید، را آنلاین سفارش دهید.

 

اگر به دنبال موارد زیر هستید، تا آخر این متن با ما همراه باشید:

علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

علت روشن شدن چراغ روغن و استپ پژو 206

علت روشن شدن چراغ روغن پراید کاربراتوری

علت روشن شدن چراغ روغن 206

علت روشن شدن چراغ روغن ۲۰۶ تیپ ۵

علت روشن شدن چراغ روغن سمند ef7

روشن شدن چراغ روغن و استپ 206

روشن شدن چراغ روغن در دور موتور پایین

 

عناوین مهم در خصوص علت روشن شدن چراغ روغن

  • از کجا بفهمیم که چراغ روغن در آمپر کدام است؟
  • چه زمانی روشن شدن چراغ روغن را جدی بگیریم؟
  • وظیفه روغن موتور در خودرو چیست؟
  • بررسی علت روشن شدن چراغ روغن خودرو
  • اقدامات لازم جهت خاموشی چراغ روغن خودرو

 

از کجا بفهمیم که چراغ روغن در آمپر کدام است؟

برخی از افراد علت روشن شدن چراغ روغن و چراغ check  که مربوط به هشدار خرابی در موتور است را اشتباه متوجه می شوند و  با روشن شدن چراغ روغن سریعا به سمت موتور می روند و یا بالعکس. روشن شدن چراغ روغن با علامت یک روغن دان مشخص می شود. این در حالی است که این چراغ با چراغ خطر مرکزی در ارتباط است و به محض روشن شدن باید خودرو را متوقف کرد. علت روشن شدن چراغ روغن را اول باید در مخزن روغن و سپس در بخش های دیگر بررسی کرد.

 

علت روشن شدن چراغ روغن

 

چه زمانی روشن شدن چراغ روغن را جدی بگیریم؟

گاهی با افزایش و کاهش دور موتور ، چراغ روغن خاموش و روشن می شود و یا گاهی در زمان گرم شدن موتور این چراغ روشن می شود و تا زمان تعمیر خاموش نمی شود. روشن شدن چراغ روغن را چه بصورت دوره ای و چه به صورت دائمی باید جدی گرفت و سریعا نسبت به بررسی علت روشن شدن چراغ روغن اقدام کنید و مشکل را رفع کنید.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که عدم توجه به علت روشن شدن چراغ روغن می تواند منجر به خسارات سنگینی شود.


 

وظیفه روغن موتور در خودرو چیست؟

روغن موتور دو کارایی مهم برای خودرو به ویژه موتور خودرو دارد یکی از آن کارهایی که روغن موتور انجام می دهد این است که قطعات فلزی داخل موتور را روان کاری کرده و اصطحکاک را کاهش می دهد تا این قطعات به آرامی حرکت کنند.یکی دیگر از وظایف روغن موتور این است که به پخش و توزیع متناسب گرما در موتور کمک کرده و مانع از ذوب قطعات در اثر حرارت زیاد یا آسیب به آنها می شود.

آخرین کاری که روغن موتور انجام می دهد این است که کثیفی و ذرات ریز را جمع کرده و آنها را در فیلتر روغن موتور قرار می دهد.هرگونه اختلال که باعث شود روغن به درستی به وظیفه خود عمل نکند باعث روشن شدن چراغ روغن می شود و در نتیجه باید در بخش بررسی علت روشن شدن چراغ روغن قرار گیرد.

 

بررسی علت روشن شدن چراغ روغن خودرو

چندین علت در زمینه بررسی علت روشن شدن چراغ روغن خودرو وجود دارد. ما در این اینجا به چند علت رایج از مجموع علت روشن شدن چراغ روغن اشاره می کنیم.

 

1-کاهش فشار روغن موتور

همانطور که قبلا گفتیم روغن ها مانع از اصطحکاک در موتور خودرو می شوند و اگر میزان فشار روغن در موتور کاهش یاید روغن بخوبی به وظیفه خود عمل نخواهد کرد. کاهش فشار روغن در موتور خودرو می تواند خبر از خرابی هایی مانند سالم نبودن فشنگی روغن(سوئیچ فشار روغن) ، نشتی روغن از واشر مخزن باشد.

در واقع در بررسی علت روشن شدن چراغ روغن کاهش فشار روغن موتور را باید یک علت مهم و مرجع دانست.روش تشخیص فشار توسط یک نیروی متخصص و با دستگاه مخصوص انجام می شود.

2- کم شدن میزان روغن در مخزن روغن موتور

اگر در بررسی علت روشن شدن چراغ روغن از میزان فشار روغن موتور مطمئن شدید به سراغ مخزن روغن بروید و میزان روغن موجود در مخزن را با استفاده از گیج بسنجید و در صورت کم بودن روغن مقداری روغن موتور به آن بیفزایید.

یکی از علت های مهمی که هم باعث کاهش فشار روغن موتور و هم کم شدن میزان روغن در مخزن می شود کیفیت روغن موتور است هرچقدر کیفیت روغن پایین تر باشد میزان روغن در مخزن و فشار آن کمتر خواهدبود.البته قبل از شک کردن به کیفیت روغن از قاطی نشدن آب و بنزین با آن در هنگام کار کردن مطمئن شوید.

3-مشکل در فیلتر روغن موتور

اگر میزان روغن در مخزن را افزایش دادید اما هنوز چراغ روغن روشن بود به سراغ فیلتر روغن بروید و علت روشن شدن چراغ روغن را در این بخش بررسی کنید و از قرار گیری درست آن در جایگاهش و میزان سلامت و تمیزی آن مطمئن شوید و در صورت جرم گرفتگی سنگین آن را تعویض کنید.

4- خرابی در پمپ روغن

به محض استارت خوردن موتور، پمپ روغن شروع به کار کرده و روغن را در موتور به گردش در می آورد. پمپ باعث می شود که روغن با یک فشار مناسب وارد موتور شده و در نتیجه خرابی در آن موجب کاهش فشار روغن و اختلال در عملکرد سایر بخش های موتور شود پس اگر علت روشن شدن چراغ روغن را خرابی پمپ شد حتما به تعمیر و یا تعویض آن اهمیت دهید.

5- خرابی میل لنگ ،یاتاقان ، میل سوپاپ

پس از بررسی و رفع مشکل در 4 علت گفته شده اگر چراغ روغن خاموش نشد به خرابی میل لنگ، میل سوپاپ و یاتاقان ها شک کنید و علت روشن شدن چراغ روغن را در این بخش ها بررسی کنید. خرابی در این بخش ها هزینه بر است بنابراین کارشناسایی و اطمینان از خرابی این بخش را به سرویسکاران متخصص " خدمت از ما " بسپارید.


 

اقدامات لازم جهت خاموشی چراغ روغن خودرو

1- خونسردی خود را حفظ کنید و خودرو را در جای مناسبی پارک کنید.

2-میزان روغن موتور را با کمک گیج بررسی کنید میزان روغن کم شده را زیاد کنید.

3- برای بررسی دقیق علت روشن شدن چراغ روغن حتما با یک سرویسکار متخصص تماس بگیرید.

4-پیشنهاد ما این است که برای افزایش سرعت کار تعمیر از سرویسکاران آنلاین ما کمک بخواهید.

5-خود سرانه به تعمیر خودرو و بررسی علت روشن شدن چراغ روغن نپردازید.

3.81 امتیاز از 58 رای

تعویض روغن ماشین در محل

تعویض روغن ماشین در محل

ثبت رایگان سفارش

مطالب مرتبط با تعویض روغن ماشین در محل

تعویض فیلتر هوا
تعویض روغن سیار

مطالب مرتبط با خدمات خودرو

تعویض روغن آنلاین
تعویض روغن گیربکس

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading