کاربرد الکل صنعتی برای ضدعفونی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کاربرد الکل صنعتی برای ضدعفونی

این روزها با شیوع کرونا در دنیا به خصوص ایران مصرف الکل صنعتی برای ضدعفونی و مصرف الکل طبی برای ضد عفونی بدن زیاد شده است. متاسفانه تعداد تلفات بر اثر مسمومیت الکلی این روزها در بیمارستان‌های سطح کشور زیاد گزارش می‌شود و علت آن عدم آگاهی از مصرف صحیح الکل است. در ادامه درباره مصرف الکل طبی و کاربرد الکل صنعتی برای ضدعفونی نکات مهمی را به سمع و نظر شما می‌رسانیم.

 

کاربرد الکل صنعتی برای ضدعفونی

 

فرق الکل صنعتی و طبی

 با افزایش مرگ و میر و مسمومیت الکلی سازمان غذا و دارو ضمن انتشار اطلاعیه‌ای، نسبت به استفاده از متانول و یا الکل صنعتی برای ضدعفونی سطوح و دست هشدار داد. باید به این نکته توجه داشت که متانول الکل صنعتی فقط و فقط برای ضدعفونی سطوح مناسب است و اگر سطح پوست شما در معرض آن قرار گرفت، حتما آن را بشویید؛ چرا که منجر به مسمومیت می‌شود. توجه داشته باشید که متانول زرد رنگ است و حتما قبل از استفاده، توضیحات روی شیشه را بخوانید.

الکل طبی یا متانول در پزشکی برای ضد عفونی بدن به کار برده می‌شود، سفید رنگ است و در تماس با پوست مشکلی ایجاد نمی‌کند. متاسفانه گزارش‌ها حاکی از این است که عده‌ای افراد سودجو با ترکیب وایتکس با الکل صنعتی رنگ آن را تغییر می‌دهند و به جای الکل طبی در بازار عرضه می‌کنند. برای اطمینان خاطر بهتر است الکل مناسب را از مراکز معتبر تهیه کنید. 

 

آزمایش تشخیص الکل صنعتی و طبی

همان‌طور که گفته شد، با توزیع الکل صنعتی برای ضدعفونی به جای الکل طبی و ایجاد مشکلات شدید، یک آزمایش وجود دارد که اگر قبل از استفاده از الکل و ضدعفونی کننده‌های مایع از آن استفاده کنید می‌توانید از اصل بودن آن اطمینان پیدا کنید.

ابتدا یک قاشق از مایع ضدعفونی‌کننده یا الکل را در قاشق می‌ریزیم سپس با فندک آن را مشتعل می‌کنیم. اگر شعله ایجاد شده آبی بود که اتانول است و با خیال راحت از آن استفاده کنید، ولی اگر شعله نارنجی رنگ بود، متانول یا الکل صنعتی در آن است و قابل استفاده برای ضدعفونی بدن نیست.

 

فرق بین الکل صنعتی و الکل طبی

 

نکاتی راجع به الکل صنعتی برای ضدعفونی

  • الکل صنعتی یا همان متانول، ضمن اینکه دارای اثرات ضد میکروبی کمتری در مقایسه با الکل  اتانول است، به علت سمیت بالا، مصرف خوراکی آن با بروز مسمومیت‌ الکلی، کوری و مرگ همراه است.
  • میزان جذب پوستی متانول یا الکل صنعتی به ویژه در پوست های آسیب دیده بالا بوده و می تواند سبب بروز مسمومیت شود.
  • توصیه می‌شود به هیچ وجه از الکل متانول و یا الکل صنعتی، برای ضدعفونی دست و پوست استفاده نکنید. چنانچه قصد دارید از فرآورده‌های ضدعفونی بر پایه الکل استفاده کنید، تنها از محلول های آبی الکل اتیلیک یا اتانول و یا فرآورده های استاندارد حاوی الکل اتیلیک اتانول با غلظت مناسب استفاده کنید.
  • برای ضد عفونی سطوح بهتر است از دستما‌ل‌های مرطوب که حاوی الکل هستند یا پدهای الکلی استفاده کنید.
  • بر اساس توصیه‌های علمی و پزشکی مصرف خوراکی اتانول و یا غرغره کردن دهانی آن در هیچگونه تاثیری در پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید ندارد و با خطر بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.
  • برای ضد عفونی کردن دست‌ها و سطوح مختلف، استفاده از الکل ۷۰ درصد کارایی لازم را دارند.

 

الکل صنعتی برای ضدعفونی

 

کلام پایانی

در این مطلب کاربرد الکل صنعتی برای ضدعفونی و تفاوت‌های آن با الکل طبی گفته شد. در این روزهای سخت سعی کنیم با رعایت اصول بهداشت فردی از انتشار این ویروس جلوگیری کنیم و هم‌چنین فقط در موارد ضروری و خاص به بیرون از خانه مراجعه کنیم و از خانه تا جایی که می‌شود بیرون نیاییم. خدمت از ما برای شما عزیزان آرزوی سلامتی و بهبود شرایط را دارد.

4.5 امتیاز از 1524 رای


ضد عفونی منزل و محل کار
برای سرویس ضد عفونی منزل و محل کار از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین