راهنمای جامع شستشوی انواع توری پنجره

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
راهنمای جامع شستشوی انواع توری پنجره

آشنا بودن با نحوه شستشوی توری پنجره نه تنها ظاهر منزل شما را زیباتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا عمر آن بیشتر شود. برای شستشوی انواع توری‌ها باید به سراغ شوینده و روش شستشوی مناسب آن بروید.

به عنوان مثال توری‌های فلزی را به هیچ عنوان نباید با مواد شوینده قوی شست زیرا ممکن است باعث زنگ زدگی و پوسیدگی شود.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش تمیز کردن توری پنجره، درآوردن و جا انداختن انواع مدل‌ها آشنا کنیم. بنابراین از این به بعد خودتان می‌توانید با صرف کمترین هزینه آن‌ها را بشویید و دوباره نصب کنید. 

چرا توری های پنجره نیاز به شستشو دارند؟

ساخت و ساز و استفاده زیاد از خودروها دو دلیل مهمی هستند که آلودگی و گرد‌ و خاک تولید می‌کنند. فارغ از اینکه در شهرهای بزرگ سکونت می‌کنیم یا در شهرستان‌های کوچک، این آلودگی‌ها همیشه وجود دارند.

توری‌های پنجره در اثر گذر زمان به دلیل آلودگی‌های شهری کثیف می‌شوند. بنابراین با توجه به حساسیت خودمان روی تمیزی و میزان آلودگی محیط اطراف، هر چند وقت یک بار نیاز به شستشوی توري‌ها و پنجره داریم.

از طرفی قیمت بالای توری‌های پنجره، باعث می‌شود تا نتوان به راحتی تصمیم به تعویض آن‌ها گرفت. راهکار بهتر این است که هر بار کثیف شدند به روش‌های مختلف آن‌ها را بشوییم. در بیشتر خانواده‌های ایرانی مرسوم است که اسفند ماه و شهریور ماه اهالی خانه مشغول تمیزکاری و خانه تکانی شوند.

 

توری‌ های پنجره در ایران از چه جنسی هستند؟

قبل از اینکه به سراغ نحوه شستشوی توری پنجره برویم، باید با جنس انواع توری آشنا شویم. بسته به اینکه فریم پنجره و نوع قاب آن به چه شکل باشد، نوع توری متفاوت خواهد بود.

به صورت کلی توری‌ها می‌توانند فلزی، پارچه‌ای و پلاستیکی باشند. توری‌های پلاستیکی بیشتر برای کارهای باغبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر کسی از آن برای پنجره استفاده می‌کند.

 

انواع توری‌ها در ایران

 

بیشتر توری‌های پنجره یا پارچه‌ای هستند یا فلزی که باز هم هرکدام انواع مختلفی دارند. توری‌های پارچه‌ای می‌توانند از الیاف پنبه، فایبرگلاس یا پلی استر ساخته شده باشند.

توری‌های از جنس پنبه در زمان‌های قدیم بیشتر رایج بودند. یک قاب چوبی اندازه پنجره درست می‌کردند و روی آن را با توری می‌پوشاندند. این فریم چوبی داخل پنجره قرار می‌گرفت و مانع از ورود حشرات به داخل خانه می‌شد.

الان که بیشتر در و پنجره‌ها دوجداره و از جنس UPVC هستند، امکان نصب این توری‌ها وجود ندارد. برای پنجره‌های دو جداره بیشتر از توری فایبرگلاس استفاده می‌شود. مزیت این مدل این است که به راحتی تا می‌شود، در برابر ورود حشرات مقاوم است، به راحتی قابل شستشو بوده و با فریم UPVC نصب بسیار راحتی دارد.

 

توری‌های فلزی

 

این مدل توری‌ها می‌توانند به صورت ساده یا پلیسه باشند که در ادامه با طریقه شستن توری پلیسه به طور کامل آشنا می‌شویم. گروه آخر توری‌های فلزی هستند که بیشتر از جنس آلومینیومی ساخته می‌شوند. این توری‌ها هم بیشتر روی پنجره‌های فریم فلزی نصب می‌شود.

 

طریقه در آوردن توری پنجره

پیش از آن که بخواهیم به سراغ نحوه شستشوی توری پنجره برویم، باید آن را از فریم دربیاوریم. در مورد طریقه در آوردن توری پنجره باید این موضوع را بدانیم که کاملا به جنس و نوع توری بستگی دارد. نحوه خارج کردن توری پارچه‌ای از پنجره با توری‌های فایبرگلاس کاملا متفاوت است.

 

طریقه در آوردن توری پنجره

 

طریقه باز کردن توری پنبه‌ای

توری‌های پنبه‌ای همان توری‌هایی هستند که روی یک فریم چوبی سوار شده‌اند. این فریم‌ها اغلب متناسب با پنجره ساخته می‌شوند تا بتوان آن را درون فریم جا انداخت. اگر کمی سایز آن کوچکتر باشد با یک مقوای تا شده یا تکه‌ای چوب آن را فیکس می‌کنند. به همین دلیل طریقه باز کردن توری‌های پنبه‌ای اصلا کار سختی نیست.

 

نحوه باز کردن توری فایبرگلاس

توری‌های فایبرگلاس که برای پنجره‌های دوجداره UPVC استفاده می‌شوند، دو مدل متحرک و ثابت دارند. مدل‌های ثابت یا تک فریم به گونه‌ای با قاب پنجره فیکس می‌شوند که نمی‌توان آن‌ها را برای شستشو از هم جدا کرد. برای باز کردن توری‌های فایبرگلاس ثابت باید با پیچ گوشتی فریم را باز کنید.

البته در این مورد بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا آسیب دائمی به فریم پنجره وارد نشود. در صورت بروز آسیب‌های دائمی، باید کل فریم پنجره را تعویض کنید که هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد.

 

نحوه باز کردن توری فایبرگلاس

 

توری‌های متحرک یا دابل فریم راحت‌تر قابل باز شدن هستند. طریقه درآوردن توری پنجره در دابل فریم این است که ابتدا خود توری را جمع کنید. فریم دوم داخل قاب پنجره فیکس شده است که به راحتی می‌توان آن را خارج کرد. درنتیجه فریم دوم و توری برای شستشو آماده هستند.

 

روش باز کردن توری فلزی

برای باز کردن توری فلزی یا آلومینیومی باید آن را از قاب پنجره جدا کنید. توری‌های آلومینیومی روی فریم خودشان فیکس هستند، پس به کمک یک پیچ گوشتی چهارسو پیچ‌های فریم را از قاب پنجره جدا کنید. حالا توری شما برای شستشو آماده است.

 

نحوه شستشوی توری پنجره

بهترین روش تمیز کردن توری پنجره این است که از اسپری چند منظوره، پارچه و آب گرم استفاده کنید. در مورد نحوه شستشوی توری پنجره هم باز به نوع و جنس آن بستگی دارد. توری‌های پارچه‌ای با فریم چوبی را به راحتی نمی‌توان شستشو داد؛ زیرا آب باعث خراب شدن فریم می‌شود.

از طرفی به دلیل پایین بودن قیمت این مدل توری‌ها، بهتر است آن را از فریم چوبی جدا کرده و توری جدیدی را جایگزین آن کنید. در این صورت بدون مشکل ظاهر پنجره نو می‌شود و توری تمیز جایگزین کثیف خواهد شد.

 

شستشوی توری فلزی

برای شستن توری فلزی می‌توانید از مواد شوینده، یک ابر نرم و آب گرم استفاده کنید. سعی کنید هنگام شستشوی توری‌های آلومینیومی از شوینده‌های قوی مانند وایتکس استفاده نکنید زیرا به بدنه و توری آسیب می‌زند. از طرفی بعد از شستشو باید بلافاصله توری خشک شود، در غیر این صورت ممکن است زنگ بزند. پس آن را به کمک دستمال تا حدی خشک کرده و در در مقابل نور خورشید یا در محیطی گرم قرار دهید.

 

شستن توری فلزی

 

طریقه شستن توری پلیسه یا فایبرگلاس

برای شستشوی توری‌های پلیسه که از جنس فایبرگلاس هستند، باید به یکی از دو روشی که گفتیم، آن را از فریم پنجره جدا کنید. طریقه شستن توری پلیسه به این صورت است که کمی آن را در آب گرم خیس می‌کنیم تا راحت‌تر شسته شوند.

بعد با یک ابر بسیار نرم و اسپری تمیز کننده یا شامپو فرش، آن را کاملا تمیز کنید. اگر در بین درزهای توری کثیفی چسبیده است، می‌توانید با استفاده از یک مسواک تمیز، داخل بافت توری را هم تمیز کنید.

سپس آن را زیر آب گرم پرفشار گرفته تا آلودگی‌ها از آن خارج شوند. بعد در هوای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. البته خشک شدن توری‌های پلیسه نباید زمان زیادی لازم داشته باشد. در نتیجه اگر سر ظهر که هوا گرم‌تر بوده را انتخاب کنید، در کمتر از یک ساعت توری کاملا خشک می‌شود.

 

چطور بعد از شستشو توری ها را داخل فریم پنجره جا بیندازیم؟

بعد از شستشوی توری، وقت آن است که دوباره آن را داخل فریم جا بیندازیم. برای جا انداختن توری‌های پارچه‌ای با فریم چوبی باید آن‌ها را دوباره به راحتی داخل فریم جا بیندازید. اگر در اثر تعویض توری، سایز آن تغییری داشت با یک تکه مقوا یا چوب آن را فیکس کنید.

بعد از آن نوبت به توری‌های آلومینیومی می‌رسد. برای جا انداختن این توری‌ها باید آن را به قاب پنجره پیچ کنید. پس تنها به چند عدد پیچ و یه پیچ گوشتی چهارسو نیاز دارید.

 

جا انداختن توری پنجره

 

در آخر هم برای جا انداختن توری‌های پلیسه‌ای اگر تک فریم باشد، احتمالا به داخل قاب پنجره پیچ می‌شود. برای آن از پیچ‌های خودکار استفاده می‌شود. اگر توری شما دو فریم بود باید قابی که توری به آن متصل بوده را داخل فریم پنجره جا بیندازید.

 

نکات مهم هنگام شستشوی توری پنجره‌

درباره نحوه شستشوی توری پنجره برخی نکات تکمیلی هستند که رعایت آن‌ها مانع از خرابی توری می‌شود.

  • اول از همه اینکه برای شستشوی توری‌ها از مواد شوینده قوی استفاده نکنید. این کار باعث تمیزتر شدن توری نمی‌شود، تنها به فریم آسیب می‌زند.
  • برای شستشوی راحت‌تر بهتر است در فواصل کوتاه‌تری، توری را شستشو دهید. به عنوان مثال اگر در محله شلوغی سکونت دارید که رفت‌وآمد خودروها و ساخت و ساز زیاد بوده، می‌توانید ماهی یک بار توری‌ها را شستشو دهید.
  • اگر توری گرد و غبار زیادی دارد قبل از شستشو، با یک وسیله به توری ضربه بزنید تا گرد و خاک اضافی آن از بین برود.
  • حتما بعد از شستشوی توری‌های فلزی آن را به سرعت خشک کنید تا فریم زنگ نزند. این موضوع در مورد توری‌های پلیسه ضروری نیست و می‌تواند با سرعت کمتری هم خشک شود.

 

بهترین روش برای شستشوی پنجره و توری آن

در این مقاله در مورد نحوه شستشوی توری پنجره و نحوه درآوردن و جا انداختن آن صحبت کردیم. اگر این مراحل را قدم به قدم اجرا کنید، می‌توانید به راحتی خودتان توری‌های پنجره را شستشو دهید. ممکن است دفعه اول خارج کردن و جا انداختن توری سخت به نظر برسد اما با کمی تمرین به راحتی انجام خواهد شد. در صورتی که خودتان تمایل یا وقت کافی برای شستشوی توری‌ها ندارید می‌توانید از نیروهای متخصص برای این کار کمک بگیرید.

5.0 امتیاز از 1 رای


ساخت و نصب توری پنجره
برای سرویس ساخت و نصب توری پنجره از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین