روش تعمیر شیر اهرمی مدل های مختلف

ثبت درخواست " تعمیر و نصب شیرآلات "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش تعمیر شیر اهرمی مدل های مختلف

تعمیر شیر اهرمی در تجهیزاتی مثل روشویی و سینک ظرفشویی بر اساس اصول و طریقه نصب شیرآلات اهرمی صورت می‌گیرد. تعمیر شیر اهرمی در هنگام مواجهه با مشکلاتی مثل فشار کم، فرسودگی تجهیزات وابسته مثل سوپاپ و کاتریج شیر اهرمی از حساسیت بالایی برخوردار است.

تعویض کارتریج شیر اهرمی، تعمیر سوپاپ شیر دوش اهرمی و رفع فشار کم شیر اهرمی نمونه اقداماتی بوده که در تعمیر انواع شیر اهرمی kwc و دیگر برند‌ها انجام می‌شود. آشنایی با طریقه نصب شیرآلات اهرمی تا حدودی در روند تعمیر قطعات وابسته به آن تاثیرگذار است.

تعمیر شیر تصفیه آب به دلیل بهره‌مندی از شیرآلات هرمی در طراحی و ساخت این تجهیزات به نوعی با تعمیر شیر اهرمی در ارتباط است. در این مطلب با بررسی نوع عملکرد تجهیزات وابسته به این شیرآلات به شرح مراحل تعمیر شیر اهرمی پرداخته شده است.

 

 

ضرورت تعمیر شیر اهرمی

تعمیر شیر اهرمی به کار رفته در تجهیزاتی مثل روشویی و سینک ظرفشویی به جهت امکان دسترسی به آب گرم و سرد امری ضروری است. شیرآلات اهرمی از نمونه‌های پرکاربرد این قبیل تجهیزات تا منزل است. از این رو توجه به نحوه نصب شیر آلات اهرمی و تعویض ابزار وابسته به آن در هنگام خرابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

طرح و رنگ متنوع انواع شیرآلات اهرمی و سهولت نصب آنها از دلایل پر استقبال بودن کاربرد آنها در سرویس بهداشتی، حمام و ظرفشویی ساختمان‌های مختلف است. توجه به طریقه نصب شیرآلات اهرمی یادگیری و تفهیم مراحل تعمیر شیر اهرمی را راحت تر می‌کند.

در بخش بعدی به بررسی روش نصب این قبیل شیرآلات و سپس تعمیر قطعات وابسته به شیر اهرمی در مصارف مختلف پرداخته شده است.

 

نصب و تعمیر شیرآلات اهرمی

 

طریقه نصب شیرآلات اهرمی

نصب شیرآلات اهرمی به کار رفته حمام، سرویس بهداشتی، سینک ظرفشویی و در نهایت ساختار دستگاه‌های تصفیه به راحتی قابل انجام است. تجهیزات با طراحی ساده و محل‌های مشخص اتصال شیلنگ مخصوص و شیر اهرمی پایه شرایط نصب این قبیل شیرآلات را سهولت بخشیده است.

با دسترسی به ابزارآلات مخصوص مثل آچار و پیچ گوشتی‌های متناسب با بست، مهره و پیچ‌های تعبیه شده برای شیر اهرمی به راحتی می‌توانید کار نصب را شروع کنید. در صورت عدم اطلاع از نصب این قبیل تجهیزات با افراد متخصص در زمینه نصب شیر اهرمی در قسمت‌های مختلف منزل در ارتباط باشید.


 

علائم خرابی شیر اهرمی

به راحتی می‌توان روی علائم خرابی شیر اهرمی دست گذاشت. هرحالتی که شما را به عنوان کاربر به زحمت می‌اندازد یا صرفا به دور از کارکرد طبیعیِ شیرآلات است را می‌توان از جمله نشانه‌های خرابی دانست.

مهمترین علائم خرابی شیر اهرمی را در ادامه می‌بینید:

  • هرز شدن و یا سفت شدن شیر
  • چکه کردن آب از شیر و نشتی داشتن
  • کم بودن فشار آب یا کامل قطع شدن جریان آن
  • جابه‌جا بودن آب سرد و گرم
  • شکستگی قطعات و ترکیدگی بدنه شیر
  • خرابی و نشتی شیلنگ شیر اهرمی

 

تعمیر کارتریج شیرآلات اهرمی

 

مراحل تعمیر شیر اهرمی

مجوعه اقدامات لازم در راستای تعمیر شیر اهرمی نصب شده بر اساس نوع خرابی و ایرادات مشاهده شده در مراحل خاصی صورت می‌گیرد. اینکه کدامیک از تجهیزات وابسته به شیر اهرمی آسیب دیده یا کدام ایراد بوجود آمده در مسیر استفاده از این مدل شیرآلات اختلال ایجاد کرده در انجام روند تعمیر شیرآلات اهرمی تاثیر دارد.

 

تعویض و تعمیرکارتریج شیر اهرمی

قطعه کارتریج تعبیه شده در انواع شیرآلات اهرمی عملیات پر اهمیت باز و بسته شدن آب گرم و سرد را هدایت می‌کند. بنابراین خرابی این قطعه بطور مستقیم بر روی دسترسی به آب گرم و سرد مورد نیاز در سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه تاثیر دارد.

تعویض کارتریج شیر اهرمی در مواقع مواجهه با قطعی آب گرم و سرد و یا مشاهده ضعف در جریان یکی از این دو ضرورت دارد. علاوه بر این موارد کارتریج با دسترسی به تعدادی قطعه آب بند مانع خروج آب از بالای اهرم وابسته به این شیرآلات می‌شود.

بنابراین مشاهده هرگونه نشتی و قطعی و وصلی آب در ساختار شیر اهرمی نیاز به بررسی و تعمیر کارتریج شیر اهرمی را به همراه دارد.

 

تعمیر سوپاپ شیر دوش اهرمی

سوپاپ شیر اهرمی وظیفه تغییر مسیر جریان آب از حالت پایین ریز به دوش و برعکس را برعهده دارد. آب بندی انجام شده در این قطعه با انواع واشر و اورینگ انجام شده که به مرور زمان فرسودگی و خرابی این قطعات بر روی عملکرد سوپاپ شیر دوش اهرمی تاثیر منفی دارد.

شکستگی و ترک موجود در بدنه شیر سوپاپ و خراب شدن واشر‌ها در شیر اهرمی هر کدام با نشانه‌های مثل نشتی و ضعف در فشار آب همراه بوده که با تعویض یا تعمیر شیر سوپاپ دوش اهرمی قابل رفع است.

 

علائم خرابی شیر اهرمی

 

فشار کم شیر اهرمی

یکی از ایرادت بارزی که در هنگام استفاده از انواع شیر اهرمی در محیط حمام ممکن است با آن مواجه شوید ضعف در جریان آب است. خرابی مغزی شیر اهرمی یا قطعه کارتریج بر مشاهده این ایراد تاثیر دارد. بنابراین با بررسی وضعیت رسوب گرفتگی لوله‌ها نسبت به تعویض مغزی شیر مخلوط دوش، ظرفشویی و... در راستای رفع این مشکلات اقدام کنید.

 

تعمیر هرز شدن شیر اهرمی

هرز شدن شیر یعنی دسته‌ی آن بیش از حد روان باشد و به اشاره‌ای و حتی خودبه‌خود جابه‌جا شود. اگر دسته به قدری و به گونه‌ای هرز شده باشد که وقتی آن را باز می‌کنید خودش کم‌کم بسته شود، به احتمال زیاد مهره کارتریج یا مغزیِ شیر شل شده است.

این مهره میزای فشار واردشده به دو صفحه سرامیکی و آزادیِ حرکت کردن آنها روی هم را تعیین می‌کند. وقتی مهره کارتریج شل شده یا شل بسته شده باشد، فشار روی این صفحه‌ها و اصطکاک بین‌شان کم می‌شود. در نتیجه، وزن شیر اهرمی باعث می‌شود صفحه‌ها روی هم سر بخورند و شیر خودبه‌خود بسته شود.

در این حالت، برای تعمیر هرز شدن شیر اهرمی باید فشار مهره کارتریج را تنظیم کرد. البته شکستگیِ کارتریج هم منجر به مشکل مشابهی می‌شود. اگر کارتریج خرد شده باشد، باید آن را تعویض کرد.

 

چکه کردن شیر اهرمی

چکه کردن شیر اهرمی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

  • عمود نبودن لوله‌های خروجی سرد و گرم لوله‌کشی ساختمان
  • خرابیِ اتصالات و قطعاتی از جمله شیلنگ‌ها، کارتریج، سوپاپ دوش و اورینگ
  • سوراخ بودن تنه شیر

برای رفع چکه کردن شیر اهرمی ابتدا باید دید مشکل از کجاست، تا بتوان برای برطرف کردن آن اقدام کرد.

 

تعمیر هرز شدن شیر اهرمی

 

مشکل آب سرد و گرم شیر اهرمی

منظور از مشکل آب سرد و گرم شیر اهرمی جابه‌جا بودن آنها در شیرآلات است، که به خاطر نصب اشتباه شلنگ‌های پیسوار (یا شلنگ رابط دو سر مهره) و برعکس بستن‌شان اتفاق می‌افتد.

برای جلوگیری از این مسئله، توصیه می‌شود که از افراد متخصص برای نصب شیرآلات کمک بگیرید. و اگر خودتان قصد انجام اینکار را دارید، حتما راهنمای نصب را مطالعه کنید و خروجی آب گرم و سرد لوله‌های اصلی را با ورودی آن‌ها تطبیق دهید.

اگر با مشکل آب سرد و گرم شیر اهرمی روبه‌رو شده‌اید، برای رفع آن کافی‌ست خروجی لوله آب سرد را با شلنگ پیسوار به ورودی آب سرد؛ و خروجی لوله آب گرم را ورودی آب گرم وصل کنید.

 

تعمیر شیر تصفیه آب

شیرآلات دسترسی به آب در دستگاه‌های تصفیه در مدل‌های بخصوصی اهرمی می‌باشد. از این رو در هنگام بررسی تعمیر شیر اهرمی بررسی نحوه تعویض آن در دستگاه تصفیه آب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشترین حجم مشکلات پیش آمده در این قبیل شیرآلات خرابی قطعاتی مثل مغزی است.

تعویض مغزی شیر اهرمی دستگاه تصفیه به راحتی با دسترسی به ابزارات مخصوص قابل انجام است.

 

مشکل آب سرد و گرم شیر اهرمی

 

تعمیر شیر اهرمی ظرفشویی

شیرهای ظرفشویی اهرمی در مدل‌های معمولی ثابت و شلنگ‌دار (شاوری) در بازار موجودند. برخی مدل‌ها هم چندمنظوره هستند، و می‌توان از آنها به عنوان خروجی آب تصفیه‌شده هم استفاده کرد.

تعمیر شیر اهرمی ظرفشویی در مدل‌های ساده تفاوتی با یک شیر اهرمیِ معمولی ندارد؛ چون نهایتا مکانیزم تمام شیرآلات اهرمی مشابه یکدیگر است. اما تعمیر مدل‌های شلنگ‌دار، مانند خود آنها، کمی پیچیده‌تر است.

پارگی شلنگ‌ها، نشت آب، خرابی کاتریج و مغزی شیر، خرابی علمک شیر، فشار پایین آب، لق شدن و یا شکستن پایه نگهدارنده شیر از رایج‌ترین دلایل نیاز به تعمیر شیر اهرمی ظرفشویی هستند، که توصیه می‌کنیم حتما آن را به یک تعمیرکار واجد شرایط بسپارید. لوازم مصرفیِ برخی از این شیرآلات را نمی‌توان به راحتی پیدا کرد، و ضمنا با نمونه‌های مشابه جایگزین‌پذیر نیست.


 

تعمیر شیر اهرمی توالت

خرابی کاتریج شیر، نشت آب از مهره‌ها و خرابی شلنگ از رایج‌ترین دلایل نیاز به تعمیر شیر اهرمی توالت است. در حالت کلی هم، تعمیر این شیرها مشابه سایر شیرآلات اهرمی‌ست. خوشبختانه این مدل‌ها معمولا پیچیدگی خاصی هم ندارند (برخلاف برخی شیرآلات اهرمی برای آشپزخانه).

نصب صحیح شیرآلات برای جلوگیری از خرابی شیرهای اهرمی توالت و حمام حیاتی‌ست، چون فشار اضافه و غیر اصولی به مهره‌های آن منجر به ترک برداشتن و دنده به دنده شدن آنها (و در نتیجه نشت آب) می‌شود.

 

چکه کردن شیر اهرمی

 

خرابی شیر اهرمی kwc

اگر همه‌چیز مطلوب باشد (نصب اصولی انجام شده باشد و به درستی از آنها استفاده شده باشد)، خرابی شیر اهرمی kwc زیاد کاربر را درگیر نمی‌کند. هرچه نباشد، این یکی از باکیفیت‌ترین برندهای موجود در بازار است.

اکثرا توصیه نمی‌شود که خودتان برای رفع خرابی شیر اهرمی kwc اقدام کنید، چرا که پروسه تعمیر شیرآلات این برند حساسیت بالایی دارد. از طرف دیگر، چیدا کردن قطعات کمیاب آن هم می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود.

در بدترین سناریو، اگر قطعه‌ی لازم برای تعمیر شیرآلات شما اصلا پیدا نشود، ممکن است مجبور شوید شیر اهرمی‌تان را به کلی تعویض کنید.


 

خرابی شیر اهرمی شایان

شیرآلات شایان، به لطف سطح کیفیِ قابل قبول محصولات‌اش، بین برندهای وطنی محبوبیت بالایی دارد. رفع خرابی شیر اهرمی شایان تفاوت خاصی با سایر نمونه‌های بازار ندارد. چون همان‌طور که گفتیم، مکانیزم این شیرآلات مانند یکدیگر است.

نکته مثبت این است که در صورت خرابی شیر اهرمی شایان و نیاز به تعویض قطعه(ها)، با کمیابی قطعات مواجه نخواهید شد.

 

نکات مهم در خصوص تعمیر شیر اهرمی

همانطور که اشاره داشتیم شیر اهرمی با تغییر ساختار لوله‌ها از حالت سرپیچ به اهرم متصل شرایط را برای دسترسی به آب گرم و سرد همزمان راحت تر کرده است.

نحوه باز كردن شير ظرفشويي برای تعویض واشر، کارتریج و سوپاپ و دیگر قطعات وابسته به انواع کاربردی شیرآلات نامبرده در برخی مواقع نیاز به بررسی و انجام یک سری مراحل تخصصی دارد. بنابراین در وهله اول بررسی وضعیت شیر آلات اهرمی را به یک فرد متخصص سپرده و در صورت امکان تعویض قطعات را با نظارت افراد مطلع در این زمینه انجام دهید.

4.5 امتیاز از 1138 رای


تعمیر و نصب شیرآلات
برای سرویس تعمیر و نصب شیرآلات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین