نحوه تشخیص نشتی لوله آب و فاضلاب در خانه

ثبت درخواست " تشخیص ترکیدگی لوله "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه تشخیص نشتی لوله آب و فاضلاب در خانه

یکی از مشکلاتی که مردم با لوله کشی‌ها دارند مربوط به ترکیدگی و نشتی لوله آب و فاضلاب آن هم به صورت ناگهانی است. بدترین حالت این است که شما در بخشی از خانه دچار نشتی آب و یا فاضلاب شده باشید، اما متوجه آن نباشید. 

به همین منظور شما باید با علائم و همچنین نحوه تشخیص و پيدا كردن نشتي آب آشنا باشید. در ادامه با هم بررسی می کنیم که چگونه نشتی آب را پیدا کنیم و علائم و نشانه‌های آن چیست.

 

روش های تشخیص نشتی آب چیست؟

همانطور که گفتیم، گاهی اوقات آنقدر دیر متوجه نشتی لوله های آب خانه خواهید شد که لکه‌های آب بر روی دیوار و یا سقف خانه نمایان و آسیب هایی به فضای خانه وارد شده است. در چنین شرایطی باید سریعا به فکرنشت یابی لوله اب باشید تا از گسترش مشکل جلوگیری شود. به طور کلی علائمی وجود دارد که به شما در پیدا کردن نشتي آب کمک می‌کنند.

 

نحوه تشخیص نشتی آب بر اساس عدد کنتور

مهمترین روشی که می‌تواند با دقت بالا به شما کمک کند این است که به سراغ خواندن عدد کنتور آب بروید. برای این تست باید به صورت زیر عمل کنید:

  1. ابتدا تمامی راه های مصرفی آب همانند شیر، کولر، وسایل گرمایشی و... را بسته و مطمئن شوید که در داخل خانه هیچ آبی مصرف نمی‌شود. در این زمان عدد کنتور یا کنتور آب دیجیتال را یادداشت کنید.
  2. حال " 15 دقیقه " صبر کنید. در این فاصله هیچ آبی نباید مورد استفاده قرار گیرد.
  3. بعد از این زمان مجددا عدد کنتور را بخوانید، در صورتی که تغییر کرده بود به این معناست که در خانه نشتی آب وجود دارد و لازم است برای رفع نشتی لوله آب اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه نشت یاب حرفه ای استفاده کنید.

 شما با این کار متوجه خواهید شد که در بخشی از خانه نشتی وجود داشته و باید به منظور رفع آن به دنبال محل این مشکل باشید.

 

نحوه تشخیص نشتی آب

 

2. نشت یابی لوله اب از روی قبض

در این روش شما می‌توانید از روی قبض آب چند پاارمتر را اندازه گیری کنید:

  •  مقدار مصرف آب: میزان مصرف آب را قبض‌های ماه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید. اگر میزان مصرف آب در قبض‌های اخیر به طور ناگهانی افزایش یافته باشد، یکی از دلایل آن می‌تواند وجود ترکیدگی و یا نشتی آب باشد.
  • مقدار زمان مصرف آب: این مورد را هم چک کنید، اگر میزان زمان مصرف طولانی‌تر از حد معمول بود و شما اصلاً در این زمان‌ها آب استفاده نمی‌کردید، می تواند نشانه‌های نشت کردن آب باشد.

 

3. پیدا کردن نشتی از روی تغییر رنگ دیوارها و علائم ظاهری

البته شما می توانید از روی تغییر رنگ دیوارها هم متوجه شوید که بخشی از خانه با مشکل نشتی لوله‌های آب خانه مواجه شده است. زرد شدن رنگ دیوار به خصوص بر روی دیوارهایی که گچی هستند می توانند شاهد خوبی بر این ماجرا باشند. علاوه بر آن گاهی اوقات دیوار تغییر شکل می‌دهد که اصلاحا می‌گویند "شکم کرده" این همه نشان از ترکیدگی و نشتی آب در قسمتی از دیوارهاست.

 

4.تشخیص نشتی آب با دستگاه‌های نشت یاب

خوشبختانه تکنولوژی در این زمینه نیز کمک کرده و با تولید دستگاه‌های نشت یاب کمک می کند تا بدون نیاز به تخریب دیوارها، بتواند محل دقیق نشتی لوله‌های آب خانه را بیابید. این دستگاه‌ها بسیار حساس هستند به گونه‌ای که حتی می تواند از روی ضخامت زیاد مصالح ساختمانی، ریزترین امواج مربوط به ترکیدگی لوله‌ها و نشتی آب را تشخیص دهد در نتیجه به شما کمک می کند تا دقیقا بدانید عیب از کجا نشات گرفته است.

 

5. تشخیص نشتی لوله آب با افت فشار ناگهانی

گاهی اوقات در طول روز و یا در روزهای مختلف به مرور متوجه می‌شوید که دچار افت ناگهانی فشار آب شده‌اید. یکی از مهمترین نشانه های وجود نشتی در لوله های آب و فاضلاب خانه، همین افت فشار ناگهانی است. بررسی کنید اگر در محله و یا خانه های اطراف، تعمیرات انجام نمیشود، قطعا باید به دنبال یک نشتیاب برای رفع مشکل باشید.

 

 6. نشتی لوله آب ساختمان از بوی کپک و نم

گاهی اوقات شما متوجه بوی نم شدید در منزل می‌شود، به آن توجه نمی کنید و یا نمیدانید چنین موردی نیاز به بررسی دارد و از آن می‌گذرید. اگر در منزل به تازگی احساس بوی کپک و نم می‌کنید لازم است که بررسی های لازم جهت پیدا کردن نشتی آب در خانه را انجام دهید.

 

7. از طریق همسایه ها

این مورد هم یک روش است، اما زمانی که متوجه می‌شوید کار از کار گذشته و منزل همسایه شما دچار خرابی و مشکل شده است. در چنین شرایطی همسایه شما خبر نشتی آب به سقف طبقات پایین را می‌دهد. زیرا نشتی و ترکیدگی لوله های کف منزل شما باید نشتی در سقف خانه انها شده است.

در چنین شرایطی به شما پیشنهاد می کنیم که سریعا و به صورت آنلاین خدمات " تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه " را در بازار انلاین خدمت از ما ثبت کنید تا در کمترین زمان متخصص در محل حضور پیدا کند.

 

چگونه بفهمیم لوله اب نشتی دارد؟

 

چگونه نشتی آب را پیدا کنیم؟

حالا که تشخیص دادید دچار ترکیدگی و نشتی آب در لوله های منزل هستید، وقت آن است که محل نشتی آب را تشخیص دهید. در ادامه راهکارها و روش های نشت یابی لوله آب و فاضلاب را بررسی می کنیم:

 

تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب به روش سنتی

روش سنتی و قدیمی کمی پیچیده است. در این نوع روش شما چند محل را که به نظر میرسد کاندیدای نشتی آب هستند را انتخاب کرده و شروع به تخریب می‌کنید تا در نهایت در یکی از این محل ها محل ترکدیگی و نشتی را پیدا کنید. 

این روش می‌تواند دچار خطا و اشتباه هم باشد و از انجایی که میزان زمان و هزینه های استفاده از این روش زیاد است، تقریبا دیگر کسی به سراغ این روش نمی‌رود.

 

نحوه نشت یابی لوله آب با دستگاه صوتی

امروزه دستگاه هایی وجود دارد که به راحتی‌می‌توانید به کمک آنها محل دقیق نشتی لوله آب و فاضلاب را تشخیص دهید؛ یکی از آنها، دستگاه‌های نشت یابی صوتی است. 

این دستگاه به این صورت عمل می‌کند که در محلی که امواج و صدای آب بیشتر باشد، میکروفونهای موجود روی دستگاه باعث ایجاد صدا و نویزهای شدید می‌شوند و مشخص می‌شود که در کدام بخش نشتی آب وجود دارد. 

 

تشخیص نشتی لوله آب با دستگاه مادون قرمز

در این روش با کمک دستگاه های پیشرفته مادون قرمز و به کمک این امواج محل دقیق نشتی لوله آب و یا فاضلاب تشخیص داده می شود و دیگر نیازی به تخریب نیست.

 

دلایل بوجود آمدن نشتی در لوله‌های آب

وقتی که لوله‌های خانه ترکیده و رطوبت نشت می کند، مصالح ساختمانی سست شده و هر لحظه ممکن است فرو بریزد. در نتیجه زندگی در چنین مکانی واقعا امنیت کافی را نخواهد داشت. به همین دلیل است که در ابتدا لازم است بدانیم که نشتی لوله های آب خانه به چه دلایلی رخ می‌دهد تا از بروز آن جلوگیری کنیم. این عوامل عبارتند از:

 

 نشتی لوله های آب به دلیل خوردگی لوله‌های فلزی

مهمترین عامل نشتی لوله های آب، خوردگی لوله‌های فلزی است. در صورتی که خاک اطراف لوله‌های خانه آهکی و مرطوب باشد، به مرور زمان منجر به خوردگی لوله‌ها و نشتی لوله‌های آب خانه خواهد شد. لذا در زمان ساخت و ساز باید به نوع مواد به کار رفته توجه داشت.

 

 ایجاد واکنش شیمیایی لوله‌های فلزی کنار هم

در صورتی که لوله‌های فلزی دقیقا در کنار هم قرار گرفته باشند، به دلیل واکنش شیمیایی که بین آن‌ها رخ می‌دهد، خوردگی لوله رخ داده و باز هم منجر به نشتی لوله‌های آب خانه خواهد شد. در این زمان است که به اهمیت نقشه کشی لوله‌ها و تاسیسات خانه پی می‌برید.

این کار باید به صورت دقیق و اصولی انجام شود تا هم محل عبور لوله‌ها با وسایل گرمایشی قرابت نداشته و هم این که چند لوله فلزی در کنار هم قرار نگیرند.

 

فشار آب در لوله‌ها، علت نشتی در لوله ها

اگر لوله کش در زمان بستن اتصالات لوله، فشار زیادی به لوله‌ها وارد نماید، به اصطلاح محل بستن واشرها بریده شده و در مدت کوتاهی نشتی لوله‌های آب خانه بروز می‌کند. راه‌های جلوگیری از نشتی آب به دلیل بالا رفتن فشار آب این است که لوله کش باید حد اعتدال را رعایت نموده و ایمنی را به حد استاندارد در نظر گیرد و از لوله‌های با جنس خوب استفاده کند.

 

انقباض و انبساط لوله‌های فلزی، دلیل نشتی آب

یکی از مهمترین عیوب استفاده از لوله های فلزی در تاسیسات ساختمان، انبساط و انقباض آن‌هاست. اگر لوله‌های ساختمان از کنار وسایل گرمایشی خانه رد شوند، لوله‌ها مدام تغییر حجم داده و به شدت مستعد ترکیدگی و نشتی خواهند شد. در چنین موارد شما در مدت کوتاهی باید به فکر رفع نشتی لوله‌های آب خانه باشید.

 

تغییر فشار آب در لوله‌ها

عامل دیگری که در نشتی لوله‌های آب خانه تاثیر دارد، تغییر فشار آب در لوله‌هاست. زمانی که آب با فشار زیاد وارد لوله‌های آب خانه شود، به جداره لوله آسیب وارد شده و به مرور زمان منجر به خوردگی آن‌ها می‌شود.

 

جنس نامناسب لوله‌ها

البته جنس نامناسب لوله‌ها نیز می‌تواند در بروز نشتی لوله‌های آب خانه بسیار موثر باشد. به هر حال زمانی که از مواد بی کیفیت برای تولید لوله استفاده شود به این معناست که ماندگاری کوتاهی داشته و عمر مفید آن ها کم است. به مرور زمان در اثر رسوبات، رطوبت و... خورده شده و نشتی لوله‌های آب خانه اتفاق می‌افتد.

 

ترکیدگی لوله آب در ساختمان

ممکن است شما نیز در منزل خود علائم نشتی لوله آب را مشاهده کرده باشید و به دنبال رفع نشتی لوله آب باشید. همان گونه که می‌دانید بدترین عاملی که می‌تواند بافت خانه را تخریب نماید ترکیدگی لوله آب در ساختمان است.

اگر یکی از لوله‌هایی که در داخل دیوار ساختمان رد شده است دچار ترکیدگی شده و نشتی پیدا کند، آب به مرور زمان در بین مصالح دیوار پخش شده و تمام مغز دیوار خیس می‌شود. گاهی اوقات نشتی و رطوبت، در کمدهای خانه هم بوجود می‌آید، برای دانستن علت و رفع آن به محتوای "رفع رطوبت کمد دیواری" مراجعه کنید، که به طور کامل به آن پرداخته ایم.

 

 

چه زمانی باید به فکر یک متخصص برای تشخیص نشتی آب باشید؟

 اما شما زمانی متوجه علائم نشتی لوله آب خواهید شد که لکه ای بر روی دیوار دیده شود. در این زمان کار از کار گذشته و به این معناست که دیوار از رطوبت اشباع شده است که به صورت لکه ای بروز کرده است.

اگر برای رفع نشتی لوله آب و تشخیص نشتی لوله‌های آب به دنبال یک نشت یاب مجرب هستید روی خدمت از ما حساب کنید.

 

اهمیت یافتن نشتی لوله‌های آب و فاضلاب

در صورتی که بخشی از از خانه دچار نشتی لوله‌های آب خانه شده باشد اگر سریعا این مشکل شناسایی نشده و رفع نگردد، عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت:

  • گسترش رطوبت به سایر قسمت‌ها و در نتیجه سست شدن متریال ساختمانی
  • شیوع بیماری‌ها و میکروب‌ها در بافت مرطوب که باعث ایجاد آلرژی در محیط به ویژه برای کودکان خواهد شد.
  • کاهش ایمنی ساختمان به دلیل احتمال ریزش
  • احتمال نشت رطوبت به ساختمان های کناری و در نتیجه خسارت به آن‌ها

 

سخن پایانی

در این محتوا سعی کردیم نشانه هایی که خبر از ترکیدگی و نشتی آب را می‌دهند، با هم بررسی کنیم، بعد ازفهمیدن این موارد باید چگونه بفهمیم لوله اب نشتی دارد؟ فهمیدن محل دقیق آن هم راهکارهایی دارد که در بالا به طور کامل توضیح دادیم.

اما اگر شما هم به دنبال یک متخصص کاربلد جهت تشخیص و رفع مشکل نشتی و ترکیدگی لوله هستید به اپلیکیشن و یا سایت بازار آنلاین "خدمت از ما" مراجعه کنید.

4.5 امتیاز از 3451 رای


تشخیص ترکیدگی لوله
برای سرویس تشخیص ترکیدگی لوله از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین