پاک کردن لکه روغن از روی فرش

ثبت درخواست " قالیشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
پاک کردن لکه روغن از روی فرش

چگونه لکه روغن را از روی فرش برطرف کنیم؟

پاک کردن لکه روغن از روی فرش و از بین بردن لکه روغن روی موکت چالشی است که ما ایرانیان حداقل یکبار در پروسه فرش شویی با آن درگیر شده‌ایم. در بیشتر واحدهای مسکونی کشور حداقل چندین فرش پیدا می‌شود، و ممکن است پیش بیاید که نیاز به پاک کردن لکه روغن یا چربی از روی فرش، از جمله از بین بردن لکه خورش روی فرش و لکه آبگوشت روی فرش، پیدا کنیم.

در این موارد، به خصوص اگر فرش رنگ روشنی داشته باشد مثل کرمی یا سبز، اثر و رنگ چربی می‌تواند تا مدت‌ها بماند و لازم باشد چند بار فرش را بشوییم تا لکه برطرف، و پاك كردن روغن از روي فرش با موفقیت به پایان برسد.

 

پاک کردن لکه روغن از روی فرش

 

راه دیگر برای پاک کردن لکه روغن یا چربی بر روی فرش نیز این است که خودمان دست به کار شویم. در این مطلب به طور کامل توضیح می‌دهیم که چگونه روغن را از روی فرش پاک کنیم. در این خصوص برای دسترسی سریع به بهترین افراد برای دریافت مشاوره و خدمات در این زمنیه می‌توانید  اپلیکیشن قالیشویی خدمت از ما را دانلود کنید. 

 

نحوه پاک کردن روغن از روی فرش

همان‌طور که میدانید، هرچه زمان کمتری از به وجود آمدن لکه گذشته باشد، پاك كردن روغن از روي فرش راحت‌تر است. پس هروقت لکه‌ای روغنی (از خورش گرفته تا رنگ) روی قالی به وجود آمد، هرچه زودتر آن را پاک کنید. 

لکه‌های چربی به علت چسبندگی بالا راحت‌تر به فرش می‌چسبند، و ممکن است به جاهای دیگر فرش نیز سرایت کنند. به همین دلیل مهم است که سریعا برای از بین بردن لکه روغن روی موکت و فرش و همین طور  برق انداختن فرش اقدام کنید.

همانطور که قبلا اشاره داشتیم پاک کردن انواع لکه از روی فرش بستگی با ماهیت آن و جنس فرش از روش‌های خاصی برخوردار است. بعنوان مثال ممکن است کابرد متد‌های معرفی  پاك كردن لاك از روي فرش یا دیگر لکه‌ها برای پاک کردن چربی از فرش کارساز نباشد. 

طرز پاک کردن لکه روغن از روی فرش

در صورتی که لکه تازه به وجود آمده است، با یک دستمال یا پارچه تا حد ممکن آن را بگیرید و بردارید. برای اطمینان از اینکه تا حد ممکن در این مرحله پاك كردن لكه روغن از روي فرش به خوبی انجام شده، با یک چاقو یا کاردک نیز چربی باقی‌مانده را بردارید. مراقب باشید که هنگام تمیز کردن لکه آن را نمالید، چراکه باعث پخش شدن چربی خواهد شد.

بعد از این مرحله باید از حلال‌های رنگی که در بازار موجود هستند استفاده کنید. بعد از پاک کردن لکه با بهترین حلال روغن، با آب حداکثر ولرم آن محل را آب بکشید. هنگامی که از مواد شیمیایی سمی مثل حلال‌ها استفاده می‌کنید، حتما از دستکش استفاده کنید. یکی از موادی که می‌توانید برای پاک کردن لکه روغن روی موکت و قالی استفاده کنید، پراکسید هیدروژن است.

 

پاک کردن لکه روغن از روی فرش

پاك كردن لكه روغن از روي فرش

 

برای استفاده از این محلول پاک کننده روغن، یک لیتر آب ولرم را با یک قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3% مخلوط کنید و با برس روی قسمت لکه شده فرش بکشید. مراقب باشید که این محلول پاک کننده روغن برای مدت زیادی روی فرش نماند، چراکه می‌تواند باعث سفید شدن فرش و پوسیدگی آن شود. پس از پاك كردن لكه روغن از روي فرش، بلافاصله با آب گرم آن محل را آبکشی کنید.

توجه: اگر برای پاك كردن روغن از روي فرش از جوش شیرین و نشاسشته ذرت کمک می‌گیرید، آنها را خیلی آرام یا خیلی شدید روی سطح فرش نمالید. برای بهتر انجام شدن اینکار می‌توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. این را هم بدانید این اقدامات تنها برای جذب روغن است و نه تمیزکاری آن. برای اینکار، فرصت دهید تا 15 دقیقه روی فرش بماند.

 

روش‌های دیگر جهت شستشو فرش از چربی

قبل از اینکه برای شستن و پاک کردن فرش در این شرایط با روش‌هایی مثل تميز كردن فرش با سرکه یا شستن فرش با وایتکس توجه به نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر رنگ فرش شما روشن نیست و استفاده از حلال‌های شیمیایی لکه‌ها را پاک نکرد، راه‌های دیگری نیز برای پاك كردن روغن از روي فرش وجود دارد:

  •  کمی آب و چند قطره مایع ظرفشویی را در سطلی مخلوط نمایید. سپس، این محلول پاک کننده روغن را در بخش‌هایی که چرب است بریزید. با یک برس تمامی قسمت‌ها را تمیز کنید و نگران کف نکردن آن نباشید.
  • شما می‌توانید از حدود 50 میلی‌لیتر آمونیاک و 200 میلی‌لیتر آب گرم برای پاک کردن لکه چربی استفاده، و با برس قسمت لکه شده را تمیز کنید. بعد از این کار نیز مثل روش‌های قبل سریعا فرش را آبکشی کنید تا آمونیاک در فرش نماند، و باعث پوسیدگی آن نشود.
  • پاك كردن روغن از روي فرش با خمیر اصلاح هم امکان‌پذیر است. شما می‌توانید از این ماده برای از بین بردن لکه خورش روی فرش و حتی از بین بردن بوی روغن روی فرش استفاده کنید و از نتیجه شگفت‌شده شوید. این ماده در پاک کردن سایر مواد روغنی مانند واکس و لوازم آرایش هم عالی عمل می‌کند.

  • برای از بین بردن لکه خورش روی فرش و سایر لکه‌های روغنی از الکل هم می‌توانید استفاده کنید که در موارد بسیاری بهترین حلال روغن است. شما تنها باید الکل را روی قسمتی که لکه دارد بریزید، و بعد همان محل را با دقت بشویید. این محلول در از بین بردن بوی روغن روی فرش هم عملکرد مطلوبی دارد.

 

پاک کردن روغن از روی فرش

از بین بردن لکه روغن روی موکت و فرش

 

نکته: پیش از استفاده از محلول پاک کننده روغن، حتما به جنس تاروپود فرش‌تان توجه کنید و جهت اطلاع از آن برچسب پشت فرش را بخوانید. اگر جنس تاروپود فرش از مواد حساسی مثل پشمی که رنگ می‌دهد و یا ابریشم است، بهتر است پاک کردن لکه روغن یا چربی را خودتان انجام ندهید و به قالیشویی مراجعه کنید، تا از بین بردن لکه روغن روی موکت و فرش شما با دستگاه‌های مناسب و مخصوص انجام شود.

بنابراین قبل از انتخاب روش‌هایی مثل تهیه و کاربرد  شامپو فرش خانگی برای پاک کردن لکه چربی از روش فرش حتما اصول و نکات لکه بری فرش در این شرایط را در نظر داشته باشید. 

 

نکات مهم برای نحوه شستشو فرش از چربی

  1. برای شستشو و پاك كردن لكه روغن از روي فرش از آب سرد استفاده کنید.

  2. درصورت استفاده از الکل یا سرکه، آنها را مدت زیادی روی فرش باقی نگذارید و بلافاصله آنها را بشویید.

  3. به هیچ عنوان از مواد شیمیایی و سفیدکننده برای از بین بردن لکه خورش روی فرش استفاده نکنید، زیرا به الیاف فرش آسیب می‌زند.

  4. از هر راهی که در این مطلب برای پاك كردن روغن از روي موکت و قالی استفاده کردید، پس از انجام مراحل حتما فرش را خشک کنید تا شاهد تغییرات مخربی نباشید.

آخرین راه از بین بردن لکه روغن روی موکت و فرش

در صورتی که لکه چربی یا روغن روی فرش کهنه و خشک شده است، و یا اینکه با استفاده از روش‌های بالا لکه چربی یا روغن به خوبی برطرف نشد، بهتر است به قالیشویی مراجعه کنید و کار پاك كردن روغن از روي فرش به دست افراد با تجربه و متخصص بسپارید. ما می‌توانیم برای قالیشویی و نحوه پاک کردن انواع لکه‌ها از روی فرش شما را راهنمایی کنیم. کافیست به اپلیکیشن «خدمت از ما» مراجعه کنید.

4.5 امتیاز از 3486 رای


برچسب‌ها:
قالیشویی
برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین