راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان

نظافت شرکت و محل کار
راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان

راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان

همانطور که می‌دانید نظافت محل کار و شرکت‌های تجاری با نظافت خانه کاملا متفاوت است. پس وجود یک دستورالعمل بعنوان راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان ضروری است، اکثر مردم تقریبا یک سوم از زمان روزانه شان را در محیط کار سپری می‌کنند و طبیعتا بسیاری از آن‌ها این محیط را همانند خانه دوم می‌بینند به همین دلیل اهمیت تمیزی و نظافت محل کار دو چندان می‌شود بمنظور داشتن فضای کار سالم در دفاتر، نظافت محل کار یا دفتر باید بدون وقفه انجام شود.

اهمیت نظافت محل کار 

دستگاه‌هایی مانند لپ تاپ و تلفن که در یک دفتر کار قرار دارند از جمله مواردی هستند که کارمندان بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند و هر روز در معرض لمس دست کارمندان بوده و به راحتی ناقل آلودگی و میکروب هستند.

رعایت نظافت از طرف کارمندان، آبدارچی و یا حتی نیروهای خدماتی نیاز مبرم به دستورالعمل‌های جامعی در خصوص راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان دارد که باید به تهیه و تنظیم آن توجه شود. برای مثال صفحه کلید خود یکی از منابعی است که تقریبا ۷۵۰۰ باکتری روی آن وجود دارد کافیست به این رقم فکر کنید تا اهمیت نظافت در محل کار و سلامتی کارمندان برایتان برجسته شود!

 

نظافت دفتر کار چه اهمیت دارد؟

این شرایط را تصور کنید: به دلیل عدم نظافت دفتر کار و تاثیر آن بر روی کارمندان، کارمند یا کارمندانی بیمار شده‌اند و اکنون به چند روز مرخصی برای بهبودی‌شان احتیاج دارند. این مسئله پروژه مهم محل کار و پیشرفت آن را دچار مشکل می‌کند. نکته جالب اینجاست که با توجه به نظافت محل کار به‌سادگی می‌توان از چنین سناریویی پیشگیری کرد.

یکی از فاکتورهایی که می‌تواند نقش مهمی را در افزایش بهره‌وری کارمندان در محل کار داشته باشد، توجه به نظافت محل کار آن‌هاست. علاوه بر بعد بهداشتی‌ای که نظافت دفتر کار در سلامت کارمندان ایفا می‌کند، رعایت این مسئله و نظافت محل کار و حتی نظافت مشاعات می‌تواند تاثیر بسزایی را روی کارمندان شما بگذارد. در این مقاله نظافت دفتر کار و تاثیر آن بر روی کارمندان را از زوایای مختلفی بررسی می‌کنیم.


 

جزئیاتی که هنگام نظافت محل کار باید به آن‌ها توجه کرد چیست؟

در این قسمت مواردی را می‌بینید که احتمال دارد در نظافت دفتر کار و تاثیر آن بر روی کارمندان فراموش شوند یا به چشم نیایند:

 • تمیز کردن و ضدعفونی کلیدهای برق، پریزها و رابط‌ها
 • ضدعفونی و زدودن غبار از وسایل میز کار مانند تلفن، جای خودکار، دستگاه پانچ و منگنه
 • ضدعفونی و پاک کردن دستگیره‌ها با مواد شوینده‌های مناسب (که حساسیت ایجاد نمی‌کنند)
 • گردگیری غبار روی لامپ‌ها و اتاق‌های کنفرانس (که میزان استفاده از آنها ممکن است کمتر باشد)
 • خالی کردن، نظافت و ضدعفونی سطل‌های زباله (توجه کنید که جداسازی زباله‌ها در نظافت دفتر کار و تاثیر آن بر روی کارمندان نیز بسیار اهمیت دارد)

 

اهمیت نظافت محل کار

 

 • نظافت میزکار کارمندان 

نظافت میزکار و منظم بودن کارمند یکی از بخش‌هایی است که تمیزی آن تا حد زیادی به خود کارمند هم بستگی دارد کارمندان باید به دستورالعمل راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان و رعایت تمیزی توجه کنند و سعی کنند که اقلام روی میزشان را منظم و تمیز نگه داشته و پس از پایان کار برخی از اقلام غیر ضروری که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را در کشوی میزشان قرار دهند. همچنین لازم است مواردی مانند کامپیوتر و فکس و تلفن هر روز گردگیری شده و شیارهای این لوازم الکتریکی با الکل یا مواد شوینده ملایم پاک شود تا میکروب و گرد و خاک به طور کامل از آن زدوده شود.

 

 • نظافت کف اتاق‌ها 

یکی از نقاط مهمی که هم در معرض دید است و هم در اثر عدم رسیدگی با آلودگی زیادی روبه‌رو خواهد شد، کف اتاق‌های شرکت است علاوه بر نظافت و تمیز کردن اقلام و وسایل روی میز توسط کارمندان شرکت، جارو کردن و تی کشی کف اتاق‌های شرکت توسط مسئول نظافت نیز باید بصورت روزانه صورت گیرد.

 

 • نظافت سرویس‌های بهداشتی 

یکی از مهم ترین موارد که باید در دستورالعمل راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان ذکر شود مربوط به نظافت سرویس‌های بهداشتی است روزانه تعداد زیادی کارمند و ارباب رجوع از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند بنابراین نظافت این قسمت و شستشوی کف و روشویی با مواد ضدعفونی کننده اهمیت بسزایی دارد لازم است که کلیه شیشه‌ها و درب‌ها و دستگیره‌های این محل نیز به دقت شسته شود و پس از پاک کردن آینه‌ها، مخزن مایع دستشویی پر شده و باکس دستمال کاغذی نیز در صورت خالی بودن حتما تعویض شود تا افرادی که از سرویس استفاده می‌کنند بتوانند دست‌های خود را خشک کنند.

 

 • نظافت آبدارخانه و آشپزخانه 

اگر می‌خواهید به اهمیت بالای نوشتن نظافت آشپزخانه در دستورالعمل راهنمای کامل نظافت محل کار برای کارمندان پی ببرید به این روند دقت کنید که معمولا هر روز تعداد زیادی از کارمندان ناهار خود را از خانه به محل کار آورده، در یخچال می‌گذارند و در زمان ناهار در مایکروویو گرم کرده و پس از صرف غذا آن را داخل سینک ظرفشویی قرار می‌دهند.

همین روال کارها می‌تواند موجب تجمع میکروب و بیماری شود پس بهتر است ظروف کارمندان پس از صرف غذا بلافاصله شسته شود تا از جمع شدن آن‌ها روی هم خودداری شود همچنین لازم است که یخچال و دستگیره آن، سینک ظرف شویی، داخل محیط مایکروویو و روی سطح گاز هر هفته تمیز شود.

 

نظافت دفتر کار

 

 • نظافت محل‌های رفت و آمد 

محل‌های رفت و آمد کارمندان مانند درب ورودی، پارکینگ، آسانسور، حیاط، لابی، راه پله‌های ساختمان یکی دیگر از موارد اصلی است که باید در دستورالعمل راهنمای کامل نظافت در محل کار برای کارمندان ذکر شود و نیروی خدماتی یا فردی که موظف به نظافت آن بوده باید در نظافت آن دقت لازم انجام دهد.

در شرکت‌های بزرگ برای انجام این کار نیروهای خدماتی از دستگاهایی مانند بخار شوی صنعتی استفاده می‌کنند که بسیاری از آنها قابلیت شست و شوی شیشه‌ها را دارند. اما در شرکت‌های کوچک می‌توانید از جاروبرقی و تی‌های چرخشی و معمولی نیز برای نظافت کف، پله‌ها و دیوارها نیز استفاده کرد.

 

 • نظافت نمای شرکت 

نمای شرکت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد به خصوص وقتی درباره‌ ساختمان‌های بزرگ و مرتفع اداری و مراکز تجاری عظیم حرف می‌زنیم نمای ساختمان به نوعی ویترین شرکت و محل کسب و کار شما از دید افراد بیرونی است برای نظافت نما و شیشه‌های بیرونی باید از خدمات یک نماشویی حرفه‌ای استفاده کنید طبق ارتفاع و نوع نما، از روش‌های مختلفی برای نماشویی استفاده می‌شود.

5.00 امتیاز از 7 رای

نظافت شرکت و محل کار

برای سرویس نظافت شرکت و محل کار از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت شرکت و محل کار

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading