سیم کشی اعلام حریق

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سیم کشی اعلام حریق

سیم کشی اعلام حریق برای راه اندازی سیستم اطفا حریق در ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی کاربرد دارد. نقشه خوانی اعلام حریق و استفاده از نقشه سیم کشی اعلام حریق سنس در راستای اجرای اصولی این مدل سیم کشی در قسمت‌های تعیین شده ساختمان صورت می‌گیرد. 

نحوه لوله گذاری اعلام حریق، نحوه برقراری اتصالات در بین تجهیزات کاربردی، محل صحیح سیم کشی و راه اندازی سیستم اطفا حریق با دسترسی و دانلود نقشه اعلام حریق ساختمان در کنارافراد متخصص امکان پذیر است. 

 

امروزه سیم کشی اعلام حریق ساختمان بصورت تخصصی و با اطلاعات کافی در زمینه نقشه خوانی اعلام حریق در بناهای جدید و بازسازی شده صورت می‌گیرد. در این مطلب از مجله خدمت از ما به بررسی نحوه نقشه خوانی اعلام حریق و نمونه‌های مختلف سیم کشی در این خصوص پرداخته شده است. 

 

نقشه خوانی اعلام حریق

ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد نحوه سیم کشی اعلام حریق، مدار اعلام حریق، با توجه به نقشه سیم کشی اعلام حریق به طور مفصل صحبت کنیم. پس اگر به دنبال راهی کامل برای سیم کشی سیستم اعلام حریق هستید تا پایان مقاله با ما همراه باشید. سیستم کشی اعلام حریق تلاش می کنند در کمترین زمان ممکن حریق، موارد مشکوک به حریق یا مواردی که ممکن است منجر به حریق شوند را تشخیص دهند.

 

دانلود نقشه اعلام حریق ساختمان

نقشه خوانی اعلام حریق سیم کشی اعلام حریق نقشه سیم کشی اعلام حریق سنس نحوه لوله گذاری اعلام حریق نقشه اعلام حریق

 

نحوه سیم کشی اعلام حریق 

در سیم کشی اعلام حریق نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS 5839 و کابل­ کشی طبق استاندارد BS 6207 انجام می‌گیرد. به طور کلی می‌­توان سیم­ کشی مدار اعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هر گروه کابل مناسب با آن را به کار برد:

 1. گروه یک سیم کشی اعلام حریق: کابل­‌هایی که بعد از آشکار شدن حریق استفاده نمی‌­شوند مانند کابل‌­های دتکتورها و شستی­‌ها.
 2. گروه دو سیم کشی اعلام حریق: کابل­‌هایی که بعد از کشف حریق استفاده می­‌شوند مانند کابل­‌های منبع تغذیه و آژیرها و چراغ‌­ها.

 

طریقه سیم کشی مدار اعلام حریق

همانطور که گفته شد برای سیم کشی اعلام حریق 2 گروه داریم! که برای هر دو گروه می‌توان کابل 1.5 میلی­‌متر مربع با روپوش و عایق پروتودور استفاده کرد، ولی در مکان­‌هایی که امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل­‌ها را حفاظت مکانیکی کرد.

می­‌توان در مورد سیم­‌های آژیرها و چراغ‌­ها برای حفاظت، آن­‌ها را داخل دیوار زیر حداقل 12 میلی­متر گچ به صورت توکار گذاشت. کابل­‌های سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل­‌ها سیم­کشی شوند. تست کابل‌­ها توسط اهم متر انجام می­‌شود.

 

نقشه سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر

 

در صورت استفاده از از مگا اهم سنج باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور، آژیر، پانل کنترل و … را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالا به آن­‌ها آسیب نرساند. کابل­کشی سیستم­های عادی به صورت رادیال یا خطی و کابل­کشی سیستم­های هوشمند به صورت حلقوی انجام می­‌گیرد. در انتهای مسیر زون­ها همیشه یک مقاومت موازی با خط که مقدار آن معمولا 4.7 یا 6.8 کیلو اهم است متصل می­‌کنند یا از واحد انتهای خط AEOL استفاده می‌­نمایند.

 

انواع سیم کشی اعلام حریق

نمونه‌های مختلفی از نقشه سیسم کشی اعلام حریق وابسته به نوع ساختمان طراحی و اجرا می‌شود. در این بخش با رایج ترین موارد سیم کشی برای راه اندازی سیستم اعلام و اطفا حریق به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت. 

 • سیم کشی اعلام حریق ساده خانگی
 • سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر
 • سیم کشی اعلام حریق هوشمند
 • سیم کشی اعلام حریق وایرلس
 • سیم کشی اعلام حریق سنس
 • سیم کشی اعلام حریق زتا
 • سیم کشی اعلام حریق زیتکس
 • سیم کشی آژیر اعلام حریق
 • سیم کشی اعلام حریق تسلا

 

هر کدام از این مدل سیم کشی‌ها از نقشه سیم کشی اعلام حریق خاصی تبعیت می‌کنند. وابسته به نوع طراحی تقشه‌ها که در برخی نمونه‌های نقشه سیم کشی بخشی از سیستم را ارائه می‌دهند، به دو مورد پر کاربرد در این بخش اشاره می‌کنیم. 

 

نقشه سیم کشی اعلام حریق سنس

نقشه سیم کشی اعلام حریق همانند سیستم‌های آدرس پذیر بوده و در هنگام راه اندازی دوسیم وارد شستی و دو سیم از آن خارج می‌شود. توجه به نقشه این قبیل سیم کشی به دلیل اهمیت سربندی سیم‌های ورودی و خروجی تعبیه شده روی ترمینال‌های شستی می‌باشد.

نقشه سیم کشی اعلام حریق سنس

سیم کشی اعلام حریق و نقشه خوانی اعلام حریق سیم کشی اعلام حریق زیتکس نقشه نصب دتکتور اعلام حریق

 

در نهایت نصب سیم کشی و راه اندازی سیستم‌های اعلام حریق سنس مانند بقیه سیستم‌ها بوده و تفاوت چندانی ندارد.

 

نقشه سیم کشی شستی اعلام حریق

نقشه سیم کشی اعلام حریق در سیستم‌های متعارف و سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر تقریبا مشابه هم است و در هر دو سیستم دو سیم وارد شستی و دو سیم دیگر از آن خارج می‌شود. سربندی سیم‌های ورودی و خروجی روی ترمینال‌های داخل شستی، می‌بایست مطابق دستورالعمل سازنده انجام شود.

 

مراحل سیم کشی اعلام حریق

در هنگام نصب و اجرای سیستم اعلام و اطفا حریق در ساختمان توجه کافی به سیم کشی صحیح و اصولی از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالت کلی سیم کشی اعلام حریق امری تخصصی بوده و باید تحت نظارت افراد آموزش دیده در این زمینه انجام شود.

 

سیم کشی اعلام حریق

 

در این بخش اشاره مختصری به مراحل سیم کشی سیستم اعلام و اطفا حریق خواهیم داشت. 

 • ابتدا قبل از شروع سیم کشی اعلام حریق، موقعیت کلیه قسمت‌ها را با نقشه اعلام حریق چک کنید.
 • کابل کشی را مطابق با نقشه اعلام حریق سنس انجام دهید.
 • بعد از کابل کشی، دتکتورهای حرارتی و دود، شستی‌ها را نصب نمایید.
 • باید نقشه خوانی اعلام حریق را بلد باشید تا، تابلوی کنترل مرکزی را در محلی تعیین شده در نقشه نصب نمایید.
 • سیم زمین را به بدنه فلزی پانل وصل نمایید. طبق دستورالعمل‌های آزمایش ارائه شده در کاتالوگ دستگاه مرکز کنترل را آزمایش نمایید.
 • سیمهای ورودی را قبل از آزمایش کامل دستگاه به ترمینال‌های آن وصل نکنید. سایر تجهیزات را به تابلوی کنترل مرکزی وصل و کلیه دتکتورها را تا اتمام کارهای ساختمانی (که با گرد و غبار احتمالی همراه است) از پایه‌های آن خارج کنید، تا به دلیل ورود گرد و غبار به داخل آن‌ها، آژیر مزاحمت ایجاد نکند.
 • هنگامی که کلیه کارهای ساختمانی تمام شد و گرد و غباری وجود نداشت، مطمئن شوید که برق ۲۲۰ ولت دستگاه قطع شده و اتصال باطری‌ها جدا شده است. سپس کامل بودن مدار سیم کشی را به وسیله یک اهم متر چک کنید.

 

دانلود نقشه اعلام حریق ساختمان

 

 • دقت کنید در این مرحله سیستم را به وسیله مگا اهم سنج آزمایش نکنید. این مرحله سیم کشی اعلام حریق بسیار حساس است. برای اینکار بهتر است از کمک یک برقکار ماهر بهره ببرید.
 • برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به دستگاه در هنگام اتصال سیم‌ها باطری‌ها را از داخل دستگاه بردارید. بعد از آزمایش کردن سیم بندی دستگاه، مقاومت‌های انتهای خط را از ترمینال دستگاه باز کنید و آن‌ها را به ترمینال‌های آخرین آشکارساز و آخرین آژیر هر مدار وصل کنید.
 • زمانی که مطمئن شدید کلیه اتصالات محکم و عایق روی سیم‌ها سالم‌اند، باتری‌ها را در داخل دستگاه جایگزین و سیم آن را وصل کرده و سپس برق دستگاه را نیز متصل کنید. حال می‌توانید دستگاه را به طور کامل و عملی تست نمایید.
 • این آزمایش‌ها باید با باطری‌های مرغوب و پر اجرا شوند. باطری‌های نامرغوب حتی اگر شارژ شوند. باعث اعلام اشکال می‌گردند. لازم است در موقع لزوم و در زمان‌های معینی سیستم بازدید شود و اشکالات احتمالی آن رفع گردد.

4.5 امتیاز از 1743 رای


اجرای سیستم اعلام و اطفا حریق
برای سرویس اجرای سیستم اعلام و اطفا حریق از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین