ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی (توالت فرنگی و ...)

ثبت درخواست " تعمیر و نصب شیرآلات "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی (توالت فرنگی و ...)

ارتفاع نصب شیرآلات یکی از مهم ترین مباحث در حوزه نصب شیرآلات بهداشتی است. در واقع ارتفاع شیر توالت فرنگی، ارتفاع نصب فلاش تانک توکار  و دیگر تجهیزات بهداشتی دیگر به نوبه ی خودش استاندارد هایی دارد که قصد داریم در این مطلب به سراغ ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی برویم. پس برای آشنایی و اطلاع از نکات نصب شیرآلات بهداشتی در ادامه همراه ما باشید.

چرا ارتفاع شیرآلات اهمیت دارد؟

یکی از رایچ ترین سوالاتی که پرسیده می‌شود، این است که ارتفاع توالت فرنگی چقدر است؟ ارتفاع روشویی کابینتی از کفچقدر باید باشد؟ جواب به این سوال تا جایی اهمیت دارد که اگر به خوبی استاندارد نصب تجهیزات بهداشتی رعایت نشود، می‌تواند در آینده مشکلات نصب و همچنین دکوراسیون خانه را به همراه داشته باشد. تا جایی که ممکن است تبعات جسمی به بار آورد. زیرا بلند بودن و یا کوتاه بودن محل نصب شیرها برای افرادی که مرتبا با آنها سر و کار دارند، باعث می‌شود یا زیاد خم شوند و یا در دسترسی مشکل داشته باشند. 

 

ارتفاع نصب روشویی

در مورد ارتفاع روشویی کابینتی از کف باید بگوییم که خروجی لوله فاضلاب روشویی باید در اتفاعی حدود 40 تا 45 سانتی متری در نظر گرفته شود. در این حالت به راحتی می‌توانیم خروجی سیفون روشویی را به فاضلاب نصب کنیم.

 

ارتفاع شیرآلات بهداشتی

 

ارتفاع نصب روشویی از نوع پایه دار

ارتفاع روشویی پایه دار حدودا 80 سانتی متر است. بنابراین تنها کافی است که شیرآلات را بر روی جایگاه مشخص شده نصب کنید. به طور کلی البته  استاندارد نصب روشویی در ارتفاع 80 سانتی متری است. بنابراین باید شیرهای پیسوار از کف حدود 55 سانتی متر بالاتر نصب شده باشند. به این نکته هم دقت کنید که باید عمق روشویی ها بین 40 تا 50 سانتی متر باشد  و دهانه هر روشویی نیز بین 40 تا 60 سانتی متر می باشد.

 

ارتفاع نصب روشویی کابینتی از کف

نصب روشویی های بی پایه و یا نیم پایه که جدیدا وارد شده اند هم باید همین ارتفاع 80 سانتی متری در نظر گرفته شود. همچنین ارتفاع روشویی های پایه دار، ارتفاع نصب روشویی کابینتی از کف، روشویی های کلاسیک و قدیمی و ... تفاوتی در اندازه ارتفاع ندارند. به این نکته دقت کنید که در سوراخ کاری برای نصب روشویی به دیوار هم در نظر داشته باشید که فاصله سوراخ های در نظر گرفته شده برای نصب روشویی 75 سانتی متر می باشد.

 

ارتفاع نصب شیر توالت ایرانی

 ارتفاع  نصب شیر های توالت ایرانی از کف تمام شده ارتفاع 40 سانتی متری را در نظر می‌گیرند. پس در هنگام لوله کشی آب و فاضلاب باید در نظر داشت که شیر توالت ایرانی را در موقعیتی نصب کنید که با کف تمام شده یعنی پس از اجرای کف سازی ساختمان حدودا 30 سانتی متر بالاتر باشد.

 

ارتفاع شیر توالت فرنگی

 

ارتفاع نصب شیر توالت فرنگی

برای نصب توالت فرنگی باید فاصله های عرضی و طولی با دیوار ها طبق استاندارد ها در نظر گرفته گرفته شود. ارتفاع نصب شیر توالت فرنگی حدود 55 سانتی متر باید باشد و معمولا محل آویز شیلنگ آن 20 سا نتی متر بالاتر است.

 

ارتفاع شیر انواع دوش حمام

ارتفاع شیردوش حداقل 90 سانتی تا 1 متر را برای نصب شیر دوش در نظر گرفت تا با احتساب المک دوش حدود 180 سانتی متر تا 2 متر ارتفاع سر دوش تا زمین باشد.

 

فاصله شیر مخلوط وان حمام

اگر وان حمام یک شیر مخلوط دارد، باید حدود ارتفاع 70 سانتی نصب شود و اگر به دوش مجهز باشد باید 90 سانتی متر فاصله سر دوش تا شیر مخلوط در نظر گرفته شود.

 

ارتفاع سینک ظرفشویی

 

ارتفاع سینک ظرفشویی

ارتفاع سینک ظرفشویی از کف تمام شده 85 سانتی متر بالاتر نصب می‌شود. لوله گرم و سرد 50 سانتی متر و لوله فاضلاب 50 الی 55 سانتیمتر بالا تر از کف تمام شده نصب می‌شود. عمق ظرفشویی ها یک لگنه حدود 13 سانتی متر و دولگنه 15 تا 18 سانتی متر میباشد شیب سینی به طرف لگن حد اقل یک درصد میباشد.

 

ارتفاع نصب آینه سرویس بهداشتی

همانطور که گفته شد، ارتفاع نصب روشویی باید بین 80 تا 85 سانتی متر باشد. این آینه می تواند در هر ارتفاعی بسته به سلیقه شما باشد ولی در نظر داشته باشید که استاندارد نصب آینده در ارتفاع 150 سانتی متری دیده می شود.

 

استانداردهای نصب تجهیزات بهداشتی

 • فواصل طولی و عرضی توالت ایرانی و توالت فرنگی از دیواره های جانبی باید رعایت شده باشد.
 • توالت شرقی و توالت فرنگی باید طوری نصب شود که فاصله محور آن از سطح دیوار مجاور یا هر مانع دیگر، کمتر از 45 سانتی متر نباشد.
 • جلوی توالت فرنگی و توالت ایرانی، باید دست کم 50 سانتی متر تا دیوار یا درب مقابل آن جای خالی پیش بینی شود.
 • فاصله محور دست شویی از سطح دیوار مجاور یا هر مانع دیگر نباید کمتر از 45 سانتی متر باشد.
 • ارتفاع نصب دست شویی از کف تمام شده باید 80 تا 85 سانتی متر باشد.
 • اگر دست شویی به صورت لگن سرتاسری باشد. هر 50 سانتی متر طول آن باید به عنوان یک دست شویی تلقی شود.
 • حداکثر فشار پشت شیر دست شویی باید 3 بار باشد.
 • ارتفاع نصب لوله های آبرسانی به سینک از کف تمام شده 55 سانتی متر است.
 • حمام با داشتن دست شویی و توالت فرنگی لازم است ابعادی به اندازه 1.3 * 2 متر داشته باشد.
 • شیر مخلوط توالت در سمت راست کاسه توالت نصب است.
 • محل قرار گرفتن قلاب نگهدارنده شلنگ شیر مخلوط توالت شرقی و غربی (فرنگی) از کف تمام شده 75 سانتی متر و از مرکز شیر مخلوط توالت 20 سانتی متر است.
 • فاصله مورب مرکز شیر مخلوط توالت تا مرکز سوراخ کاسه توالت (مرکز سیفون) 70 سانتی متر است.
 • عمق آب هوابند سیفون توالت شرقی نباید از 50 میلیمتر کمتر باشد.
 • در فضاهای عمومی، توالت غربی (فرنگی) از نوع بزرگ  باشد و در کل نشیمن گاه و در لولایی قابل برداشتن و متناسب با لگن و از جنس مقاوم در برابر رطوبت داشته باشد.
 • لوله خروجی فاضلاب توالت فرنگی باید با یک  زانوی 80*100 میلی متر (3*4 اینچ) و یا با یک فلنج به همین اندازه به لوله فاضلاب ساختمان متصل شود و این اتصال کاملا آب بند باشد.

سخن آخر

تا اینجا با ارتفاع نصب انواع شیرآلات بهداشتی از جمله ارتفاع شیر توالت فرنگی، ارتفاع روشویی کابینتی و ... آشنا شدید. اگر برای نصب شیرآلات به دنبال یک متخصص خوب می‌گردید، پس درخواست خود را ثبت کنید تا کمتر از چند ثانیه بهترین تکنسین ها به شما معرفی شوند.

4.5 امتیاز از 1258 رای


تعمیر و نصب شیرآلات
برای سرویس تعمیر و نصب شیرآلات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین