اجرای پله گرد سنگی چگونه انجام می شود؟

ثبت درخواست " سنگ کاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اجرای پله گرد سنگی چگونه انجام می شود؟

ماندگاری بالای سنگ‌ها و تنوعی که در طرح و رنگ دارند، موجب شده است یکی از پرمصرف‌ترین متریال در طراحی داخلی و بیرونی ساختمان‌ها باشند. یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از سنگ، اجرای پله گرد سنگی است. در این مطلب قصد داریم انواع، مزایا، و دیگر مباحث مربوط به پله گرد سنگی را بررسی کنیم. پس با ما همراه شوید! 

انواع پله گرد سنگی

پله گرد سنگی در دو مدل اجرا می‌شود. انتخاب و اجرای هر کدام از انواع پله گرد سنگی، به سلیقه شما بستگی دارد. شما می‌توانید بر اساس ترجیحات خود، یکی از انواع زیر را انتخاب و اجرا کنید:

 

پله گرد سنگی کاملاً گرد

همان طور که از اسم این پله سنگی مشخص است، کاملاً گرد بوده و برای مکان‌های مرتفع مناسب است. اگر در بالاترین ارتفاع پله گرد سنگی کاملاً گرد باستید، یک فضای دایره‌ای می‌بینید. پله‌ها دور این فضا چرخیده و یک دایره را تشکیل داده‌اند.

 

نحوه اجرای پله تمام گرد

 

پله گرد سنگی نیم گرد

در مدل نیم‌ گرد پله‌ها دور یک نیم دایره می‌چرخند. یعنی اگر از بالا به آنها نگاه کنید، یک نیم دایره را می‌بینید که پله‌ها دور آن چرخیده‌اند. از این مدل در ساختمان‌هایی با ارتفاع کم مثل خانه‌های دوبلکس و ویلاها استفاده می‌شود.

 

مزایای اجرای اجرای پله گرد سنگی

 

مزایای ساخت پله گرد سنگی

اجرای پله سنگی گرد مزایای زیادی به همراه دارد. در حقیقت آنچه که باعث شده است بسیاری از افراد پله گرد سنگی را به هر متریال دیگری ترجیح دهند، مزایای بی شمار آن است. این خصوصیات و ویژگی‌ها به صورت زیر هستند:

 

مزایای ساخت پله گرد سنگی

 

زیبایی ظاهری

آنچه که در دکوراسیون اهمیت بالایی دارد، زیبایی متریال است. از طرف دیگر، پله‌ها نیز یکی از المان‌های مهم در دکوراسیون ساختمان هستند که زیبایی آنها اهمیت بالایی در نمای کلی ساختمان دارد.

پله گرد سنگی، از زیبایی و جذابیت بالایی برخوردار است که باعث لوکس به نظر رسیدن ساختمان می‌شود. پله‌های سنگی، یادآور خانه‌های اشرافی و سلطنتی هستند. پس اگر چنین ویژگی‌هایی را برای خانه خود می‌خواهید، ساخت پله گرد سنگی برای شما انتخاب خوبی خواهد بود.

 

جذابیت زیبای پله های گرد سنگی

 

مقاومت بالا

همان طور که در ابتدای این مطلب ذکر شد، مقاومت بالای پله گردهای سنگی، از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آنهاست. این پله‌ها علاوه بر زیبایی چشمگیری که دارند، از مقاومت و تحمل وزن بالایی نیز برخوردار هستند.

اگر قرار است از پله گرد سنگی در قسمت‌های پر رفت آمد خانه استفاده کنید، با خیال راحت این کار را انجام دهید. البته این مقاومت تا حد زیادی به نحوه اجرای پله گرد سنگی نیز بستگی دارد.

اگر یک مهندس کارکشته این کار را انجام دهد، می‌توان شاهد تحمل وزن بالا و مقاومت پله در برابر تغییرات آب‌وهوایی بود.

 

اجرای پله سنگی نیم گرد

 

طول عمر بالا

در پله گرد سنگی پوسیدگی به ندرت اتفاق می‌افتد. شما یکبار برای اجرای پله گرد سنگی هزینه می‌کنید و تا سال‌های سال بدون نگرانی از زیبایی و ماندگاری آن لذت می‌برید.

این دوام و ماندگاری در زمانی که پله را در مکان‌های پر رفت و آمد یا ساختمان‌های چندطبقه اجرا می‌کنید خود را نشان می‌دهد. پس اگر یک سازه مادام‌العمر می‌خواهید، پله گرد سنگی بهترین انتخاب است.

 

ماندگاری بالای پله گرد سنگی

 

نگهداری راحت و آسان

ساخت پله پیچ سنگی نسبت به دیگر پله پیچ‌ها مثل پله پیچ چوبی، فلزی و شیشه‌ای یک مزیت دیگر هم دارد. این مزیت، قابلیت نگهداری آسان و بدون دردسر آن است.

پله گرد چوبی در اثر رفت و آمد مکرر، باد کرده و خراب می‌شود. پله گرد فلزی هم که زنگ می‌زند. در این میان، تنها پله گرد سنگی است که دچار آسیب نشده و نگهداری از آن راحت است.

 

جذابیت پله های گرد سنگی

 

نحوه اجرای پله گرد سنگی

ساخت پله گرد سنگی یک کار تخصصی بوده و نیازمند مهارت و تخصص بالا است. پله گرد سنگی را با استفاده از بلوک‌های سنگی، با ابعاد مشخص و یکسان می‌سازند. این کار در قالب مراحل زیر انجام می‌شود:

 

نحوه اجرای پله گرد سنگی

 

مرحله اول: طراحی و نقشه کشی

در مرحله اول، فرد متخصص محل قرارگیری و نحوه زدن پله گرد را مشخص می‌کند. به عبارت دیگر، در این مرحله یک طرح کلی و دقیق از پله سنگی ریخته می‌شود. این طرح شامل مواردی از جمله: ابعاد کلی پله، شیب و ارتفاع گام‌ها، اندازه‌های دقیق سنگ‌ها، و همچنین انتخاب بهترین سنگ راه پله است.

 

مرحله دوم: انتخاب نوع سنگ

در این مرحله از میان سنگ‌های موجود در بازار، یک سنگ با دوام و مناسب با سلیقه مشتری برای اجرای پله گرد سنگی انتخاب می‌شود. مرمر، گرانیت، سنگ‌آهن و تراورتن از بهترین سنگ‌ها برای انجام این کار به حساب آیند.

 

انتخاب نوع سنگ برای ساخت پله گرد سنگی

 

مرحله سوم: آماده سازی زیربنا

قبل از اجرای پله گردهای سنگی باید بستر مناسبی برای قراردادن آنها ایجاد کرد. این آماده سازی شامل مشخص کردن مکان قرار گیری سنگ‌ها، زیرسازی، نصب فضای نگهدارنده و... می‌شود.

 

مراحل ساخت پله گرد سنگی

 

مرحله چهارم: مشخص کردن نوع سازه

تراشکاری سنگ‌ها را باید با توجه به نوع سازه انجام داد. به عبارت دیگر، نوع تراش دادن پله گرد سنگی حیاط یا مثلاً پله گرد سنگی دوبلکس، با یکدیگر تفاوت دارند. در این مرحله شما مشخص می‌کنید پله‌های سنگی برای کدام قسمت از خانه است، سپس به مرحله بعد یعنی برش دادن سنگ می‌روید.

 

مرحله پنجم: تراش دادن سنگ‌ها

اگر با سنگ کاری آشنایی داشته باشید می‌دانید برای اینکه یک سنگ قابل استفاده شود، نیاز به برش و تراش دادن دارد. در این مرحله با استفاده از ابزارهای مخصوص، سنگ‌ها را برای ساخت پله گرد سنگی آماده می‌کنند.

 

تراش دادن سنگ ها و ساخت پله گرد

 

مرحله ششم: محاسبه پله نیم گرد

اگر می‌خواهید از پله نیم گرد استفاده کنید، در این مرحله باید آن را محاسبه کنید. نحوه محاسبه پله نیم گرد به صورت زیر است:

برای محاسبه‌ی طول قدم‌ها (تردد) پله نیم‌گرد، می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

تردد = 2 * π * R / تعداد پله

که R شعاع پله نیم‌گرد است.

برای محاسبه ارتفاع پله نیم‌گرد، می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

ارتفاع = R / تعداد پله

که R شعاع پله نیم‌گرد است.

با استفاده از این فرمول‌ها و با دانستن شعاع و تعداد پله‌ها، می‌توانید ابعاد پله نیم‌گرد را محاسبه کنید.

 

نحوه محاسبه پله نیم گرد

 

مرحله هفتم: اجرای سنگ بغل پله

نحوه اجرای سنگ بغل پله به این صورت است که قبل از گذاشتن سنگ اصلی، سنگ بغل را به صورت طولی روی پله سوار می‌کنند.

 

مرحله هشتم: قرار دادن سنگ‌ها

در این مرحله، سنگ‌ها را با استفاده از چسب‌ها یا مواد چسبنده بادوام، به یکدیگر می‌چسبانند. این چسب‌ها با توجه به نوع سنگ انتخاب می‌شوند.

 

ساخت پله پیچ سنگی

 

مرحله نهم: پایان کار

بعد از چسباندن سنگ‌ها در جای خود، اجرای پله گرد سنگی به اتمام می‌رسد. تنها چیزی که باقی می‌ماند، تمیزکاری است که شامل اصلاح و ترمیم لبه پله‌ها و نقاط اتصال سنگ‌ها می‌شود.

 

اتمام مراحل ساخت پله گرد سنگی

 

عوامل موثر بر قیمت نصب سنگ پله گرد

در بخش قبل نحوه اجرای پله گرد سنگی را به طور کامل بررسی کردیم. در این بخش قصد داریم عواملی که قیمت اجرای این نوع پله را تعیین می‌کنند را معرفی کنیم.

 

عوامل موثر بر قیمت نصب سنگ پله گرد

 

مواد به کار رفته در ساخت

نوع سنگی که برای ساخت پله پیچ سنگی به کار می‌رود در هزینه ساخت تأثیر بسزایی دارد. همان طور که گفته شد برای ساخت پله گرد سنگی معمولاً از سنگ مرمر، تراورتن و گرانیت استفاده می‌شود. هزینه نهایی اجرا برای هرکدام این سنگ‌ها با دیگری متفاوت است.

 

تعداد و ابعاد پله‌ها

مطمئناً اجرای پله گرد سنگی در تعداد بالا و اندازه بزرگ، قیمت بالاتری خواهد داشت. پس قبل از تصمیم به ساخت، به این موضوع توجه داشته باشید.

 

راه پله مارپیچ سنگی

 

مدل پله‌ها

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت نصب سنگ پله گرد، مدل و طرحی است که مشتری انتخاب می‌کند. هرچقدر مدل مورد نظر مشتری پیچیده‌تر باشد، برش سنگ سخت‌تر و در نتیجه هزینه اجرا بالاتر خواهد بود.

 

موقعیت مکانی

مکانی که قرار است پله در آن جا نصب شود نیز بر قیمت اجرا تأثیر دارد. هرچقدر موقعیت مکانی دشوارتر باشد یا به ابزارها و تنظیمات خاصی نیاز داشته باشد، هزینه اجرای پله گرد سنگی بیشتر خواهد بود.

 

پله گرد سنگی دوبلکس

در این مطلب سعی کردیم در مورد اجرای پله گرد سنگی با شما عزیزان صحبت کنیم. این نوع پله گرد از جذابیت و مقاومت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ساختمان‌های شما باشد.

5.0 امتیاز از 1 رای


سنگ کاری
برای سرویس سنگ کاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین