پاک کردن لاک از روی فرش

ثبت درخواست "قالیشویی"
پاک کردن لاک از روی فرش

پاک کردن لاک از روی فرش یکی از رایج‌ترین دغدغه‌های بانوان به حساب می‌آید، چرا که از بین بردن لاک ناخن از روی فرش به با هر ماده شوینده‌ای امکان پذیر نیست. در واقع برای اینکار یک سری ترفندهایی می‌طلبد که قصد داریم در این پست شما را با این روش‌های جالب برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش آشنا کنیم.

چند ترفند ساده برای از بین بردن لاک ناخن از روی فرش

اگر خودتان یا فرزند دلبندتان در اثر سهل انگاری روی فرش منزل، لاک ریخته اید و الان به این فکر افتاده اید چه جور این مشکل رو هرچه زودتر برطرف کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندید و بعد از خواندنش سریعا برای پاک کردن لاک از روی فرش یا از بین بردن لکه ی لاک روی موکت و یا پاك كردن لاك از روي مبل اقدام کنید.

 

اولین راه حل پاک کردن لکه لاک از روی فرش: استفاده از استون

استفاده از استون راهی است که در بیشتر مواقع برای از بین بردن لکه لاک از روی فرش و حتی پاک کردن لکه لاک از روی مبل و موکت جواب می‌دهد. البته توجه داشته باشید که استون جز روش پاك كردن لاك از روي فرش روشن پیشنهاد نمی‌شود. اگر فرش شما روشن است؛ سعی کنید از روش‌های دیگر استفاده نمایید.

حال برای از بین بردن لکه لاک از روی فرش با این روش، باید پنبه و یا گوش پاک کن آغشته به استون را بر روی محل ریخته شده لاک قرار دهید سپس با دستمال تمیز و جاذب آن محل را پاک کنید. البته توجه داشته باشید که استفاده زیاد از استون ممکن است به فرشتان آسیب وارد کند.

 

پاک کردن لکه لاک از روی فرش

 

دومین راه حل برای پاک کردن لکه لاک از روش فرش: استفاده از اسپری مو

در دومین روش از بین بردن لکه لاک از روی فرش، ابتدا باید لکه را به وسیله آب مرطوب کنید؛ سپس از یک اسپری مو استفاده کنید و تا 15 مرتبه روی لکه اسپری کنید و با یک مسواک یک تا دو دقیقه روی آن بکشید. این مراحل رو سه تا چهار بار می‌توانید تکرار کنید تا لکه کامل پاک شود. نگران نباشید؛ اسپری مو هیچ آسیبی به بافت فرش شما وارد نمی‌کند.


 

سومین راه حل برای پاک کردن لاک از روی فرش: استفاده از آب اکسیژنه

این راه حل جز بهترین روش پاك كردن لاك از روي فرش روشن است. برای اینکار باید یک پارچه را با آب اکسیژنه مرطوب نمایید؛ و بر روی لکه لاک بکشید تا آغشته شود. بگذارید آب اکسیژنه ۳۰ دقیقه روی لکه ی فرش باقی بماند. اگر حس می‌کنید، برای از بین بردن لکه لاک فرش به مقدار بیشتری از آب اکسیژنه نیاز دارید، پس برای اینکه آثار لکه نیز محو شود یک بار دیگر این روند را طی کنید. سپس با یک پارچه تمیز رطوبت فرش را بگیرید و بگذارید خشک شود.


 

چهارمین روش از بین بردن لکه لاک از روی فرش: استفاده از الکل

استفاده از الکل برای از بین بردن لاک از روی فرش روشن جز رایج ترین ترفندهای خانم هاست. در این روش شما می‌توانید با استفاده از قطره چکان مقداری الکل را روی قسمت لکه بریزید به طوری که دقیقا روی لکه ریخته شود؛ سپس با یک پارچه تمیز آن را پاک کنید این فرایند رو ادامه دهید تا لاک پاک شود. باز هم توجه کنید که از الکل زیاد برای برطرف کردن لکه لاک استفاده نکنید.


 

پنجمین روش برای از بین بردن لکه لاک از روی فرش: استفاده از لاک پاک کن

استفاده از لاک پاک روش خوبی برای از بین بردن لکه های لاک است. فقط دقت داشته باشید که از لاک پاک کن به شیوه ای استفاده نکنید که لکه‌ها بدتر پخش شوند. خیلی آرام و سطحی پد لاک پاک کن را روی لکه لاک به صورت دوارنی بکشید.

 

پاک کردن لاک از روی فرش

 

ششمین روش از بین بردن لکه ناخن از روی فرش: استفاده از شیشه شوی

در این روش باید، لکه را با شیشه شوی خیس کنید و با یک اسفنج به صورت دورانی روی آن بکشید و بعد آن را با آب پاک کنید. بعد از خشک شدن فرش لکه باید پاک شده باشد. اگر پاک نشده بود باز هم می‌توانید این روند را دوباره انجام دهید.


 

آیا روش پاک کردن لاک تازه و لاک خشک از روی فرش با هم فرق دارد؟

روش پاک کردن لاک خشک از روی فرش با لاک تازه تفاوت چندانی ندارد، از همان مواد پاک کننده هایی که معرفی کردیم می‌‎توانید، برای از بین بردن لاک از روی فرش، زمانی که خشک شده است، بهره ببرید. ولی توجه کنید که با یک قاشق، چاقو و یا ناخن دست خود تا جایی که می‌توانید لاک را از روی فرش جدا کنید. جدا کردن لاک‌های خشک شده به شما کمک می‌کند که راحت تر لکه لاک را از روی فرش پاک کنید. همچنین می‌توانید با قیچی یک لایه سطحی لاک را از روی فرش ببرید.

نحوه پاک کردن لاک از روی مبل

برای برطرف کردن لکه لاک از روی مبل می‌توانید از روش‌های بالا استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که مقدار استون و یا الکلی میخواهید استفاده کنید باید خیلی کم باشد. بهتر است برای این کار از گوش پاک کن استفاده کنید. همچنین در صورتی که رنگ لاک خیلی تیره باشد، و یا رنگ مبلتان خیلی روشن است، شما باید از لاک پاک کنی استفاده کنید که استون نداشته باشد.

 

استفاده از وایتکس ممنوع

هیچگاه از وایتکس برای از بین لکه لاک خشک و تازه استفاده نکنید؛ چرا که استفاده از آن قطعا به فرش آسیب می‌رسانند. البته استفاده از استون هم برای موکت، فرش‌های روشن و رو فرشی‌ها، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

از بین بردن لکه لاک از روی فرش

 

تمیز کردن بعد از لکه‌برداری را فراموش نکنید

برای آنکه از شر لکه ها به طور کامل راحت شود و فرش یکدست و عاری از هرگونه لکه شود، بعد از پاک کردن لکه لاک از روی فرش، به سراغ تمیز کردن جای لکه و اطراف آن بروید. این مرحله آخر را دست کم نگیرید. پس فرایند زیر را طی کنید.

 

ناحیه موردنظر را با آب و صابون بشویید

در ابتدا، سطل کوچکی را از آب پر کنید و ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری (۵ تا ۱۰ میلی‌لیتر) یک شوینده مایع و یا شوینده فرش را در آب حل کنید. اسفنج تمیزی را بردارید و به این محلول آغشته کنید؛ سپس آن را به قول معروف بچلانید تا آب اضافه گرفته شود؛ در پایان، ناحیه موردنظر فرش را با آن تمیز کنید.

سپس سطل تمیزی را از آب پر کنید. اسفنج تمیزی را به آب آغشته کنید و سپس آن را بچلانید تا آب اضافه گرفته شود. با این اسفنج خیس، قسمت موردنظر را تمیز کنید تا صابون پاک شود.

در آخر حوله خشکی را روی فرش فشار دهید تا آب اضافی آن را بگیرد. وقتی آب اضافی را تا جای ممکن گرفتید، پنکه‌ یا سشوار را به‌صورت مستقیم روی نقطه خیس فرش بگیرید تا کاملا خشک شود.

 

سخن آخر

در این مطلب شما با ترفند هایی برای پاک کردن لاک از روی فرش آشنا شدید، این راه حل ها برای پاك كردن لاك از روي مبل، لکه ی لاک روی موکت و یا پارچه نیز کاربرد دارد. امیدواریم این مطلب آموزشی بتواند مشکل شما را در کوتاه ترین زمان برطرف کند.

قالیشویی
برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading