علت صدای فن یخچال فریزر و تعمیر آن

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت صدای فن یخچال فریزر و تعمیر آن

فن یخچال وظیفه جا‌به‌جایی هوا را در این دستگاه دارد؛ به این صورت که هوای گرم را از بین می‌برد و باعث خنک‌سازی و گردش هوای خنک در یخچال می‌شود. از آنجایی که وظیفه یخچال، سالم و خنک نگه داشتن مواد غذایی است، پس فن یخچال فریزر یکی از قطعات مهم در این دستگاه به شمار می‌رود که توجه کافی به وضعیت آن در سرویس و تعمیر یخچال امری ضروری است.

برای جلوگیری از خراب شدن فن یخچال خوب است که به صورت دوره‌ای و منظم آنها را سرویس کنید. تمیز کردن فن‌ها و روغن کاری آنان باعث می شود که همواره سالم و بدون دردسر به کارشان ادامه دهند.ایراد احتمالی در قطعه فن با نشانه‌هایی همراه بوده و تشخیص این خطا در لیست ارور یخچال امرسان، خطاها و ارور یخچال سامسونگ و سایر برندها در رفع سریع آن تاثیر بسزایی دارد.

در این مقاله با همراه باشید تا با انواع و علت کار نکردن فن یخچال در حین عیب یابی یخچال امرسان، بررسی معایب یخچال سامسونگ، اسنوا، ال‌جی و دیگر برندها آشنا شویم و همچنین راهکارهایی برای تعمیر فن یخچال را با هم بررسی کنیم.

آشنایی با انواع فن یخچال فریزر

لازم است که قبل از عیب‌یابی مشکل با تعریف و نوع فن‌هایی که در یخچال استفاده می‌شود آشنا شوید. در یخچال‌ها با توجه به نوع و مدل آنها تعداد فن‌هایی که به کار رفته است، متفاوت است.بنابراین در زمان سرویس و تعمیر یخچال ارج، عیب یابی و تعمیر یخچال دوو و سایر برندهای نامبرده شناخت نوع فن به کار رفته در رفع ایراد این قطعه تاثیر داشته و این اقدام را تسریع می‌بخشد. 

در کل چهار نوع فن یخچال فریزر داریم که در یخچال‌هایی که سیستم آن ها معمولی است، هیچ فنی استفاده نشده است؛ در بعضی یک فن و در یخچالهای امروزی دو تا سه فن استفاده می‌شود.

 

فن کندانسور در یخچال

فن کنداسور مهمترین فن به کار رفته در یخچال است که تاثیر به سزایی در عملکرد کلی آن دارد. به فن کنداسور، فن خنک کننده هم گفته می‌شود؛ که در بیشتر یخچال های ساخت جدید وجود دارد. این فن ظاهری ساده دارد و از یک موتور و یک پره تشکیل شده و برق مورد نیاز خود را از موتور می‌گیرد.

فن کندانسور، در داخل کندانسور( یا همان رادیاتور خنک کننده) و در قسمت بالای آن وجود دارد، و به وسیله ی توری پوشیده شده است تا نگذارد اشیا به طور اتفاقی وارد آن شوند. این فن خارج از ساختمان کندانسور قرار گرفته و وظیفه ی خنک کردن را به عهده دارد. در صورتی که فن کندانسور یخچال خراب شده باشد، یخچال سرما ندارد و داخل یخچال گرم است. و از علائم دیگر ان این است که یخچال خیلی زود به زود، خاموش و روشن می‌شود.

 

انواع فن یخچال

 

فن اواپراتور یخچال

دومین فن تعبیه شده در یخچال، فن تبخیر یا فن اواپراتور است.وظیفه فن اواپراتور یخچال، گردش هوای سرد از کویل های اواپراتور در کل محفظه های ذخیره سازی مواد غذایی در یخچال است. کویل اواپراتور معمولاً در پشت محفظه یخچال فریزر قرار دارد و فن اواپراتور نیز درست در جلوی آن قرار می گیرد.

از علائم خراب بودن فن اواپراتور این است که، زمانی که کمپرسور مشغول به کار است؛ در ناحیه‌ای از فریزر صدای ناهنجار به گوش برسد و یا فرایند خنک شدن و یخ‌سازی یخچال زمان زیادی ببرد؛ در این حالت  شما می توانید با یک جابجایی کوچک در موقعیت مکانی این دستگاه، این صدا را برطرف کنید. البته این مورد، گفته کارشناسان تعمیر فن یخجال سامسونگ، الکترو استیل و سایر برندهای دیگر است.

 

معرفی فن یخچال فریزر

 

فن داخلی یخچال

فن داخلی یخچال نیز یکی دیگر از فن های یخچال است و وظیفه ی آن خارج کردن هوای گرم از داخل یخچال، خنک کردن داخل آن و همچنین به جریان در آوردن هوای خنک داخل یخچال می‌باشد. پس در نتیجه فن داخلی یخچال موجب سرد شدن هوای داخل یخچال شده و به بهبود کار یخچال کمک زیادی می‌کند.

 

فن موتور یا کمپرسور یخچال

کمپرسور یا همان موتور در پشت یخچال قرار دارد و طبیعتاً، فن کمپرسور نیز در کنار آن قرار دارد و وظیفه‌ی خنک کردن کمپرسور یخچال را بر عهده دارد. از طریق کویل‌های بیرونی هوای خنک را وارد کرده و در اطراف کمپرسور گردش می‌دهد تا مانع از گرم شدن آن شود.

یکی از دلایل خرابی فن کمپرسور، می‌تواند فرسودگی فن یا قطعات آن باشد؛ پس اگر زمان زیادی از عمر یخچال شما گذشته باشد، به احتمال زیاد مشکل از فن کمپرسور یخچال شماست. برای رفع این مشکل، ابتدا باید فن موتور را باید بررسی کنید؛ اگر مشکل از خرابی و فرسودگی قطعات باشد، آنها را تعویض کنید و اگر طول عمر آن تمام شده فن یخچال را کامل تعویض کنید؛ بهتر است برای این کار از یک تعمیرکار یخچال متخصص و کاربلد کمک بگیرید.

 

علت کار نکردن فن یخچال چیست؟

 ممکن از که در طول شبانه روز از یخچال صداهایی غیر طبیعی و ناهنجار بیاید و یا فضای داخلی یخچال به درستی خنک نشود؛ کار نکردن فن یخچال می‌تواند باعث بروز این مشکلات شود. در زیر چند مورد از دلایلی را که باعث بروز این مشکل می‌شود، بررسی می‌کنیم.

 •  اگر فن یخچال کار نکند، یکی دیگر از دلایلش نوسانات برق است که موجب آسیب دیدن فن خواهد شد. بهتر است برای رفع این مشکل از محافظ برق استفاده کنید تا مشکل نوسانات برق برطرف شود.
 • شستن گرد و غبار بر روی فن یخچال باعث آسیب دیدن آن می‌شود. بهترین کار این است که، در زمان‌هایی مشخص و به صورت منظم به کمک جارو برقی، به  تمیز کردن پشت یخچال و فن آن بپردازید. این کار به افزایش طول عمر دستگاه شما هم کمک می‌کند.
 • یکی از دلایل صدای فن یخچال فرسودگی آن است. در این مواقع برای تشخیص علت صدای یخچال  و رفع آن باید اقدام به تعویض قطعات فرسوده یا تعویض کامل فن کنید.
 • عمل پیشگیرانه‌ای که به شما کمک می‌کند که فن یخچالتان دچار مشکل نشود، سرویس و روغن کاری کردن آن است. این کار را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
 •  از دلایل دیگر خرابی فن یخچال، وارد شدن ضربه به فن یا قسمت پشت یخچال است، باید مراقب باشید که به این قسمت ضربه‌ای وارد نشود.

 

مراحل و کارهایی که باید در تعمیر فن یخچال انجام دهید.

فن قطعه‌ای مهم در اکثر لوازم برقی بوده که بخشی از اقدامات لازم برای سرویس و تعمیر این قبیل وسایل را به خود اختصاص داده است. به عنوان مثال همانطور که در تشخیص خطاهای ماشین لباسشویی اسنوا، یا عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی اسنوا و رفع ایرادات این قطعه در تعمیر ماشین لباسشویی ارج به مهارت یه متخصص نیاز داریم در این شرایط نیز باید به کمک یک فرد مطلع به رفع مشکل فن یخچال اقدام کنید.

اما اگر به عنوان یک کاربر دانش کافی برای تعمیر فن یخچال را دارید، بهتر است که نگاهی به مراحل زیر کنید تا به شما در نحوه تعویض فن یخچال کار کمک کند. 

 

تعمیر فن یخچال

 

 • ابتدا یخچال را خاموش کنید و دو شاخه آن را از برق بکشید و بگذارید زمان کوتاهی سپری شود.
 • بعد از آن مواد غذایی را خارج کنید و بگذارید تمام یخ‌های یخچال فریزر آب و کاملا خشک شود.
 •  بعد از آن تمام قفسه‌ها را بیرون بیاورید. در این مرحله اگر کار نکردن فن اواپراتور به دلیل یخ زدگی باشد، مشکل می‌تواند حل شود.
 • اگر مشکل حل نشد، در اینجا باید فن‌ها را باز کنید؛ اما بستگی دارد که کدام فن مشکل داشته باشد که با توجه به مطالب بالا می‌توانید قطعه مورد نظر را تشخیص دهید.
 • اگر فن کندانسور یا فن کمپرسور آسیب دیده است باید پنل پشت یخچال را باز کنید تا به آن ها دسترسی پیدا کنید. اگر فن‌داخلی یخچال آسیب دیده است باید پنل داخل آن را باز کنید تا به فن داخلی دسترسی پیدا کنید و اگر فن اواپراتور آسیب دیده است باید پنل داخل فریزر را باز کنید.
 • بعد از این که به فن مورد نظر دسترسی پیدا کردید آن را از موتور جدا کنید. اکنون گیره هایی که فن را نگه داشته اند به همراه تیغه های فن جدا کنید. فن معیوب را از محفظه بیرون آورده و فن جدید را جایگزین آن کنید.
 • اکنون تیغه های فن را نصب کرده و با کمک گیره های نگهدارنده فن را در جای خود ثابت کنید. اتصال موتور و فن را برقرار کرده و پنل را در جای خود قرار دهید. حالا می توانی قفسه های یخچال را در جای خود قرار دهید و یخچال را به برق وصل کنید.

به یاد داشته باشید که اگر دانش لازم برای بررسی و تعمیر فن یخچال فریزر را ندارید همانند دیگر اقدامات محافظتی یخچال مثل ترمیم رنگ در یخچال و یا در شرایط ثبات دمای یخچال تعویض لاستیک درب یخچال، برای تعمیر فن داخل یخچال امرسان و فن یخچال دوو و دیگر برندهای بازار از متخصص کاربلد آنها کمک بگیرید.

فن یخچال قطعه‌ای است که قابلیت تعمیر شدن را دارد به همین دلیل در لیست اقدامات لازم برای تعمیر برخی لوازم برقی مثل تعمیر ماشین لباسشویی دوو، تعمیر یخچال در کلیه برندها و موارد مشابه بررسی و رفع ایراد این قطعه به چشم می‌خورد. به همین منظور سعی کردیم در این مقاله شما را با انواع فن یخچال فریزر و همچنین روشهای تعمیر فن یخچال آشنا کنیم.

 اما باید بدانید که در یخچال‌های قدیمی‌تر فن ‌یخچال عمر خود را کرده است و بهتر است به جای تعمیر تعویض شود، همانطور که اکثر متخصصین تعمیر یخچال معتقد هستند که حتی برای بهبود کار یخچال بهتر از بعد از گذشت چند سال فن یخچال را به جای سرویس، تعویض کنید زیرا که با گذشت زمان این وسیله توانایی حداکثر خود را در اثر کار زیاد از دست داده است.

4.5 امتیاز از 1156 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین