نحوه تعویض مغزی شیر مخلوط دوش حمام مدل اهرمی و قدیمی

ثبت درخواست " تعمیر و نصب شیرآلات "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه تعویض مغزی شیر مخلوط دوش حمام مدل اهرمی و قدیمی

ممکن است تا به حال دچار خرابی شیر دوشی حمام شده باشید و برای رفع مشکل به دنبال سرویسکار مجرب برای تعمیر و یا تعویض شیردوشی حمام بگردید. سرویسکاری که بتواند به تعویض سوپاپ شیر دوش، تعویض مغزی شیر مخلوط دوش، تعمیر شیر اهرمی حمام و تعویض مغزی شیر مخلوط دوش بپردازد.

در این جا، دسته بندی انواع شیر حمام را برایتان شرح میدهیم. سپس رایج ترین مشکل و خرابی شیر دوش حمام قدیمی و جدید، که چکه کردن آب است را بررسی کرده و نحوه تعویض مغزی شیر دوش قدیمی و تعمیر سوپاپ شیر دوش اهرمی را به شما آموزش می دهیم.

 

 

انواع شیر حمام و تعمیرات آن

قبل از آموزش تعویض مغزی شیر حمام با انواع شیرآلات حمام آشنا شوید. انواع شیر حمام به دو صورت کلی دسته بندی می شوند که هر کدام تعمیر متفاوتی دارند.

در یک حالت، انواع شیرآلات حمام براساس شیوه کارکرد قطعه ای که جریان آب را از شیر پایین ریز (شیر اصلی) به سر دوش و بر عکس، جا به جا می کند، دسته بندی می شوند. به این قطعه، تبدیل یا شیر جهت دهنده دوش هم می گویند. دو نوع شیر حمام عبارتند از:

 1. شیر حمام با تبدیل اهرم (چرخشی یا غیر چرخشی)
 2. شیر حمام با تبدیل سوپاپ دار

در حالت دیگر، دسته بندی بر اساس مکانیزم شیر آلات در باز کردن جریان آب است. در این صورت، 3 نوع شیر حمام مختلف وجود دارد:

 1. شیر حمام فلکه ای (سنتی)
 2. شیر حمام اهرمی
 3. شیر حمام هوشمند

آنچه که لازم است در مورد تعویض مغزی شیر حمام بدانید این است که انجام این عمل بسته به نوع شیر متفاوت است. از بین 3 نوع بالا، دو نوع شیر حمام اهرمی و شیر حمام فلکه ای رایج ترند، که در ادامه به طور کامل به آموزش تعویض مغزی شیر حمام در این 2 مدل خواهیم پرداخت.

 

انواع شیر حمام فلکه ای و اهرمی

 

خرابی های شیر دوش حمام

بطور کلی در شیر دوش قدیمی (همان فلکه ای) 4 قطعه دچار خرابی می شود که نیاز به تعمیر و تعویض دارد:

 1. تعویض واشر
 2. تعویض تبدیل
 3. تعویض فلکه شیر
 4. تعویض مغزی

بطور کلی، در شیر دوش حمام اهرمی و هوشمند، مشکلات و خرابی کمتر رخ می دهد. اگر مشکلات و خرابی شیر دوش حمام قدیمی زیاد است، به شما توصیه می کنیم به فکر خرید یک شیر حمام جدید باشید.

 

رایج‌ترین عارضه خرابی مغزی شیر حمام

یکی از رایج‌ترین عارضه خرابی مغزی شیر حمام این است که شیر مدام چکه کرده و باعث می‌شود عوارض دیگر را ایجاد کند. که در این صورت باید هرچه سریع‌تر با یک سرویسکار ماهر هماهنگ کنید تا مشکل خرابی مغزی شیر حمام بر طرف شود. اگر به دنبال سرویسکاری با مهارت و تجربه های ستودنی هستید پس روی «خدمت از ما» با خیال راحت حساب کنید.

 

عوارض ناشی از خرابی مغزی شیر حمام

مهم‌ترین مشکل ناشی از خرابی مغزی شیر حمام، هدر روی آب است. این مسئله نه تنها منجر به افزایش قبض آب شده بلکه بدتر از هم این که منجر به از دست رفتن حجم عمده آب شده و به محیط زیست و این منبع طبیعی، آسیب وارد می‌شود. این موضوع در شرایط فعلی که حفظ حتی قطره‌ای از آب هم حیاتی است، اهمیت زیادی دارد. زمانی که مغزی شیر حمام خراب باشد، همین چکه کردن آب و صدای ناشی از آن اذیت کننده خواهد بود.

 

خراب بودن مغزی باعث هدر رفت آب می شود و بهتر است مغزی مخلوط یا اهرمی حمام تعویض شود

 

از طرف دیگر وقتی نشتی آب در شیر حمام وجود دارد، اگر مغزی شیر حمام را دیر تعمیر کنید، به دلیل این که همیشه کف حمام خیس است می‌توان منجر به نشتی آب به طبقه زیرین شده و همچنین کف پوش حمام را از بین می‌برد.

 

مراحل نحوه تعویض مغزی شیر مخلوط دوش حمام

حال در دو بخش روش عوض کردن مغزی شیر دوش اهرمی و شیر دوش قدیمی (فلکه ای) را برایتان شرح می دهیم.

 

آموزش تعویض مغزی شیر حمام اهرمی

اکنون این سوال مطرح می‌شود که زمانی که مغزی شیر حمام خراب شد، چه باید کرد؟ عوض کردن این مغزی ساده ترین کاری است که خود شما هم به راحتی می‌توانید انجام دهید. امروزه در بازار شیرهای اهرمی، فروش بیشتری دارند و با توجه به پر کاربرد بودن آن ها، ابتدا به نحوه تعویض مغزی شیر حمام خواهیم پرداخت. برای این منظور باید به صورت زیر عمل نمود:

 

1. در ابتدا توصیه می‌شود که منبع ورودی آب را ببندید تا از هدر رفتن آب جلوگیری شود.


2. اکنون باید دسته شیر حمام را باز کنید تا مغزی شیر مشاهده شود. نکته ای که لازم است بدانید این است که در برخی از شیرآلات حمام، یک برچسب دما بر روی شیر وجود دارد که اگر این برچسب را برداشته و قطعات زیری آن را باز کنید، مغزی شیر حمام را مشاهده خواهید نمود.


3. به کمک یک آچار، مغزی شیر را باز کنید. توجه داشته باشید که تمامی قطعات داخلی شیرهای اهرمی، پلاستیکی هستند لذا مغزی شیر حمام در این مدل به راحتی و با کوچکترین فشاری خارج خواهد شد. لذا به هیچ عنوان نیروی زیادی به شیر وارد نکنید.


4. قبل از این که مغزی جدید را نصب کنید، ابتدا واشر را بررسی کرده و در صورتی که فرسوده بود، حتما آن را تعویض نمایید. از طرف دیگر محل قرار گیری مغزی شیر حمام را کمی روغن کاری کنید تا در زمان استفاده از شیر آب، گیر نداشته باشد.


5. هنگام بستن مغزی جدید هم به هیچ عنوان فشار زیادی را اعمال نکنید چرا که ممکن است بشکند.


6. در نهایت تمامی تجهیزات شیر حمام را در سر جای خود بسته و بررسی کنید که آیا آب به خوبی از شیر خارج می‌شود یا خیر. فراموش نکنید که عدم چکه کردن آب بعد از بسته شدن شیر آب را هم کنترل نمایید.

 

برای تعویض مغزی شیر دوش قدیمی و اهرمی، مراحل را انجام دهید.

 

راهنمای تعویض مغزی شیر دوش قدیمی (شیر حمام فلکه ای)

اما هنوز هم در خانه های قدیمی از شیر های فلکه ای استفاده می‌شود. در این نوع شیرآلات، دو شیر برای آب سرد و گرم وجود دارد و با کمک آن ها باید آب را تنظیم نمود. در صورتی که مغزی شیر حمام فلکه ای خراب شد، باید به صورت زیر عمل نمود.

 1. اولین کار این است که فلکه ورودی آب را ببندید. در غیر این صورت به محض باز کردن شیر، آب شروع به پاشیدن کرده و کنترل آن سخت خواهد بود. در این فاصله حجم زیادی از آب هدر خواهد رفت.
 2. سپس شیر را باز کنید. توجه داشته باشید که اگر روی سر شیر، یک تکه پلاستیکی وجود داشت ابتدا آن را برداشته و سپس با کمک یک پیچ گوشتی، سر شیر را باز کنید.
 3. اکنون باید به کمک یک آچار فرانسه مغزی شیر حمام را باز کنید. در این مورد هم نباید فشار زیادی به شیر وارد نمایید زیرا ممکن است مغزی شکسته و در نتیجه ادامه باز کردن آن سخت باشد.
 4. زمانی که قرار است مغزی جدید را ببندید، قبل از هر چیز حتما محل بستن را با نوار تفلون ببندید. دلیل انجام این کار این است که مغزی به خوبی در محل خود محکم شده و نشتی آب رخ ندهد.
 5. در بستن مغزی شیر حمام هم نباید با نیروی زیادی فشار وارد نمایید. ممکن است مغزی یا خود شیر بشکند.
 6. در نهایت فلکه ورودی آب را باز کرده و کنترل نمایید که آب به خوبی خارج می‌شود یا خیر. سپس شیر آب را بسته و دقت کنید که چکه می‌کند یا نه.

روش تعویض مغزی شیر دوش قدیمی حمام، مشابه نحوه باز كردن شير ظرفشويي است.

 

تعمیر سوپاپ شیر دوش اهرمی

 

هزینه تعویض مغزی شیر حمام چقدر است؟

سوالی که معمولا در مورد عوض کردن مغزی شیر حمام مطرح می‌شود این است که چه مقدار باید برای این منظور هزینه نمود؟ همان گونه که متوجه شدید اگر شما در خانه یک آچار فرانسه و پیچ گوشتی و دانش لازم را داشته باشید، به راحتی و بر اساس راهنمایی که در اختیارتان قرار گرفته است می‌توانید برای هر نوع شیر اهرمی و یا فلکه‌ای، تعویض مغزی شیر حمام را انجام دهید.

اما در غیر این صورت نیاز است که از فرد متخصص کمک بگیرید که هزینه دستمزد و تجهیزات باید در نظر گرفته شود. اگر از تعمیرکار کمک می‌گیرید، دقت داشته باشید که تجهیزاتی که برای شما استفاده می‌کند، اصل باشد. متاسفانه برخی از تعمیرکاران، اصول اخلاق حرفه ای را در نظر نگرفته و متقلب هستند. در نتیجه تعویض مغزی شیر حمام را با اجناس تقلبی و چینی انجام می‌دهند که ماندگاری نداشته و خیلی زود عمر خود را از دست می‌دهد.

 

انواع مدل سوپاپ یا تبدیل جهت در شیر حمام

 

تعمیر تبدیل شیر حمام

در بخش توضیح انواع شیر حمام، خواندید که یک قطعه تبدیل کننده حالت جریان آب از پایین ریز به سر دوش وجود دارد. این قطعه اشکال مختلفی دارد. در نوع قدیمی شیر حمام یا به صورت یک اهرم چرخشی بود یا یک اهرم که به بالا و پایین حرکت می کرد.

در مدل های جدید شیر دوش حمام، این قطعه ی تبدیل، یک سوپاپ است که برای ورود آب به سردوش به سمت بالا کشیده می شود. در حالتی که می خواهید از شیر اصلی (پایین ریز) استفاده کنید، سوپاپ را به پایین فشار می دهید.

اگر سوپاپ یا اهرم تبدیل، دچار مشکل شدند (مثلاً دچار ترک می شوند و همین مسئله، نشتی و چکه کردن آب را به دنبال دارد)، بهترین راه تعمیر شیر حمام، تعویض سوپاپ شیر دوش اهرمی است.

 

تعویض سوپاپ شیر دوش قدیمی و جدید حمام

گفتیم که تعمیر سوپاپ شیر دوش اهرمی، معمولاً همراه با تعویض قطعه سوپاپ است. مراحل این کار عبارتند از:

 1. با بستن شیر فلکه، جریان آب را قطع کنید.
 2. شلنگ دوش را باز کنید.
 3. از داخل مجرای سوپاپ، درپوش پلاستیکی را با یک انبر در آورید.
 4. حالا توسط نوک انبر، سوپاپ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 5. با یک آچار آلن، پیچ اتصال سوپاپ را در جهت ساعتگرد بچرخانید. با این کار سوپاپ باز می شود.
 6. سوپاپ جدید را با طی مراحل عکس جایگزین کنید.

 

تعویض تبدیل اهرمی

عوض کردن شیر اهرمی تغییر مسیر جریان آب، طبق مراحل زیر انجام می شود:

 1. جریان آب را ببندید.
 2. درپوش رویی اهرم تبدیل را جدا کنید و پیچ زیر آن را با پیچ گوشتی باز کنید.
 3. با کمی فشار اهرم را خارج کنید.
 4. حالا قطعات داخلی را باز کرده و قطعات نو و سالم را جایگزین کنید.
 5. تبدیل را در جای خود قرار داده و پیچ را ببندید.

 

در ابتدای این مطلب، شما را با انواع دسته بندی شیرآلات حمام آشنا کردیم. خرابی های رایج شیر حمام و قطعاتی که بیشتر در شیر دوش قدیمی دچار ایراد می شوند را برشمردیم.

امیدواریم بتوانید بااستفاده از آموزش تعویض مغزی شیر مخلوط دوش برای تعمیر شیر حمام مخلوطی و اهرمی، کار تعویض سوپاپ شیر دوش قدیمی و تعمیر شیر حمام قدیمی را خودتان انجام دهید. اگر برای انجام تعمیر شیرآلات حمام به تعمیرکار نیاز دارید، روی متخصصین «خدمت از ما» حساب کنید.

4.5 امتیاز از 1726 رای


تعمیر و نصب شیرآلات
برای سرویس تعمیر و نصب شیرآلات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین