ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور

نظافت منزل
شما در حال مطالعه مجله "خدمت از ما" هستید
ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور

کتری و سماور از پر استفاده‌ترین وسایل در آشپزخانه ایرانی هستند. استفاده طولانی مدت از سماور و کتری موجب ایجاد گچ و رسوب در آنها می‌شود. به‌همین دلیل است که توجه به نگهداری آنها و اطلاع از ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور بسیار مهم است.

اگر شما نیز قصد از بین بردن رسوب ضخیم کتری، از بین بردن جرم ضخیم کتری، از بین بردن رسوب شیر سماور و از بین بردن رسوب ضخیم سماور را دارید، یا حداقل 1 بار از خود پرسیده‌اید گچ کتری را چگونه از بین ببریم، مطلب امروز درمورد ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور را از دست ندهید.

راهکارهای رفع رسوب کتری و سماور

بسته به میزان استفاده شما از کتری یا سماور و البته جنس آب، میزان رسوب آهک در این وسیله‌ها متفاوت است. ممکن است تنها با یک لایه نازک سروکار داشته باشیم یا یک لایه‌ی ضخیم و سرسخت. روش‌های هوشمندانه‌تر و ساده‌‌تری از صرفا سابید برای رسوب زدایی این وسایل وجود دارد. برای مثال از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو یا از بین بردن رسوب چای ساز با نوشابه.

در ادامه روش‌های بالا و موارد دیگری را برای برطرف کردن رسوب کتری و سماور (با شدت‌های مختلف) بررسی می‌کنیم:

 

1. از بین بردن رسوب کتری با شوک دادن

این روش زیاد برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور پیشنهاد نمی‌شود و برای رفع رسوب کتری و رسوب زدایی سماور از جرم‌های نازک و تازه بسیار مناسب‌تر است.

شما ابتدا باید کتری را روی شعله بگذارید و اجازه دهید تا بدنه ان کاملا داغ شود (اما نه بیش از حد). بعد از اینکه کتری داغ شد، داخل آن آب سرد بریزید. این کار باعث می‌شود تا رسوب‌های نازک درون کتری کنده شوند. بعد از خالی کردن آب، داخل کتری را با یک برس کاملا تمیز کنید و آب بکشید تا کتری‌تان مانند روز اول شود.

 

ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور

 

2. جرم گیری کتری با سرکه

انگار چیزی در این دنیا وجود ندارد که نتوان آن را با سرکه پاک کرد! برای از بین بردن رسوب ضخیم سماور و از بین بردن جرم ضخیم کتری در این روش، ابتدا باید 1 واحد آب و 1 واحد سرکه در کتری بریزید. سپس کتری را روی اجاق گاز قرار دهید تا برای 1 ساعت بجوشد. بعد از گذشت 1 ساعت، کتری را خالی کنید و اجازه دهید خنک شود. در ادامه داخل کتری را به‌خوبی بشویید؛ بهتر است از یک برس استفاده کنید.

بعد از اتمام رسوب زدایی سماور و کتری و پیش از استفاده‌ی مجدد، می‌توانید یکبار در کتری آب بجوشانید و سپس از آن استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود تا کتری شما دیگر بوی سرکه ندهد.

 

در ادامه فهرست‌ ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور به استفاده از آبلیمو برای جرم گیری کتری با آبلیمو می‌رسیم. این روش تفاوت چندانی با روش قبل نمی‌کند. در این روش می‌توانید از چند عدد لیموترش یا آبلیمو (کامل یا قاچ شده) برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور استفاده کنید.

البته یکی از مزیت‌های این روش نسبت به روش قبلی این است که کتری شما به جای بوی تند سرکه، عطر لیمو را به خود خواهد گرفت.

 

از بین بردن رسوب ضخیم کتری

 

یکی از راه‌های جالب در ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور، استفاده از نوشابه است. برای از بین بردن رسوب چای ساز با نوشابه، از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه و یا رسوب زدایی سماور با نوشابه کافیست آنها را با نوشابه پر کنید بگذارید تا بجوشد. سپس آن را خاموش و بعد از گذشت 1 ساعت آب بکشید. خواهید دید که جرم‌ها به‌طور کامل از بین می‌روند.

 

5. رفع رسوب کتری و سماور با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین نیز یکی دیگر از ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور است. با جوش شیرین تا حد قابل‌قبولی میتوان از بین بردن رسوب ضخیم کتری، از بین بردن رسوب شیر سماور، و از بین بردن رسوب ضخیم سماور را انجام داد.

برای رسوب‌ زدایی سماور و جرم گیری کتری در این روش، کمی جوش شیرین در کتری (یا سماور) بریزید و آن را با آب پر کنید. کتری را روی شعله قرار داده و بگذارید برای مدتی بجوشد. شعله را خاموش کنید و اجازه دهید کتری کمی خنک شود. محتویات کتری را خالی، و رسوبات را با یک برس مناسب یا سیم ظرفشویی تمیز کنید. درنهایت کتری را آب بکشید تا کاملا تمیز شود.

 

ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور

 

جلوگیری از رسوب کتری و سماور

تا اینجا در مورد ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور صحبت کردیم، اما چرا (حداقل در آینده) به جای اینکه از خود بپرسیم گچ کتری را چگونه از بین ببریم، از آن جلوگیری نکنیم؟

یک روش جالب استفاده از گوش ماهی در هنگام جوشیدن آب است. گوش ماهی‌ها آهک موجود در آب را به خود جذب، و از رسوب گرفتن کتری و سماور جلوگیری می‌کند.


 

جمع بندی

امیدوارم حداقل یکی از این ترفندهای رفع رسوب کتری و سماور به شما در از بین بردن رسوب ضخیم کتری، از بین بردن رسوب شیر سماور، از بین بردن رسوب ضخیم سماور و... کمک کرده باشد. همان‌طور که مشاهده کردید، برای جرمگیری کتری و سماور نه نیازی به محکم سابیدن است، و نه شوینده‌های صنعتی. این جرم‌های به‌ظاهر سرسخت را با ترفندهای خاص و موادی که همیشه در خانه موجود هستند، می‌توان پاک کرد.

3.67 امتیاز از 751 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

نظافت منزل غرب تهران
نظافت منزل شرق تهران

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading