علت آب روغن قاطی كردن خودرو چیست؟

ثبت درخواست " تعویض روغن در محل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت آب روغن قاطی كردن خودرو چیست؟

علت آب روغن قاطی كردن خودرو چیست؟

یکی از مشکلاتی که در صورت بی توجهی به خودرو اتفاق می‌افتد آبروغن قاطی کردن است. وجود آب درخودرو در قسمت رادیاتور برای خنک نگهداشتن موتور ضروری است ولی گاهی به دلیل بی توجهی به شرایط آب رادیاتور به داخل موتور رفته و هزینه زیادی برای شما ایجاد می‌کند. قاطی شدن آب و روغن ماشین آسیب زیادی به موتور خودرو زده و شما را مجبور میکند که موتور خودرو خود را جهت تعمیر باز کنید. آچار خوردگی موتور وتعمیر موتور تاثیر زیادی در افت قیمت خودرو دارد و شما را دچار ضرر می‌کند. در ادامه علت قاطی شدن روغن در آب رادیاتور را باهم برسی می‌کنیم.

اصطلاح آب روغن قاطی کردن ماشین چیست؟

آب روغن قاطی کردن خودرو یا در واقع قاطی شدن آب و روغن به این معناست که روغن وارد چرخه ی آب موتور می شود. این وضعیت غالبا به واشر سرسیلندر مربوط می شود و با گرم شدن غیرنرمال موتور همراه خواهد بود. واشر سرسیلندر باعث کیپ شدن موتور می‌شود تا چیزی داخل آن نرود ولی اگر خودرو شما در حرارت بالا کار کند و موتور بیش از حد داغ کند این واشر عمرش کاهش پیدا کرده و احتمال خرابی آن وجود دارد که در اصطلاح به آن سوختن واشر سرسیلندر می‌گویند. 

 

[مطلب پیشنهادی: علت روشن شدن چراغ روغن]

 

علت آب روغن قاطی کردن ماشین پژو

خودرو های فرانسوی مانند محصولات پژو و رنو موتور گرم هستند به این معنی که دمای کار کرد موتور در زمان روشن بودن بالا است. این بالا بودن دما در زمان کار بسیار مفید بوده و موتور در بهترین حالت بازدهی قرار دارد ولی باعث فرسایش واشر سرسیلندر می‌شود به همین موضوع علت آبروغن قاطی کردن ماشین پژو است. وجود روغن در مخزن اب 206 نیز به همین علت است. به عنوان مثال در پژو 2008 دمایی که در ECU ماشین برای موتور در نظر گرفته شده دمای 90 درجه است. این دما بازدهی موتور را بالا می‌برد ولی بای دشما مراقب واشر سرسیلندر خودرو خود باشید.

 

علت آب روغن قاطي كردن ماشين پژو

 

واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر همان قطعه ای ست که بین سیلندرها و سرسیلندرها جای گرفته و در حقیقت نقش اتصال دهنده را دارد. این قطعه آلیاژی از فولاد، مس و پنبه ی نسوز می باشد. این واشرها بین چرخه ی روغن و آب و سیستم احتراق موتور یک مرز مشخص و حفاظت شده به وجود می آورند.

با این حساب در صورتی که واشر سرسیلندر هر مشکلی داشته باشد، روغن می تواند از کانال خود نشتی داشته و وارد چرخه ی آب موتور شود.

 

چرا واشر سرسیلندر سوخته یا خراب می شود؟

حالا به شرایطی در یک قدمی آب روغن قاطی کردن می رویم؛ یعنی زمانی که واشر سرسیلندر سوخته و یا به هر دلیل عملکرد خود را به درستی انجام نمی دهد. این اتفاق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که با پیشگیری از هر یک از آن ها، می توانید جلوی سوختن واشر سرسیلندر را گرفته و از آب روغن قاطی کردن ماشین و عواقب آن جلوگیری نمایید.

 

عوامل سوختن واشر سرسیلندر

 

درست کار نکردن فن خودرو

فن خودرو عملکرد ساده ای دارد و اصلا قرار نیست کار پیچیده ای انجام دهد. اما همین عملکرد ساده ی خنک کردن خودرو در صورتی که به درستی انجام نشود، موجب بالا رفتن دمای موتور شده و ممکن است جوش آورده و ماجراهای غم انگیز بعدی رخ دهند.

 

نقش مکانیک

اگر به هر دلیلی سرسیلندر و سیلندر خودروی شما مورد تعمیر قرار گرفته باشد، ممکن است تعمیرکار از روی کم دقتی واشر را به درستی جای نداده و یا محکم نکرده باشد. دقت داشته باشید که نحوه ی صحیح قرار دادن واشر سرسیلندر به شکلی ست که بخش مسی آن باید رو به پایین باشد.

به همین دلیل است که همیشه توصیه می کنیم از تعمیرکار خودروی حرفه ای برای کوچکترین نیازهای وسیله نقلیه خود بهره مند شوید!

 

جوش آوردن موتور خودرو

موتور خودرو به دلایل متعددی جوش می آورد که از اصلی ترین آن ها کم شدن آب رادیاتور و نشتی آب از موتور می باشد. به علاوه اگر در فصل گرما ضد یخ را از قلم انداخته و از آن استفاده نکرده باشید، خطر جوش آوردن در آفتاب داغ را با ریسک بالا پذیرفته اید.

 

علت قاطی شدن روغن در آب رادیاتور

 

پایان طول عمر واشر سرسیلندر

توجه داشته باشید که به جز عوامل بیرونی و فنی بالا، باید این را بپذیریم که هر قطعه ای طول عمر مشخصی دارد. به همین دلیل با پایان طول عمر واشر سرسیلندر نیز این قطعه عملکرد درستی نخواهد داشت و باید حتما در سرویس های دوره ای ماشین خود، به این موضوع دقت داشته باشید.

با در نظر گرفتن عوامل بالا و جلوگیری از آن ها، می توانید از آب روغن قاطی کردن ماشین خود، پیشگیری درستی به عمل بیاورید.

اما نشانه های آب روغن قاطی کردن و یا از کار افتادن سرسیلندر کدام هستند؟ یعنی چطور بفهمیم که ماشین به این وضعیت دچار شده است؟

 

نشانه‌های آب روغن قاطی کردن

  • اصلی‌ترین نشانه ی آب روغن قاطی کردن ماشین، این است که شما داخل مخزن رادیاتور خود، روغن مشاهده خواهید کرد.
  • دومین نشانه این است که علی رغم این که ماشین در حال کار کردن است، در رادیاتور سرد است (انتظار داریم که حین کار کردن خودرو، در رادیاتور داغ باشد).
  • نشانه دیگر نیز مشاهده ی بخار آب در درب موتور می باشد. به علاوه ممکن است شیلنگ های متصل به رادیاتور را باد کرده ببینید. در برخی مواقع هر چه صبح ها به خصوص در سرما استارت می زنید، خودروی شما روشن نشده و یا دیر روشن می شود.
  • خروج دود سفید رنگ از اگزوز خودرو نیز از نشانه‌های خرابی واشر سر سیلندر است و این به معنی قاطی شدن آب با روغن موتور است.

تذکر جدی: به یاد داشته باشید که با مشاهده ی چنین حالتی به هیچ وجه نباید به حرکت خود ادامه دهید. زیرا در این صورت صدمات پرهزینه تری بر خودروی خود و البته جیبتان تحمیل کرده اید.

 

علت وجود روغن در آب رادیاتور

 

4.5 امتیاز از 1642 رای


تعویض روغن در محل
برای سرویس تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین