عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟

 آیا می‌دانید عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟ قدرت و ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟ با توجه به اینکه مدتی است شهرهای مختلف ایران درگیر ویروس کرونا شده‌اند، دانستن جواب این سولات می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری از ابتلا به بیماری کوید19 جهت حفظ سلامتی خود و دیگران انجام دهد.

 

عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟

 

این روزها اکثر مردم در خانه مانده‌اند تا از تماس با افرادی که احتمال مبتلا بودن به ویروس کرونا دارند، دوری کنند. با این وجود در اثر یک تحقیق در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در امریکا، مشخص شده است که در یک کشتی، 17 روز پس از ترک سرنشینان آن، آر ان ای ویروس عامل کوید-19 پیدا شده است. اکنون این سوالات پیش می‌آید که عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟ ریسک جابه جایی بسته‌ها، مواد غذایی و سطوح پر تماس چقدر است؟

 

آیا گزارش این کشتی تفریحی به زنده ماندن ویروس کرونا تا 17 روز بر روی سطوح دلالت می‌کند؟

دکتر جولیا مارکوس: تحقیقات مرکز کنترل بیماری از کشتی تفریحی، مدارکی از آر ان ای مربوط به ویروس را در کابین‌هایی که هنوز پاک سازی نشده بودند پیدا کرده است. البته این تنها بدان معنا است که ویروس قابل شناسایی بوده است، نه این که مناسب رشد بوده و یا تماس با آن قادر به مبتلا‌کردن کسی باشد. (آر ان ای یا ریبونوکلئیک اسید، اطلاعات ژنتیکی ویروس را حمل می‌کند.)

دکتر آکیکو ایواساکی: این تنها بدین معنا است که قسمت‌هایی از ویروس وجود دارند که هنوز باقی مانده‌اند. ویروس برای مبتلاکردن افراد نیاز به اجزا بسیار دیگری نیز دارد. اگر شما تکه‌ها و اجزا آر ان ای را داشته باشید، قرار نیست که یک ویروس ساخته شود؛ برای ساخته شدن ویروس نیاز به یک ژنوم کامل و سالم است. تنها به این دلیل که شما یک قسمت کوچک از آر ان ای را دارید، به این معنی نیست که ابتلایی وجود دارد.

 

عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟

 

عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

مارکوس: به تازگی ژورنال دارویی نیو انگلند یک مطالعه را منتشر کرده است که عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف را در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی تست کرده است. آن‌ها یافته‌اند که عمر ویروس کرونا بر روی مس تا 4 ساعت، بر روی کاغذ و مقوا تا 24 ساعت، بر روی پلاستیک و استیل تا 72 ساعت است.

اما لازم است بدانید که به مرور زمان، میزان ویروس بر روی این سطوح نیز به سرعت کاهش یافته، و همین طور احتمالا ریسک ابتلا از طریق لمس آن‌ها نیز به مرور زمان کاهش می‌یابد.

 

عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

 

آیا می‌توان از تنها یک تکه از ویروس کرونا مبتلا شد؟

ایواساکی: برای ابتلا به ویروس، نیاز است تا در معرض میزان مشخصی از ذره‌های ویروسی قرار گرفت. اگر شما تنها یک ذره ویروسی بر روی انگشتتان داشته باشید، بعید است که شما مبتلا شوید. بعضی از ویروس‌ها بسیار قوی هستتند و تنها کافی 10 تکه از آن را داشته باشید تا مبتلا به بیماری شوید، در حالی که برای بقیه آن‌ها ممکن است چند میلیون نیاز باشد. هر چه در معرض ذره‌های ویروسی کمتری باشید، احتمال ابتلای شما کمتر است. به این دلیل است که میزان ویروس بر روی سطح مهم است.

 

با توجه به طول عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا، احتمال سرایت‌کردن ویروس کرونا از طریق سطوح آلوده مختلف بیشتر است یا تماس مستقیم با افراد مبتلا و ذرات در هوا؟

مارکوس: تا جایی که در حال حاضر می‌دانیم، بنظر می‌رسد بیشتر افراد از طریق تماس نزدیک با افراد مبتلا به ویروس کرونا مریض می‌شوند تا لمس‌کردن یک سطح آلوده. با این وجود، کماکان احتیاط‌کردن در چیزهایی که لمس می‌کنیم اهمیت دارد، مخصوصا سطوح پر تماس. همچنین در مورد تمیز‌کردن دست‌های خود بعد از لمس وسایل و اشیا دقت کنید. برای مثال، در حمل ونقل عمومی یا فروشگاه‌ها و مکان‌هایی که افراد زیادی مراجعه می‌کنند.

ایواساکی: عمر ویروس کرونا روی سطوح پلاستیکی و استیل بسیار بیشتر است (به طوریکه تا چند روز مقاومت می‌کنند). بنابراین احتمال شخصی که مریض بوده ویروس را بر روی سطح قرار دهد و شخص دیگری آن را لمس کند و سپس صورت خود را لمس کند زیاد است.

آیا خطر ابتلا به کرونا از طریق مواد غذایی و خواربار و بسته‌هایی که برایمان فرستاده می‌شوند وجود دارد؟

مارکوس: با توجه به عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا می‌توان گفت خطر آن وجود دارد اما پایین است. احتمال دارد فردی که بسته را به شما تحویل می‌دهد، مریض بوده و باعث انتقال بیماری شود. من توصیه می‌کنم که هرگاه چیز جدیدی به در خانه شما آمد، پس از دریافت آن نسبت به شستن دست خود مراقب باشید.

ایواساکی: پایداری ویروس بر روی مقوا و کاغذ بسیار خوب است. هنگامی‌که شما بسته‌ها را دریافت کردید، آن‌ها را باز کنید، سریعا بسته‌بندی آن را دور انداخته، دست‌هایتان را بشورید، و سعی کنید از لمس‌کردن صورت خودداری کنید. به هر میزان که می‌توانید احتمال تماس سطح بسته بندی با صورت را کم کنید.

 

عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟

 

آیا ممکن است محتویات بسته توسط شخصی که آن را بسته بندی کرده باشد آلوده شده باشد؟

ایواساکی: قطعا میزانی احتمال آلودگی وجود دارد، اما سطح بیرونی بسته بندی تماس بیشتری با افراد مختلف دارد تا محتویات داخل آن و احتمال آلودگی داخل بسته بندی کمتر است. همچنین با توجه به اینکه تا رسیدن بسته به خانه شما چند روز طول می‌کشد، هر ویروسی که داخل بسته بوده تا الان غیرفعال شده است.

 

نکته ای برای تمیز‌کردن ویروس کرونا روی سطوح مختلف دارید؟

مارکوس: بهتر است که سطوح پر تماس مانند دستگیره درب‌ها را به‌طور مداوم پاک کنید. پاک کننده‌های معمول خانگی شامل سفیدکننده‌ها و محلول‌های با بیش از 70% الکل برای پاک سازی سطوح مختلف موثراند. اگر در خانه شما کسی تشخیص به ابتلای کوید-19 داشته، پاک‌سازی و ضدعفونی‌کردن بسیار مهم‌تر می‌شود و باید به به دفعات بیشتری انجام شود.

 

عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف و هوا چقدر است؟

 

متخصصان:

دکتر آکیکو ایواساکی، پروفسور ایمن شناسی در دانشگاه یال

دکتر جولیا مارکوس، اپیدمی‌شناسی بیماری‌های عفونی و پروفسور در دپارتمان جمعیت دارویی در دانشکده پزشکی‌هاروارد

این مقاله ترجمه ای است از  ?How long does coronavirus live on different surfaces

4.5 امتیاز از 1491 رای


ضد عفونی منزل و محل کار
برای سرویس ضد عفونی منزل و محل کار از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین