10 روش برای از بین بردن کک در منزل

ثبت درخواست " سمپاشی منازل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
10 روش برای از بین بردن کک در منزل

کک‌ها جانورانی هستند که می‌توانند از راه‌های مختلفی وارد منزل شوند. دفع این موجودات موذی از خانه، فرش، رختخواب و یا بدن حیوانات خانگی کمی دشوار است؛ چون حشره کک موجودی ریز با قدرت پرش بسیار بالاست. در این مطلب با روش‌های از بین بردن کک در منزل آشنا می‌شویم، و خواهیم دید که چگونه کک را از بین ببریم.

کک‌ها معمولا به یک نقطه چسبیده و از بدن موجودی به موجود دیگر می‌‌پرند. نگهداری سگ، گربه و سایر حیوانات خانگی احتمال حضور این حشره را در خانه افزایش می‌دهد. البته جست‌وجو برای روش‌های از بین بردن کک در خانه هم چالشی جهانی است!

 با استفاده از روش‌هایی که اینجا برای از بین بردن کک معرفی می‌کنیم، می‌توانید یکبار برای همیشه در این جنگ پیروز شوید. درباره عمر کک در خانه هم صحبت می‌کنیم تا هرچه بیشتر مسلح باشید!

 

 

کک‌ها چگونه به خانه وارد می‌شوند؟

حشره کک مانند سوسک ریز می‌تواند به راحتی از طریق حیوان یا انسان آلوده به کک وارد خانه شود. کک‌‌های بالغ در عرض یک روز می‌توانند 50 تخم بگذارند. و اگر این تخم‌ها در جای مناسب (یعنی گرم و مرطوب) قرار بگیرد، لارو کک ایجاد می‌شود. این یعنی تکثیر کک در کل فضای منزل، و تبدیل شدن روند از بین بردن کک در خانه به یک معضل اساسی!

به همین خاطر افراد باید پیش از ورود به خانه، در صورت حضور قبلی در محیطی که احتمال وجود کک در آن منفی نیست، از پاک بودن لباس‌های خود مطمئن باشند؛ تا در صورت آلودگی به حشره کک خانه، را تبدیل به لانه آنها نکنند! همچنین، اگر فردی با حیوان خانگی خود به خانه‌تان می‌آید، از او بخواهید که شما را از آلوده نبودن حیوان خانگی‌اش به کک مطمئن کند.

اگر قصد دارید پس از، از بین بردن کک در خانه، جهت از بین بردن مورچه و حشرات موذی دیگر مانند ساس، مارمولک و ... از متخصصین کاربلد کمک بگیرید، می‌توانید روی "خدمت از ما" حساب کنید.

 

از بین بردن کک

 

طول عمر کک در خانه چقدر است؟

تا اینجا متوجه شدیم که چگونه کک را از بین ببریم. اما عمر کک در خانه چقدر است؟ آیا کک‌ها هم مانند برخی از حشرات عمر کوتاهی دارند یا باید همزمان با چند نسل از آنها درگیر باشیم؟

چرخه زندگی حشره کک شامل مراحل تخم، لارو، شفیره و بلوغ است. ادامه عمر این حشره بعد از خروج از پیله حدودا 100 روز است؛ اما خروج آن از پیله ممکن است 5 تا 140 روز هم طول بکشد. البته نباید فراموش کنیم که همه لاروها به کک بالغ تبدیل نمی‌شوند، و فقط درصدی از تخم‌های حشره کک شانس بالغ شدن دارند.

مرطوب بودن و گرمای محیط احتمال رشد و نمو و بالغ شدن کک را افزایش می‌دهد؛ و البته به افزایش عمر کک در خانه هم کمک می‌کند. بنابراین، از بین بردن کک در اقلیم‌های شرجی (متاسفانه) دردسر بیشتری دارد.

در صورت مساعد بودن شرایط، نیمی از تخم‌های سفیدرنگ حشره کک، یعنی چیزی حدود 25 تخم به لارو تبدیل می‌شوند. ترکیب این عدد و سرعت تخم‌گذاری این موجود واقعا نتیجه نگران‌کننده‌ای دارد! به همین خاطر، اقدام سریع‌تر نتیجه موثرتری در نابودی و کاهش عمر کک در خانه خواهد داشت.

 

چگونه کک را از بین ببریم؟ (مراحل)

برای از بین بردن حشره کک چکار کنیم؟ همه‌ ما پس از دیدن این موجودات موذی، این سوال را از خودمان می‌پرسیم. از بین بردن کک در منزل کار دشواری است؛ تا جایی که برخی افراد متوسل به اقدامات عجیبی مثل دعای دفع کک از خانه می‌شوند!

البته در این مطلب به چنین روش‌هایی نمی‌پردازیم؛ بلکه قصد داریم درباره راهکارهای موثر از بین بردن کک صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا ببینیم چگونه کک را از بین ببریم. دلیل آلوده شدن کل فضای منزل به حشره کک، تخم‌ریزی سریع آن است که می‌تواند در کمتر از چند هفته همه خانه را فرا گیرد.

در ادامه روش از بین بردن کک در خانه را به صورت مرحله به مرحله توضیح داده‌ایم:

 1. ابتدا خانه خود را در صورت امکان تخلیه کنید.
 2. تمام خانه را جاروبرقی بکشید.
 3. با استفاده از اسپری ضد کک خانه را کاملا سمپاشی کنید.
 4. وسایل خانه را تا آنجا که ممکن است با آب داغ بشویید، تا کک‌ها از بین بروند.
 5. خودرو و هرجایی قبلا در آنها رفت‌وآمد داشته‌اید را حتما سمپاشی کنید. وجود حشره کک در اتومبیل باعث بازگشت کک به منزل می‌شود.
 6. کمدهای خانه را تخلیه کنید، و همه لباس‌ها را به خوبی بشویید. داخل کمد را هم برای از بین بردن کک سمپاشی کنید. لباس‌ها را به خشک‌شویی تحویل ندهید، چون امکان آلوده شدن افراد دیگر به کک را افزایش می‌دهید.
 7. اگر حیوان خانگی دارید، او را به حمام ببرید. همچنین، برای حیوان و همه وسایلی که دارد، اسپری ضد کک تهیه و استفاده کنید.

این روش احتمالا قاطعانه‌ترین گزینه برای نابودی کک‌هاست. اما اگر برای سوال چگونه کک را از بین ببریم دنبال جواب‌های خانگی و بدون سمپاشی می‌گردید، بخش‌های بعد را مطالعه کنید.


 

راه‌های از بین بردن کک در منزل بدون سمپاشی

روش‌های دیگری هم برای از بین بردن کک در خانه وجود دارد. روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم، کاملا بدون نیاز به سمپاشی انجام می‌شوند:

 

1. از بین بردن کک در خانه با صابون

یک یا چند بشقاب را با ترکیبی از آب گرم و صابون پر کنید، و آنها را در نقاطی که آلوده هستند قرار دهید. این محلول به طرز عجیبی کک‌ها را جذب می‌کند و وقتی که کک‌ها در آن بیفتند، دیگر راه فراری نخواهند داشت.

برای اینکه در از بین بردن کک در منزل به این روش موفق‌تر باشید، توصیه می‌کنیم بشقاب‌ها را شب‌ها در نقاط مناسب قرار دهید، و یک چراغ خواب کوچک بالای آنها روشن کنید تا همه کک‌ها به دام بیفتند.

نکته: اینکار را با یک سینی آب هم می‌توانید انجام دهید، حشره کک با افتادن در آب هم به شدت آسیب‌پذیر خواهد بود.

 

2. از بین بردن کک با اسانس‌های روغنی

اسانس‌های روغنی مانند اسطوخودوس، آویشن، درخت چای و ... همه برای از بین بردن کک در خانه فوق‌العاده عالی و البته بی‌خطر هستند. یکی از این اسانس‌ها را با روغن‎های پایه‌ای مانند روغن بادام یا نارگیل ترکیب، و آن را روی نقاط مشکوک به آلودگی اسپری کنید. تا زمان خشک شدن محلول اجازه ندهید حیوانات خانگی روی سطوح بروند.

 

3. از بین بردن کک روی فرش با جوش شیرین

این ماده اعجاب‌انگیز سوال چگونه کک را از بین ببریم را هم بی‌جواب نمی‌گذارد! برای به پایان رساندن عمر کک در خانه با استفاده از جوش شیرین، باید ابتدا تمام خانه را جاروبرقی بکشید.

حالا روی تمام مناطق مشکوک مثل مبلمان، فرش‌ها و موکت‌ها، تخت خواب و ملفحه‌ها و ... جوش شیرین بپاشید. بعد از چنددقیقه پودرها را کامل جارو کنید. بلافاصله کیسه جاروبرقی را از خانه خارج کنید، و آن را دور بیندازید.

نکته: همین روش برای از بین بردن کک در منزل را با نمک و پودر دیاتومه هم می‌توانید انجام دهید.

 

4. از بین بردن کک در منزل با لیمو

یک لیموی خردشده با یک لیتر آب را آنقدر حرارت دهید تا آب به جوش آید. وقتی آب جوش آمد حرارت را خاموش کنید. روز بعد عصاره محلول را جدا کنید، و آن را در اسپری بریزید. برای از بین بردن کک در خانه کافیست مبلمان، محل نگهداری حیوان خانگی‌تان و سایر نقاط مشکوک آلوده به حشره کک را با این محلول اسپری کنید.

 

عمر کک در خانه
.

 

5. از بین بردن کک در منزل با سرکه

این روش بیشتر برای از بین بردن کک روی بدن حیوانات خانگی کاربرد دار. مخلوط آب و سرکه را در یک بطری اسپری بریزید و بعد از آن به آرامی روی بدن گربه یا سگ خود اسپری کنید. این روش کم کم باعث از بین رفتن کک می‌شود.

 

6.استفاده از پدهای کک چسبانک برای از بین بردن کک

در بازار کاغذهایی وجود دارد که به ماده ای چسبناک آغشته هستند که کک‌ها را به ود جذب می‌کند. در بخش هایی از خانه که احساس می‌کنید کک بیشتر وجود دارد این پدها را قرار دهید تا به مرور زمان کک را به خود بگیرد، این روش کمی زمانبر است

 

7.از بین بردن کک در منزل با بوره

استفاده از این ماده می‌تواند روش موثری باشد، اما به دلیل سمی بودن این ماده و اینکه بهتر است دور از دسترس اطفال و حیوانات باشد تصمصم با خودتان است!

بوره را به همراه آرد ذرت و یا با پودر کاکائو و شکر مخلوط کنید و این ترکیب را در تمامی بخش هایی که احساس می‌کنید کک وجود دارد مثل لای فرش، رختخواب و... پخش کنید و شاید از بین رفتن کک ها در منزلتان باشید.

 

8. استفاده از مایع ظرفشویی برای از بین بردن کک

مورد دیگر برای از بین بردن کک از روی لباس و به خصوص بدن حیوانات، قرار دادن آنها در مخلوط آب، سرکه و مایع ظرفشویی می‌باشد. در یک ظرف بزرگ این سه ماده را با هم به خوبی مخلوط کنید و حیوان خانگی خود را برای چند دقیقه درون این مخلوط بگذارید تا کک ها از بین بروند.

 

9. از بین بردن کک از روی گیاهان

اگر در منزلتان کک وجود دارد، به یاد داشته باشید که یکی از جاهایی که کک ها را خواهید یافت گیاهان آپارتمانی و درختان موجود در حیاط است. به طور کلی، چه برای از بین بردن کک باشد و چه برای پیشگیری، هرس کردن شاخ و برگ درختان و مقداری از گیاهان آپارتمانی بسیار موثر است. فقط ب یاد داشته باشید که شاخه های هرس شده را سریعا از منزل خارج کنید و در محیط منزل نگذارید.

 

10. استفاده از رزماری برای از بین بردن کک در خانه

یکی دیگر از روش های خانگی برای از بین بردن این جانوران موذی، استفاده از رزماری است. مقداری برگ رزماری را در آب بجوشانید و آن را درون یک بطری اسپری بریزید. حالا بهتر اس این مواد را روی بدن حیوان خانگی خود اسپری کنید. قطعا از این کار نتیجه خوبی خواهید گرفت.

 

نشانه‌های گزیدگی کک

گاهی اوقات به دلیل عدم شناخت علائم گزیدگی کک، افراد متوجه حضور کک در خانه نمی‌شوند. زمانی که دچار کک گزیدگی می‌شوید، خارش شدیدی احساس می‌کنید؛ جای نیش‌های قرمز و متورم (که معمولا به صورت چندتایی هم ظاهر می‌شوند)، اصلی‌ترین نشانه حضور این حشرات هست.

این اتفاق بیشتر زمانی که افراد بالغ یا کودکان با سگ یا گربه ‌خود بازی می‌‌کنند اتفاق می‌افتد. اما اصولا کک گزیدگی در کودکان نسبت به بزرگسالان شایع‌تر است. برای درمان محل گزیدگی حشره کک، بخش‌های بعد را بخوانید:

 

درمان کک گزیدگی در خانه برا ی کودکان

 • برای جلوگیری از عفونت، محل گزیدگی حشره کک را با ماده‌ ضدعفونی کننده یا صابون شستشو دهید.
 • برای از بین بردن خارش گزیدگی کک، خمیری از نشاسته و جوش شیرین تهیه کنید، و آن را روی محل گزیدگی قرار دهید.
 • در صورت دیدن علائم حساسیت، پدر و مادر می‌توانند یک قاشق از شربت آنتی هیستامین به فرزند بدهند؛ البته مراجعه فوری به پزشک همیشه ایده‌ای بهتر و البته ضروری‌تر است.

 

درمان کک گزیدگی در بزرگسال

 • هروقت متوجه شدید کک روی بدن‌تان حرکت می‌کند، بدن‌تان را خیس کنید. اگر هم به حمام دسترسی دارید، فوری دوش بگیرید. این کار به از بین بردن کک روی بدن کمک می‌کند.
 • روی محل گزیدگی یخ خشک بگذارید. اینکار می‌تواند به کاهش میزان خارش و التهاب کک گزیدگی کمک کند.
 • جوش‌شیرین فقط یه از بین بردن کک در خانه کمک نمی‌کند. این ماده که یک خنثی‌کننده طبیعی برای اسید است، سریعا خارش، ورم و التهاب عفونت را کاهش می‌دهد. تهیه خمیری از جوش شیرین و قرار دادن آن روی محل مدنظر، به کاهش علائم کک گزیدگی کمک می‌کند.
 • یاس هندی، آلوئه‌ورا و سرکه سیب نیز به رفع التهاب و عفونت ناشی از گزیدگی کک کمک می‌کنند، و برای درمان کک گزیدگی مفیدند.

 

شامپو ضد کک برای انسان

برای از بین بردن کک در سر و خلاص شدن از آن حتما باید از شامپو‌های ضد کک استفاده کرد. این شامپوها در داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی در دسترس هستند. با تهیه و مصرف آنها می‌توان از وجود کک‌ها‌ رها شد. هیچ‌چیز به اندازه این شامپوهای مخصوص به از بین بردن کک موی سر موثر نیست.

 

از بین بردن کک در منزل

 

سمپاشی کک

بدون شک و تردید، سم‌پاشی موثرترین راه برای از بین بردن کک است. البته بعد از سمپاشی کک حتما باید هواگیری مجدد برای محیط انجام شود. یعنی باید درب و پنجره‌ها باز شوند تا هوای محیط تهویه شود.

توجه داشته باشید تا زمانی که سم خشک نشده است می‌تواند در افراد و حیوانات باعث مسمومیت شود. پس مواظب باشید که از چاله مشکل وجود حشره کک به چاه مسمویت نیفتید! از بین بردن کک با سمپاشی به دقت و رعایت نکات ایمنی احتیاج دارد.

سمپاشی برای از بین بردن کک، باید برای تمام گوشه و کنار خانه و وسایل آن به دقت انجام شود. قسر در رفتن چند عدد کک ناقابل کافی است تا منزل شما مجددا به تسخیر این حشرات موذی درآید. پس در فرایند سمپاشی دقت کافی را به خرج دهید، و در صورت لزوم از یک متخصص برای از بین بردن کک در خانه کمک بگیرید.

 

فواید کک

هرچند تا اینجا به روش‌های مختلف توضیح دادیم که چگونه کک را از بین ببریم، اما این موجودات در اکوسیستم نقش حیاتی خودشان را دارد. با این وجود، فواید کک در زندگی امروزی ما آنقدرها هم احساس نمی‌شود.

فواید کک، هرچه باشد یا نباشد، خطرات آن را برای ما خنثی نمی‌کند. کک می‌تواند عامل انتقال بیماری‌هایی مثل تیفوس و طاعون باشد. البته این موجودات عامل اصلی انتقال بعضی انگل‌ها در سگ و گربه هم محسوب می‌شود.

پس وجود مستقیم کک در زندگی ما و بعضی حیوانات بسیار پرخطر است، و فواید کک نمی‌تواند نظر ما را عوض کند! در این مواقع باید حشره کک را فوری به وسیله سم‌پاشی کک یا سایر روش‌های خانگی از بین برد و یا از محل زندگی دور کرد.

 

سوالات متداول

 • بهترین سم برای از بین بردن کک کدام است؟ 

بهترین سم برای از بین بردن کک، سم‌هایی است که داره مواد موثری مثل فلومترین و سایپرمترین باشد و همچنین مناسب و بر اساس ساختار بدنی کک‌ها ساخته شده باشد، در نتیجه هنگام انتخاب سم برای دفع کک باید به نوع کک نیز توجه شود.

 •  طول عمر کک در خانه چقدر است؟

طول عمر کک در خانه و یا هر محیط دیگری بعد از خروج از پیله، حدودا 100 روز است، در نتیجه در صورت از بین نبردنشان، شما روزهای زیادی آنها را در محیط خانه خواهید داشت. مرطوب بودن و گرمای محیط نیز، احتمال رشد، نمو و بالغ شدن کک را افزایش می‌دهد.

 • آیا کک با ماشین لباسشویی از بین می‌رود؟

کک ها را می‌توان با آب و در دمای 60 درجه از بین برد، ولی برای ریشه کن کردن دائمی آنها فقط شستن لباسها کافی نسیت، شما باید کل منزل را سمپاشی کنید.

 • چرا باید سریعا کک را از بین ببرید؟

گزیدگی با کک بسیار آزاردهنده است و با خارش و سوزش زیادی همراه است. علاوه بر این کک ها باعث شیوع بیماری و انگل ها هستند و می‌توانند به عفونت حیوانات خانگی منجر شوند.

 

از بین بردن کک در منزل موفقیت‌آمیز بود؟

امیدواریم این روش‌ها به شما در از بین بردن کک در منزل کمک کرده باشد. با وجود فواید کک، آلوده شدن محیط زندگی به حشره کک بسیار خطرناک است و باید سریعا نسبت به دفع کک اقدام کرد. اما گاهی اوقات سم‌پاشی کک با روش‌های خانگی از بین بردن کک در خانه تاثیر دلخواه را ندارد.

در این حالت، پیشنهاد ما استفاده از خدمات متخصصان حرفه‌ای سم‌پاشی "خدمت از ما" است. این افراد با استفاده از بهترین سموم و روش‌های موثر سمپاشی، عمر کک در خانه را به سرعت به پایان می‌رسانند.

4.5 امتیاز از 1605 رای


سمپاشی منازل
برای سرویس سمپاشی منازل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین