سنگ لایم استون چیست؟

ثبت درخواست " سنگ کاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سنگ لایم استون چیست؟

سنگ لایم استون نمونه‌ای از سنگ‌های آهکی و رسوبی تشکیل شده ماده معدنی کلیست است. سنگ لایم استون وزن کمتری به نسبت سنگ‌های مرمر و مرمریت داشته و به علت جذب بالای آب و مقاومت فشاری پایین برای نما بیرونی و سنگ فرش مناسب نمی‌باشد.

بنابراین در پاسخ به سوال سنگ لایم استون چیست می‌توان آن را یک سنگ ساختمانی مختص دکوراسیون داخلی دانست. لایم استون بیشتر در طیف رنگ روشن قابل دسترس بوده و تنها در نوع تیره آن سنگ لایم استون بوژان است.

مناسب بودن قیمت سنگ لایم استون و رنگ یکدست و یکنواخت آن بر میزان استفاده از این سنگ ساختمانی در قسمت‌های داخلی افزوده است.

 

در هنگام انتخاب سنگ لایم استون مواردی مثل نوع سنگ لایم استون اسلام اباد، سنگ لایم استون کرمانشاه، کیفیت و قیمت سنگ لایم استون گوهره، قیمت سنگ لایم استون مرودشت و مواردی از این قبیل در بین افراد اهمیت بالایی دارد.

در این مطلب با معرفی کامل سنگ لایم استون و مصارف کاربردی این سنگ اشاره مختصری به انواع سنگ لایم استون در پروژه‌های ساختمانی خواهیم داشت.

 

قیمت سنگ لایم استون گوهره

 

سنگ لایم استون چیست؟

سنگ لایم استون با تلفظ انگلیسی Limestone از تیره سنگ‌های آهکی و رسوبی تشکیل شده در طبیعت است.اصل مواد سازنده لایم استون کلسیت معدنی بوده که در صنعت ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

سنگ لایم استون چیست

 

ویژگی‌های ساختاری سنگ لایم استون مثل جذب بالای آب و مقاومت فشاری پایین که بر گرفته از نحوه تشکیل آن در طبیعت بوده آن را در دسته سنگ‌های ساختمانی با دوام پایین قرار داده است. بنابراین کمترین کاربرد سنگ لایم استون را می‌توان در نمای بیرونی، سنگ فرش‌ها و نصب سنگ روی کانتر کابینت‌ها است.
 

کاربرد سنگ لایم استون در دکوراسیون داخلی

 

تنها رنگ تیره استخراج شده از این سنگ ساختمانی در بین طیف رنگ روشن لایم استون در ایران نوع سیلور بوژان این سنگ است. پیشرفت تکنولوژی و ورود علم نانو در مقاوم سازی سنگ‌های ساختمانی بر روی سنگ لایم استوت تاثیر مثبتی داشته است.

این امر به گونه‌ای است که مقاوم سازی شده سنگ لایم استون با قیمتی مناسب تر از سنگ سفید تراورتن در نمای ساختمان کاربرد دارد. اما در حالت کلی سنگ لایم استون اغلب برای بخش‌ها و دیواره‌های داخلی ساختمان مناسب است.

 

انواع سنگ لایم استون

سنگ لایم استون وابسته به مواد سازنده‌ آن و نوع استفاده و محل استخراج به عناوین مختلفی قابل شناسایی است. این نامگذاری که بیشتر بر اساس نوع شکل گیری و ترکیبات سنگ لایم استون است.

سنگ گچ لایم استون، سنگ آهک فسیلی، سنگ آهک سنگی، سنگ آهک اولیتیک نمونه‌های از سنگ لایم استون در رنگ بندی و طرح‌های مختلف هستند. سنگ تراورتن تشکیل شده از سنگ آهک از تبخیر کربنات کلسیم نوعی لایم استون است.

 

انواع سنگ لایم استون

 

دیگر نمونه‌های سنگ لایم استون که بنا به محل استخراج و فراوری آنها نامگذاری شده در موارد زیر قابل دسته بندی است.

  • سنگ لایم استون مرودشت
  • سنگ لایم استون کرمانشاه
  • سنگ لایم استون مهاباد
  • سنگ لایم استون بوژان
  • سنگ لایم استون گوهره
  • سنگ لایم استون بوکان
  • لایم استون سمیرم 
  • لایم استون کوه سفید 
  • لایم استون اسلام آباد

 

سنگ لایم استون بوژان

 

در حالت کلی محبوب ترین و پر مصرف ترین نوع سنگ لایم استون از موارد نامبرده شده لایم استون سمیرم، کوه سفید و اسلام آباد است.

 

مصارف کاربردی لایم استون در ساختمان

از نمونه‌های کاربردی سنگ لایم استون علاوه بر پروژه‌های ساختمانی می‌توان به استفاده از دانه‌های ریز آهکی در صنعت چاپ اشاره داشت. علاوه بر آن نوعی خاصی از لایم استون در مصارف بهداشتی و آرایشی مثل خمیر دندان و عطر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سنگ لایم استون اسلام اباد

 

ساخت منشور‌های نیکل، تهیه نمونه‌هایی از کود، تهیه شیشه ، استفاده در صنایع شیمیایی ، تهیه پودر مل و در نهایت استفاده در صنعت سیمان نمونه‌های دیگر کاربرد سنگ لایم استون است.

 

سنگ لایم استون بوژان برای کف و راه رو

 

سنگ لایم استون به دلیل جذب رطوبت و آب توصیه در نمای ساختمان کاربرد نداشته و بیشتر برای کفسازی و جداره‌های راه پله‌ها و کف پارکینگ قابل استفاده است.

 

تفاوت سنگ لایم استون با مرمر و سنگ مرمریت

سنگ لایم استون به نسبت سنگ مرمر و مرمریت حالت طبیعی و جوان تری داشته و این ویژگی به دلیل کمتر بودن این سنگ در معرض فشار و حرارت زیاد است. میزان جذب رطوبت در سنگ لایم استون به نسبت مرمر بیشتر بوده و همین امر آنها را در مقابل فرسایش کمتر کرده است.

مزایا و معایب سنگ لایم استون

هزینه مقرون به صرفه سنگ لایم استون به نسبت دیگر سنگ‌های ساختمانی و همین طور رنگ یکنواخت آن از در دسته مزیت‌های کاربردی انواع این سنگ می‌باشد. از معایب سنگ لایم استون جذب بالای آب ومقاومت کم در برابر فرسایش است.

این امر باعث شده استفاده از سنگ لایم استون در مکان‌های دور از رطوبت و فرسایش توصیه می‌شود. برای کاربرد سنگ لایم استون در پروژه‌های ساختمانی با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

4.5 امتیاز از 1152 رای


سنگ کاری
برای سرویس سنگ کاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین