چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم؟

ثبت درخواست " کوتاهی مو "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم؟

پاکسازی شپش یکی از اقدامات اساسی در مواجهه با این عارضه درگیر کننده مو و پوست سر است. پاکسازی شپش از خانه و همین طور از بین بردن اثر این حشره از پوست سر و موهای سر در برخی مواقع با یک اتفاق دردسرساز تفاوت چندانی ندارد.

یادگیری روش‌های خانگی و پزشکی پاکسازی شپش و همین طور رعایت اصول معرفی شده از سمت پزشک در تسریع روند از بین رفتن این عارضه تاثیر بسزایی دارد. از قدیم تا به امروز عواملی مانند عدم رعایت بهداشت و استفاده از لوازم شخصی افراد از مهمترین دلایل درگیری پوست و موی سر با این حشره است.

 

چگونه شپش را از خانه ریشه کن کنیم

 

در این مطلب با بررسی راه‌های درمان و پاکسازی شپش سر شما را در رفع این عارضه و پاکسازی شپش از خانه راهنمایی می‌کنیم. روش‎های ارائه شده در این مطلب پر استفاده ترین و نتیجه بخش ترین موارد در رفع این عارضه بوده اما در وهله اول بهترین انتخاب مراجعه به پزشک است.

 

20 روش خانگی پاکسازی شپش

در هنگام مواجهه با شپش سر در خود یا یکی از اعضای خانواده شناخت یک راه حل در دسترس به جلوگیری از همه گیر شدن یا فراگیر شدن این عارضه کمک بسیاری می‌کند. روش‌های خانگی و استفاده از مواد طبیعی در دسترس بهترین اقدام در این مواقع است.

 

شپش سر را چگونه از بین ببریم

 

پاکسازی شپش سر در بیشتر مواقع بصورت تجربی و با همین مواد پاک کننده خانگی به راحتی امکان پذیر است. در این بخش بهترین راهکارها برای رفع و پاکسازی شپش در خانه معرفی شده که بیشترین تاثیر را در روزهای ابتدایی درگیری با این عارضه روی پوست سر و موی افراد دارند.

 

1.جداسازی تخم‌های شپش از مو و شانه زدن

یکی از بهترین روش‌های پاکسازی شپش جداسازی تخم‌های شپش با شانه مخصوص این کار از سر و مو است. برای انجام این کار شانه مخصوص را از داروخانه تهیه و موهای سرتان را با کشیدن این شانه از تخم ریزی شپش پاکسازی و سپس آن را بشویید.

 

برای از بین بردن شپش سر بچه چه باید کرد

 

2.سس مایونز برای پاکسازی شپش

یکی دیگر از رایج ترین روش‌های خانگی پاکسازی شپش استفاده از سس مایونز است. مراحل زیر به ترتیب روش استفاده از این ماده را برای از بین بردن شپش سر ارائه داده است.

 • آغشتگی کامل موها به سس مایونز
 • پوشاندن کامل سطح مو با کلاه پلاستیکی حمام
 • ماندگاری حداقل 5 الی 6 ساعت این ماده بر روی موها
 • شستشوی دقیق و خوب موها با شامپو
 • سشوار کردن موها و استفاده از شانه ضد شپش برای جداسازی تخم‌های این حشرات
 • این کار را هفته‌ای یک بار به‌مدت حدود دو ماه تکرار کنید.

 

3.درمان و پاکسازی شپش با سرکه در خانه

سرکه در ردیف مواد پاک کننده قوی برای از بین بردن شپش سر است. اسید استیک بالای موجود در ترکیبات سرکه منجر به نابودی این حشرات می‌شود. سرکه علاوه بر این موارد تخم‌های شپش‌های مرده را در خود حل و امکان درگیری مجدد با این عارضه را از بین می‌برد.

برای استفاده از این ماده مقادیر مساوری سرکه و روغن معدنی را با هم مخلوط و قبل از خواب به پوست سر و موهایتان آغشته کنید. روی موهایتان را با کلاه حمام پوشانده و تاصبح به همین حالت بمانید. صبح موهایتان را با شامپو بشویید.

 

درمان و پاکسازی شپش با سرکه در خانه

 

علاوه بر این می‌توانید از سرکه بطور مساوی رقیق شده با آب برای آبکشی موهای تازه شسته شده استفاده و بگذارید مدت زمان ده دقیقه روی موهایتان بماند. و سپس مجدد موهایتان را بشویید.

 

4. روغن نارگیل برای پاکسازی شپش

استفاده از روغن ناگیل بعنوان یک عامل خفه کننده شپش سر در رفع و از بین بردن آن تاثیر بسزایی دارد. برای پاکسازی شپش از خانه روغن نارگیل را به مدت پنج روز در مراحل زیر به موهایتان بزنید.

 1. سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم و سپس به آن کمی کاقور اضافه کنید.
 2. مخلوط تهیه شده را روی تمامی قسمت‌های سرتان بمالید.
 3. تمامی سطح موها و سرتان را با یک کلاه حمام بپوشانید.
 4. صبح روز بعد موهایتان را شسته، سپس سشوار و شانه ضد شپش را روی آن بکشید.

 

6. پاکسازی شپش با روغن درخت چای

روغن درخت چای در ردیف حشره کش‌های طبیعی قرار دارد که برای رفع و پاکسازی شپش از خانه پیشنهاد می‌شود. خاصیت ضد خارش و التهاب این روغن به کاهش و تشکین عوارض وجود شپش در سر کمک می‌کند.

برای استفاده هر 30 گرم شامپو را با سه تا پنج قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. موها را با این مخلوط شامپو کنید و سپس آب بکشید. سپس موها را سشوار و با شانه ضد شپش مرتب کنید.

 

پاکسازی شپش با روغن درخت چای

 

سه قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق چای‌خوری روغن درخت چای را با هم مخلوط کنید. می‌توانید یک قاشق چای‌خوری روغن اکالیپتوس نیز به آن اضافه کنید. این محلول را به‌طور کامل روی مو و پوست سرتان بمالید. اجازه بدهید 20 تا 30 دقیقه بماند و سپس موها را شامپو کنید. این درمان را دو بار در هفته به‌مدت یک تا دو ماه ادامه بدهید.

*استفاده از روغن چای باید با احتیاط انجام شود چون بسیار قوی است.

 

7. آب لیمو برای پاکسازی شپش

آب لیمو ترش به دلیل ماهیت اسیدی‌اش به جدا کردن شپش‌ها و تخم‌های شپش از پوست سر کمک می‌کند. برای جلوگیری از ابتلای و درگیری موهای سر کودکان به شپش روش آغشتگی موها به آبلیمو بسیار کاربردی است.

 

آب لیمو برای پاکسازی شپش

 

آب‌ لیموی تازه را بگیرید و آن را روی پوست سر بمالید. اجازه بدهید 30 دقیقه بماند و سپس آن را با سرکه و بعد با آب گرم آبکشی کنید. برای جلوگیری از ابتلا به شپش، این درمان را یک‌‌بار در هفته انجام بدهید. حتی برای استفاده از این ماده می‌توانید از خمیر آب لیمو با چهار حبه سیر روی موهایتان استفاده کنید.

 

.8 پاکسازی شپش با الکل مالشی

الکل مالشی، یک حلال حاوی 70٪ ایزوپروپیل یا الکل مطلق است که می‌تواند شپش‌ها و تخم‌های شپش را به‌طور موثری از بین ببرد. استفاده از این ضدعفونی‌کننده‌ی قدرتمند، خطری ایجاد نمی‌کند.

برای استفاده از این ماده در وان حمام موهای خیس را به الکل آغشته و پس از گذشت مدت زمان مشخص بر سطح آن نرم کننده بزنید. پس از استفاده از شانه مخصوص شپش موهایتان را با شامپو پاکسازی کنید.

 

 9. یاس بنفش هندی (نیم) و پاکسازی شپش

نیم یا همان یاس بنفش هندی بعنوان یک حشره کش طبیعی شناخته شده است. این ماده در درمان و پاکسازی شپش بسیار موثر است. علاوه بر این سوزش و خارش مداوم سر را تسکین داده و مانع خشک شدن پوست سر و تحریک آن می‌شود.

 

یاس بنفش هندی (نیم) و پاکسازی شپش

 

از این ماده نیز به صورت خشک آسیاب شده و خمیر مانند یا له شده طبیعی آن بر روی مو و پوست سر استفاده می‌شود.

 

10. بادام درختی و پاکسازی شپش از خانه

در طب سنتی و گیاهی استفاده از بادام درختی برای پاکسازی شپش از سر بسیار مرسوم است. در این بخش مراحل کاربرد این ماده طبیعی برای از بین برد شپش را با هم مشاهده می‌کنیم.

 1. ده عدد بادام درختی را به مدت یک شبانه روز بخیسانید.
 2. پوست بادام‌ها را جدا و آنها را آسیاب و به شکل خمیر در آورید.
 3. سه قاشق غذاخوری آب لیمو به این مخلوط اضافه کنید.
 4. این مخلوط را به‌طور کامل روی پوست سرتان بمالید.
 5. اجازه بدهید دو ساعت روی پوست سرتان بماند.
 6. سپس آن را با آب سرد کاملا بشویید.یک بار در هفته و به مدت دو ماه این روش را به کار برید.

 

11. پاکسازی شپش سر با روغن زیتون

روغن زیتون همانند دیگر روغن‌ها یک عامل خفه کننده مفید برای از بین برد شپش سر است که در هر آشپزخانه‌ای یافت می‌شود. روغن زیتون در تمام طول شب روی سرتان بماند و موهایتان را نیز با کلاه حمام بپوشانید.

 

پاکسازی شپش سر با روغن زیتون

 

سپس باید موهایتان را با شانه‌ی ضدشپش شانه بزنید تا تخم‌های شپش جدا شوند؛ روغن زیتون به سست شدن شپش‌های چسبیده به موها کمک می‌کند.

 

12. پیرِترین‌ها و پیرِتروم برای پاکسازی شپش

این ماده از گل‌های داوودی که حاوی حشره‌کُش‌های طبیعی به‌نام پیرِترین‌هاست، به‌دست می‌آید. پیرِترین‌ها به سیستم‌های عصبی شپش‌های زنده حمله می‌کنند اما همیشه مؤثر نیستند چون برخی از شپش‌ها به این سم مقاوم شده‌اند.

این محصول را به موهای خشک بمالید، ده دقیقه صبر کنید، سپس موهایتان را خیس کنید تا کف کند و در آخر آبکشی کنید. آن‌گاه موها را با شانه‌ی ضدشپش شانه کنید. برای استفاده از این ماده به دلیل واکنش‌های آلرژیک حتما با افراد مطلع مشورت کنید.

 

13. پاکسازی شپش مو با سشوار

حرارت ناشی از سشوار بر روی شپش تاثیر از بین برنده‌ای دارد. اما روی شپش‌های زنده استفاده از سشوار به تنهایی روش درمانی مناسبی نمی‌باشد. بنابراین باید در کنار استفاده از مواد طبیعی معرفی شده برای خشک و پاکسازی شپش از سر پس از خفگی حشرات از سشوار استفاده کرد.

 

پاکسازی شپش مو با سشوار

 

14. پاکسازی شپش سر با اسپینوزاد

اسپینوزاد، یک ماده‌ی حشره‌کُش طبیعی است که از باکتری‌های موجود در خاک به‌دست می‌آید. از این ماده در لوسیون‌ها استفاده می‌شود. کف سر و موهایتان را از ریشه تا انتها با این مایع بپوشانید. اجازه بدهید ده دقیقه روی سرتان بماند، سپس موها را بشویید و شانه بزنید تا تخم‌های شپش جدا شوند. استفاده از این ماده با عوارض جانبی سوزش سر و چشم همراه است.

 

15.  پاکسازی شپش با ژل حالت‌دهنده‌ی مو یا وازلین

تحقیقات زیادی وجود ندارد که ثابت کند استفاده از ژل حالت‌دهنده‌ی مو یا وازلین، شپش‌های سر را از بین می‌برد؛ با این‌حال بسیاری از افراد معتقدند که این روش واقعا مؤثر است. به‌نظر می‌رسد. این ماده‌ی چسبناک با مسدود کردن سوراخ‌های تنفسی شپش‌ها آنها را خفه می‌کند.

 

پاکسازی شپش مو با سشوار

 

16. مایع ظرفشویی برای پاکسازی شپش

مایع ظرفشویی شپش‌ها را نابود نمی‌کند اما به پاک کردن مواد چسبناکی که مادرها برای خفه کردن شپش‌ها به موهای کودکان می‌مالند، کمک می‌کند. برخی از مایع‌های ظرفشویی نیز به تجزیه‌ی ماده‌ی چسب‌مانندی که باعث چسبیدن تخم شپش به ساقه‌ی مو می شود، کمک می‌کنند.

 

17. روغن‌های خانگی و درمان شپش

روغن اسطوخودوس، روغن چریش، روغن گل میخک، روغن رازیانه ، روغن برگ درخت دارچین ، روغن آویشن قرمز، روغن نعناع فلفلی و روغن جوز هندی از دسته روغن‌های خفه کننده شپش در موی سر هستند. استفاده از این روغن‌ها در از بین برد شپش موی سر تاثیر بسزایی دارد.

 

روغن‌های خانگی و درمان شپش

 

18. پاکسازی شپش از خانه

شپش در خارج از پوست سر زنده نمی‌ماند و همچنین بچه شپش در دمای اتاق دوام نمی‌آورد. بنابراین لازم نیست که همه جای خانه را تمیز کنید. هدف از پاکسازی شپش از خانه تمیز کردن وسایل فرد مبتلا به این عارضه مانند کلاه، روبالشتی و برس و شانه است.

 

چگونه شپش را از خانه پاکسازی کنیم

 

19. دستگاه از بین برنده شپش

این دستگاه بطور مستقیم با پوست سر و مو تماس پیدا کرده و شپش رخنه کرده در این محیط را از بین می‌برد. درمان معمولی با این دستگاه حدودا 30 دقیقه طول می‌کشد. مراقبت از موها پس از استفاده از این روش تاثیر گذار است.

 

20. رعایت بهداشت و پاکسازی شپش

در هنگام مواجهه با این عارضه رعایت مداوم بهداشت، جداسازی وسایل شخصی، دوری از افراد غیر مبتلا و عدم حضور در محیط‌های عمومی از سری نکاتی است که باید به آن توجه داشت. رسیدگی به موها و دقت در رعایت این موارد در ابین رفتن سریع این عارضه تاثیر گذار است.

 

عایت بهداشت و پاکسازی شپش

 

شپش سر را چگونه از بین بریم؟

در نهایت با اشاره به مواد طبیعی معرفی شده در حد زیادی رفتار شما در از بین رفتن شپش و پاکسازی شپش از خانه تاثیر دارد. خصوصا در کودکان نظارت و اهمیت والدین به این مشکل در رفع سریع و جلوگیری از انتشار آن تاثیر بسزایی دارد.

با رعایت بهداشت و جداسازی سریع لوازم فرد درگیر شده با این عارضه از سرایت آن به دیگر افراد خانواده جلوگیری کنید.

4.5 امتیاز از 1035 رای


کوتاهی مو
برای سرویس کوتاهی مو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین