نحوه باز کردن و تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه اهرمی و قدیمی

ثبت درخواست " تعمیر و نصب شیرآلات "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه باز کردن و تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه اهرمی و قدیمی

دانستن نحوه تعویض شیر ظرفشویی اهرمی در آشپزخانه و همچنین نحوه باز کردن سایر مدل های شیر ظرفشویی، از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا که تمامی شیرآلات بعد از مدتی دچار مشکل می شوند؛ البته نیاز به تعویض شیر ظرفشویی فقط به دلیل خرابی آن نیست، در بسیاری از مواقع، افراد به دلیل تغییر دکوراسیون منزل، تمایل به تغییر و تعویض شیر آشپزخانه خود دارند.

از آنجایی که اکثر افراد تمایل دارند خودشان نحوه باز کردن شیر ظرفشویی قدیمی و تعمیر آن را یاد بگیرند. ما در این محتوا سعی کردیم که شما را با نحوه باز کردن و همچنین نحوه تعمیر علمک شیر ظرفشویی و اهرم آن آشنا کنیم.

اهمیت رفع چکه کردن شیر ظرفشویی

شاید رفع چکه کردن شیر ظرفشویی، در ظاهر کاری بیهوده به نظر برسد؛ ولی این قطرات به طور متوسط در هر سال بیش از 10000 گالن آب را هدر می‌دهند، چیزی به اندازه پرکردن یک استخر شنا! شاید با این تصور بهتر بتوانید‌ متوجه شوید تعمیر شیرآلات تا چه اندازه می‌تواند در کاهش هدر رفتن آب و هزینه قبض آب مفید باشد.

از طرفی در نظر بسیاری از افراد تعمیر و تعویض شیر آشپزخانه کاری آسان است؛ اما باید بدانید که در صورت نابلد بودن در طولانی مدت باعث هدر رفتن آب و همچنین هزینه های اضافی می‌شود؛ کافی است قبل از انجام این کار، موارد و نکاتی که باید رعایت شود را یاد بگیرید.

تعمیر شیر اهرمی و تعویض واشر آن یا انواع دیگر شیر آب کار ساده‌ای است و با رعایت چند نکته و انجام چند مرحله به‌سادگی می‌توانید با علت سفت شدن شیر آب اهرمی، نحوه رفع چکه کردن شیر ظرفشویی، تعویض واشر شیر اهرمی و نکات لازم آشنا شوید و خودتان به‌ راحتی تعمیرات شیر آب را انجام دهید.

 

باز کردن و تعویض شیر ظرفشویی برای جلوگیری از چکه کردن

 

نحوه باز كردن شير ظرفشويي

نحوه باز كردن شير ظرفشويي قدیمی با شیرهای امروزی متفاوت است، شیرهای آب قدیمی دارای دو شیر آب گرم و سرد بوده، که به آنها شیرهای پیچی هم می گویند؛ اما شیرهای امروزی معمولاً تنها دارای یک اهرم هستند، به همین دلیل نحوه باز کردن آنها کمی با هم متفاوت است.

 شیرهای اهرمی به ندرت خراب و کمتر دچار چکه کردن آب می‌شوند، به همین دلیل کمتر نیاز به تعمیر و تعویض آنهاست، اما با این وجود، چکه کردن شیر آب ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله زنگ زدگی، خوردگی واشر، یا جمع شدن مواد معدنی در بدنه شیرآلات که خوشبختانه بسیاری از این مشکلات را به راحتی خودتان می‌توانید حل کنید. 

در صورتی که راه حل‌هایی که به شما می‌گوییم در رفع چکه کارگشا نبود، باید مجددا اقدام به نصب شیر ظرفشویی یا دیگر انواع شیرآلات کنید.

 

نحوه تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه

ممکن است تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه با توجه به نوع اهرمی یا پیچی آن کمی متفاوت باشد، اما این تفاوت زیاد نیست و دانستن کلیات نحوه تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه و سرویس بهداشتی، می تواند در تعمیر و تعویض هر دو مدل به شما کمک کند.در ادامه به بررسی مراحل نحوه تعویض شیرآلات، تعمیر علمک شیر ظرفشویی و همینطور تعویض واشر شیر اهرمی می پردازیم.

قبل از آن در نظر بگیرید که گاهی اوقات با بررسی شیرآلات و بدون تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه، می توانید به رفع علت چکه کردن شیر اب بپردازید، چرا که این مشکلات می تواند با تعویض واشر شیر اهرمی و یا کارتیج آن و همچنین تعمیر علمک شیر ظرفشویی برطرف شود. در ادامه ابتدا به نحوه تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه و بعد تعمیر و تعویض مواردی که در بالا بیان شد می‌پردازیم.

 

باز کردن و تعویض شیر ظرفشویی قدیمی با اهرمی متفاوت است.

 

مراحل تعویض و باز کردن شیر ظرفشویی آشپزخانه

برای تعویض شیرآلات اهرمی و پیچی باید طبق مراحل زیر عمل کنید.

 • اولین قدم در تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه و سرویس بهداشتی، خرید یک شیر مناسب با شرایط و فضای آشپزخانه است. در این مرحله با توجه به انتظارات خود، سعی کنید بهترین مدل را انتخاب کنید.
 • قبل از شروع کار، یک آچار فرانسه تهیه کنید، چون در طول کار به آن نیاز خواهید داشت.
 • در زیر سینک، دو عدد شیر ظرفشویی می بینید که ورودی اصلی شیر آب گرم و سرد است و به شلنگ ظرفشویی وصل است، این دو شیر را ببندید و حتما بررسی کنید که از شیر ظرفشویی آب خارج نمی‌شود. 
 • بعد از بستن شیرها، هر دو شلنگ آب سرد و گرم را با آچار فرانسه از شیر جدا کرده و درون یک ظرف بگذارید که آب های موجود در شلنگ به بیرون نریزد.
 • حالا نوبت باز کردن شیر ظرفشویی است، بسته به نوع شیر آلات به کمک آچار فرانسه، مهره‌هایی که شیر ظرفشویی با آنها به سینک وصل شده است را باز کنید و شیر قدیمی را کنار بگذارید.
 • بعد از باز کردن شیر ظرفشویی، سینک را کاملا تمیز کنید و در صورت وجود زنگ زدگی، آن را پاک کنید.
 • اتصالات شیر خریداری شده را از جعبه خارج کنید و شلنگ های ورودی آب را از داخل مهره های آن رد کنید.
 • در کنار مهره های شیر، در جعبه دو واشر یا اورینگ پلاستیکی برای جلوگیری از نشت آب وجود دارد، آنها را زیر و روی سینک قرار داده و شلنگ ها را از آنها عبور دهید و به انتهای شیر وصل کنید.
 • با کمک آچار فرانسه، مهره ها و اتصالات نگهداری شیر روی سینک را کاملا محکم کنید.
 • شیر های ورودی آب را که در ابتدا بسته بودید را بازکنید و شیر جدید را امتحان کنید.

 

انجام مراحل تعویض شیر ظرفشویی اهرمی برای رفع مشکلات

 

تعمیر علمک شیر ظرفشویی

یکی از قشمت های شیر ظرفشویی که بعد از مدتی دچار مشکل می شود و یکی از دلایل چکه کرد شیر آب است، علمک شیر است، . یروز نشتی از آن به این معنی است که نیاز به تعمیر علمک شیر ظرفشویی داریم. نشتی شیر از دو قسمت خودش را نشان می دهد که در جدول زیر این دو مورد را بررسی کرده ایم.

جدول تعمیر علمک شیر ظرفشویی

محل و علت نشتی  روش رفع مشکل
چکه کردن آب از محل اتصال علمک و بدنه شیر ظرفشویی
 • تعویض اورینگ علمک (واشر پلاستیکی) 
 • استفاده از نوار تفلن برای آب بندی موقت
نشتی آب از سر علمک شیر ظرفشویی تعویض واشر سر علمک شیر ظرفشویی (واشر پرلاتور)

 

تعویض واشر شیر اهرمی و قدیمی

سریع‌ترین روش رفع علت چکه کردن شیر آب، این است که ابتدا واشر را چک کنید و در صورت خراب شدن، آن را با یک واشر جدید تعویض کنید. همچنین اگر مغزی شیر به کلی خراب شده یا هرز شده باشد، باید حتما آن را تعویض نمایید. با ما همراه شوید تا با نحوه‌ی تعویض مغزی شیر مخلوط قدیمی و تعویض واشر شیر اهرمی و قدیمی کاملا آشنا شوید.

 • برای شروع کار حتما به یک پیچ گوشتی یا آچارفرانسه نیاز دارید، قبل از هر چیز شیر اصلی آب و در صورت نیاز شیر فلکه اصلی را ببندید تا مراحل تعمیر شیر آب به پایان برسد، معمولا شیر اصلی زیر سینک یا پشت سینک یا روشویی قرار دارد.
 • ابتدا درپوش شیر را با نوک پیچ گوشتی یا چاقو باز کنید، این درپوش‌ها معمولاً با رنگ‌های آبی و قرمز برای تشخیص آب سرد و گرم مشخص هستند و ممکن است بصورت پرسی و یا در برخی از شیرها بصورت پیچی باشند.
 • بعد از آن با یک پیچ داخل شیر، رو به رو می‌شوید که باید آنرا را باز کنید و شیر را بیرون آورید. با گذشت زمان این پیچ ممکن است زنگ زده باشد و نتوانید آن را باز کنید، در این صورت چند ضربه آرام به پشت آن وارد کنید و بعد با آچار، مغزی شیر را باز کنید و آنرا بیرون آورید. 

 

تعویض واشر شیر ظرفشویی تا حد زیادی مشکلات چکه کردن آب را حل می کند

 

 • اکنون می‌توانید فلکه را بیرون بکشید، پس از بیرون آوردن فلکه، مغزی شیر که زرد رنگ است را با استفاده از یک آچار فرانسه باز کنید.
 • در مرحله بعد، واشر شیر که توسط یک پیچ کوچک به مغزی متصل شده است را با استفاده از یک پیچ‌گوشتی بیرون بیاورید. اغلب با هر نوع پیچ گوشتی می‌توانید آنرا باز کنید اما اگر نتوانستید توسط یک انبردست یا آچار آن را باز کنید، یک واشر جدید را در جای آن قرار دهید. سعی کنید واشری را که تهیه می‌کنید انعطاف پذیر باشد و بسیار سفت و محکم نباشد زیرا بلافاصله پس از مدتی خراب می‌شود.
 •  پس از قرار دادن واشر، پیچ آن را محکم کنید.
 • تمام مراحل گفته شده را به صورت برعکس طی کنید و همه‌ی پیچ‌ها را سر جای خود محکم کنید و  شیر اصلی آب را باز کنید.

در هنگام بررسی وتعویض واشر اهرمی، حتما مغزی را چک کنید، که در صورت خراب بودن مغزی شیر، آن را با یک مغزی جدید جایگزین نمایید. همچنین کف شیر را بررسی کنید تا شکستگی و یا ترکی نداشته باشد.

شما می توانید برای نصب و تعمیر شیرآلات از متخصصین خدمت از ما کمک بگیرید.

 

مراحل باز کردن و تعویض کارتریج در شیرآلات اهرمی

 تعمیرات شیرآلات اهرمی، نوع شیرها بسیار ساده‌ است، در این نوع شیرها از یک کارتریج استفاده می‌شود که در صورت خراب شدن تنها راه حل، تعویض کارتریج است، البته ممکن است به آسانی نتوانید عین کارتریج شیرآلاتتان را در بازار پیدا کنید، البته خراب شدن کارتریج بسیار نادر است.

 • در بیشتر شیرهای اهرمی، یک پولک پلاستیکی (درپوش شیر) وجود دارد که برای نشان دادن آب سرد و گرم است. با استفاده از یک پیچ ‌گوشتی آن را از جای خود بیرون آورید. این درپوش برخلاف شیرآلات پیچی بسیار کوچک است. ممکن است در جلو یا پشت شیر قرار گرفته باشد و هیچ رنگی روی آن مشاهده نکنید.
 • بعد از آن باید توسط آچار آلن، پیچ کوچک پشت درپوش را باز کنید. با اندکی فشار اهرم شیر را به سادگی از جای خود بیرون بیاورید.

 

باز کردن و تعویض کارتریج شیرهای اهرمی

 

 • اکنون کافی است کارتریج معیوب را از شیر بیرون آوردید و کارتریج نو را بر روی قسمت مخصوص به خود قرار دهید. دقت کنید که دو برآمدگی در انتهای کارتریج و دو شیار روی بدنه شیر وجود دارد که باید دقیقاً این شیارها روی هم قرار بگیرند و به درستی چفت شوند.
 • در نهایت تمام مراحل طی شده را به صورت برعکس طی کنید دستگیره را در سر جای خود قرار دهید و تمام پیچ‌ها را محکم کنید، نشانگر آب سرد و گرم را در جای خود قرار دهید، اکنون شیر شما باید کاملا درست شده باشد، کافیست جریان اصلی آب را باز کرده و از یک فضای بدون صدای چکه شیر آب لذت ببرید.

 

سخن پایانی

در این محتوا به بررسی نحوه باز کردن شیر ظرفشویی اهرمی و قدیمی و به توضیح تمامی مواردی که هنگام چکه کردن اب لازم است بررسی شود، از جمله، تعمیر علمک شیر ظرفشویی و واشر آن پرداختیم؛ و در نهایت مراحل کامل نحوه تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه را توضیح دادیم.

 اگر با خواندن این محتوا، هنوز هم مشکلی وجود دارد که به سادگی قابل حل نیست، می‌توانید درخواست تعمیرات شیرآلات را در سامانه آنلاین "خدمت از ما" ثبت نمایید. یا با یک تکنسین متخصص و مجرب تماس گرفته و مشکل خود را حل کنید.

4.5 امتیاز از 1736 رای


تعمیر و نصب شیرآلات
برای سرویس تعمیر و نصب شیرآلات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین