آبیاری درخت انگور

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آبیاری درخت انگور

آبیاری عمق ریشه درخت انگور

آبیاری درخت انگور به طور مؤثر، برای رشد و میوه دهی مناسب درخت انگور ضروری است. درخت انگور می‌تواند خود را با شرایط کم آبی سازگار کند. ولی میوه دهی کمتری نسبت به حالت عادی خواهد داشت. آبیاری درخت انگور به طور عمیق و کامل به نحوی که قسمت ریشه درخت انگور با آب پر شود شیوه عالی برای آبیاری درخت انگور است. در ادامه چند عامل که باید هنگام آبیاری درخت انگور در نظر بگیریم را توضیح می‌دهیم.

علت بار ندادن درخت انگور

 

زمان آبیاری درخت انگور

فاصله زمانی بین آبیاری‌ها و مقدار آبیاری درخت انگور به عمق ریشه درخت انگور، عمق ریشه درخت انگور، نوع خاک و آب و هوای منطقه بستگی دارد. زمان بندی مناسب آبیاری درخت انگور نقش مهمی در تولید بهترین محصول ممکن را دارد.

از زمانی که درخت انگور شروع به شکوفه دادن می‌کند تا وقتی که میوه‌ها شروع به رسیدن و سپس نرم شدن می‌کنند، درخت انگور نباید با کمبود آب مواجه شود. اگر میوه‌ها مقداری خشک شوند و دوباره آبیاری انجام شود، احتمال ترک خوردن آن‌ها وجود دارد. مقدار رطوبت خاک را در حد متعادلی نگه دارید تا انگورها ترک نخورند.

 

زمان آبیاری درخت انگور در فصل تابستان

در تابستان‌های گرم و خشک درخت انگور باید با فاصله زمانی کمتری آبیاری شود و در مناطق پر آب و مرطوب و ساحلی نیاز به آبیاری کمتری دارند. هنگام آبیاری درخت انگور باید به آب و هوای منطقه و فصل سال توجه نماییم. اگر شاخه‌ها و برگ‌های درخت انگور سرعت رشد بالا و سرعت تولید میوه کمی داشت، باید آبیاری درخت انگور را کم کرد تا درخت رشد شاخه‌ها و برگ‌ها را کمتر کند و میوه‌ها برسند.

 

بهبود کود برای رشد سریع درخت انگور

 

آبیاری درخت انگور در شرایط و مراحل مختلف

به طور کلی درخت انگور درختی مقاوم نسبت به کم آبی است ولی درختان انگور جوان‌تر تا وقتی که ریشه قوی ندارند به آبیاری مناسبی نیاز دارند. مزیت انتخاب شیوه آبیاری درخت انگور به صورت قطره‌ای این است که آب کمتری هدر می‌رود، احتمال گرفتار شدن درخت به بیماری‌های قارچی نیز به این علت که رطوبت کمتری روی برگ و شاخه‌های درخت وجود خواهد داشت کمتر می‌شود.

 

آبیاری درخت انگور در اولین فصل رشد

آبیاری درخت انگور در اولین فصل رشد آن باید به طور مداوم انجام شود و خاک باید همیشه مرطوب باشد ولی وقتی درخت بیشتر رشد کرد و بزرگ شد، با توجه به عوامل گوناگون، باید در فصل‌های متعادل سال هر چند هفته یکبار آبیاری شوند ولی آبیاری زیاد درخت انگور نیز می‌تواند باعث خراب شدن ریشه و مرگ گیاه شود. و با این کار به عمق ریشه درخت انگور آسیب بزنید.

در شرایط خشکسالی یا کم آبی درخت ممکن است رشد کمی داشته باشد و میوه ندهد. درختان انگوری که بالغ شده اند در فصولی که باران کم می‌بارد یا اصلاً نمی‌بارد باید حداقل هفته ای یک بار آبیاری شوند ولی هنگامی که درخت شروع به میوه دادن کرد، می‌توانید آبیاری درخت انگور را مقداری کم کنید تا میوه‌ها برسند.

 

روش کاشت انگور و تکثیر انگور

 

آبیاری درخت انگور با توجه به نوع خاک

در خاک‌هایی با درصد شن بالا، آب به سرعت از خاک عبور می‌کند در حالی که در خاک‌های سنگین و با درصد رُس بالا جمع می‌شود و به راحتی پایین نمی‌روند. در خاک‌های با درصد شن بالا آبیاری درخت انگور باید به صورت سطحی و مکرر انجام شود ولی در خاک‌های سنگین و رُسی با دفعال کمتر و به صورت عمقی‌تر آبیاری باید انجام شود. البته درخت انگور به خوبی در خاکی با درصد رُس بالا رشد نمی‌کند و باید خاک را اصلاح یا عوض کرد. آبیاری درخت انگور در شرایط آب و هوایی خشک یا هنگامی که باد زیادی می‌وزد باید بیشتر انجام شود.


 

بهبود کود برای رشد سریع درخت انگور

ایجاد تعادل بین عناصر غذایی در دسترس گیاه (کود برای رشد درخت انگور) تضمین کننده افزایش عملکرد و بهبود کیفیت انگور است. با توجه به این موضوع  لازم است از تمام کودهایی که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز درخت انگور به صورت متعادل و بر اساس نیاز گیاه است استفاده گردد.

بنابراین لازم است از تمامی کودهای مورد نیاز درخت انگور بصورت متعادل استفاده شود. کودهای مصرفی جهت مقاوم کردن گیاه در برابر آفت‌ها و نیز افزایش رشد گیاه دارای اهمیت است. و موجب بهبود کیفیت و کمیت میوه درخت انگور می‌شود. 

 

پرنیاز نیاز متوسط کم نیاز
نیتروژن  آهن مس
پتاسیم منیزنیم کلر
روی منگز کلسیم
بور   گوگرد
    فسفر

علت رشد نکردن درخت انگور چیست؟

درخت انگور علاوه بر آبیاری، به نور خورشید مناسب نیاز دارد تا بار دهد و رشد کند. از علت‌های رشد نکردن درخت انگور می‌توان به بیماری‌ها، هرس نامناسب و نور نامناسب اشاره کرد. با هرس مناسب و ایجاد سایبان به شیوه مطلوب می‌تواند رشد درخت انگور را بیشتر کند.

 

ارتباط میزان باردهی درخت انگور با آبیاری

باردهی درخت انگور به عوامل زیر بستگی دارد:

  • آبیاری مناسب و به موقع
  • هرس صحیح و به موقع
  • نر یا ماده بودن درخت انگور

 

4.5 امتیاز از 1763 رای


سیستم آبیاری باغچه و فضای سبز
برای سرویس سیستم آبیاری باغچه و فضای سبز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین