روش های شناسایی و از بین بردن کنه

ثبت درخواست " سمپاشی منازل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش های شناسایی و از بین بردن کنه

کنه‌ها آفاتی هستند که به خودی خود در محیط‌های داخلی خانه زندگی نمی‌کنند اما گاهی اوقات امکان دارد از طریق عوامل مختلف، به منزل شما وارد شوند. این آفات بسیار آزاردهنده بوده و می‌توانند انسان‌ها یا حیوانات خانگی را نیش بزنند.

اگر متوجه شدید این آفت در منزلتان وجود دارد، باید هر چه سریع‌تر آن را از بین ببرید. در این مطلب علائم وجود کنه در خانه و راه‌های از بین بردن آن را به شما آموزش می‌دهیم. اگر می‌پرسید "کنه از چی بدش میاد؟" تا انتهای این مطلب همراهمان باشید. 

کنه چیست و چگونه از بین میرود؟

اگر این سوال را می‌پرسید، به احتمال زیاد مورد حمله این آفت قرار گرفته‌ و بسیار نگران هستید.

کنه‌ها آفاتی از نوع عنکبوتیان انگلی هستند که از خون پرندگان، خزندگان و پستانداران تغذیه می‌کنند. این موجودات در مناطق جنگلی و گرم زندگی می‌کنند و با چسبیدن به بدن قربانی خود، از او تغذیه می‌کنند.

نیش این موجودات باعث خارش، قرمزی و التهاب می‌شود؛ همچنین می‌توانند بیماری‌های زیادی را به قربانی منتقل نمایند. از همین رو شما باید با شناخت علائم وجود کنه در خانه، هرچه سریع‌تر این آفت را شناسایی کرده و برای از بین بردن آن کاری کنید. چرا که کنه به سرعت تکثیر می‌شود و باعث آزار اعضای خانواده یا حیوانات خانگی شما خواهد شد.

 

کنه چیست و از چی بدش میاد؟

 

علائم وجود کنه در خانه

برای از بین بردن کنه در خانه، لازم است که با شکل ظاهری این موجود آشنا باشید تا در صورت مشاهده، آن را شناسایی کنید. کنه‌ها موجودات کوچکی به رنگ قهوه‌ای یا مشکی هستند که پاهای بلند و نازک و سر کوچکی دارند. روی بدن این موجودات، برجستگی‌های ریزی دیده می‎شود. این آفت‌ها در اکثر مواقع به اندازه سر یک سنجاق هستند، اما اگر تغذیه کنند ابعاد بدنشان بزرگ‌تر می‌شود و امکان دارد به اندازه یک نخود رشد کنند.

البته اینکه شما بخواهید برای شناسایی کنه در گوشه و کنار خانه بگردید تا این موجودات ریز را پیدا کنید، چندان هم منطقی به نظر نمی‌رسد و باید با سایر علائم وجود کنه در خانه هم آشنا باشید. برای شناسایی این آفت به صورت زیر عمل کنید:

 • کنه بعد از گزیدگی تا دو روز روی بدن قربانی باقی می‌ماند اما نیش آن درد چندانی ندارد. اگر متوجه قرمزی یا خارش پوست خود شدید، با دقت بدنتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید کنه روی بدنتان وجود ندارد.
 • هرچند وقت یکبار حیوانات خانگی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دچار کنه نشده باشند.
 • اگر خود یا اعضای خانواده‌تان با مشکلاتی مثل تب و لرز یا بثورات پوستی مواجه شدید، به وجود کنه شک کنید.

بعد از شناسایی این موجودات، باید به این فکر کنید که کنه از چی بدش میاد و آن را از بین ببرید که در بخش‌های بعدی به این موضوع هم پرداخته می‌شود.

 

گزیدگی بدن از علائم وجود کنه در خانه

 

کنه از کجا میاد؟

کنه‌ها موجوداتی هستند که زندگی در محیط آزاد و به خصوص مناطقی با پوشش گیاهی را ترجیح می‌دهند. اما چطور این موجودات به خانه راه پیدا می‌کنند و واقعا کنه از کجا میاد؟ معمولا این موجودات از طریق حیوانات خانگی شما یا پرندگانی مثل کبوترها که در اطراف ساختمانتان پرواز می‌کنند، به منزل شما هم وارد خواهند شد.

حتی گاهی اوقات آویزان کردن لباس داخل بالکن یا حیاط هم می‌تواند باعث ورود این موجودات به منزل شما شود. با اینکه کنه‌ها پرواز نمی‌کنند، اما از طریق جانوران دیگر می‌توانند منتقل شوند و کم کم به داخل محیط زندگی انسان هم راه پیدا کنند.

اگر به جنگل یا مناطقی با پوشش گیاهی بالا می‌روید، حتما باید بعد از برگشتن، لباس‌هایتان را به سرعت عوض کرده و بشویید تا مطمئن شوید که این موجودات را ناخواسته به منزلتان دعوت نکرده باشید.

 

کنه از چی بدش میاد؟

حال که متوجه شدید علائم وجود کنه در خانه چیست و کنه از کجا میاد؟ بهتر است تا دیر نشده اقدام درستی انجام دهید و این موجود را از بین ببرید. برای این منظور، باید بدانید که کنه از چی بدش میاد و چه چیزهایی باعث فراری دادن این موجود می‌شوند.

برای راحتی کار شما، در جدول زیر لیستی از مواردی که کنه را فراری می‌دهند آماده کرده‌ایم. با استفاده از این مواد ساده و در دسترس می‌توانید برای از بین بردن کنه در منزل اقدام کنید.

نعنا

کاشت نعنا در گلدان یا باغچه، مانع از حمله کنه به منزل شما خواهد شد.

مریم گلی

سوزاندن برگ‌های خشک شده این گیاه تاثیر خوبی برای فراری دادن کنه دارد.

رزماری

پرورش رزماری، اسپری کردن عصاره و جوشانده آن در منزل و همچنین استفاده از شامپوهای حاوی این گیاه برای حیوانات خانگی باعث دور شدن کنه می‌شود.

علف لیمو

استفاده از عصاره این گیاه برای انسان‌ها باعث دوری از گزند کنه می‌شود اما برای حیوانات خانگی قابل استفاده نیست.

اسطوخودوس

مقداری اسطوخودوس در یک گلدان کوچک بکارید و داخل منزل نگهداری کنید. یا اینکه کمی از آن را بجوشانید و اجازه دهید عطر این گیاه در منزل پخش شود.

خاک دیاتومه

مقداری از این خاک را در باغچه، اطراف منزل، روی حیوانات خانگی خود یا در گوشه و کنار منزل و حتی روی فرش بپاشید تا کنه‌ها را فراری دهید.

 

راه های از بین بردن کنه در خانه

برای از بین بردن کنه به روش سنتی در خانه، روش‌های ساده و کاربردی زیادی وجود دارد. در اینجا برخی از روش‌های از بین بردن کنه در منزل که اکثر افراد از آن‌ها نتیجه گرفته‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

جارو کشیدن منزل

شما باید جاروبرقی را روی آخرین درجه مکش قرار داده و با آن تمام قسمت‌های منزل خود را جارو بکشید. درز تشک‌ها و تخت خواب، قرنیزها، اطراف وسایل چوبی و... از جمله مهمترین بخش‌هایی هستند که نباید نظافت آن‌ها را فراموش کنید.

اگر در منزل خود بخارشوی دارید، استفاده از آن هم می‌تواند در از بین بردن کنه‌ها موثر باشد.

 

جارو کشیدن منزل برای از بین بردن کنه

 

استفاده از اسانس‌های روغنی

اسانس‌های روغنی که حاوی عصاره گیاهانی مثل درخت چای، لیمو، اسطوخودوس یا نعنا هستند می‌توانند به از بین بردن کنه کمک کنند. روغن آویشن هم تا کنون جزو بهترین و موثرترین راه های از بین بردن کنه در خانه به شمار می‌رود.

 

کنه از چی بدش میاد؟ اسانسهای روغنی

 

جوش شیرین

این ماده یک ضدعفونی کننده قوی است و اکثر آفات از آن متنفرند. پس اگر می‌پرسید کنه از چی بدش میاد، باید بگوییم جوش شیرین یکی از موادی است که برای کنه بسیار آزاردهنده خواهد بود. برای استفاده از این محصول کافیست مقداری جوش شیرین را در تمام قسمت‌های منزل خود از جمله گوشه دیوارها و قرنیزها، فرش‌، مبل و... پخش کنید.

 

پاشیدن جوش شیرین، از بین بردن کنه به روش سنتی

 

از بین بردن کنه با سرکه

این روش برای زمانی جواب می‌دهد که کنه به بدن حیوانات خانگی شما نفوذ کرده باشد. برای از بین بردن کنه با سرکه کافیست به صورت زیر عمل کنید:

 1. شما باید سرکه و آب را به نسبت دو به یک با هم ترکیب کنید.
 2. سپس شانه پت خود را داخل این محلول قرار دهید.
 3. حالا به آرامی تمام قسمت‌های بدن او را با شانه آغشته به سرکه، به آرامی شانه بزنید.

 

از بین بردن کنه با سرکه برای حیوانات خانگی

 

بهترین سم برای از بین بردن کنه

سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای از بین بردن کنه، سمپاشی کردن منزل است. برای این منظور باید یکی از سموم زیر را مورد استفاده قرار دهید:

 • اسپری‌های حشره کش که حاوی پیرتروئیدها و پیرثروئیدهای سنتزی هستند و سیستم عصبی کنه‌ها را مختل می‌کنند.
 • اسپری حاوی آکاریساید که با تخریب پوست بدن کنه‌ها باعث مرگ آن‌ها می‌شود.
 • قرص‌های حشره کش حاوی سمومی مثل فیپرونیل و سلوکسافلور هستند.
 • سموم دیگری مانند کلرپیریفیوس، پروپرگنیل و ایمیداکلوپرید هم جزو بهترین سم برای از بین بردن کنه به شمار می‌روند.

 

بهترین سم برای از بین بردن کنه چیست؟

 

نحوه سمپاشی منزل برای از بین بردن کنه

برای سمپاشی منزل و نابود کردن کامل کنه‌ها، باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. در اینجا نکات و مراحل سمپاشی منزل را به شما آموزش می‌دهیم.

 1. در مرحله اول از اعضای خانواده بخواهید منزل را ترک کنند و حیوانات خانگی خود را هم به بیرون منتقل کنید.
 2. تمام مواد غذایی را به یخچال منتقل کرده و ظروف را هم داخل کابینت بگذارید یا روی آن‌ها را دستمال بکشید.
 3. ماسک و دستکش مخصوص بپوشید.
 4. حالا سمپاشی را شروع کنید. سم کنه کش را در تمام نقاط منزل، به خصوص مناطقی که گرم‌تر و مرطوب‌تر هستند بپاشید.
 5. فضای جلوی درب ورودی اصلی منزل را هم سمپاشی کنید.
 6. بهتر است یک شبانه روز منزل خود را ترک کنید تا مطمئن شوید تمام کنه‌ها از بین رفته‌اند.
 7. بعد از آن تمام درب و پنجره‌ها را باز بگذارید تا بوی سم بیرون برود.
 8. در نهایت هم منزل خود را به طور کامل جارو بزنید و درصورت امکان از بخارشوی استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ کنه‌ای باقی نمانده است.

 

روش هایی برای جلوگیری از حمله کنه به منزل

حالا که متوجه شدید کنه چیست و چگونه از بین میرود و همچنین فهمیدید کنه از چی بدش میاد، لازم است راه‌هایی برای جلوگیری از حمله این آفت هم بلد باشید. با رعایت نکات زیر می‌توانید از حمله این آفت جلوگیری کنید:

 • هرچند وقت یکبار بدن حیوانات خانگی خود را به دقت بررسی کنید.
 • پنجره‌ها را روزی چند ساعت باز بگذارید تا تهویه لازم در محیط زندگی شما فراهم شده و رطوبت محیط از بین برود.
 • منزلتان را به صورت مرتب نظافت کنید و حداقل هفته‌ای یکبار همه جای آن را جارو بکشید.
 • همواره نقاط ورودی مثل درب و پنجره‌ها را سمپاشی کنید تا از ورود کنه جلوگیری شود.
 • اگر به بیرون از منزل و نقاطی رفتید که احتمال دادید کنه در آن‌ها وجود دارد، حتما در زمان بازگشت به منزل، لباس‌هایتان را به طور کامل بشویید و به خوبی خشک کنید.

 

جلوگیری از نفوذ کنه در خانه

 

سوالات متداول

حالا به چند سوال پرتکرار کاربران درباره‌ی کنه می‌پردازیم:

 

آیا داروی از بین بردن کنه وجود دارد؟

هیچ دارویی در بازار برای از بین بردن کنه وجود ندارد. اگر دچار گزیدگی و نیش کنه شدید، به داروخانه مراجعه کنید تا پماد‌های موضعی برای رفع قرمزی و خارش را برای شما تجویز نمایند. در موارد شدید که علائم شدیدتری از خود نشان دادید، باید به پزشک مراجعه کنید.

از بین بردن کنه با گازوئیل امکان پذیر است؟

یکی از روش‌های از بین بردن کنه به روش سنتی، استفاده از گازوئیل است. از بین بردن کنه با گازوئیل در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت اما واقعیت این است که به هیچ عنوان اصولی نبوده و پیشنهاد می‌کنیم آن را امتحان نکنید.

خاک دیاتومه برای از بین بردن کنه چیست؟

"خاک دیاتومه" یا "خاک دیاتومیت" یک آفت‌کش طبیعی بوده که از بقایای فسیل شده‌ی یک جلبک تک‌سلولی به نام "دیاتوم" بوجود می‌آید. این خاک در ساخت بسیاری از حشره‌کش ها استفاده می‌شود.

در این مطلب سعی کردیم در مورد اینکه کنه چیست و چگونه از بین میرود، با شما صحبت کنیم. همچنین روش‌هایی برای از بین بردن کنه در خانه به شما معرفی کردیم. همانطور که متوجه شدید، با راهکارهایی ساده می‌توانید از این آفت خطرناک جلوگیری کنید. امیدواریم این مطالب برایتان کاربردی و مفید باشند.

4.4 امتیاز از 4 رای


سمپاشی منازل
برای سرویس سمپاشی منازل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین