مهم‌ترین علت‌ نم دادن سقف آپارتمان و رفع آن

ثبت درخواست "لوله کشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مهم‌ترین علت‌ نم دادن سقف آپارتمان و رفع آن

آثار نم دادن سقف آپارتمان را حتما شما نیز به صورت لکه‌های تیره و بزرگ بر روی سقف و دیوارهای ساختمان خود مشاهده کرده‌اید. به یاد داشته باشید که این آثار نشانه از مشکلات جدی چون نفوذ رطوبت در اجزای ساختمان خواهد بود که لازم است سریعا به رفع نم سقف آپارتمان اقدام کنید.

اگر در خانه خود از متوجه نم دادن سقف آپارتمان خود یا حتی دیوارهای آن شده‌اید اصلا نگران نباشید؛ زیرا این مشکل با آسانی قابل رفع خواهد بود. ادامه این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را جهت یافتن علت نم دادن سقف آپارتمان از دست ندهید.

علل و راه رفع نم دادن سقف آپارتمان

فراموش نکنید که استفاده از مصالح با کیفیت و مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت، به میزان چشمگیری می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. اما اگر شاهد زرد شدن لکه‌هایی بر سقف آپارتمان خود هستید لازم است جهت جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر و کاهش هزینه‌های تعمیر آن، لازم است ابتدا سریعا به یافتن علت نم دادن سقف آپارتمان خود اقدام کنید. پس از آن به رفع مشکل به وجود آمده به روش صحیح و اصولی اقدام کنید.

بهتر است بدانید که، از آنجایی که مکان‌های مرطوب محل مناسبی برای رشد کپک‌ها و قارچ‌ها می‌باشد. از این رو پس از زرد شدن جای نم، رفته رفته با رشد این موجودات در رطوبت سقف یا دیوارها، لکه‌ها تیره‌ تر خواهند شد و در ادامه علاوه بر زشت شدن دیوارها و سقف، بوی نامطبوعی را نیز از خود به جای می‌گذارند.

 

شکسته شدن و ترک خوردن ایزوگام

اگر انجام ایزوگام در مراحل ابتدایی ساخت ساختمان به درستی انجام نگیرد یا پس از مدتی دچار شکستگی و ترک خوردگی شوند؛ راهی برای نفوذ آب به داخل و در نتیجه ایجاد نم ساختمان خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود هر سال قبل از شروع فصول پر باران از سالم بودن ایزوگام پشت بام خود اطمینان حاصل کنید و در صورت هر گونه نقصی فورا به رفع آن بپردازید.

 

نشت و ترکیدگی لوله‌های آب

از رایج‌ترین و شایع‌ترین مشکلاتی که می‌تواند علت بروز نم دادن سقف آپارتمان شود، نشت و ترکیدگی لوله‌های آب می‌باشد. این مشکل خصوصا در ساختمان‌ها و خانه‌های قدیمی بسیار متداول است؛ چرا که عمر مفید لوله‌ها محدود است و تنها پس از گذشته چند سال آن‌ها دچار خوردگی و پوسیدگی می‌شوند.

 به یاد داشته باشید که نشتی آب از لوله‌های همسایه‌های مجاور نیز می‌تواند باعث این مشکل در خانه ساختمان شما شود. بی توجهی و عدم رفع آن علاوه بر ایجاد خسارات مالی، می‌تواند در نهایت به ریزش سقف یا دیوار منجر شود که ممکن است موجب خسارات جانی نیز شود.

یافتن مکانی که نشتی آب از آنجا رخ می‌دهد بسیار آسان است. اما جهت اطمینان از نتیجه پیشنهاد می‌شود که انجام آن را حتما به فردی مجرب و دانش آموخته بسپارید. در صورتی که مطمئن هستید لوله‌های به کار رفته در ساختمان شما قدیمی هستند، در همان مراحل اول سریعا به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

 

7 علت مهم نم دادن سقف آپارتمان

 

نفوذ آب باران

اگر پس از مشاهده آثار رطوبت در ساختمان خود از سالم بودن لوله کشی‌ها اطمینان حاصل کردید؛ می‌تواند مشکل حاصل به علت نفوذ رطوبت و آب باران به داخل مصالح سقف یا دیوارهای ساختمان نیز باشد. برخی مواقع باران از طریق منافذ و سوراخ‌های ریز و گاهی نیز به علت تخلیه نادرست آب از پشت بام موجب نم دادن دیوار آپارتمان می‌شوند.

شما می‌توانید با اطمینان از سالم بودن ایزوگام سقف و باز بودن راه دریچه‌های خروج آب، به آسانی به رفع این مشکل بپردازید.

 

نقص در تاسیسات لوله کشی

از نشانه‌های وجود نقص در تاسیسات لوله کشی، لکه‌های زرد رنگ در سقف و دیوارهای آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی خواهد بود. دلیل آن را می‌توان به استفاده از لباسشویی‌ها و ماشین‌های ظرفشویی در این مکان‌ها دانست. شاید تصور کنید که یافتن علت و مکان دقیق نقص تاسیسات کار دشواری است، اما لازم است به شما بگوییم که یافتن مکان دقیق نقص و رفع آن بسیار ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

برای آن تنها کافی است از فردی متخصص کمک بخواهید. پس از آن فرد متخصص تنها با دستگاهی مخصوص می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی به یافتن نقص و رفع آن بپردازد.

 

ایراد در عایق کاری

از دیگر علل نم دادن سقف آپارتمان، می‌توان به ایراد در عایق کاری اشاره کرد. این مشکل بیشتر از همه در بالاترین طبقات آپارتمان‌ها مشاهده می‌شود که اکثرا به نقص در ایزوگام پشت بام برمی‌گردد. در دیگر طبقات یک ساختمان می‌توان منشا ایجاد رطوبت در سقف و دیوارها را به انجام غیر اصولی و نادرست عایق بندی سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌ها دانست.

وجود این مشکل در یک طبقه علاوه بر ایجاد نم در دیوارهای خود، می‌تواند در زمان کوتاهی به طبقات زیرین خود نیز آسیب برساند. چرا که آب می‌تواند از بین درزهای موجود در بین کاشی‌ها و سرامیک نصب شده در کف و دیوارهای ساختما عبور کند و خود را سقف طبقات زیرین یا دیوار همسایگتن مجاور برساند.

 

مهم‌ترین علت نم دادن سقف آپارتمان

 

ترکیدگی لوله شوفاژ

از دیگر مشکلات شایع در ایجاد نم ساختمان خصوصا در فصول سرد سال ترکیدگی لوله‌های شوفاژ می‌باشد. در صورت عدم رفع سریع ترکیدگی‌های ایجاد شده هماسه‌ها و طبقات زیرین در مدت زمان بسیار کوتاهی، ممکن است دچار لکه‌های زرد رنگ ناشی از نم دادن سقف آپارتمان شوند.

 

نشتی لوله فاضلاب

بوی بد به همراه نم ساختمان دو نشانه مهم نشتی لوله فاضلاب هستند. این نشتی ممکن است در صورت عدم رسیدگی به موقع بزرگ‌تر شود و به سایز طبقات نیز راه پیدا کند. گاهی انشعاباتی که در بین لوله‌ها قرار دارند ممکن است دچار مشکل شوند، که این مورد نیز با تعویض یا تعمیر انشعابات قابل رفع خواهد بود.

در آخر بخوانید

نم دادن سقف آپارتمان یکی از مشکلات اساسی است که ممکن است برای هر ساختمانی پیش بیاید. توصیه ما به شما در ابتدا تشخیص سریع علت نم دادن سقف آپارتمان و سپس مشورت با فردی متخصص و یافتن راهی اصولی جهت رفع نم سقف ساختمان می‌باشد.

اگر تا کنون نتوانسته‌اید فردی متخصص را جهت برطرف کردن این مشکل پیدا کنید، فرصت را از دست ندهید و همین حالا با ثبت درخواست خود در اپلیکیشن یا وب سایت بازار آنلاین "خدمت از ما" از مجرب‌ترین و حرفه‌ای ترین متخصصان کمک بگیرد.

لوله کشی ساختمان
برای سرویس لوله کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading