فیلتر روغن پراید

ثبت درخواست " تعویض روغن در محل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
فیلتر روغن پراید

تعویض فیلتر روغن پراید یکی مهم ترین فاکتور ها در سرویس خودرو

بررسی فیلتر روغن موتور از مهم‌ترین فاکتورها هنگام سرویس خودرو به حساب می‌آید. این فیلتر که در سر راه روغن موتور قرار می‌گیرد، باعث تصفیه روغن، قبل از ورود به موتور می‌شود. این فیلتر با صاف کردن مداوم روغن از ورود آلاینده‌ها به روغن جلوگیری می‌کند.

آیا زمان تعویض فیلتر روغن پراید شما فرا رسیده و به دنبال بهترین فیلتر روغن پراید می‌گردید؟ ما به شما توصیه می‌کنیم در صورت دیدن اولین علائم خرابی فیلتر روغن پراید خود درصدد تعویض آن اقدام نموده و سبب افزایش عمر مفید فیلتر روغن خود شوید در ادامه مطالبی راجع به انتخاب بهترین فیلتر روغن پراید مطالبی مطالعه نمایید.سوالات رایج درباره فیلتر روغن پراید

 1. فواید تعویض فیلتر روغن موتور که کمتر کسی می‌داند.
 2. از مزایای فیلتر روغن پراید در محل بیشتر بدانید.
 3. انواع فیلترهای روغن پراید چیست؟
 4. زمان تعویض فیلتر روغن را بشناسید.
 5. علائم خرابی فیلتر روغن چیست؟
 6. تعویض فیلتر روغن چگونه صورت می‌گیرد؟
 7. توصیه های کلیدی در تعویض فیلتر روغن پراید را به خاطر بسپارید.
 8. مسائل موجود در سیستم فیلتر روغن پراید چیست؟
 9. راه های ثبت سفارش خدمات تعویض فیلتر خودرو در «خدمت از ما» چگونه است؟

 

1- فواید تعویض فیلتر روغن موتور که کمتر کسی می‌داند چیست؟

وظیفه اصلی فیلتر روغن پراید در مدار روغن‌کاری تصفیه روغن قبل از رسیدن به یاتاقان‌ها و قسمت‌های در معرض اصطکاک پیشرانه است. فیلتر روغن باید بصورت دائمی در سیکل روغن‌کاری بوده و بتواند تمام جریان روغن را از خود عبور دهد. اما فیلترها فقط تا مدت معینی می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند موارد زیر از جمله فواید تعویض فیلتر روغن پراید است:

 • بهبود فرآیند روغن کاری موتور
 • حذف دوده ناشی از احتراق
 • کمک به نرم کار کردن موتور
 • کاهش استهلاک قطعات داخل موتور
 • تمیز کردن هر چه بهتر روغن موتور شما
 • عملکرد بهتر در حذف براده ها و آلودگی های داخل روغن

2 - از مزایای فیلتر روغن پراید در محل بیشتر بدانید.

آیا شما هم هنگام تعمیر خودرو و یا سرویس آن وقت زیادی را صرف کرده و به کارهای دیگر خود نمی رسید؟ یا شما هم وقت زیادی را پشت در تعمیر گاه تلف کرده و از هدر رفتن وقت خود گلایه مند اید؟

دیگر نگران تعمیر خودرو خود نباشید. ما به محل شما آمده و هر گونه فعالیت تعویض باتری در محل، تعویض لنت ترمز، تعمیر و نصب باتری ماشین در محل و هرگونه فعالیت مربوط به تعمیر خودرو در محل را برای شما در کمترین زمان ممکن انجام می دهیم.

دوستان شما در تیم خدمت از ما با برخورداری از تیمی حرفه ای و کارآزموده هر گونه فعالیت تعمیر خودرو در محل شما انجام می دهند.


3- انواع فیلترهای روغن پراید چیست؟

انواع فیلترهای روغن پراید را می توان به دوسته زیر تقسیم بندی نمود:

 • فیلتر روغن پراید پیچ شدنی
 • فیلتر روغن پراید کارتریجی
 • انواع سوپاپ فیلتر روغن پراید

 

 • فیلتر روغن پراید پیچ شدنی

این نوع فیلتر با پیچ شدن بر روی قسمت تعبیه شده در موتور به سیستم روغنکاری متصل و فیلتر روغن پراید با عبور از آن تصفیه می گردد این فیلترها مجهز به سوپاپ اطمینان و سوپاپ ضد خالی شدن هستند.

 

 • فیلتر روغن پراید کارتریجی

این نوع فیلتر کاملا از لحاظ ساختاری مشابه فیلتر پیچ شدنی است. با این تفات که قاب روی المنت فیلتر قابل باز شدن بوده و فقط قسمت تصفیه کننده یا همان المنت با واشرهای آببندی آن تعویض می‌شود. این نوع فیلتر برای پایین آوردن هزینه نگهداری خودرو و موتور آن طراحی و ساخته شده و در بسیاری از خودروهای اروپایی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

 

 • انواع سوپاپ فیلتر روغن پراید

انواع سوپاپ فیلتر روغن پراید را می توان به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

 • سوپاپ اطمینان
 • سوپاپ ضد تخلیه
 • رگلاتور فشار روغن پمپ

سوپاپ اطمینان فیلتر روغن پراید

این سوپاپ درون فیلترهای روغن تعبیه می شود و برای مواقعی که روغن به میزان کافی از المنت فیلتر عبور نمی کند اجازه عبور روغن تصفیه نشده را برای جلوگیری از خشک شدن قطعات مورد روغنکاری فراهم می نماید.

سوپاپ ضد تخلیه فیلتر روغن پراید

سوپاپ نقش بسیار و ظریف و حیاتی در بعضی موتورها بازی می کند. این سوپاپ به دو مقصود طراحی و تعبیه گشته است در بعضی از موتورها نحوه قرارگیری فیلتر روغن پراید طوری است که قسمت رزوه دار رو به پایین و یا بالاتر از سطح کارتل بوده و با زاویه ای که فیلتر قرار می گیرد بعد از خاموش نمودن موتور، روغن وارد فیلتر شده می تواند از راه ورودی به درون کارتل برگشته و فیلتر از روغن خالی گردد . این موضوع دو ضرر را برای موتور ایجاد می کند :

 • پس از خالی شدن فیلتر روغن پراید، برای استارت مجدد چندین ثانیه زمان می برد تا فیلتر مجددا پر و سپس روغن از آن خارج و به قسمتهای مورد نیاز برسد، همین زمان کوتاه می تواند برای موتور بسیار خطرناک باشد.
 • روغن وارد شده به محفظه فیلتر قبل از تصفیه شدن با سطح کثیف فیلتر در تماس است و چنانچه این روغن به درون کارتل بازگردد، ممکن است مقداری از آن آلودگی ها را به خود سیستم بازگردانده و موجب رسوب آن در موتور شود.

 

رگلاتور فشار روغن پمپ فیلتر روغن پراید

این رگلاتور که اغلب با ساختار مانند فنر و ساچمه ساخته شده و فنر وظیفه تنظیم نمودن فشار ورد کردن فشار روغن اضافی را با جابجا کردن ساچمه دارد. در صورتیکه این رگلاتور به درستی عمل ننماید فشار در مسیر روغن بیش از حد بالا رفته و از نشانه های آن باد کردگی فیلتر روغن پراید خواهد بود. این قطعه در هر دو سیستم روغنکاری جزء لاینفک به حساب می آید .


 

4- مناسبترین زمان تعویض فیلتر روغن چه زمانی است؟

پیشنهاد می شود در هنگام تعویض روغن موتور حتما فیلتر روغن موتور به همراه آن تعویض شود. در صورت عدم تعویض فیلتر روغن پراید، می تواند باعث آلوده شدن روغن موتور جدید و در نتیجه کاهش عمر روغن موتور شود. بنابراین با توجه به صرفه اقتصادی می بایست حتما فیلتر روغن پراید تعویض شود به نکات زیر جهت زمان مناسب تعویض فیلتر روغن توجه نمایید:

.

 • بسته به میزان کیلومتر مناسب روغن زمان تعویض آن متفاوت است.
 • بسنه به آلودگی هوای منطقه غالبی که در آن رانندگی می کنیم.
 • بعد از تعویض حداکثر سه بار روغن ماشین بهتر است فیلتر هوا عوض شود.
 • درصورت دستکاری کردن آن با پیچ گوشتی و هرگونه شی نوک تیز بهتر است فیلتر روغن پراید عوض شود.

 

5- تعویض فیلتر روغن چگونه صورت می گیرد؟

جهت تعویض فیلتر روغن پراید مراحل زیر از تهیه بهترین فیلتر روغن پراید تا بازدید نشتی را مطالعه نمایید:

 1. تهیه بهترین فیلتر روغن پراید
 2. خروج روغن قبلی
 3. بازکردن پیچ کارتر
 4. تعویض فیلتر روغن پراید
 5. ریختن روغن تازه
 6. بازدید نشتی

 

فیلتر روغن پراید ، علائم خرابی فیلتر روغن

 

1- تهیه بهترین فیلتر روغن پراید

در اولین اقدام باید تهیه بهترین فیلتر روغن پراید را انجام داد به این صورت که حجم مناسب و فیلتر اعلام شده از سوی شرکت خودروساز را تهیه کنید.

 

2- خروج روغن قبلی

جدیدا استفاده از دستگاه های مکنده برای خارج کردن روغن استفاده شده در اجزا خودرو پیشنهاد می شود اما همچنان بهترین روش استفاده از روش سنتی خروج روغن از کارتر است.

 

3- بازکردن پیچ کارتر

با رفتن زیر خودرو یک ظرف فلزی یا پلاستیکی مستحکم بزرگ به همراه خود ببرید تا روغن را در آن تخلیه کنید. با بازکردن پیچ کارتر اجازه دهید تمام روغن موتور خارج شود. پس از خروج تمام روغن باید سراغ فیلتر بروید.

 

4- تعویض فیلتر روغن پراید

در قدم بعدی فیلتر روغن را در دست بگیرید و با روغن موتوری که تازه خریداری کرده اید واشر لاستیکی مشکی رنگ روی آن را خوب چرب کنید تا با روان شدن به هنگام بسته شدن به سادگی در جای خود بسته شده و آب بند شود.

با استفاده از آچار مخصوص فیلتر، فیلتر موتور را باز کنید و چند لحظه صبر کنید تا روغن‌به خوبی تخلیه شود، سپس مقداری روغن به سطح فیلتر جدید بمالید و آن را در محل اصلیش قرار دهید. جایگاه فیلتر روغن پراید در خودرو پراید در پشت موتور و زیر منیفولد هوا است. برای بستن فیلتر روغن آن را به اندازه یک و نیم دور با آچار سفت کنی و مواظب باشید فیلتر را سوراخ نکنید.

 

5- ریختن روغن تازه

حالا زمان ریختن روغن تازه است. برای این کار مراحل زیر را طی نمایید:

 • درپوش فیلتر روغن پراید را بردارید.
 • قیف را درون آن قرار داده.
 • اقدام به ریختن روغن تازه کنید.
 • به جای استفاده از قیف می‌توانید یک بطری پلاستیکی را از نیمه بریده و استفاده نمایید.
 • مقدار روغن پراید تیبا و ریو با فیلتر، ۳/۷۵۰ سی سی است و بدون فیلتر ۳ لیتر است.
 • روغن مناسب برای خودروهای پراید و تیبا مارک بهران تکتاز است و برای خودرو ریو مارک بهران سوپر پیشتاز است.

6- بازدید نشتی

پس از اولین استارت پیشرانه و طی میزان مسیری که به گرم شدن پیشرانه می انجامد دومین بازدید نشتی احتمالی روغن از فیلتر و پیچ کارتر و همچنین بررسی سطح روغن بر اساس گیج استاندارد پیشرانه را انجام دهید. پس از تکرار دو تا سه مرتبه بازدید نشتی، درصورت خشک بودن تمامی قسمت ها دیگر نیازی به بازدید مجدد نیست.

 

6- علائم خرابی فیلتر روغن

علت ترکیدن فیلتر روغن موتور

ترکیدن فیلتر روغن 206

تاثیر سوراخ فیلتر روغن

علائم خرابی فشنگی روغن

علت مچاله شدن فیلتر روغن 206

مشخصات فنی فیلتر روغن

زمان تعویض فیلتر روغن

علت جمع شدن فیلتر روغن 206

 

7- توصیه‌های کلیدی در تعویض فیلتر روغن پراید را به خاطر بسپارید.

به توصیه‌های زیر جهت تعویض فیلتر روغن پراید خود دقت کنید:

 • به منظور شل شدن فیلتر روغن پراید در صورت لزوم از آچار فیلتر استفاده كنید. فیلتر كاركرده را با دقت بردارید.
 • انتهای صاف فیلتر سوراخ شده را به روی ظرف جمع آوری قرار دهید و روغن كاركرده را تا حد امكان از فیلتر تخلیه كنید.
 • دقت کنید كه تخلیه فیلترهای كاركرده روغن در۱۲ ساعت (حداقل زمان) و دمایی نزدیك به دمای عملكرد موتور و بیش از دمای محیط صورت گیرد.
 • موثرترین روش برای تخلیه مناسب فیلتر، سوراخ كردن سوپاپ مانع برگشت روغن یا داخل فیلتر و جریان یافتن به یك ظرف مناسب برای بازیافت آن است.
 • فیلتر روغن پراید جدید را را با توجه به توصیه های سازنده فیلتر نصب كنید. آب بند لاستیكی را با مقدار كمی روغن بر روی آن بپوشانید و سپس آن را جایگزین کنید.
 • فیلتر را از روغن تخلیه كنید. با استفاده از یك وسیله تیز، یك حفره در انتهای داخلی فیلتر یا سوپاپ مانع برگشت روغن كه بر روی انتهای صاف آن قرار دارد ایجاد كنید.
 • در صورت امکان فیلتر روغن پراید قبلی را به مراکز جمع آوری روغن های سوخته تحویل دهید و اگر هیچگونه امكانی برای بازیابی فیلتر روغن پراید كاركرده روغن وجود ندارد، فیلتر كاركرده خالی روغن را در روزنامه بپیچید و به همراه زباله های خشک به بازیافت بسپارید.

 

8- مسائل موجود در سیستم فیلتر روغن پراید چیست؟

موارد زیر از جمله مسائل موجود در فیلتر روغن پراید است:

 • روشن شدن چراغ روغن
 • علت ترکیدن فیلتر روغن پراید
 • علت مچاله شدن فیلتر روغن پراید

 

 • روشن شدن چراغ روغن

چراغ روغن درون پنل خودرو معمولا در اثر افت فشار جریان روغن روشن می شود از عوامل روشن ماندن چراغ روغن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرابی خود سوئیچ فشار روغن
خرابی رگلاتور فشار روغن و باز ماندن آن
سیم کشی خراب شده بین سوئیچ و چراغ و اتصال بدنه آن
افت فشار پمپ روغن در اثر خرابی چرخ دنده ها یا گرفتگی ساکشن درون کارتل

 

 • علت ترکیدن فیلتر روغن پراید

علت ترکیدن فیلتر روغن از کار افتادن رگلاتور فشار روغن و یا کار کردن بسیار آرام آن است. عمدتا این ایراد با باد کردن یا ترکیدن فیلتر روغن پراید اتفاق می افتد و همه به اشتباه به فیلتر شک می کنند. مخصوصا اینکه چنانچه فیلتر بترکد رگلاتور بسته احتمالا با شوک وارده باز شده و از خود نشانی به جا نمی گذارد.

رگلاتور معمولا فشاری بین ۴۰ تا ۶۰ Psi را تنظیم می نماید و چنانچه فشار روغن ۱۰۰Psi از مقدار کارکرد نرمال بالاتر برود سوپاپ اطمینان فیلتر نمی تواند فشار اضافه راتحمل و بدنه فیلتر شروع به باد کردن و در نهایت به ترکیدن آن منجر خواهد گشت.

برای جلوگیری از ترکیدن فیلتر روغن پراید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعویض به هنگام روغن
 • استفاده از فیلتر روغن پراید مناسب
 • جلوگیری از رسوب گرفتگی اجزای سیستم روغنکاری
 • همچنین استفاده از روغن موتور با ویسکوزیته مناسب

 

فواید تعویض فیلتر روغن موتور ، علائم خرابی فیلتر روغن

 

 • علت مچاله شدن فیلتر روغن پراید

در علت مچاله شدن فیلتر روغن فیلتر از داخل و درون له می شود علت این اتفاق خرابی سوپاپ اطمینان به همراه فشار زیادی روغن می باشد که به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد :

 1. شتابگیری ناگهانی
 2. ویسکوزیته بیش از حد
 3. تعویض دیر هنگام روغن فیلتر
 4. کیپ شدن فیلتر به علت روغن کثیف
 5. کثیف شدن رگلاتور و سوپاپ اطمینان

9- راه های ثبت سفارش خدمات تعویض فیلتر خودرو در “خدمت از ما” چگونه است؟

اولین روش برای درخواست فیلتر روغن پراید دریافت اپلیکیشن "خدمت از ما" و ثبت سفارش فیلتر روغن پراید است که به راحتی می توانید به مجرب ترین متخصصان محل سکونت خود دسترسی داشته باشید.

همچنین شما کاربران عزیز می توانید برای ثبت سفارش رایگان از طریق رزرو اینترنتی، بدون هیچگونه هیچ گونه هزینه ای درخواست خودتان را ثبت کنید و با آسودگی منتظر هماهنگی های بعد شوید

بگذارید خیالتان را راحت کنیم که تیم پشتیبانی خدمت از ما حتی در روزهای تعطیل نیز آماده پاسخگویی به شما از هر روشی است.


 

بررسی انواع سیستمهای روغنکاری موتور خودروهای درون سوز

دو سیستم اصلی برای روغنکاری موتورها وجود دارد :

 

 • تصفیه بخشی از جریان

در این روش بخشی از جریان روغن خروجی از پمپ (حدود %۱۰) از فیلتر روغن می گذرد. در واقع این مقدار جریان از اضافه روغنی که به کارتر روغن باز می گردد گرفته می شود و یا از راهگاه ورودی به رگلاتور فشار روغن مسیر روغنکاری گرفته می شود .در این سیستم روغن تصفیه شده به کارتر باز می گردد و مستقیما به قسمتهای موردنیاز برای روغنکاری نمی رود.

 

 • تصفیه کامل جریان

در این روش کل روغن خروجی از پمپ روغن می بایست قبل از رسیدن به نقاط مورد نیاز برای روغنکاری یکبار از فیلتر بگذرند. البته در ساختار فیلترهای این سیستم برای اطمینان از رسیدن روغن کافی برای روغنکاری حیاتی موتور درون فیلتر یک سوپاپ اطمینان قرار می دهند تا در صورت کیپ شدن و افت فشار روغن در خروجی فیلتر اجازه عبور روغن بدون گذر از فیلتر را فراهم نماید


 

با جنس های مختلف فیلتر روغن پراید بیشتر آشنا شوید.

اکثر فیلتر روغن پراید ارزان قیمت از جنس کاغذ و مقوا ساخته شده اند. فیلترهای کاغذی معمولا قابلیت جذب ذراتی به بزرگی ۴۰ میکرون به بالا را دارند.

فیلتر روغن پراید پیشرفته و مرغوب تر از ترکیب الیاف کاغذ و سلولز و یا الیاف کاغذ و سلولز و فایبر گلاس ساخته می شوند.

فیلتر های پیشرفته فیلترها قابلیت جذب ذراتی به کوچکی ۵ تا ۱۰ میکرون رانیز دارند. این فیلتر معمولا دا رای سطح تماس بیشتری هستند که باعث می شود ظرفیت فیلتر بالا برود .

فیلترهای کاغذی عادی نمی توانند جلوی ذرات کوچکتر از ۴۰ میکرون را بگیرند .

کلیه فیلترهای مرغوب در حال حاضر برای به دام انداختن ذرات ۷ تا ۱۰ میکرونی کاربرد دارند.

فیلتر روغن پراید جدید بنا به دارا بودن ظرفیت بالاتر مناسب برای بکار بردن برای روغن های سینتتیک می باشند .


 

مشخصات فنی فیلتر روغن پراید چیست؟

مشخصات فنی فیلتر روغن پراید شامل موارد زیر است:

 1. ظرفیت فیلتر روغن پراید
 2. راندمان فیلتر روغن پراید
 3. راندمان یک راهه روغن پراید
 4. دبی گذری از فیلتر روغن پراید

1- ظرفیت فیلتر روغن

مقدار نگهداری آلاینده های فیلتر روغن را ظرفیت فیلتر آن گویند.

2- راندمان فیلتر روغن

به درصدی از آلاینده های روغن که درون فیلتر قرار گیرند را راندمان فیلتر گویند.

3- راندمان یک راهه روغن

به راندمانی از فیلتر که تنها با یک بار عبور روغن آلوده از آن بدست می آید راندمان یک راهه فیلتر گویند.

4- دبی گذری از فیلتر روغن

مقدار روغنی که می تواند بدون استفاده از سوپاپ اطمینان فیلتر با گذر از صافی فیلتر، به صورت پالایش شده از فیلتر عبور کند .

 

4.5 امتیاز از 1736 رای


تعویض روغن در محل
برای سرویس تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین