پاک کردن لکه روغن از روی فرش

قالیشویی
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
پاک کردن لکه روغن از روی فرش

چگونه لکه روغن را از روی فرش برطرف کنیم؟

در بیشتر واحدهای مسکونی در کشور ایران حداقل چندین فرش پیدا میشود و ممکن است پیش بیاید که نیاز به پاک کردن لکه روغن یا چربی از روی فرش پیدا کنیم. در این موارد به خصوص اگر فرش رنگ روشنی داشته باشد مثل کرمی یا سبز، اثر و رنگ چربی می‌تواند تا مدت‌ها بماند و لازم باشد چند بار فرش را بشوییم تا لکه بر طرف شود. راه دیگر برای پاک کردن لکه روغن یا چربی بر روی فرش نیز این است که آن را خودمان پاک کنیم.

 

ازبین بردن روغن از روی فرش ریختن روغن زیتون روی فرش پاک کننده روغن پاك كردن رنگ روغنی از روي فرش

 

نحوه پاک کردن روغن از روی فرش

همان طور که میدانید هر چه زمان کمتری از به وجود آمدن لکه گذشته باشد، پاک کردن لکه روغن راحت تر است پس هر وقت لکه ای بر روی قالی به وجود آمد هر چه زودتر آن را پاک کنید. به خصوص لکه‌های چربی به علت چسبندگی بالایی که دارند راحت تر به فرش میچسبند و ممکن است به جاهای دیگر فرش نیز سرایت کنند.

طرز پاک کردن لکه روغن از روی فرش

در صورتی که لکه تازه به وجود آمده است، با یک دستمال یا پارچه تا حد ممکن آن را بگیرید و بردارید. برای اطمینان از این که تا حد ممکن در این مرحله پاک کردن لکه روغن به خوبی انجام شده، با یک چاقو یا کاردک نیز چربی باقی مانده را بردارید. مراقب باشید که هنگام تمیز کردن لکه آن را نمالید چرا که باعث پخش شدن چربی خواهد شد بعد از این مرحله باید از حلال‌های رنگی که در بازار موجود هستند استفاده کنید. بعد از پاک کردن لکه با حلال، با آب گرم آن محل را آب بکشید. هنگامی که از مواد شیمیایی سمی مثل حلال‌ها استفاده میکنید حتماً از دستکش استفاده کنید.

یکی از موادی که میتوان برای پاک کردن لکه روغن از آن بهره برد پراکسید هیدروژن است. یک لیتر آب ولرم را با یک قاشق غذا خوری پراکسید هیدروژن 3% مخلوط کنید و با برس روی قسمت لکه شده فرش بکشید. راقب باشید که مدت زیادی روی فرش نماند چرا که میتواند باعث سفید شدن فرش و پوسیدگی آن شود. پس بعد از لکه برداری بلافاصله با آب گرم فرش را آبکشی کنید.

 

پاک کردن لکه روغن از روی فرش

از بین بردن لکه روی موکت بهترین حلال روغن از بین بردن بوی روغن روی فرش پاك كردن لكه زردچوبه از روي فرش

 

اگر رنگ فرش شما روشن نیست و استفاده از حلال‌های شیمیایی لکه‌ها را پاک نکرد، از حدود 50 میلی لیتر آمونیاک و 200 میلی لیتر آب گرم برای پاک کردن لکه چربی استفاده کنید و با برس آن قسمت لکه شده را تمیز کنید. بعد از این کار نیز مثل روش‌های قبل سریعاً فرش را آبکشی کنید تا آمونیاک در فرش نماند و باعث پوسیدگی آن نشود.

توجه کنید که جنس تار و پود فرش مهم است و جهت اطلاع از آن برچسب پشت فرش را بخوانید. اگر جنس تار و پود فرش شما از مواد حساسی مثل پشمی که رنگ میدهد یا ابریشم است، بهتر است پاک کردن لکه روغن یا چربی را خودتان انجام ندهید و به قالیشویی مراجعه کنید تا پاک کردن فرش شما با دستگاه‌های مناسب و مخصوص انجام شود.

در صورتی که لکه چربی یا روغن بر روی فرش کهنه یا خشک شده است یا این که با استفاده از روش‌های بالا لکه چربی یا روغن به خوبی برطرف نشد، بهتر است به قالیشویی مراجعه کنید و کار را به دست افراد با تجربه و متخصص بسپارید.

ما میتوانیم برای قالیشویی و نحوه پاک کردن انواع لکه‌ها از روی فرش شما را راهنمایی کنیم. کافیست با خدمت از ما تماس بگیرید.

 

توجه: جوش شیرین و نشاسشته ذرت را نه خیلی آرام و نه خیلی شدید روی سطح فرش نمالید برای بهتر انجام شدن این کار می‌توانید یک مسواک قدیمی بکار ببرید این را هم بدانید این اقدامات تنها برای جذب روغن است نه تمیزکاری آن برای این کار فرصت دهید 15 دقیقه روی فرش بماند.

 

روش‌های دیگر جهت شستشو فرش از چربی

 •  کمی آب و چند قطره مایع ظرفشویی را در سطلی مخلوط نمایید سپس در بخش‌هایی که چرب است بریزید و با یک برس تمامی قسمت‌ها را تمیز کنید و نگران کف نکردن آن نباشید.
 • پراکسید هیدروژن یکی از ترکیباتی است که می‌توان در پاک کردن لکه‌های روغنی آن را بکار برد، پس برای این کار یک قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3% را با یک لیتر آب ولرم مخلوط کرده و با برس روی قسمت روغنی رش بکشید. فقط احتیاط کنید که زمان زیادی روی فرش نماند چرا که باعث پوسیدگی و سفید شدن فرش می‌شود پس بلافاصله بعد از لکه برداری فرش را با آب گرم آبکشی بکنید.
 • چنانچه حلال‌های شیمیایی لکه‌های فرش را پاک نکرد و اگر رنگ فرشتان روشن نیست می‌توانید از 200 میلی لیتر آب گرم و 50 میلی لیتر آمونیاک برای پاک کردن چربی‌ها استفاده کنید و بعد با برس قسمت روغنی را تمیز کنید.سپس سریعا فرش را مثل روش‌های قبل آبکشی کنید تا آمونیاک در فرش باقی نمانده و منجر به پوسیدگی نشود.

 

پاک کردن روغن از روی فرش

 

نکته: مسئله مهمی که باید به آن توجه کنید این است که جنس تار و پود فرش بسیار مهم است و حتما باید قبل از پاکسازی از جنس آن که روی برچسب پشت فرش نوشته شده است اطلاع داشته باشید اگر از جنس حساسی مثل پشم باشد و رنگ پس دهد بهتر آن است که پاکسازی را شما انجام ندهید و فرش خود تحویل قالیشویی داده تا با دستگاه‌های مخصوص و مناسب اقدام به پاکسازی آن کنند.

 

نکات مهم برای نحوه شستشو فرش از چربی

 1. برای شستشوی فرش باید از آب سرد استفاده کنید.

 2. الکل یا سرکه را مدت زیادی روی فرش باقی نگذارید و بلافاصله آن را بشورید.

 3. به هیچ عنوان از مواد شیمیایی و سفید کننده استفاده نکنید چراکه به الیاف فرش آسیب می‌زند.

 4. از هر راهی که در این مطلب عنوان شد استفاده کردید پس از انجام مراحل حتما فرش را خشک کنید تا شاهد تغییرات مخربی نباشید.

4.23 امتیاز از 18 رای

قالیشویی

برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با قالیشویی

مطالب مرتبط با قالیشویی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading