علائم کبد چرب | کبد چرب

آزمایش خون در محل
شما در حال مطالعه مجله "خدمت از ما" هستید
علائم کبد چرب | کبد چرب

کبد چرب چیست؟ تشخیص کبد چرب چگونه است؟

کبد چرب به انگلیسی (fatty liver) است. شاید برای شما هم سوال باشد که کبد چرب چیست؟ چگونه به بیماری کبد چرب مبتلا می‌شوید؟ آیا در هر سنی امکان ابتلا به کبد چرب ممکن است؟ چه افرادی زودتر به کبد چرب مبتلا می‌شوند؟ آیا کبد چرب نگران کننده است؟ چه زمانی کبد چرب خطرناک است؟ بعد از اینکه فهمیدید به کبد چرب مبتلا شده اید چه باید کرد؟ به طور کلی کبد چرب یکی از بیماری‌هایی است که امروزه افراد زیادی به آن مبتلا هستند. کبد چرب درجه‌های متفاوتی دارد یا بهتر است بگویم کبد چرب دارای مراحل بیماری متفاوتی است.

 

کبد چرب در زنان چگونه است؟ علائم کبد چرب چیست؟

علائم کبد چرب در صورت علائم کبد چرب حاد رژیم غذایی کبد چرب عوارض کبد چرب روی پوست

 

کبد چرب گرید 1، کبد چرب گرید 2، کبد چرب گرید 3 که در ادامه هر یک را برایتان توضیح می‌دهیم. تشخیص کبد چرب بهتر است توسط پزشک انجام شود. تست کبد چرب در خانه زیاد قابل مطمئن نیست. اما در این مقاله ما برخی از علائم کبد چرب در صورت به خصوص علائم کبد چرب در زنان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین اگر سوال شما این است که عوارض کبد چرب چیست؟ پس ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

 

کبد چرب چیست؟

علائم کبد چرب در زنان عوارض کبد چرب چیست کبد چرب گرید 2 کبد چرب گرید 3

 

کبد چرب چیست؟

قبل از اینکه به درمان کبد چرب بپردازیم باید بدانیم کبد چرب چیست؟ کبد(Liver) دومین عضو بزرگ در بدن انسان است. کبد مسئول رد کردن تمام مواد غذایی و نوشیدنی مصرف شده است. به این معنی که کبد فاکتورهای زیان آور مواد غذایی را گرفته و آن‌ها را به صورتی بی ضرر وارد سیستم دیگر بدن میکند. کبد به طور طبیعی خود را توسط سلولها ترمیم و پاکسازی میکند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده در کبد زیاد باشند در این کار اختلال رخ میدهد. تا اینجا فهمیدید کبد چیست؟ اما چه می‌شود که به کبد چرب مبتلا می‌شویم؟ چه کار کنیم که کبد چرب نگیریم؟!

 

علائم کبد چرب چیست؟

وجود مقداری چربی در کبد طبیعی است. اما اگر میزان چربی کبد بیشتر از 5 تا 10 درصد از وزن کبد باشد، به بیماری چربی کبد مبتلا شده اید. به طور کلی کبد چرب دو نوع کلی کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی تقسیم شده است. کبد چرب نیز مانند هر بیماری دیگری دارای علائم خاص خود میباشد. تشخیص کبد چرب و درمان کبد چرب به کمک علائم کبد چرب ساده‌تر است. اما در مراحل ابتدایی بیماری کبد چرب تشخیص کبد چرب کار دشواری است.

اما بیماری کبد چرب را اگر در همان مراحل ابتدایی تشخیص دهیم کار ما برای درمان کبد چرب بسیار راحتتر میکند. برای اینکه این بیماری را در همان روزهای ابتدایی تشخیص و اقدام به درمان آن کنیم لازم است که آزمایش کبد چرب را انجام هیم. به یاد داشته باشید که کبد چرب فقط مختص افراد چاق نیست و افراد لاغر نیز ممکن است به بیماری کبد چرب مبتلا شوند. بنابراین آزمایش کبد چرب را جدی بگیرید.

 

کبد چرب حاد بارداری چیست؟

این نوع از کبد چرب بسیار نادر است. چربی میتواند در دوران بارداری در کبد مادر تولید شود و مادر و جنین را در معرض خطر جدی قرار دهد. ممکن است در هر دو منجر به نارسایی کبد شود. که در نتیجه نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خونریزی را در بر خواهد داشت. هیچکس به درستی علت کبد چرب حاد بارداری را نمیداند اما ممکن است تغییرات هورمونی در کبد چرب حاد بارداری موثر باشند. بعد از تشخیص بیماری کبد چرب حاد بارداری، کودک در سریعترین زمان ممکن سزارین می‌شود. در این حالت مادر ممکن است برای چند روز به مراقبت‌های ویژه نیاز داشته باشد. در بیشتر مواقع کبد در عرض چند هفته به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

 

کبد چرب گرید 1 کبد چرب گرید یک

کبد چرب گرید 3 رژیم غذایی کبد چرب عوارض کبد چرب روی پوست

 

علائم کبد چرب | نشانه‌های کبد چرب

از علائم کبد چرب چه می‌دانید؟ در این مقاله به برخی از علائم کبد چرب اشاره می‌کنیم. علائم کبد چرب در هر یک از مراحل خود دارای نشانه‌هایی است. به عنوان مثال علائم کبد چرب گرید 1 با علائم کبد چرب گرید 3 متفاوت است. علائم کبد چرب در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. علائم کبد چرب به ما در تشخیص بیماری کمک می‌کند.

 

با علائم کبد چرب بیشتر آشنا شوید

در این قسمت به برخی از نشانه‌های کبد چرب و علائم کبد چرب اشاره شده است. با استفاده از علائم کبد چرب تشخیص کبد چرب راحت تر است و دوره درمان نیز به حداقل می‌رسد. علائم کبد چرب در هر شخص متفاوت است. علائم کبد چرب در زنان با علائم کبد چرب در مردان و کودکان متفاوت است. همچنین جالب است بدانید علائم کبد چرب در زنان باردار متفاوت است. با ما همراه باشید تا شما را با علائم کبد چرب آشنا کنیم. علائم کبد چرب در مردان با بزرگ شدن سینه همراه است.

 

علائم کبد چرب

علائم کبد چرب علائم کبد چرب در چهره علائم کبد چرب در صورت

 

مواردی که در مقاله علائم کبد چرب مطالعه می‌نمایید:

 

علائم کبد چرب در چهره

علائم کبد چرب در صورت(علائم کبد چرب در چهره بیمار) یکی از علائم کبد چرب است که به سرعت خود را نشان می‌دهد. علائم کبد چرب روی پوست به ما می‌گوید که زودتر باید به پزشک مراجعه نماییم. علائم کبد چرب در چهره راحت تر قابل تشخیص است زیرا در معرض دید است و زودتر دیده می‌شود. یرقان یا همان زرد شدن پوست، یکی از مشهورترین علائم کبد چرب است. در صورتی که شما به بیماری کبد مبتلا شده باشید حتی سفیدی چشم شما نیز زرد می‌شود. بنابراین زرد شدن سفیدی چشم از دیگر علائم کبد چرب است.

 

علائم کبد چرب حاد

داشتن رنگ پریدگی نیز می‌تواند از علائم کبد چرب و همچنین بیماری کم خونی است. بنابراین علائم کبد چرب را با سایر بیماری‌ها اشتباه نگیرید. در برخی موارد داشتن کم خونی می‌تواند در نتیجه تجزیه بیمار گونه عملکرد کبد باشد که خود را به صورت کم خونی بروز می‌دهد. قرمز شدن کف دست نیز یکی از علائم کبد چرب حاد است.

 

علائم کبد چرب حاد

علائم کبد چرب در صورت علائم کبد چرب در زنان علائم کبد چرب علائم کبد چرب در چهره علائم کبد چرب در صورت

 

برخی دیگر از نشانه‌های کبد چرب:

 • ریزش موی شدید
 • زرد بودن بار روی زبان
 • کک‌ومک و لک صورت
 • پرش پلک راست در اکثر مواقع
 • ضعف عمومی به همراه گیجی
 • ترش کردن و ریفلاکس گوارشی
 • طعم دهان تلخ و بدمزه صبحگاهی
 • جوش صورت و پشت کمر و روی بازوها
 • خونریزیهای شدید عادت ماهیانه در زنان
 • عصبانیت و پرخاشگری، زود از کوره دررفتن
 • کاهش وزن و کاهش اشتها ناشی از حالت تهوع 
 • درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم
 • احساس سوزن‌سوزن شدن انتهای دست و پاها
 • زرد شدن پیراهن در ناحیه زیر بغل و بدبو بودن عرق
 • احساس خستگی و بی حالی مداوم به دلیل داشتن بی خوابی

 

علائم کبد چرب در زنان

عوارض کبد چرب چیست علائم کبد چرب در زنان علائم کبد چرب حاد علائم کبد چرب روی پوست

 

موارد گفته شده تنها برخی از علائم کبد چرب می‌باشد. در برخی موارد علائم کبد چرب شدید است که باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. اما به یاد داشته باشید تا زمانی که آزمایش کبد چرب انجام نشود نمی‌توانید داروی کبد چرب مصرف نمایید. اما می‌توانید درمان خانگی کبد چرب را امتحان کنید و از داروی گیاهی برای کبد چرب استفاده نمایید. که برای کسب اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان کبد چرب را حتما مطالعه نمایید. علائم گفته شده با علائم کبد چرب در طب سنتی نیز یکسان است.

 

تشخیص کبد چرب 

با توجه علائم کبد چرب که در بالا گفته شد تشخیص کبد چرب آسان‌تر می‌شود. در بیشتر مواقع بیماری کبد در معاینه اولیه خود را نشان می‌دهد. پزشکتان می‌تواند در یک معاینه فیزیکی تشخیص بیماری کبد را انجام دهد. اما در صورتیکه در تشخیص کید چرب موفق نبود آزمایش کبد چرب که می‌تواند آزمایش خون کبد چرب و یا سونوگرافی کبد چرب باشد در این تشخیص کبد چرب موثر است. 

 

علائم کبد چرب در طب سنتی

علائم کبد چرب حاد علائم کبد چرب روی پوست علائم کبد چرب گرید 2

 

آزمایش تشخیص کبد چرب

آزمايش خون SGPT یا ALT برای تشخیص کبد چرب: در طول آزمایش خون معمولی، افزایش آنزیم‌های کبدی ممکن است نشانه بیماری کبد چرب و از علائم کبد چرب باشد.

سونوگرافی liver: کبد چرب ممکن است خود را در تصویر برداری‌های پزشکی مانند سونوگرافی پزشکی نشان دهد. سونوگرافی یکی از راه‌های موثر در تشخیص کبد چرب است.

بیوپسی از کبد: تنها راه تائید نهایی بیماری کبد چرب، بیوپسی یا همان نمونه برداری از کبد است. معمولا بیوپسی زمانی انجام می‌شود که سایر علل رد شده باشند. در این آزمایش بعد از بی حسی موضعی، پزشک به کمک یک سوزن تکه کوچکی از کبد را از بدن خارج می‌کند و به هدف پیدا کردن نشانه‌هایی از چربی کبد، التهاب و یا سلول‌های آسیب دیده آن را بررسی می‌کند. اگر التهاب و یا آسیب دیدگی در سلول‌ها وجود نداشته باشد، پزشک بیماری شما را کبد چرب تشخیص می‌دهد.

 

کبد چرب گرید 3 کبد چرب گرید سه

علائم کبد چرب در زنان عوارض کبد چرب چیست

 

انواع کبد چرب

 • کبد چرب گرید 1(کبد چرب گرید یک)
 • کبد چرب گرید 2(کبد چرب گرید دو)
 • کبد چرب گرید 3(کبد چرب گرید سه)

 

کبد چرب یک بیماری نامحسوس

کبد چرب در برخی موارد نامحسوس بوده و علائمی ندارد. برای فهمیدن مشکل کبد چرب و اقدام به درمان کبد چرب حتما نیاز به آزمایش کبد چرب است. بعد از آزمایش کبد چرب یا سونوگرافی کبد چرب می‌توانید بفهمید که به این بیماری مبتلا شده‌اید یا خیر! همچنین میزان پیشرفت بیماری کبد چرب نیز مشخص می شود. کبد چرب گرید 1 تا کبد چرب گرید3 که پزشکتان تشخیص می‌دهد. کبد چرب در مراحل اولیه بیماری نشانه‌های آشکاری با خود به همراه ندارد. اما کبد چرب در اوایل بیماری راحت تر قابل درمان است. کبد چرب از آن دسته بیماری‌هایی است که به در اوایل بیماری خود را بروز نمی‌دهد.

 

کبد چرب گرید 2 کبد چرب گرید دو

علائم کبد چرب در صورت علائم کبد چرب حاد کبد چرب گرید 2

 

کبد چرب در هر یک از مراحل بیماری راه‌های درمانی متفاوت دارد. به عنوان مثال درمان کبد چرب گرید 2 با درمان کبد چرب گرید 3 و درمان کبد چرب گرید 1 متفاوت است. این عوامل در مدت زمان درمان کبد چرب نیز موثر است. در برخی مواقع درمان خانگی کبد چرب موثر است به عنوان مثال میتوان درمان کبد چرب با خاکشیر یا درمان کبد چرب با عسل و حتی درمان کبد چرب با زردچوبه را امتحان کرد.

 

رژیم غذایی کبد چرب

کبد چرب چیست

 

اما در مواقعی که وضعیت بیمار مبتلا به کبد چرب وخیم تر است داروی گیاهی برای کبد چرب چاره ساز نبوده و نیاز به داروی کبد چرب است. که داروی کبد چرب باید به تجویز پزشک خورده شود و از مصرف خودسرانه داروی کبد چرب برای درمان کبد چرب جلوگیری نمایید. اما به محض اینکه با علائم کبد چرب روبرو شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا تشخیص کبد چرب در همان مراحل ابتدایی بیماری انجام شود و چربی کبد شما درمان گردد. در ادامه شما را با روشهای درمان کبد چرب و علائم کبد چرب به همراه عوارض کبد چرب آشنا میکنیم. صبور باشید و در ادامه مقاله درمان کبد چرب با ما همراه باشید. کبد چرب را جدی بگیرید! عواقب جبران ناپذیر کبد چرب بسیار زیاد است. کبد چرب یک بیماری خطرناک و نامحسوس است. با داشتن رژیم غذایی مناسب از کبد چرب پیشگیری نمایید.

 

آزمایش کبد چرب

علائم کبد چرب در صورت علائم کبد چرب در زنان

 

کبد چرب گرید 2 چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است با کبد چرب گرید 2 بیشتر آشنا شوید و با علائم کبد چرب گرید 2 آشنا شوید. جالب است بدانید اولین محلی که خون از آن عبور میکند پس از دستگاه گوارش، کبد است. در صورتی که رژیم غذایی خوبی را رعایت نکنید دچار بیماریهایی همانند کبد چرب میشوید که اگر خوش شانس باشد با کمک علائم کبد چرب میتوانید تا حد زیادی عوارض کبد چرب را کم کنید و درمان کبد چرب سریعتر انجام شود. کبد چرب گرید 2 نیز یکی دیگر از بیماری‌های همه گیر است. اما در صورتی که رژیم غذایی خوبی نداشته باشید. 

 

کبد چرب گرید 2

کبد چرب گرید 1 کبد چرب گرید 2 کبد چرب گرید 3

 

علائم کبد چرب گرید 2

از علایم کبد چرب گرید 2 می‌توان به خستگی و بی حال شدن بیمار اشاره کرد. در برخی موارد علاوه بر خستگی و بی حالی کاهش وزن ناگهانی، بی اشتهایی، حالت تهوع، درد در مرکز شکم یا در سمت راست بالای شکم، خارش و همچنین ورم پاها و شکم نیز از علائم کبد چرب است. زمانی که چربی بیش از حد در کبد جمع شود باعث به وجود آمدن التهاب در کبد شده و این التهاب منجر به بروز هپاتیت می‌شود.

 

علائم کبد چرب گرید 2 چگونه است؟

در کبد چرب گرید 2 چربی به صورت تری گلیسیرید در بدن ذخیره می‌شود. این چربی‌ها منجر به جابه جایی محتویات سلولی در بدن شده و آن‌ها را از کار می‌اندازند. علائمی که کبد چرب گرید دو دارد نسبت به کبد چرب گرید 1 بیشتر است. همچنین سرعت بالاتری ظاهر می‌شود. به همین دلیل بیماری کبد چرب گرید 2 از خطرات جدی تری برخوردار است و لازم است برای درمان چربی کبد گرید 2 حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 

علائم کبد چرب گرید 2

تشخیص کبد چرب داروی گیاهی برای کبد چرب علائم کبد چرب گرید 2 چگونه است؟

 

اگر شما هم جزو افرادی هستنید که به کبد چرب گرید 2 مبتلا شده‌اید باید هر چه سریع تر عادات غلط روزانه‌ی خود را تغییر دهید. باید قبل از این که بیماری در شما پیشرفت کند به فکر درمان کبد چرب گرید2 باشید. اولین نکته ای که باید به آن توجه نمایید پرهیز از مصرف الکل است. زیرا الکل باعث می‌شود کبد چرب گرید 2 رو به افزایش بگذارد. مدت زمان درمان کبد چرب گرید 2 بستگی به نحوه رعایت رژیم غذایی شما دارد. داروی کبد چرب گرید 2 حتما باید توسط پزشک برای شما تجویز شود.

 

علائم کبد چرب در چهره

کبد چرب علائم کبد چرب در زنان علائم کبد چرب حاد علاعم کبد چرب عوارض کبد چرب عوارض کبد چرب روی پوست علایم کبد چرب

 

از مصرف خودسرانه داروی کبد چرب خود داری نمایید. درمان کبد چرب گرید 2 با طب سنتی میسر نیست تنها راه درمان رژیم غذایی کبد چرب است که باید رعایت شود. درمان قطعی کبد چرب گرید 2 بستگی به بیمار و نحوه عملکرد وی دارد. درمان خانگی کبد چرب گرید 2 نیز مانند کبد چرب گرید 1 است. اما به همراه مصرف داروی کبد چرب که توسط پزشک معالج برای شما تجویز می‌شود.

 

سونوگرافی کبد چرب در صورت داشتن علائم کبد چرب

علائم کبد چرب گرید 1 علائم کبد چرب گرید 2 کبد چرب گرید 2 علائم کبد چرب گرید 3

 

کبد چرب گرید 3 چیست؟

کبد چرب گرید سه نوع دیگری از بیماری کبد چرب است. زمانی که بیماری کبد چرب گرید 3 به این مرحله برسد کبد دچار ملتهب شده و امکان گردش خون در کبد ضعیف می‌شود. در چنین مواقعی قسمتهای دیگر بدن به کمک کبد میآیند تا گردش خون در بدن به حالت طبیعی بازگردد. درمان کبد چرب گرید 3 کمی سخت می‌شود. در این بیماری همه رگ‌ها و شریان‌ها سعی می‌کنند مواد سمی و مغزی را پمپاژ نمایند اما قدرت کافی برای این کار را ندارند. 

 

کبد چرب را چگونه درمان کنیم؟

علایم کبد چرب گرید سه چیست؟

قبل از اینکه درمان کبد چرب گرید 3 را برایتان بگوییم، خوب است ابتدا با علائم کبد چرب گرید 3 بیشتر آشنا شوید. 

 • در این بیماری پوست بیمار رو به زردی می‌رود و رنگ پوست وی تغییر می‌کند. این علامت اولین و مهمترین نشانه‌های کبد چرب گرید 3 است.
 • در بیماری کبد چرب گرید 3 رگ‌های شکم متورم شده و شبیه به مار می‌شود. که با معاینه فیزیکی پزشک قابل تشخیص است.
 • در حالت حاد بیماری کبد چرب گرید 3، بیمار ممکن است از هوش رفته و گاهی کلیه‌های خود را هم از دست بدهد و نیاز به دیالیز پیدا کند.

 

علائم کبد چرب گرید 3

علائم کبد چرب علایم چربی تشخیص کبد چرب علایم کبدچرب نشانه های کبد چرب آزمایش کبد نشانه های کبد چرب و جوش صورت

 

نتیجه گیری از علائم کبد چرب

در بسیاری از موارد، کبد چرب علائم قابل توجهی را ایجاد نمی‌کند. اما ممکن است احساس خستگی کرده و یا احساس ناراحتی یا درد در سمت راست بالای شکم داشته باشید. برخی از مبتلایان به بیماری کبد چرب عوارضی از جمله زخم کبد ایجاد می‌کنند. جای زخم کبد به عنوان فیبروز کبد شناخته شده است. اگر دچار فیبروز شدید کبدی شوید، به آن سیروز نیز گفته می‌شود.

 

برخی دیگر از علائم کبد چرب:

 • گیجی، خارش پوست
 • از دست دادن اشتها
 • بزرگ شدن پستان در مردان
 • پوست و چشم زرد رنگ می‌شود.
 • خون دماغ، درد شکم و تورم شکم و همچنین تورم پاها
 • خوشه‌های شبیه به وب رگ‌های خونی زیر پوست شما
 • کاهش وزن، ضعف و خستگی می‌تواند از علائم کبد چرب باشد.

3.75 امتیاز از 303 رای

آزمایش خون در محل

برای سرویس آزمایش خون در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با آزمایش خون در محل

کبد چرب

مطالب مرتبط با پرستاری

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading