راهکارهای موثر تمیز کردن و برق انداختن برنز

ثبت درخواست "نظافت منزل"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
راهکارهای موثر تمیز کردن و برق انداختن برنز

تمیز کردن برنز، اگر اهل استفاده از اقلام و ظروف برنزی باشید از ملزومات نگهداری آن‌ها است. بسیاری از افراد علاقه‌مند به جمع آوری این سبک از وسایل و ایجاد محیطی کلاسیک و لوکس در منزل هستند. اما برنز نوعی فلز است که به مرور زمان و در مجاورت اکسیژن، اکسید شده و تغییر رنگ می‌دهند. از این رو تمیز کردن برنز برای جلوه بخشی دوباره به آن، بسیار ضروری است.

در این مقاله بنا است که در مورد راهکارهای خانگی راحت و البته موثر برق انداختن برنز صحبت شود. پس اگر با مشکل تغییر رنگ دادن وسایل برنزی مثل ظروف، لوستر، مجسمه و ... از جنس برنز دست و پنجه نرم می‌کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. اکثر این روش‌ها کاملا خانگی و با اقلام در دسترس انجام می‌شوند.

روش اول: استفاده از سس کچاپ

سس کچاپ به دلیل داشتن سرکه و اسید در ترکیبات خود، معجون خوبی برای تمیز کردن سطح فلزات اکسید شده، بالاخص نقره و برنز است. برای این کار، وسیله برنزی خود را در جای مناسبی قرار دهید و به مقدار کافی، سس کچاپ روی سطح آن بریزید و پخش کنید. اگر ابعاد جنس برنزی شما کوچک بود، می‌توانید ظرفی را پر از سس کچاپ کنید و وسیله را به طور کامل در آن قرار دهید.

حالا 20 تا 30 دقیقه زمان دهید و صبر کنید تا ترکیبات کچاپ تاثیر خود را بگذارد. سپس با پنبه سطح برنز را از کچاپ و باقی مانده اکسید فلز پاک کنید. خواهید دید که برنز چقدر براق و نو شده است. استفاده از کچاپ برای تمیز کردن برنز، یکی از راهکارهای ساده و در عین حال بسیار موثر برای برق انداختن برنز است. بعد از پاک کردن کچاپ، برنز را بشویید و سریع خشک کنید.

 

روش دوم: استفاده از لیمو ترش

لیمو ترش نیز یک اسید طبیعی و مناسب برای تمیز کردن برنز است. مقداری لیمو ترش را آب بگیرید با پنبه آن را به سطح پنبه بمالید. این کار را تا جایی ادامه دهید که حس کنید به حدی از برق انداختن برنز که مطلوبتان بوده رسیده اید. البته روش موثرتر این است که در صورت امکان، مقداری آب لیموترش تهیه کنید و جسم برنزی را برای 20 تا 30 دقیقه به طور کامل در آن قرار دهید.

سپس سطح برنز را با یک پارچه میکروفایبر ترجیحا آغشته به همان آب لیمو، تمیز کنید. در نهایت برای این که اثر اسید برای طولانی مدت روی برنز باقی نماند، آن را شستشو دهید و خشک کنید.

توجه کنید اثر این راهکار معمولا کمتر از تاثیر سس کچاپ است. زیرا PH سرکه اسیدی‌تر از آب لیمو است. اما این روش نیز می‌تواند راهکار مناسبی برای تمیز کردن برنز به صورت ملایم باشد. در واقع اگر عادت دارید وسیله برنزی را به طور مرتب و در فواصل زمانی کوتاه مدت تمیز کنید، استفاده از آب لیمو ترش، راهکار مناسبی برای برق انداختن برنز است.

 

بهترین روش تمیز کردن برنز

 

روش سوم: استفاده از سرکه سفید

برای استفاده از سرکه سفید در راستای تمیز کردن برنز، باید مشابه روش آب لیمو ترش عمل کنید. یعنی یا باید سطح برنز را با پنبه آغشته به سرکه تا جایی تمیز کنید که اکسید فلز، کاملا از سطح برنز پاک شود و یا از روش موثرتر یعنی غرق کردن جسم برنزی در مقدار کافی از سرکه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که به طور کلی و به هر طریقی که از روش غرقابی استفاده می‌کنید، باید جسم برنزی را برای مدتی حدودا نیم ساعته، در محلول قرار دهید؛ سپس سطح آن را با یک دستمال مناسب به خوبی پاک کنید تا قسمت‌های اکسید شده از سطح برنز کاملا برداشته و ریموو شوند. شستشوی نهایی با آب و خشک کردن را نیز فراموش نکنید.

همان طور که می‌دانید وجود آب و رطوبت، روند اکسیدگی و زنگ زدن فلزات را تسریع می‌کند. از این رو، بر خشک کردن جسم برنزی پس از شستشو، تاکید زیادی داریم.

 

روش چهارم: استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین

در یک کلام، جوش شیرین پاک کننده ای قوی برای همه چیز است! ترکیب سرکه سفید و جوش شیرین نیز همیشه معجزه آسا است. مقداری سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید تا به یک غلظت خمیر مانند برسید. با استفاده از یک دستکش، این خمیر را به خوبی روی سطح برنز بکشید و بمالید.

برای اثرگذاری بیشتر، می‌توانید به این ترکیب کمی نمک اضافه کنید ت حالت اسکراب به خود بگیرد و کمی سطح برنز را سایش دهد. البته نمک نباید بخش غالب خمیر باشد؛ پس بیش از حد نمک اضافه نکنید. زیرا ممکن است موجب ایجاد خط و خش روی سطح فلز شود. نیم ساعت صبر کنید تا خمیر روی سطح نقره بماند و سپس آن را بشویید.

 

روش پنجم: پولیش زدن سطح برنز با براق کننده فلزات

این راهکار هرچند با محصولات طبیعی و خانگی نیست، اما از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن برنز است. در حالتی که مشکل کدر شدن برنز، حاد باشد استفاده از جلا دهنده فلزات بهترین راه حل است. موادی که برای پولیش زدن سطح فلز استفاده می‌شوند به طور کلی و در اصطلاح عامیانه با نام برند جلاسنج شناخته می‌شود.

جلاسنج یک خمیر است که عموما به صورت تیوپی بسته‌بندی شده و به راحتی در سطح بازار یافت می‌شود. برای برق انداختن برنز با جلا دهنده، حتما از دستکش استفاده کنید و از تماس مستقیم پوست با آن پرهیز کنید. مقداری پنبه را آغشته به جلاسنج کنید و به راحتی سطح برنز را با آن پولیش بزنید. خواهید دید که این ماده، چه تاثیر شگفت انگیزی روی برنز می‌گذارد.

 

بهترین روش برق انداختن برنز

 

سه نکته مهم برای علاقه مندان به محصولات برنزی

  • اگر در اقلیم‌های مرطوب مثل شمال کشور زندگی می‌کنید، باید بدانید وسایل برنزی شما بیشتر از نقاط جغرافیایی دیگر در معرض کدر شدن هستند. پس باید در فواصل زمانی کوتاه تری به تمیز کردن برنز و برق انداختن آن بپردازید.
  • اگر محصولات برنزی در خانه دارید، ترجیحا از کولر آبی استفاده کنید و حتی الامکان، سیستم سرمایشی منزل را تغییر دهید. اگر تاثیر کولر آبی در بالا بردن رطوبت را دست کم می‌گیرید پیشنهاد می‌کنیم یک ظرف چیپس یا پفک را برای چند دقیقه در مسیر باد کولر آبی قرار دهید. خواهید دید که خوراکی چطور رطوبت را به خود جذب کرده و به اصطلاح، نم می‌کشد.
  • برای گردگیری معمولی وسایل برنزی، هرگز از شوینده‌ها و پاک کننده‌هایی مثل شیشه‌شو یا پاک کننده چند منظوره سطوح استفاده نکنید. این مواد برای این قصد فورموله نشده اند. برای این کار، با یک دستمال میکروفایبر مرطوب شده با آب، سطح برنز را گردگیری کنید و یا با آب خالی بشویید. سپس آن را سریعا خشک کنید.

سخن آخر

تمیز کردن برنز، جز ملزومات نگهداری وسایل برنزی است. زیرا برنز، فلزی است که در مجاورت با هوا خواه ناخواه، اکسید می‌شود و هر چند وقت یک بار نیاز به برق انداختن برنز به وجود خواهد آمد. در طلب فوق، 5 راهکار موثر تمیز کردن برنز را به صورت مبسوط توضیح دادیم و امیدواریم از این روش‌ها برای برق انداختن برنز استفاده کنید.

نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading