رفع بخار شیشه ماشین

ثبت درخواست " کارواش "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رفع بخار شیشه ماشین

رفع بخار شیشه ماشین یکی از دغدغه‌­های اصلی رانندگان در تمامی فصول سال است. حتما تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده ­است، که در شب­های بارانی فصل زمستان به این نتیجه برسید که دیگر قادر به ادامه رانندگی نیستید و بخار شیشه ماشین به طور کامل مانع دید شما شده­‌است.

در این حالت ادامه رانندگی ممکن است جان شما و عزیزانتان را به خطر بیاندازد، شاید در این مواقع خودتان اقدام به از بین بردن بخار شیشه ماشین کردید یا از همراهتان خواسته‌­اید که این کار را برای شما انجام دهد، حتما متوجه شده­‌اید که این کار کاملا موقتی بوده و خیلی سریع بخار شیشه ماشین دوباره ظاهر می‌­شود. اما چاره چیست؟ و برای رفع بخار شیشه ماشین چه می­‌توان کرد؟

 

فهرست مواردی که در مطلب رفع بخار شیشه ماشین می‌خوانید:

 

رفع بخار شیشه ماشین

 

رفع بخار شیشه ماشین در چه مواردی بیشتر حائز اهمیت است؟

 • رفع بخار شیشه ماشین در زمستان
 • رفع بخار شیشه ماشین در باران
 • رفع بخار شیشه ماشین در تابستان

در ادامه شما را با دلایل اصلی بخارگرفتگی شیشه اتومبیل و راهکارهای مختلف رفع بخار شیشه خودرو در فصول مختلف سال آشنا می‌­کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

علت بخار گرفتگی شیشه اتومبیل چیست؟

در ابتدا به شرح علت بخارگرفتگی شیشه اتومبیل می‌­پردازیم تا بتوانیم به رفع آن در فصول مختلف سال و متناسب با آن فصل اقدام کنیم. علت اصلی بخارگرفتگی شیشه خودرو اختلاف دمای داخل و خارج از خودرو است.

 

رفع بخار شیشه ماشین

 

در هوای سرد رطوبت داخل اتومبیل مانند رطوبت موجود در هوای بازدم سرنشینان یا رطوبت موجود روی کفش‌­ها و در فصل تابستان بخارهای موجود در فضای بیرون از اتومبیل مانند بخار حاصل از مه و هوای شرجی به دنبال بهترین مکان برای میعان(تبدیل بخار به مایع) هستند. شیشه اتومبیل به دلیل دمای پایین بهترین مکان برای میعان شدن بخارهای موجود در فضای داخل و خارج از ماشین است. اما چطور می‌توان از میعان بخار بر روی شیشه اتومبیل جلوگیری کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

 

رفع بخار شیشه ماشین در فصل زمستان

همانطور که بیان شد علت اصلی بخارگرفتگی شیشه اتومبیل اختلاف دمای داخل و خارج از اتومبیل است، پس هدف اصلی تمامی این راهکارها کاهش اختلاف دما فضای داخلی و خارجی خودرو است.

 • با استفاده از دکمه تعبیه شده در اتومبیل منشا هوای داخل اتومبیل خود را تغییر دهید، اگر هوای بیرون از اتومبیل سردتر از هوای درون آن است، تنظیمات را طوری قرار دهید که هوا بتواند از بیرون وارد خودرو شود. 
 • روشن کردن فن­‌های خودرو و پایین آوردن درجه­‌ی سیستم گرمایشی نیز می‌­تواند بسیار موثر باشد. این امر موجب از بین رفتن سریع بخارهای شیشه خودرو می­‌شود و پس از آن می‌­توانید دمای خودرو را به حالت متعادل نزدیک کنید. مراقب باشید که اختلاف دمای اتومبیل با فضای بیرون دوباره زیاد نشود.
 • اگر برطرف کردن بخار شیشه ماشین جلو اتومبیل برای شما مهم است، روشن کردن دریچه­‌های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین می‌­تواند به شما کمک کند. در نظر داشته باشید که این امر کمکی به بر طرف کردن بخار سایر شیشه­‌های اتومبیل نمی‌­کند.

 

رفع بخار شیشه ماشین

 

رفع بخار شیشه ماشین در فصل تابستان

علت بخار كردن شيشه ماشين در تابستان، تابش نور خورشید به داشبورد و بخار مواد روی داشبورد است که روی شیشه می‌نشیند. علت بخار شیشه در تابستان هر چه که باشد، راه آسانی برای رفع بخار آن می‌توانید انجام دهید:

 • ساده‌­ترین راه رفع بخار شیشه ماشین در تابستان، پایین آوردن شیشه­‌های اتومبیل است. اجازه دهید هوای گرم بیرون وارد اتومبیل شده و از اختلاف دمای داخل و خارج از اتومبیل بکاهد.
 • در هوای گرم تابستان و در مکان‌­هایی با هوای شرجی معمولا بخار روی سطح بیرونی شیشه­‌های اتومبیل می‌­نشیند، بنابراین روشن کردن برف­‌پاک­‌کن ساده­‌ترین راه‌­حل برای رفع آن است.
 • جهت سیستم سرمایشی اتومبیل را به سمت شیشه­‌ها تنظیم کنید. زیرا هوای خشک آن باعث از بین بردن رطوبت می‌­شود.

 

رفع بخار شیشه ماشین در تمام فصول

در ادامه راهکارهای مشترک برای رفع بخار شیشه ماشین در هر زمان از سال ارائه می‌دهیم. 

 

رفع بخار شیشه ماشین با استفاده از سیب زمینی

این روش از موثرترین راه‌های رفع بخار شیشه ماشین است و تا حدی به ضد باران شدن آن هم کمک می­‌کند. حتما در نظر داشته‌­باشید که قبل از استفاده از سیب­‌زمینی شیشه اتومبیل خود را به خوبی تمیز کنید تا سیب­‌زمینی روی سطح شیشه چسبندگی ایجاد نکند.

نکات زیر را به هنگام استفاده از سیب­‌زمینی جهت ضد بخار کردن شیشه مورد توجه قرار دهید:

 • دقت داشته‌­باشید که بر‌‌ش‌­های سیب‌زمینی را روی تمام سطوح شیشه اتومبیل بکشید، اگر قسمتی از شیشه جا بماند عملا استفاده از سیب­زمینی برای سایر سطوح بی­‌فایده بوده‌­است.
 • اگر متوجه شدید سیب­‌زمینی روی سطح شیشه لکه می‌­اندازد آن را سریعتر بکشید.
 • اگر سیب‌­زمینی آلوده شد، یک لایه تازه از آن را بریده و به کار خود ادامه دهید.
 • بگذارید سطح شیشه اتومبیل کاملا خشک شود، در هنگام خشک شدن به شیشه دست نزنید زیرا ممکن است جای دست شما روی شیشه بماند.
 • از سیب­‌زمینی­‌های سبزکرده و نرسیده هم می­‌توانید استفاده کنید.

 

رفع بخار شیشه ماشین با استفاده از خاک گربه

هنگام خرید خاک گربه از پت شاپ­‌ها یا داروخانه­‌ها دقت داشته­‌باشید که حتما خاک گربه حاوی سیلیسیم خریداری کنید زیرا عامل اصلی جذب رطوبت، سیلیسیم موجود در خاک است. خاک گربه را می‌­توانید در یک جوراب ساقه کوتاه یا یک تکه پارچه ریخته و سر آن را محکم با نخ ببندید.

پک آماده شده را در قسمت­‌های مختلفی از خوردو می‌­توانید نگهداری کنید. توصیه ما به شما این است که برای تاثیرگذاری بیشتر آن را نزدیک شیشه اتومبیل مثل روی داشبورد یا زیر شیشه عقب قرار دهید.

 

رفع بخار شیشه ماشین با استفاده از کرم اصلاح یا صابون

یک پارچه نرم را به کرم اصلاح یا صابون آغشته کنید، اندکی روی آن آب بپاشید تا کف کند سپس آن را روی سطوح مختلف شیشه بکشید پس از آن با یک دستمال خشک سطح شیشه را پاک کنید، پس از آن تاثیر شگفت‌­انگیزش را در رفع بخار شیشه خودرو خواهید دید.

در همین راستا استفاده از ترفندهایی مثل تميز كردن داشبورد ماشين با وازلین نیز در تکمیل فرآیند تمیزکاری اتومبیل با مواد پاک کننده خانگی پیشنهاد می‌‍شود. 

 

ساخت محلول ضد بخار شیشه

ساخت محلول ضد بخار شیشه: با مخلوط کردن موارد زیر می­‌توانید به محلولی بی نظیر جهت از بین بردن بخار شیشه ماشین خود برسید. 50% آب، 50% سرکه چند قطره مایع ظرفشویی و چند قطره آبلیمو را با هم مخلوط کنید و روی شیشه ماشین خود اسپری کنید و تمام شیشه­‌های اتومبیل را با آن تمیز کنید تا شیشه اتومبیل‌­تان کاملا ضدبخار شود.

 

بخارگیر شیشه ماشین

با استفاده از اسپری ضد بخار شیشه یا بخارگیر ماشین، در هر فصلی می‌توانید از بخارگرفتگی ماشین جلوگیری کنید. این اسپری علاوه بر جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه‌ها و آینه‌ها از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید به داخل اتوموبیل جلوگیری می‌کند. این اسپری را می‌توانید از مغازه‌های تزییات اتومبیل یا از کارواش‌ها تهیه کنید.

 

راه‌های جلوگیری از بخار زدن شیشه ماشین

جلوگیری از بخار شیشه در تابستان یا زمستان، با انجام موارد فوق دیگر نگران مشکلات بخارگرفتگی شیشه اتومبیل خود در تمام فصول سال نباشید. اکنون دید شما در روزهای سرد زمستانی سال که سیستم گرمایشی شما با تمام توان کار می­‌کند و یا در روزهای داغ فصل تابستان که سیستم تهویه هوا را روی درجه آخر گذاشته­‌اید، کاملا شفاف است و می‌­توانید با خیالی آسوده به گشت و گذار بپردازید.

4.5 امتیاز از 1628 رای


کارواش
برای سرویس کارواش از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین