تقویت گل پتوس

ثبت درخواست "نگهداری باغچه"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تقویت گل پتوس

گل پتوس بخاطر فوایدی که برای انسان دارد، بهترین و آسان ترین گل برای نگهداری در آپارتمان است. دو ویژگی منحصر به فرد گل پتوس تصفیه کننده هوا و آرامش بخش برای خواب راحت تر است. این گل، قلمه زنی آسان دارد و سریع رشد میکند. در این متن در مورد روش نگهداری، روش تقویت و پرورش گل پتوس آشنا میشوید.
 

معرفی گل پتوس

  • نام فارسی: پتوس
  • نام انگلیسی: Pothos  

گل پتوس گیاهی زینتی-آپارتمانی با برگهایی قلبی شکل هستند؛ که رشد زیادی دارند و بالارونده هستند و حتی تا سقف بالا میروند. معمولا طول این گیاه از 180 تا300 سانتی متر است. برگ‌های آن به رنگ سفید، سبز، زرد هستند. به ندرت پیش می‌آید که این گیاه گل دهند ولی بعضی مواقع گل های بسیار کوچکی بر روی ساقه ها رشد می‌کند.
این گیاه برای تصفیه هوا بسیار مناسب هستند و بخاطر همین میتوان آنها را در گلدان های رومیزی، و حتی در گلدان های دیواری کاشت.  این گیاه اصالتش به جزایر سلیمان بازمیگردد. اما برخلاف اقلیم استوایی توانسته با اقلیم مخالف خود سازگار باشد. این گیاه اکسیژن را جایگزین دی اکسید کربن میکند و هوای تمیز درست می‌کند.

 

تقویت گل پیتوس، نگهداری گل پیتوس

 

انواع گل پتوس

1. پتوس بلک یا  جید
2. پتوس مرمری یا  ملکه مرمری
3. پتوس نئون یا آهک
4. پتوس نقره ای یا ساتن نقره ای
5.پتوس ابلق یا طلایی
6.پتوس سفید یا شاد

 

چرا گل پتوس رشد نمیکند؟

رشد نکردن گل پتوس بسیار رایج است، و این می‌تواند نشانه این باشد که از محیط زندگی یا رفتار شما نامناسب است. البته چند دلیل وجود دارد که باعث کند شدن یا توقف رشد گل پتوس می‌شود.
•    میزان آبیاری کم یا آبیاری بسیار زیاد یکی از دلایل توقف یا کند شدن رشد گلپتوس است. آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه و آبیاری کم موجب خشکی گیاه می‌شود.
•    دمای خانه معتدل نباشد یعنی خیلی گرم یا خیلی سرد باشد.
•    مقدار کود درخاک در حد مجاز برای گیاه نباشد.
•    مواد مغذی در خاک کم باشد.
•    نوری که به گیاه میرسد بسیار زیاد یا بسیار کم باشد. باید گیاه در محیط سایه دار، قرار گیرد به طوری که در زمانی از روز فقط مقداری نور آفتاب به آن بتابد.

پتوس، یک گیاه آپارتمانی محبوب

حتما این سوال برای شما به وجود آمده چرا پتوس یک گیاه محبوب آپارتمانی است؟ زیرا بسیار کم هزینه است. و راحت می‌توان از روش برش آن را تکثیر کرد یعنی اگر یک ساقه از آن را ببرید؛ و درخاک بگذارید می‌توانید آن را تکثیر دهید. این گیاه به ندرت مورد حمله آفات قرار میگیرد و این یکی از مزیت های داشتن این گیاه در آپارتمان است.

 

تقویت گل پیتوس، مقدار نور

 

روش های تقویت و نگهداری گل پتوس

با اینکه بسیار نگهداری از گیاه پتوس راحت است اما باید چند نکته را راجع به نگهداری و تقویت گیاه پتوس بدانید.

 

تقویت گل پیتوس، روش نگهداری، نور

 

نور:

گل پتوس در نور کم بسیار خوب رشد می‌کند. اما اگر از آن داخل منزل نگهداری میکنید، نور متوسط برای آن ایده آل تر است. و اگر در حیاط یا بالکن از آن نگهداری می‌کنید، آن را در سایه نگهدارید یا جایی که به آن نور زیادی نتابد زیرا باعث از بین رفتن یا خشکی برگهای گیاه می‌شود.برگهای خیلی زرد نشان دهنده تابش نور خیلی کم هستند.

 

آبیاری:

خاک گل پتوس باید مرطوب باشد، امامراقب باشید که به این گیاه زیاد آب ندهید. برای مطمعن شدن از رطوبت ریشه گیاه پتوس، برگ ها را بررسی کنید. اگر برگها پژمرده  و قهوه ای بود به این معنی است بیشتر به آن باید آب بدهید و اگر برگ ها خیلی زرد  بودند به این معناست به گیاه به مقدار بیشتری آب داده اید. این آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه گیاه پتوس می‌شود، بنابراین اصلا اجازه ندهید این گیاه زیاد در آب بماند درست است که این گیاه در آب مانند خاک رشد میکند، اما مراقب باشید زیاد در آب نماند تا ریشه بزند بعد ازمدتی آن ساقه بریده شده برای تکثیر رادر خاک قرار دهید تا رشد کند و به آن فقط به مقدار نیاز آب دهید.

 

دما:

گل پتوس با توجه به اقلیم گرمسیری که از آن آمده در دمای 55-85 درجه فارنهایت دوام میآورد اما بهترین دما برای آن70-90 درجه فارنهایت است براساس رطوبتی که باید گیاه داشته باشد.

 

خاک:

خاک گیاه پتوس از خاک برگ و باغچه و ماسه به میزان یکسان تشکیل می‌شود. که خاک بسیار سبکی است. البته برای تقویت خاک گیاه پتوس میتوان در تابستان یک مرتبه و در تابستان سه الی چهارمرتبه به آن کود مایع اضافه کرد.

 

آیا این گیاه پتوس سمی است؟

گیاه پتوس سمی است، اما کشنده نیست. این گیاه حاوی کلسیم اگزالات است که اگر فرزند یا حیوان خانگی شما اشتباها از برگ گیاه بخورد دچار حالت تهوع و استفراغ شدید می‌شود. پس اگر کودک و حیوان خانگی دارید و از گیاه پتوس در خانه نگهداری میکنید بسیار مراقب آنها باشید.

 

 

تقویت گل پیتوس

 

تعویض گلدان گیاه پتوس

این گیاه در گلدان های تنگ به خوبی رشد می‌کند، اما زمانی که ریشه های آن از گلدان رهکشی شده، بیرون آمد؛زمان تعویض گلدان رسیده است تا ریشه ها آسیب نبیند.

 

تقویت گل پیتوس، تعویض گلدان

نگهداری باغچه
برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading